Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Klavyeyi temizleme

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Peki bakalım, o zaman geçmiş olsun.

Yorum

Hocam öncelikle selamlar

İnternette araştırırken gitar temizleme olayını kendimi burada buldum 1. sayfadan başlayarak 10 . sayfaya kadar tek tek okudum hepsini biraz korkum var. Gitarım benim herşeyim resmini çekip bir sorayım dedim. Klavyesi hakkında pek bir bilgim olmadığı için size danışmak istedim. Sizce aynı işlemi benim gitarımdada uygulayabilir miyim ?

Yorum

Evet komşu uygulayabilirsin. Gitarının klavyesi gül. Sedef kakmaları çizmemek için ya yazdığım numaralardan biraz daha ince kumlu zımpara kullan ya da hiç zımpara kullanma yumuşak fırçalı bir diş fırçası ile kirleri temizle.

Bir kere daha ekleyeyim unutmadan; bu temizlik metodu öyle canı sıkılınca yapılacak bir iş değildir. Klavye sırf güzel görünüp koksun diye de devamlı limon yağı sürülmez. Sadece bakım yapmanın zamanının geldiğini farkettiğinizde uygulayın.

Yorum

paylasım icin tesekkürler

Yorum

telleri bi beze alkol doküp siliyorum silerken tiz sesler cıkıyor ve kırını alıyorum.işe yaradıgını dusunuyorum
            klavye de ise genelde fazla olmamak sartı ıle nemli bez ile(su) fred kenarlarını hafıf bastırarak sılıyorum
            ne dersınız?

Yorum

Güzel derim komşu. Bu şekilde düzenli temizlik yapıyorsan yeterli. Ancak uzun aralıklarda yapıyorsan nemli bez klavye için yeterli olmayacaktır.

Yorum

korkacak birşey yok arkadaş güzel anlatmış gitara ne kadar temiz bakarsanız o kadar iyi tını elde edersiniz ..

Düzenleyen - fronto on 04/05/2008 03:19:31

Yorum

Merhabalar;
                  Konuyu canlandırmak gibi olmasın da, benim 7 yıldır klavyesi hiç silinmemiş bir M-Rosa klasik gitarım , bir de 5 yıldır klavyesi hiç silinmemiş bir Skylark akustiğim var Klasiğin klavyesinde aşınmalar oldu, planet waves in ürünlerini, dunlop un klavye temizleyicisini falan kullansam olur mu ki?BU temizleyiciler hem klasik hem akustiğe olur sanırım -akustiğimin klavyesi ne ağacı bilmiyorum da - fotoğraf çekip koyarım gerekirse,sanırım bu planet waves in 3lü seti çizikleri falan da kapatıyor,yalnız nasıl bir bezle yapmak lazım bu temizliği bilgi verir misiniz?Özel bez falan mı almam lazım,ıslak mendilleri kurutup -yıkayıp-(alkolünü alıp) yapsam olur mu?Hani onlar yumuşak oluyor ya..
                  Bir de,mesela dunlop un tel temizleyicileri var,onu hem akustik teline hem klasiğe olur değil mi?Ama sanırım sadece metal tellere oluyor?

Hem soru sordum,hem bazılarına kendim cevap verdim galiba..
                  Neyse,yani işin özü bi sakatlık çıkarmadan gitarlarımı nasıl temizlemeliyim?

EDIT:
                  Akustik gitarımın klavyesi:

Klasik gitarımın klavyesi:

Düzenleyen - coma on 09/06/2008 11:52:24

Yorum

mydukkan da gül ağacı diyor. Gül ağacı abanoz mu oluyor desem güler misiniz

yamaha c40 tan bahsediyorsanız klavyesi gül ağacı diye biliyorum yanlış olmasın ama

Yorum

boya işleri çok kötü olyor bence zamanla boyası çıkıyo eskiyo falan bence en iyisi boyasız kendi renginden klavyeli gitar almak

Yorum

Gitarın tellerini ve klavyesini tertemiz ve hijyenik yapmak istiyorsanız arabaların iç temizleme profesyonel ürünlerinden kullanın ne pislik kalır ne mikrop ayrıca tellerinizde pırıl pırıl olur bu ürünler uygulandığı yüzeylere zarar vermiyor tavsiye ederim

Yorum

direkt ıslak mendille silmenin zararı olur mu peki ?
                          ben ilk ıslak medille sertçe silip kuruyunca kalıntıları az nemli bezle temizliyodum şimdiye kadar,
                          (hatta kenarlar için tornavidayı ıslak mendile dolayıp öyle siliyodum) zararı var mı ?

Yorum

8 10 dolar civarında planetin limon yağı var (dunlop da olabilir).. (ikisi aynı markada olabilir.
                            klavyenin üstüne sürüyosun 5 10 dk bekleyip diş fırçası ile temizliyosun. sonra bidaha sürüosn bu 2. seferde 1.den kalan pislikler temizlenio ama yne bi 5 10 dk kalmalı. bir de fırçaladıktan sonra kağıt havlu ile siliniyor.
                            klavyenin temizlenmesine göre bu 3,4,5 e kadar gidebilir. önemli olan son sürdüğünde en az yarım saat kalması. ağaç iyice çekiyor içine yağı ve cidden çok rahat oluyor.
                            ayrıca çalarken elin hiçde yağlanmıyor. ve klavyen ilk günkü haline dönüyor...

hee bi de bana sorcak olursan ıslak mendille silme. eğer kalvyen boyalıysa daha çabuk soyulmasına neden olabilir. ayrıca diğer ağaçlarada (abanoz,gül) zarar verebilir içindeki maddelerden dolayı.. (bunu tahmini söyledim ama büyük bi ihtimal zararı vardır )
                            saygılarımla...

Düzenleyen - sanitarıum on 18/08/2008 10:58:38

Yorum

çok teşekkürler Lordsparhawk

Yorum

sevgili Coma,
                                senin gitarın olmak istemezdi sanırım hiç bir gitarusta ne yapmıssın gitara bakım yapsaydın biraz...olan olmuş zararı kurtar bari...www.mydukkan.com dan klavye temizleme ve bakım setlerini uygun fiyatlara edinebilirsin.kolay gelsin
                                Son güncelleyen aresramses; 09-01-2009, 02:41.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                                X