Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Anadolu Rock

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Anadolu Rock

arkadaşlar anadolu rock diyoruz hep ama kim bu anadolu rock grupları şimdilerde analolu rock yapan grup yok ama eski grupları bir tartışalım isterseniz.
    ''cem karaca,moğollar,erkin koray,barış manco,3 hürel'' eksiğim varsa tamamlayın tşk...

Erkin baba bir numaradir valla,...

**** hepsi sag ya da sol meyilliyken erkin babaya sorarlar, siz saga mi sola mi yakinsizni diye
    o da
    - Ben ne saga ne sola yakinim,...onlardan 20 yil ilerideyim yukariya yakinim

demistir,...
    hafif megolomandir ama super adamdir erkin babamiz ,

Yorum

valla kim ne derse desin ben bu muzik turunu ne dinlemeye dayanabiliyorum nede boyle bir tur oldunu dusunuyorum.
      hicbir etkileyiciligi yok. bir bolumu arabeske birseyler eklemis.bir bolumu turkulere gitar eklemis basınada bir anadolu getirmisler(duygu somurusu) al sana anadolu rock...sozde kendi kulturumuzun muzigi..yok boyle birsey! bizim kulturumuz bu degil!!!
      kısacası kuyuya bir tas atılmıs ama kimin attıgı belli degil!

herseyinde bir kuralı vardır..bu muzik turu ingilterede dogdu ve formatı belli..bu formatı uygulamazsanız Rock yapmıs(oyle ya da boyle) olmazsınız...
      ozgunluk aranjelerle ve alaksız seyleri sentezlemekle degil,o muzik turununde kurallarıyla oynaıp bambaska bir melodi,akor dizlisi ,riff ((iste herneyse artık)) bularak olur.temelini saglam tutarak olur..sen bir sarkıyı bir gitar ve bir vokal ile yansıtamıyorsan ,o aranjeler anca susler ve goz boyar!
      en basit orn olarak:cogu progressive gurubu gitar ustunedir,klavye bile seyrektir ama adamlar DENEYSELdir...

simdiye kadar sentez yapıp basarılı olmus 2 grup tanırım biri Pentagram eger ortada bir anadolu kelimesi gecicekse Pentagramındır ,birde duman ne kadar populer olsalar ve cok saglam olmasalarda gelecekleri cok kuvvetli...(tabii uysturucudan olmezlerse :P)

son olarak mogollar ve 3 hureli begenirim..bence turkiyede progressive rock ve alternative turune girebilcek muzik yapan gruplardandı..
      erkin korayı kisilik olarak tanımıyorum ama muzigini begenmem..

Düzenleyen - CoolDoG on 15/12/2003 00:29:49

Yorum

Cooldog,
        iyi demissin de bence 90 lardan sonra dunyada gercek rock yapan saglam grup bile pek cikmadi zaten,...

Anadolu rock pek dinlemem zaten de turkuye gitar eklemis,...ona bunu eklemis falan diyorsun da
        tum muzik turleri boyle dogmustur zaten, ki bu bir alt turdur,...

Metal rockun uzerine rock rock&roll un uzerine rock&roll blues un uzerine dogmustur,...zaten ufak deisikliklerle,...

Hatta bu turlerin hepsinin ilk ornekleri arasinda o kadar kucuk farklar vardir ki ne olup olmadiklari hep tartisilir,...

Kisacasi anadolu rock da bir alt turdur ve o kadar hor gormemek gerekir,...nice gercekten kotu rock/metal turleri varken,...

Yorum

cooldog bence yanılıyorsun erkin korayın sadece arap saçı vede şaşkın şarkılarını dinleyipte ona not verenler de var. umarım bunlardan biri değilsindir.
          anadolu rocka gelince anadolu rock değince ille eskiden türk kabilelerinin kullandığı çalgıları kullanmak değildir elbette gitar kullanılmıştır. ama batıda yapılan türlere nazaran daha çok anadolu eski motifleri ile süslüdür...

