Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gitar Yapımı

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Lütiye Gitar Yapımı

Merhabalar arkadaşlar.

ilk gitarımı yapmayı planlıyorum çizimlerini bitirmek üzereyim. kasa tasarımını sizlerle paylaşmak istedim.

İlk gören arkadaşım çok rahatsız bir gitar olacağını söyledi. bazı modifikasyonlar düşünüyorum. Fakat sizlerinde görüşünü almak isterim.

Tek manyetikli ve tek potlu (ikinci pot olacaksa bile ya yanda ya da üstte olacak) yapmayı planlıyorum.

Gitarın kasasındaki ağaç miktarı gördüğünüz gibi az. Bu sebepten gitarın kalınlığını arttırmam gerekir mi?

Olumlu olumsuz eleştirilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Son güncelleyen TolgaG; 01-04-2010, 13:02.

şimdiden hayırlı olsun

Yorum

Valla ilginç olmuş ancak hem rahatsız olur hem de estetiğini pek beğenmedim.
      Bana kalırsa daha kullanışlı bir çizim yapmalısın

Yorum

Tekrar merhabalar arkadaşlar,

Bu uzun vadeli bir çalışma olacak. Maalesef çok fazla zaman ayıramıyorum.

Yorum yapan arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bu bir konsept gitar olacak. Neticede bu gitardan başka gitarlarım var.
        Rahatsızlık sadece tutuş anlamındamı olur sizce yoksa çalmayı etkileyecek bir rahatsızlık olabilir mi? Biraz açıklarsanız sevinirim.

Birde sormak istediğim bir soru var arkadaşlar. Gitarın kasasındaki ağaç miktarı gördüğünüz gibi az. Bu sebepten gitarın kalınlığını arttırmam gerekir mi?

ilgilenen herkese teşekkürler.

Yorum

Belki alt perdelere erişim rahat olmayabilir.
          Ayrıca oturarak çalmak çok rahat olmaz neticede üst ve alt uzantıların boyu uzun .

Yorum

Tekrar merhabalar arkadaşlar.

Gitarın kasasındaki ağaç miktarı gördüğünüz gibi az. Bu sebepten gitarın kalınlığını arttırmam gerekir mi?

Bu soruya yanıt bulamadığım için çizimleri tamamlıyamıyorum.

Bu konuda bilgili biri aydınlatabilirse sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Yorum

İnternetten araştırmalısın. Bir ara denk gelmişti kılıç şeklinde bir gitar gördüğümü hatırlıyorum.3,5-4 cm kallınlığında falandı tahmini. Google yazsan resimlerden fikir edinebilirsin. Tabi bu sorunun tam yanıtı olmayabilir, çünkü sesini hiç duymadım bahsettiğim gitarın. youtube ve google'dan sorununu çözecek cevaplar bulabilirsin bence. Çizimin bitmediği için yorum yapmıyorum, aslında sende farklı bir konsept uygulayabilirsin... Başarılar...
              Son güncelleyen a11y_as; 29-04-2010, 22:30.

Yorum

İlginiz için teşekkürler.

Aslında konsept kafamda oturdu. Şekil olarak bunu istediğime eminim artık. Çizimin bitmemesinin sebebi gitarın kalınlığının ne kadar olması gerektiği.
                İnternette bahsettiğiniz gitarı (ve daha bir çok farklı tasarımı) gördüm. Fakat her açıdan çekilmiş fotografları ve ölçüleri olmadığı için pek bir sonuca varamadım.

Birde kullanım konusunda "rahat olmaz" dan başka bir yorum gelmezse tasarımı değiştirmeyi düşünmüyorum.

Yorum

Dostum emeğine saygı duyuyorum ama kendi fikrimi belirtmem gerekirse pek beğenmedim. Bence başka bir kasa tipi üzerinden gidebilirsin. İnternetteki farklı kasa tipindeki gitarları inceleyip aralarından beğendiklerini sentezleyebilirsin. Böylece hoş şeyler çıkabilir ortaya.

Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi bu gitarın pk rahat olacağını düşünmüyorum. En azından bana versen çalamam böyle bir gitarı; çünkü kolumu yaslamam için alana ihtiyacım var ve maalesef böyle bir gitarda o alanı bulamam. Tabi senin çalışın vs. bana göre farklıdır ama kendi fikrimi söyleyeyim dedim. Sağ elinin hareketlerini kısıtlayabilir bu kasa tipi.

İlle de bunu yapacağım dersen bir öneri: Gitarın köprüsünün üstünde kolumuzu dayadığımız yer varya, işte orayı biraz daha genişletebilirsin. Hem daha rahat olur, hem de gitar asimetrik bir görüntüye sahip olacağı için (alt tarafı daha küçük, üst tarafı daha büyük ve geniş) daha hoş bir görüntüye sahip olabilir.

Yorum

RockWarrior isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Dostum emeğine saygı duyuyorum ama kendi fikrimi belirtmem gerekirse pek beğenmedim. Bence başka bir kasa tipi üzerinden gidebilirsin. İnternetteki farklı kasa tipindeki gitarları inceleyip aralarından beğendiklerini sentezleyebilirsin. Böylece hoş şeyler çıkabilir ortaya.

Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi bu gitarın pk rahat olacağını düşünmüyorum. En azından bana versen çalamam böyle bir gitarı; çünkü kolumu yaslamam için alana ihtiyacım var ve maalesef böyle bir gitarda o alanı bulamam. Tabi senin çalışın vs. bana göre farklıdır ama kendi fikrimi söyleyeyim dedim. Sağ elinin hareketlerini kısıtlayabilir bu kasa tipi.

İlle de bunu yapacağım dersen bir öneri: Gitarın köprüsünün üstünde kolumuzu dayadığımız yer varya, işte orayı biraz daha genişletebilirsin. Hem daha rahat olur, hem de gitar asimetrik bir görüntüye sahip olacağı için (alt tarafı daha küçük, üst tarafı daha büyük ve geniş) daha hoş bir görüntüye sahip olabilir.
                    İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Çizim bittikten sonra (şu kalınlık meselesini halledebilirsem ) eski bir mobilya parçasını birebir boyutta kesip rahatlığını deneyeceğim. Önerinizi bu aşamada değerlendireceğim.

İlgilenen herkese teşekkürler.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                    Initializing Tabs & loading Content...
                    Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                    X