Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Planet Waves PW-STC / (Tel Temizleyici)

Collapse
X
 
 • Filtre
 • Saat
 • Göster
Tümünü Sil
new posts

 • İnceleme Planet Waves PW-STC / (Tel Temizleyici)

  Merhabalar.

  Epey zaman sonra yine bir inceleme başlığı ile karşınızdayım. Ama bu sefer amfi, pedal değil, uzun zamandır kullandığım, memnun kaldığım, konusu geçtiğinde her daim tavsiye ettiğim Planet Waves PW-STC isimli ürünü tanıtacağım elimden geldiğince.

  From guitar strings to drumheads, woodwind reeds to orchestral strings, find everything you need to enhance your sound on daddario.com. Shop now >


  İlk başta "bu tarz ıvır zıvır ürünlere ne gerek var. Tamam adamlar yapmış satıyor, illaki işe yarıyordur ama gerek yok" diye düşünüyordum. Tavsiye eden dükkan sahibi arkadaşım olduğu için çokta üstelemedim, deneyeyim dedim. İşte o gün bu gün hiç eksik etmem evden =) İyiki denemişim.


  Ürün Nedir, Ne İşe Yarar?

  Tellerinizin üzerinde oluşan yağı, kiri, azda olsa korozyon oluşumlarını giderici bir sıvıdır.

  Yalnızca uyguladığınız sürece bunu gideriyor. Yani herhangi bir önleme, kökten temizleme, bir daha oluşmasını engelleme gibi bir durum yok. Yanlış beklentilere girip ondan sonra bu ürün işe yaramıyor demeyin. Sadece kısa süreli bir çözüm getiriyor ve siz uyguladıkça sorunu ortadan kaldırıyor.

  Kahverengi olmuş, kararmış tellerinizi ilk anki gibi parlak griye dönüştüreceğini falan beklemeyin. Tellerin üzerinde zamanla oluşan tabakayı kaldırıyor, hissiyatı daha iyi yapıyor, renginde ise tabiki bir açılma oluyor ama, aman aman bir değişim gerçekleşmiyor.

  Açık konuşayım, içeriğinde yazdığı gibi "ilk günkü" durumu biraz iyimser bana göre. Bu kadar bir değişim olmuyor. İlk zamanlardaki gibi desek daha doğru ama ilk günkü, ilk takıldığındaki hissiyat olayı olmadığı bir gerçek. Yani kararmış bir telin bu ürün sayesinde en fazla rengini açabilirsiniz. 0 tel görünümüne kesinlikle yaklaşamıyor.

  Temizlik sonrası tona etkisi ise gayet etkili. Bir ay boyunca yoğun olarak kullanılmış aynı takım tele sahip iki gitardan, birinde düzenli olarak bu ürünü kullanmışsanız, diğerinde kullanmamışsanız, tonun farkını anlayabilirsiniz. Etkiliyor.

  Tel görünümüne ve tona etkisinin ne olduğunu en güzel şu örnek ile açıklayabilirim;

  Bu ürünü düzenli olarak kullanırsanız, 2 adım geri bir adım ileri atmış olursunuz. Eğer hiç kullanmamışsanız ise, 2 adım geriye gitmiş olursunuz. Sonuçta muhakkak telleriniz geriye gidecek, ürün sadece bu gidiş sürecini uzatıyor.


  Nasıl Kullanılır, Kullanırken Neye Dikkat Edilmeli ?

  Kapağını açtığınızda "boş yere para verdik, tiner lan bu" diyebilirsiniz. Hatta "tiner denesem acaba aynı işe yararmı" bile diyebilirsiniz. Kokusu aynı.

  Kendimi isviçreli bilim adamı zannettiğim anlardan birinde, ürünün tiner olup olmadığınıda, tiner ile aynı işin yapılıp yapılamayacağınıda denedim. İkiside yanlış düşünceler, sakın denemeyin =)

  Kapağındaki delik çok büyük, bir an önce bitsinde yenisini alsınlar diye yapılmış sanki. O yüzden dikkat edin dökerken. O kadar fazla kullanılmasına gerek yok. Zaten etkili.

