Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Chorus nedir ne değildir?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Eğitim Chorus nedir ne değildir?

CHORUS

Chorus aslında ilk önce "pitch" etkisinin anlatıldıktan sonra açıklanması gereken birşey ancak yinede kısaca bildiğinizi varsayarak anlatayım...

Chorus efekti elde edilirken sinyaller arasında çeşitli pitch değişimleri kullanılır.

Chorus adı aslen farklı ses tonlarına sahip bir grup insanın aynı şeyi söylemesinden gelir. Çünkü insanların ses renklerinin farklarından dolayı tek tondan birşey duymayız...

Chorus efekti dediğimiz zaman ise bu bir grup insanın çıkardığı sesi taklit eden bir efektör ile tanışmış oluyoruz..

Bazı enstrumanlar kendi kendiliğinden chorus oluşturabilir örneğin,

Piyanolar, 12 telli gitarlar, synthesizer lar...

Chorus pedallarının nasıl yapıldığına değinecek olursak analog pedallar, gelen sinyalin üzerine, bir veya birkaç kere tekrarlanmış ve "pitch"i değiştirilmiş olarak tekrar sinyal eklenir ve çıkışa, orjinal sinyal ve değiştirilmiş sinyaller aktarılır. Sonuçta kullandığımız chorus pedallarından gelen efektler meydana gelmiş olur.

Bol bol chorus pedallarının ses örneklerine şuradan bakabilirsiniz,

http://www.noiseon.com/Results.aspx?catid=9
    Son güncelleyen Blackmore; 18-04-2009, 17:42.

Bilgiler için teşekkürler phantom. Ben de bir video hazırladım bugün. Yardımcı olur belki...

http://www.youtube.com/watch?v=i70dYWYcW3U

Yorum

teşekkürler paylaşımlarınız için. bilgilendirici çalışmalar..

Yorum

Güzel bilgilendirme olmuş .. Video da çok hoş eklemeden geçmeyeyim dedim =)

Yorum

Bilgi güzel, videoda bunu tamamlıyor. Teşekkürler.

Yorum

Bilgi icin ben de tesekkur ederim ama görev olarak chorus,delay,reverb birbirlerine cok yakın sanırım öyle degil mi?
            Son güncelleyen yutup123458; 09-01-2010, 20:05.

Yorum

chorus pedalı için sese yankı veriyor diyebilirmiyiz??

Düzenleyen - invisible on 30/08/2008 05:56:41

Yorum

chorus pedalı için sese yankı veriyor diyebilirmiyiz??

Düzenleyen - invisible on 30/08/2008 05:56:41
                diyemeyiz

aslında o iş için uygun olan efekt reverbdir

chorus yukarıda açıklandığı gibi koro etkisi yaratmak için olan efekttir

çaldığın bir melodiyi 2-3-5 gitar aynı anda çalıyormuş etkisi yaratır

Yorum

Bilgi icin ben de tesekkur ederim ama görev olarak chorus,delay,reverb birbirlerine cok yakın sanırım öyle degil mi?
                  Reverb ve chorus aynı mantık üzerinden olsa da chorus'un verdiği tam olarak yankı, gecikme efekti değil.

Yorum

arkadaslar bisey sormak istiyorum elimde sansamp gt2 10 band eq ve metal muff var seni dolgunlastirmak ve kemiklestirmek icin sizce bir chorus pedali almalimiyim cunku hala dist sesleri biraz kirli gibi fikrinizi ozellikle chorus kullananlar soyleyebilir mi

Yorum

beyler bu flanger ile chorus arasındaki fark ne acaba?

Yorum

Death grubunun çoğu şarkısında kullanılır özellikle sololarında. Flesh And The Power It Holds şarkısının başı size chorus'un nasıl birşey olduğunu açıklıyacaktır

Yorum

Üzerinden çok zaman geçmiş ama yinede yazayım, belki biri görür, faydalanır.

Kerem_41 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          beyler bu flanger ile chorus arasındaki fark ne acaba?
                          Chorus : Zamanlayıcı tabanlı bir efekttir. Delay mantığı ile çalışıyor desek hiçde yanlış olmaz aslında. Sesi çok çok kısa sürede tekrar ettirip, aynı anda aynı notayı sanki pek çok gitardan duyuyormuşuz gibi bir derinlik katar. Pedal ile kullanılacaksa distortion ve Wah dan sonra gelmesi uygun olur. Amfi ile kullanılacaksa, fx loop girişinden bağlanmalıki, preamp katından sonra işlesin sesi. Aksi takdirde çok fazla gürültü yaratır.

Flanger : Aynı bu efekt de, chorus gibi, delay tabanlı bir tekrar efektidir. Farkı, chorusdaki gibi, sesler aynı anda gelmez. Üst üste, arka arkaya gelir. Ama delaydaki kadar geniş aralıklarla değil. Çok daha sık. Ve bu sayede sanki ses bize yaklaşıyormuş ve uzaklaşıyormuş gibi bir duyum verir. Kullanım şekli aynen chorus daki gibidir.

Yorum

yutup123458 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            Üzerinden çok zaman geçmiş ama yinede yazayım, belki biri görür, faydalanır.

Chorus : Zamanlayıcı tabanlı bir efekttir. Delay mantığı ile çalışıyor desek hiçde yanlış olmaz aslında. Sesi çok çok kısa sürede tekrar ettirip, aynı anda aynı notayı sanki pek çok gitardan duyuyormuşuz gibi bir derinlik katar. Pedal ile kullanılacaksa distortion ve Wah dan sonra gelmesi uygun olur. Amfi ile kullanılacaksa, fx loop girişinden bağlanmalıki, preamp katından sonra işlesin sesi. Aksi takdirde çok fazla gürültü yaratır.

Flanger : Aynı bu efekt de, chorus gibi, delay tabanlı bir tekrar efektidir. Farkı, chorusdaki gibi, sesler aynı anda gelmez. Üst üste, arka arkaya gelir. Ama delaydaki kadar geniş aralıklarla değil. Çok daha sık. Ve bu sayede sanki ses bize yaklaşıyormuş ve uzaklaşıyormuş gibi bir duyum verir. Kullanım şekli aynen chorus daki gibidir.
                            zaman gecmiş nedemk.. bu bilgieri gunlerdir arıyodum. allah razı olsun. her formu aradım en iyi acıklama net acıklama buradaydı . dıgerlerınınde agzına saglık. haksızlık etmeyelım. herkesten allah razı olsun.. birde envelopenin acıklamasını yapsanız ne super olurdu. fdback.. unison, glide, slice ?? gerci uyguluyorum ama yınede net olarak bılsem daha sevınırım.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                            Initializing Tabs & loading Content...
                            Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                            X