Yorum

Selam beyler!
            şimdi bende bu anadolu rock'ı pek çözmüş deilim amma
            Barış Manço hayranıyım.
            bir dönence yeter.
            ne bileyim ne ola yar ola.
            bir Rüya...
            herneyse.
            Erkin Koray'ında Akrabin Gözleri...
            bence Dönence ve Akrebin gözleri birer
            rock parçası.
            ama şaşkın ve arap saçı için birşey diyemem.
            onlar sanırım anadolu rock denen gruba giriyor.
            ama sonuçta adamlar baba adamlar.
            özellikle Barış Manço 10larca altın plak almış 1, tanede platini var...
            yanlış hatırlamıyorsam Malmsteen'den sadece 2 altın plak eksik
            sanırım Malmsteen'nin 3 platini olmalı.
            herneyse bence Barış Manço iyi müzik adamıydı.
            rahmetle anıyorum.
            hoşçakalın

Yorum

dediklerine birebir katılıyorum..
              **** burda tarıtsılmıycak kadar gereksiz bir konuya girmek istemiyorum ama; biri dunya standartlarında bu plakları biride turkiyede almıs sadece...

donence bayağı atmosferik bir parca..guzeldir
              akrebin gozleride erkin koraydan benim duydugum en guzel parca...keske tum parcaları boyle olsaymıs..

Yorum

erkin korayın en güzel parça larından biri ise krallar parçasıdır.

Yorum

CoolDog bana katıldığın için teşekkür ediyorum!
                  Gökteki Yıldızlar'da iyidir erkin babanın.
                  bu arada Kara Sevda'da elektroludur hani Barış Manço'yu saygıyla ve rahmetle anıyorum.
                  hayranınım Barış Abierken ayrıldın.
                  Rüya'yıda dinleyin arkadaşlar.

Yorum

peki arkadaşlar anadolu ritm lri ile müzik yapan bir de pentagram var. pentagramda bunların içine giriyormu?
                    bence sonuna kadar giriyor

Yorum

valla ben Pentagram'ın bateristi Cenk'i tanıyorum bi sorayım Anadolu Rock'a giriyormusunuz diye..
                      hiç sanmam bana metal yaptıklarını söylemişti..
                      ama Uzun İnce'yi falan diyorsan, birde bazı parçalarında ney falan kullanmışlar sana hafiften hak veririm.
                      ama onlar kabul etmez o ayrı kanımca tabi.
                      cenk abiyi tanırım

**** cooldog benim bildiğin altın plak dünya çapında bi ödül.
                      yanlış mı biliyorum.
                      bunun türkiye'si dünyası yokki.
                      japonyadanda almıştı.
                      japonlar malmsteenide sever
                      bye

Düzenleyen - JamesDean on 29/12/2003 21:50:38

Yorum

tamam olaibilir ama turkce sarkı soyluyerek,daha onemlisi plaklarını dunyada yayınlatmadan allahın ingilteeresinde hollandasında hangi muzik oteritesi, barıs mancoya uluslararası odul verir ki?

Yorum

james dean ben pentagrama anadolu rock yapıyor demiyorum sadece analodu ritm lerini kullanıyorlar...

Yorum

yaff anadolo ritmi derken neyi kastediyorz?

Yorum

;bu konu çok farklı boyutlara taşınmış
                              Etnik enstrümanları kullanan her grup anadolu rock yapmaz Pentagramı yaptığı parçalarda kullandığı enstrümanlardan dolayı bu kategoriye sokmak çok saçma olur.
                              Anadolu Rock ya da anadolu Pop denilen akım neden bu ismi almış derseniz bildiğim kadarıyla özetlemeye çalışayım;
                              60 kuşağının müzik yapısına Türk yöresel enstrümanlarını da katarak farklı ve özgün bir sounda yaratan Moğollar, Haramiler , Ersan ve dadaşlar gibi gruplar kendilerini bu kategoriye yerleştirmişler.
                              yani Saf rock değildi yaptıkları ama özgün müzik de değildi ...
                              anadolua özgü ritm düzenleri 9 8 lik gibi . bunlar halk müziğinde kullanılan ritm ölçüleridir ve anadolu rock da da kullanılırlar.
                              Arkadaşlar sanırım bunu anlatmak istemişler....

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                              X