Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni başlayanlara öneriler

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Yeni başlayanlara öneriler

Bu konuyu yazma gereği duyuyorum çünkü yeni başlayan tüm üyeler hemen konuları okumadan tavsiye istiyorlar belki burdan okurlar ...
    İlk önce sık sorulan sorulara geleyim :
    Ders almanız kesinlikle sizin açınızdan iyi olacaktır... Yol gösteren birinin olması çoğu konuyu daha iyi ve anlaşılır şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır... Rally gibi düşünün : Co-pilot suz bir rally ci var mı?? yolları gösteren birinin olması şart...
    Nota öğrenmek de iyi olacaktır...
    Tabiiki metod kitaplarından yardımcı kaynak olarak faydalanılabilir...
    Gitara başlama yaşı önemlidir küçük yaşta başlamak hem parmakların gelişimi ve kas belleği hem de gelişim açısından önemlidir ...
    Ama büyük yaşlarda başlamak da parmaklar ve kas belleği biraz zor alışşsa da olmayacak bir iş değil ...
    Hangi gitarla başlasam diyenler de çoğunlukta...
    Klasik gitarla başlamak ve klasik gitar tekniklerini öğrenmek gerçekten yeni başlayanlar için önemli ve iyi bir adım... Ama tabii ki istediğiniz enstrüman ile başlamanızın da sizin açınızdan hem tetikleyici hem de zevkle yapabileceğinizi düşünmenize sebep olacağını da varsayabiliriz....
    Nasıl bir gitar alabilirim diyenlere ise verilen cevaplar çoğunlukla ilk başta kötü bir gitarla başlayındır. Ama bence orta kalite bir gitar hem psikolojik olarak hem de kalite ve ses açısından daha iyi olacaktır...
    Gitar uzun bir yol gibidir ve yeni başlayanlar bu yolun başında olduklarını bilmeli ona göre hareket etmeliler. Parmak alıştırmaları başta sıkıcı gibi gelse de çok faydalıdır bunları küçümsemeyin...
    Çevremizde bir çok " her konuyu en iyi ben bilirim" diyen insanlar var. Siz yeni başladığınızda
    " Hadi bakalım neler öğrendin çal göster " derler ve parmak alıştırmalarını gösterdiğinizde
    " Aaaa bunu mu öğretiyorlar " derler...
    Bu tür konuşmalara kulak tıkamalısınız. Öğretmeniniz ve iyi gitar bilen insanlar dışındaki tüm konuşmaları duymamalısınız çünkü onlar sizin isteğinizi frenler çoğunlukla...
    Aceleci olmamak ve her çalışmayı iyi bir şekilde etüd etmek de önemlidir.
    Aynı zamanda Parmakları klavyeden fazla kaldırmadan alıştırmaları yapmak da hız ve sesin çekiçle vurulmuş gibi değil de akıcı bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır...
    Hız demişken ; yeni başlayanlar hıza değil sesin temiz çıkmasına özen göstermeliler hız sonra yavaş yavaş kendiliğinden gelişecektir zaten...
    Klavyeye bakmadan çalmaya çalışın... Karanlıkta çalarak bunu sağlayabilirsiniz...
    Elektro veya akustik gitara yeni başlayanlar pena kullanıyorlarsa Alternate Picking ( yani penanın tele yukarı aşağı şekilde vurulması ) ile çalmalılar.
    Ritm hakkında da bir çok soru geliyor... Bunu yazı ile değil görsel ve işitsel yardımla öğrenebilirsiniz. Bu da ders almanın önemini bir kere daha gösterir. Aynı zamanda "Earmaster " isimli yardımcı programı da kullanabilirsiniz....
    Metronom ile çalışmanız da şart...
    Gitarınızın ayar ve bakımını mutlaka Luthierlere yaptırın...

daha bir çok şey ekleyeceğim bunlar şimdilik aklıma gelenler başka eklemek isteyenler de varsa buraya eklesin ve giren insanlar buradan ulaşsın bari
    Herkese kolay gelsin

benim en büyük sorunum ritim. bir ?arkynyn ritmini neye göre çykarabilirim

Yorum

kulak!

Yorum

sadece kulak ta değil tabi.Öncelikle solfej bilgisi olmaly.Hangi ritim nedir falan...

Yorum

Yeni ba?layan arkada?lar özellikle ilk birkaç ay enstruman tekni?ini oturtmak için çaly?tyktan sonra mutlaka müzik teorisi üzerine zaman ayyryn. Hoca ile çaly?yyorsanyz hocanyzdan talep edin yoksa kendiniz ba?langyç seviyesi için uygun bi kitap alyn.

