Single-Ended nedir ?

Bir single-ended amfi, çıkış gücünü gürültüden (distortion) önce maksimize etmek için genellikle A sınıfı biaslanmıştır. Çıkış trafosunun orta bağlantısı yoktur, sadece iki ucu vardır. Uçların biri güç kaynağına diğeri ise lambaya veya lambalara bağlıdır. Lambalar, push-pull amfide olduğu gibi paralel bağlanarak daha yüksek güç elde edilebilir. Bu tür bağlantılı amfilere “parallel single-ended” denir.


Single-Ended çıkış katı, efsanevi Fender amfilerde ve binlerce eski televizyon ve radyo markasında kullanılan çıkış katı tipidir. Single-Ended triode türündeki çıkış katının müzik kalitesi, hi-fi müziğin yeniden oluşturulması anlamında son noktadır. Bununla birlikte single-ended amfiler, push-pull amfiler kadar yüksek çıkış gücü sağlayamazlar. Güç kaynağından kaynaklı gürültüyü yok edememesi ayrıca bir dezavantajdır ve bunun için ekstra filtreleme gerektirmektedir. Çiftli sesleri engelleyememesi, overload durumlarında asimetrik sınırlamadan dolayı çift sesleri daha da güçlendirmesi bu amfinin dezavantajlarıdır. Bu dezavantajlar, push-pull amfilerle karşılaştırıldığında single-ended amfiye eşsiz bir “ton” sağlar.
Lambalı gitar amfileri, iyi olsun kötü olsun, ses bir “tatdır”. Single-Ended olsun ya da Push-Pull olsun, her gitarcının sevdiği bir amfi vardır.

Gitar kursu faydalı yazılar paylaşmaya devam edecektir.

Piyano Kursu Kadıköy için linke tıklayın.

Yazı Single-Ended nedir ? (kadikoygitarkursum.com) sayfasından alınmıştır.

Kadıköy Gitar Kursu için linke tıklayabilirsiniz.