Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Economy Picking ve Alternate Picking

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

aletrnate picking elimizi hızlı kullanmak mı?

Yorum

aletrnate picking elimizi hızlı kullanmak mı?
      Tele bir alt bir ustten vurmak diyebiliriz.

Yorum

okuldan nefreet ediorum bi bıraksam evden çıkmam sabahdan akşama kadar gitar çalışırım zaten bu aralar sınavlar yerine gitara çalışıyorum

Yorum

Dostum gereken şey pratik.Arkadaşların dediği gibi yavaş yavaş hızlanman gerek.Asla yılmamalısın.
          picking olayında kendini hiç kasma.Nasıl rahat çalabiliyosan öyle alıştır kendini.devamı çalıştıkça kesinlikle %100 daima gelecektir

Yorum

oleeeey benim okul bitti...bugün son sözlümü oldum ve bitti gitar şu anda tek hayatım diyebiliriz ama ben alternate picking'de bayağı hızlı olduğumu düşünüyorum...

Düzenleyen - metALLPica on 30/05/2007 22:02:19

Yorum

Bi kısım azad ettik 3 ay vaktimiz var.Ben de alternate picking e çalışıyorum,metronoma ayak uyduramamaktan korkarken(Bu da olmasaydı pes bana yani:evil:)şimdi o benden geride kalıyo.Zaten bi 5-6 dakka çalıştıktan sonra hem düzgün,hem de metronom olmadan(fazla hayali bi tempodan uzak neyseki) hızlı çalabiliyorum.Yapışalım gitarlara çalışalım

Yorum

Hızlı sololarda anternate picking şart ama bence yavaş sololarda yapmasan da olur. Ama peneyı alt üst vurmaya alışsan iyi olur.

Yorum

ewet yavastan git farkettysen eskden calamadıın şyleri zmn gctikce calabiliosn..buda zmnla olacak bişe...sadece sabret ve calışş

Yorum

ben biraz daha kesin konuşayımm..alternative picking olmadan elektro gitar çalınmaz..hız kaybı olur akıcılıkta sorun olur ritmlerde sorun olur falan filan..yani kısacası heryerde sorun çıkar...ayrıca pena tekniğini az biraz çalışarak edinebilirsin..penayı eline al ve aşşa yukjarı saçma sapan ve hızlı bi şekilde tara..göreceksinki bu şekilde alışacaksın kısa bi sürede..daha sonra bazı ustaların egzersizlerine geçersin...sonra zaten hem pena tekniğin gelişir hemde diğer temel teknikleri kaparsın..yaf bu işin bööle olduğu nettir aslında ama ben forumdaki arkadaşlara baktığımda genelde aynı şeyi görüyorumm..çözümü sadece çalışmak olan şeyleri soruyolar...

Yorum

metronomda önemli yavaş sakin çal sonra hızlandığını fark ediceksindir bu işin kolay yolu yok

Yorum

örnek vereyim
                        metallica-fade to black şarkısının sonlarındaki soloyu eminimki hepiniz dinlemişsinizdir
                        ve penayı aşağı yukarı hareket ettirmeden o soloyu yapmak Güven-Özveri-Tecrübe ister
                        penayı aşağı yukarı hareket ettirmek senin yararına olacaktır
                        ayrıca şu notu da aktarayım size
                        NOT:genellikle bu tür hızlı şarkılarda sololar 2 tel arasında yoğunlaşır ve bu teller en alttaki 2 teldir
                        size şiddetle ettiğim tavisyem,üst telde penayı aşağı vurun;alt telde ise yukarı
                        eminim ki yararını göreceksiniz

Yorum

evet ya bildiğim kadarı hile sweep pickingin diğer adı eknomi picking.Alternate de bu hammer onlu pull off bendli olarak tellerde gezinme olarak biliyorum.Acaba yanlış mı biliyorum...
                          oldukça

Yorum

economy picking eşittir sweep picking..
                            bu bir tercih meselesi değil, mekanik bir meseledir. arpej çalarken sweep picking çalmak "zorunda" olursunuz..
                            Mesela la minör arpej:

---------------12----
                            ---------13----------
                            -----14-----------------
                            14-----------------

Bunu alternate picking ile çalan varsa, helal olsun. Bu tipik arpeji sweep ile çalmak gerekir, her tele bir nota düşmektedir ve 4 tel vardır. Tabi 6 telle de sweep olur, bu örnek 4 telle.. en iyi ihtimalle 120 metronomla çalıyosanız mesela, ve bunu 16 lık nota kabul edersek, saniyede 8 nota demektir. bu yazdığım tabı yarım saniyede, alternate picking ile çalabilecek babayiğit henüz çıkmadı. sweep bir tercih değil ihtiyaçtır..

Ama buyrun bunu sweep ile çalın.
                            ----------------10----12----13
                            10--12---13-------------------

ben ilk üç notayı hammer yapıyorum, sonra sewwp yapıp alltaki 3ünü de hammerla çalıyorum diyorsanız, gene tercih değil teknik hatanız var demektir...

Yorum

Hayır değiller, en basit şekilde ikisinin melezi olarak açıklayabilirim, alternate picking sırasında bir telden diğerine geçerken geçişi üst pena vuruşuyla başlayarak değilde sweep picking' de olduğu gibi aynı yönde yaparsan economy picking yapmış oluyorsun. Ekonomi adı da buradan geliyor, kıt kaynakların etkili kullanımı anlamında Tanım cümlem biraz karmaşık görünüyor ilk bakışta ama dikkatli okununca anlaşılır gibi sanki, bir anlaşmazlık olursa tekrar açıklamaya çalışırım

Kullanımına gelince; tercih meselesi değil, alternate picking en olmazsa olmazlardan biri, dolayısıyla en sık kullanacağınız ve çalmaya yeni başlıyorsanız öncelikli olarak üzerinde durmanız gereken pena tekniği bu. "Alternate picking" ya da "sweep picking"'in uygulaması konusunda soru gelseydi çok daha açıklayıcı olabilirdim, çünkü iki tekniğe de oldukça vakit ayırdım. Alternate picking'e oldukça hakim olduğumu söyleyebilirim sanırım, "sweep picking" ise henüz istediğim gibi olmasa da kullanabiliyorum. Ancak "economy picking" bu iki teknik gibi üzerinde çalışarak edindiğim bir teknik değil, parça içerisinde kendimi yaparken bulduğum bir teknik. Herkes için aynısı mı geçerli bilemiyorum, yanlışlarım varsa da eminim arkadaşlar müdahale edeceklerdir.

Son olarak her ne kadar kesin konuşmaktan hoşlanmasam da ne olduğunu bilmek güzel ama diğer iki teknikte bir mesafe kaydetmeden üzerinde durmaya gerek yok diyebilirim.

Evet, dediklerine katılıyorum ve aynı durum benim içn de geçerli. Duruma göre çalıştığınız parçada belirli bir yerde economy picking, alternate picking'e göre daha rahat gelir ve "hangisiyle çalsam" diye düşünmeden otomatikman size en rahat geleni uygularsınız.

Yorum

alternate picking yaparken bileğimiz sürekli köprünün üstünde mi durmalıdır yoksa elimizi hareket ettirmeli miyiz?? Hangisi doğru, hala çözemedim..

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                                X