Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Klavyeyi temizleme

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

selman132 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba, ben de yeni aldığım ikinci el gitarımın klavyesini bi elden geçireyim dedim. İlk başta şüphelerim vardı klavyesinin gül olduğu hakkında(ya da en azından beyaz olmayan birağaç olduğu hakkında), çünkü hafif bir su değince klavyeye siyah-kahverengi bir pislik (ya da boya) çıkıyordu. sonra gittim nalburdan 1500 numara zımpara aldım . sadece bu zımpara ile zımparaladım .rengi falan atmadı, herhalde ağaçmış. yağ olarak da evde bulunan çörekotu yağını kullandım.

zımparalama bittikten sonra klavye pürüzsüz olmuştu. elim akıyordu ( telleri takmadan)yalnız telleri taktıktan sonra beklediğim kadar rahatlık yaratmadı. yani, bendler ve tremololarda bayağı rahatlattı ama , klavye içindeki YATAY hareketlerde çok farketmedi diyebilirim . Acaba bu, perde demirlerinden mi? Onların eskiliğinden mi kalitesizliğinden mi?

Bir de, resimlerde görüktüğü üzere klavyedeki çok küçük gözenekler var, hissedilmiyor elbette. Bunlar ağacın kalitesizliğinden mi? Klavye sizce gül mü, yoksa başka bir ağaç mı ( mesela maun; pek anlamam gerçi ağaçlardan ama maunun kırmızı renkte olduğunu biliyorum. Dİğer arkadaşların klavyeleri biraz daha turuncu renkli idiler.)

teşekkürler.LordSparhawk'a bilhassa teşekkürler

Klavyen gül. Abanoz ve gül dışında pek fazla çeşit kullanılmaz zaten. O gözenekler doğal, gül ağaçı porlu bir ağaçtır.

Yatay geçişlerde klavyenden ziyade tellerin daha önemlidir. Bunun için hıza uygun teller kullanmalısın. En önemli tavsiyem hannabach silver 200 tel kullanman olacaktır.

Yorum

Lord Sparhawk isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      Klavyen gül. Abanoz ve gül dışında pek fazla çeşit kullanılmaz zaten. O gözenekler doğal, gül ağaçı porlu bir ağaçtır.

Yatay geçişlerde klavyenden ziyade tellerin daha önemlidir. Bunun için hıza uygun teller kullanmalısın. En önemli tavsiyem hannabach silver 200 tel kullanman olacaktır.
      hocam eyvallah.. da . bahsettiğin teller sanırım klasik gitar için, benimki elektro. Forumda tellerle ilgili bi' konu vardı. Ona bakarım, f/p oranı yüksek kaygan bi tel alırım. Bilgi için teşekkürler.

Yorum

selman132 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        hocam eyvallah.. da . bahsettiğin teller sanırım klasik gitar için, benimki elektro. Forumda tellerle ilgili bi' konu vardı. Ona bakarım, f/p oranı yüksek kaygan bi tel alırım. Bilgi için teşekkürler.

Kusura bakma dikkat etmemişim. Evet bahsettiklerim klasik teliydi. Klasik forumu altında sorunca tek resme bakıp geçmiştim.

Elektro telleri hakkında fazla bilgim yok o yüzden şu bu diyemem. Ama yazdığın gibi kaygan yapıda hıza yönelik tellerle yatay geçişlerde rahatlık sağlarsın.

Bu arada sapının arkasında yağ ve terden dolayı kirlenme olduysa bu da yapışkanlık hissi yapıp yavaşlatabilir. Arada bir temiz bir mikrofiber bezle iyice silersen daha iyi gelebilir. Baş parmağının rahatça kayması lazım.

Yorum

Bende bilgilierimi paylaşim arkadaşlar 3 4 gün oldu mydukkandan planetwawes in bi limonyağını sipariş verdim ertesi gün eve geldi gitarım neredeyse 4 yıldır hiç temizlememiş biri olarak şunu diyim artık slide yaparken elim kirleniyodu düşünün plaklaşmış bi şekilde kirler klavyeme yapışmıştı ama kazınmaya kazınmıyoduda dahada kötü oluyodu limon yağını temiz ve hassas bi beze sıktım biraz 1. perdeye sürdüm hiç başka bi işe gerek kalmadan kirler çözündü ya içindeki asit yüzünden limon tam olarak bilemediğim bi asit türünü içerir **** içine çözücü bir madde eklemişlerdi ürünün neyse sildim bütün perdeleri işim bitti gitarın klavyesi kendine geldi elime aldıktan sonra tonu bile değişmişti çok büyük bi fark yoktu ama yinede anlaşılıyodu bu arada klavyem gülağacı

Yorum

Lord Sparhawk isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            ...temizlemek için limon yağı da kullanabilirsin...
            Bildiğimiz cilalı gitar gövdesini temizlemek için limon yağı kullanmak doğru ve sağlıklı olur mu gerçekten?

Ayrıca, en başta bahsedilen klavye temizliğini elektro gitarlarda da uygulayabiliriz değil mi?
            Son güncelleyen I. Muti; 25-07-2010, 01:09.

Yorum

vaay sağol bu kadarını bilmiyordum

Yorum

güzel paylaşım saol

Yorum

Yağı biliyordum da su zımparasının temizleme özelliğini bilmiyordum .. E nasıl olsa işin ..

Yorum

Temizlemeyi aşındırma olarak yapıyor. Ancak bahsi geçen kumlar çok ince olduğu için ağaça bir zararı yok. Bir nevi diş macunu ve fırçasının dişlerin yüzeyindeki yaptığı iş gibi. Aynı mantık.

Yorum

10 yıllık gülağacı klavyeli bi yamaha gitarım var strat kasa. klavyesi hiç kaymıyor. nasıl bir bakım yapılabılır kendı ımkanlarım dahılınde. forumda ve google da baktım ama bulamadım pek. yardımlar ıcın şimdiden teşekkurler

Yorum

gitar temizlik işini iyi bilen bir admine ihtiyacı vardır sağol admin gidip dandik bir chine malı temizleyici almak yerini kendim yapıp neyin ne olduğunu bilmek daha cok içime siner

Yorum

Godin grand concert duet ambiance modelini aldım henüz yeni bunun bakımı için neler kullanmam gerekiyor,sitesinden araştırdım fakat hangi ağaç olduğunu bilemiyorum.

Yorum

arkadaş nasıl iş bu ya. Nereye bişey sorsam kimse cevap vermiyo yabancı olduğunuz bir soru da sormuyorum ki

Yorum

google a tırnak işaretleriyle birlikte "Godin grand concert duet ambiance" yaz arat.

ilk çıkan sonuca tıkla. ürün özelliklerini oku.
                              Son güncelleyen depender; 17-03-2011, 14:37.

Yorum

depender isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                                google a tırnak işaretleriyle birlikte "Godin grand concert duet ambiance" yaz arat.

ilk çıkan sonuca tıkla. ürün özelliklerini oku.
                                Çok aydınlatıcı... Okuduğunda bakımını şu ürünlerle yapman gerektiği de yazıyodu zaten.. Klasik gitarlarda nasıl yapılır ve ne yapılır. Bence kendini bu kadar yoracağına bunu biliyorsan buna cevap vermen daha tasarruflu olur senin için

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                                X