Duyuru

Collapse
No announcement yet.

kısa parmak sorunu gitar için problem olur mu?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Hiçbir şekilde sıkıntı olmaz.mesela BB King'in parmakları da çok kalındır ama adam harkulade çalıyor.Dert edilecek şey değil sadece sıkı çalışmaya bakın.

Yorum

parmaklarını klavyeye dik tut çaldığın telden başka tele değmesinde kısa uzun etkilemez...

Yorum

iki parmağı olmadan gitar çalan var çalışarak yapılmayacak hiçbir şey yok yaparsın

Yorum

benim parmaklarımda kısa ama gördüğün gibi iyi şeylerde calınabiliyormus http://www.youtube.com/watch?v=dQ0sDvMQRWo

Yorum

hiç sorun olmaz ilkokula giden cocuklar 4/4 gitar çalıyor iş o parmakları açmakta bitiyo sadece çalışmaktan yani...

Yorum

kısa parmak pek problem olmazdır ya

Yorum

Buradan sormam uygun olur sanırım. Bu siteye ilk mesajım bir hatamız olursa(olduysa) affola. Benim parmaklarım çok küçük şu an 16 yaşındayım ama 5. sınıfa giden çocuklar kadar elim orta parmaktan bileğe kadar 13 serçe parmaktan baş parmağa kadar da 17 cm müzik hocam junior boy gitar almam gerektiğini söylüyor benim bildiğim kadarı ile klavye genişliği aynı. Gerçekten fark yaratır mı rahatlık açısından junior. Yoksa normal boyutlarda da bir gitarı çalabilir miyim ?

Yorum

Bare basarken klavyeyi kaplayabiliyorsa sorun yok demektir
                  Son güncelleyen admin; 01-11-2011, 18:32. Sebep: Türkçe

Yorum

macerasıgı isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Buradan sormam uygun olur sanırım. Bu siteye ilk mesajım bir hatamız olursa(olduysa) affola. Benim parmaklarım çok küçük şu an 16 yaşındayım ama 5. sınıfa giden çocuklar kadar elim orta parmaktan bileğe kadar 13 serçe parmaktan baş parmağa kadar da 17 cm müzik hocam junior boy gitar almam gerektiğini söylüyor benim bildiğim kadarı ile klavye genişliği aynı. Gerçekten fark yaratır mı rahatlık açısından junior. Yoksa normal boyutlarda da bir gitarı çalabilir miyim ?
                    Hocan sana resmen hakaret etmiş.16 yaşında bir insan için Junior boy gitar ne demektir ya ? Bak kardeşim bu biraz psikolojik bir durum.Aynı orantıda benim ellerimde.İnanılmaz kısa parmaklarım ve küçük elim var ama olay parmakları güçlendirmede ve klavyeye olan hakimiyetinde .Yalnız bir şey söyleyeyim ; Klasik gitarda gerçekten el boyutu , parmak kısalığı uzunluğu fark ediyor.Yani klasik gitar için çok kötü bir olay , çalımını çok fazla etkiliyor ama elektro gitar kullanmaya başladığın zaman tüm elinle klavyeyi kavrayarak akor bile basabilirsin Ben bu psikolojik durumu bazı gitaristlere bakarak aşıyorum mesela.Bazı arkadaşlar BB King falan demişte kusura bakmasınlar hiçte kısa parmakları yok.Bizim kısa diye bahsettiğimiz parmakları onlar anlamadı sanırım.Alexi laihonun inanılmaz kısa parmakları ve küçük eli vardır.Ama yaptığı teknikte gerçekten inanılmaz derece iyidir.Biraz onu izlersen motivasyon olarak iyi bir noktaya gelirsin.Uzun parmaklar gerçekten önemli bir avantaj ama aslında olay birazda kulakta kardeşim.Uzun ve güçsüz parmaklara oranla kısa güçlü parmaklar her zaman iyidir Ayrıca o hocanla ilişkini kes , konuşma.Resmen adam sana hakaret etmiş.İyi çalışmalar.

Yorum

Çocuk gitarı tavsiye ediyorum kısa parmaklı olanlara, utanılacak ne var yahu? Benim de yetmeseydi parmaklarım gider alırdım açıkçası. Kısa parmakla adam boyu gitarla çaldığınızda harcadığınız efor normal bir gitaristin iki katıdır eminim.

Kısa parmaklılar genelde hocalar tarafından bas gitara yönlendirilir.

Not: Herkes ölçüyor ben de ölçeyim dedim de bilekten orta parmak ucuna kadar 21cm imiş elimin ayarı. Boyum 1.87 bu arada ucube bir gitarist aklınıza gelmesin.

Yorum

kısa parmaklı birisi flamenco çalabiliyorsa, kısa parmak gitar çalmaya engel değildir. gitar ilk başlayanlar hep şundan şikayetçidir (parmakları uzun olsa bile) parmağım tellere uzanmıyor çalıştıkça bu sorun aşılabiliyor.

Yorum

parmaklarının kısa olması seni başlarda zorlar ama çaldıkça açılır

Yorum

thebadseeds isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            Çocuk gitarı tavsiye ediyorum kısa parmaklı olanlara, utanılacak ne var yahu? Benim de yetmeseydi parmaklarım gider alırdım açıkçası. Kısa parmakla adam boyu gitarla çaldığınızda harcadığınız efor normal bir gitaristin iki katıdır eminim.

Kısa parmaklılar genelde hocalar tarafından bas gitara yönlendirilir.

Not: Herkes ölçüyor ben de ölçeyim dedim de bilekten orta parmak ucuna kadar 21cm imiş elimin ayarı. Boyum 1.87 bu arada ucube bir gitarist aklınıza gelmesin.
                            Bass gitar çalmak kısa parmaklı bir insan için daha zor diye biliyordum , klasik gitar ile birlikte.Yanlış mı biliyorum ?

Yorum

S£DATR isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                              Bass gitar çalmak kısa parmaklı bir insan için daha zor diye biliyordum , klasik gitar ile birlikte.Yanlış mı biliyorum ?
                              Bas gitarda başlangıç ve orta seviyesinde en azından karma karışık akorlar basmazsın. Bassan da iki teli geçmez. Bu da parmaklarını açmanı fazla gerektirmez. Bileğine büyük iş düşer parmaklarından çok.
                              Klasik gitarda ise klavye kalındır, ulaşman gereken altı tane tel vardır. Genel olarak bas gitardan kalındır klasik gitarın klavyesi.
                              Kısa parmak genelde daha güçlüdür, bas hocalarının çok sevdiği türde parmaklardır. Kontrabas ve bas gitarı verirler eline ansızın.
                              Parmakların uzunsa da çalarsın, kısaysa da. Gitarda başlangıcın çok önemlidir, zorlandığı için çalmayı bırakan kaç kişi vardır tahmin edemiyorum.

Şimdi biri çıkar ve "altı telli bas gitar da var, onu da mı rahat rahat çalar?" der. Ben de ona "12 telli gitar da var" der, "ne alaka?" diye eklerim.

Ha bu arada bahsettiğim çocuk parmağı kısalığı değildir. Belli bir yaşa gelip parmak boyu ortalamadan kısa olanlardır.
                              Son güncelleyen thebadseeds; 07-10-2011, 09:27.

Yorum

Arkadaşlar normal boy bir klasik gitar aldım zaten. Şu anlık 3. perdenin en üstteki teline basabiliyorum fakat yeni olmamdan kaynaklı sanırım alttaki tele dokunuyorum biraz ama zamanla geçeceği kanısındayım. Hepinize çok teşşekkür ederim cevaplar için

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                                X