  Bir kaç farklı çeşitte kullanmayı denedim, en etkilisi beze döküp telleri bez ile silmek. Ama buradaki bezin çeşidi çok önemli. Pamuklu bez kullanmayın. Sıvıyı emeceği için olması gerekenden çok daha fazla kullanmanıza neden olacaktır. Benim tercihim, hani şu plazma tv falan silmek için satılan bezler varya, işte o bezler. Sıvıyı daha geç emiyor ve tel üzerinde pamukçuk, iplik vb. bırakmıyor silerken.

  Önce tüm telleri gevşetinki, rahat rahat silebilesiniz. Birer ses gevşetmek yeterli olacaktır. Hatta fazla bile. Sıvıyı bezi nemlendirecek kadar dökün, ve sonra her teli köprüden eşiğe kadar yedire yedire silin bez ile. Her tel için baştan aşağı iki kez silmek yetecektir, fazlasına gerek yok. Silme işlemi bitince başka bir bezle kurulamaya falan çalışmayın, zaten hemen uçup gidecek ve kuruyacak teller.

  Bu sıvı eğer klavyeniz ile temas ederse geçicide olsa renginin açılmasına sebep oluyor klavyenin. Abanoz ve gül klavyeler için geçerli. Akçaağaç klavyeye temas ettiğine hiç şahit olmadım, sonucunu bilemiyorum o yüzden. Bu sebepten ötürü, tellerinizi silerken tel ile klavye arasına gazete kağıdı ya da bez falan koyun ve klavyeye değmemesini sağlayın bu maddenin. Zaten telleri gevşetin dememin sebebide bu.

  Gövde ile temas etmesinin ise zararı hem var hem yok. Eğer gövdeniz plastik tabanlı bir kaplama türü ile kaplıysa, nemli bez temas ederse herhangi bir zarar vermez (sıvıyı doğrudan dökmediğiniz takdirde zarar vermez, bezin değmesi o kadar etkili değil.) gövde kaplamasına. Ama eğer nitroselüloz bir kaplama ise, zamanla etkileyecek ve aşındıracak bir madde bu, uzak tutmak lazım. Gomalağı ise anında etkiliyor, bu yüzden gövdeniz gomalak ise çok daha dikkatli olun.

  Ne derece etkileyecek diye denedim gomalak kaplı ahşap üzerinde, etkisi zannettiğimden çok daha hızlı ve fazla oldu. Aşındırma ve renk açılmasına sebep oluyor. Dikkat!  Tamamı yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak ürünün ne olduğunu ve ne şekilde kullanırsanız verim alacağınızı, alacağınız verimin ne olacağını elimden geldiğince detaylı biçimde yazdım. Fikir vermiştir umarım merak edenlere.

  Düşüncemi soracak olursanız, sık sık sahne alan ve çok sık tel değiştiren, tellerini 1 haftadan fazla kullanmayan gitaristler için tamamen gereksiz bir ürün. Alıp kullanmalarına gerek yok. Ama aldığı teli bir ay, iki ay kullanan ev gitaristleri için ise, faydalı bir ürün, imkanları varsa denemelerini tavsiye ederim en azından. Memnun kalacaklar

  Belki "tel almak yerine buna para vereceğim, karlı olmuyorumki" diye düşünenler olabilir. Kullanıcıya bağlı tabi, belki tel alma sürenizi uzatmaz, ama en azından teli verimli kullandığınız süreyi uzatıyor. Ben gayet memnunum. Bu kadar uzun bir yazı yazmamdanda belli olmuştur sanırım =)


  Zahmet edip okuyan herkese teşekkür ederim.

 • #2
  Teşekkürler. Güzel bir anlatım olmuş ve merak edenler için (Benim gibi.) çok yararlı olmuş.

  Yorum


  • #3
   Güzel bir yazı olmuş tecrübelerini aktardığın için teşekkür ederim.

   Yorum

   Unconfigured Ad Widget

   Collapse
   Initializing Tabs & loading Content...
   Initializing Tabs & loading Content...

   Trending

   Collapse

   Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

   Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

   Collapse

   Çalışıyor...
   X