Müzik teorisi çok geni? bir konudur, bu nedenle gitar çalyyorum deyip sadece ezberledi?i akorlary, parçalary çalanlardan olmak istemiyorsanyz basitce teorinin temelini ö?renmeniz gerekir. Bu oldukça basit ve keyiflidir. Çok ileriye gitmeniz gerekmez. Gözünüzü korkutanlara da kulak asmayyn sakyn.

Ben gitara ba?ladyktan yakla?yk 1 yyl sonra teori çaly?maya ba?ladym, sonradan niye bu kadar geç ba?ladym diye hayyflandym, çünkü ne çaldy?yny bilerek çalmanyn ve do?açlamanyn keyfini ke?fetmi?im. Her yeni ö?rendi?im ?eyde hazine bulmu? gibi oluyordum ve hala dibini bulamadym. E?er hiç ö?renmeseydim ?imdi do?ru dürüst gitar çalamyyor olurdum eminim. (Belki hala ööle )))

Yorum

Bu arada elektro çalmayy isteyenlere önce klasikle ba?lamalaryny tavsiye ederim ?ahsen. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu. Klasi?in klavyesi daha büyük oldu?undan elektroya geçince çok rahat basabildi?inizi farkedeceksiniz. Hele bi de bare basmak ne zor gelir ba?ta...

Bi de ?u konuya özellikle parmak basmak istiyorum.(daha önce söylenmi?ti ama) Hyzly çalmak için acele etmeyin. Tam olarak do?ru çaldy?ynyzda hyzynyzy biraz daha arttyryn...

Yorum

;evet kesinlikle unutulmamalydyr ki hyzly de?il temiz çalmak önemlidir ilk ba?ta .

Yorum

aslynda hayatym boyunca hiç ders almadym bi ara klasik gitarla ders almy?tym yakla?yk 1 yyl fakat pek yardymy oldu?unu söyleyemem bugüne kadar hep kendi becerimle ba?ardym bazy ?eyleri ve kesinlikle bana göre en önemli ?ey bi?ey çalarken mümkün oldu?unca temiz çalmak hatta mümkünse solo denerken hyzly bile olsa clean tonda deneyip sonra distortion la çalmaktyr çünkü distortion efekti varken temiz çalyp çalmady?yny anlayamazsyn hiç olmazsa bi öneri oldu

Yorum

Elektro çalmak isteyip de klasikle ba?layanlar (ben tavsiye etmesem de) mutlaka pena ile çaly?yn!

Yorum

ben gitara direk elektro ile ba?ladym. ayryca kimseden ders almadym. bu i? biraz istek meselesi. bence öncelikle ''ben neden gitar çalmak istiyorum'' sorusunu kendinize sorun. amacynyz gerçekten iyi bi?eyler yapmaksa bu i?ten anlayan ki?ilerden alaca?ynyz tavsiyeler ya da piyasada satylan güvenilir metodlar sayesinde bu i?i kyvyrabilirsiniz.

Yorum

yetenek ve çok çaly?ma da önemli...

Yorum

Gitary ilk aldy?ynyzda kendinizin bi steve vai bi john petrucci olmadyyny bilerek ba?layyn derim sonra moral bozuklu?una u?ramayyn ben yapamyyorum diye

Yorum

gitarı elinize alın bi ... sonrası gelir ...
                          tek bi şey var ... calışmaya sıkılmadan devam edin . eninde sonunda çok zor görünen parçaları çok güzel çalabileceksiniz . ayrıca zaten gitarı seviyorsanız calışırken sıkılmazsınız ...
                          hadi bakalım

Yorum

merhaba ben elektro gitara yeni başlıyorum ve bir gitar aldım encore marka eski bi gitar galiba pek iyi birşey değil heralde encore,, hata mı yaptım bu gitarı almakla.. öğrenmemde zorluk çıkarırmı bunla başlayıp devam edeyim mi biraz ilerleyince yeni bi gitar almak istiyorm çünkü neyin ne olduğunu falan ben şimdi çok kurcalarım pahalı birşey alıpta zarar vermek istemem...ve ders almayı düşünmüyorum kendi çabamla ogrenmeyi düşünüyorum zorlanacağım biraz ama üstesinden geleceğimede inanıyorum...

Düzenleyen - VYNO on 19/06/2005 01:33:50

Yorum

dandik bi klasik gitarım var ama elektro gitara, çıkardığı sese hayranım. maddi sıkıntı olacağı için şimdilik elektro almak istemiyorum. açıkçası önce klasikte iyi bir şeyler yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum.

eğer yeteneğime, çalışmama kendim ikna olursam elektroya geçmek niyetindeyim...

bi fikir, bi tavsiye?

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X