Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gerçek mi Rüya mı?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Gerçek mi Rüya mı?

Rüyamız bence belli kurallar üzerine kuruludur. Mesela rüyamız kendi kendine işler. Rüyamızı etkileyemeyiz, rüyamızda istediğimiz şeyleri yapamamayız mutlaka gerçek dünyadan farklıdır, uyandığımızda rüyamızın ne kadar sanal biryer olduğunu anlarız..

Peki size soruyorum; sizce bizim dünyamızda da birşeyler eksik değil mi?
    Bence eksik mesela bizimki de belli kurallar üzerine kurulu yerçekimi gibi...
    Yerçekimini yenemiyoruz.....

Ya da mutlaka boşluk duygusu yaşadığını hisstemiştir herkes, Öyle bir an gelir ki hiç bir şey yapmak istemezsiniz, ölmüş gibisinizdir, bu mutlaka herkese olmuştur....

Yani diyorum ki bizde bir sanal dünyada yaşıyoruz, bir gün uyandığımızda(ya da öldüğümüzde !) bu dünyanın ne kadar sanal olduğunu anlayacağız orası öyle bir dünya olacak ki herşey mümkün olacak!Ve bence orası çoğu ilahi dinde olduğu gibi ahiret yaşamı olacak...

Sizin bu konuda ki görüşleriniz neler?

Doğru düşünce, katılıyorum.

Yorum

katılmaktayım....

Yorum

lucid dream denen bir kavram var; nitekim iki kere başarmış durumdayım.. Rüyanızı kontrol edebilirsiniz. Farkettiğim şey şu, tam uykuya dalmadan önce rastgele düşüncelere (ses ve görüntü olarak) kapılmış oluyorum ve bu tam uyuyakalma anını farketmememize neden oluyor. Bu sırada düşüncelerinizi kontrol edebilirseniz şöyle bir şey olur: Kalp atışlarınızın ve nefesinizin azaldığını farkedeceksiniz. Bu durumda panik yaparsanız (ki ben buna bayılırım ) uyuyakalmazsınız; ancak panik yapmadan devam edebilirseniz sanki başka bir boyutta uyanıyormuşçasına başka bir yerde başka seslere uyanırsınız. Benim 2.si çok iyiydi. Gerçi korktuğumdan uyandım ama sanki kahverengi bir çölün ortasında ayaktaydım.. Rüzgar seslerini duyabiliyordum (ama sıcaklığı hissetmedim) biraz hareket edip korktum uyandım şimdi ne oldu? Toplumda karabasan denen bir tabir oldu. Çünkü ben vücudumu ansızın uyanmaya zorladım. Beynin kas hareketini rem (rapid eye movement) uykusunda kestiğini biliyoruz. Buradan da anlaşılıyor ki ben aslında rüya görmeden önce en az 45 dakika farkına varmadığım bir süre olmuş. Bu süreyi açıklayamıyorum.. rüyayı gördükten sonra da uyanınca kas hareketi gözlenmediği için sanki kendi vücudumda hapsolmuş gibi hissettim...

Bunların tecrübe edilmesinde fayda var diyo düşünüyorum. Nitekim lise 3te bunun üzerine bir sunum yaptığım zaman herkes dalga falan geçtiğimi zannetmişti.

Yorum

Evet rüyamı kontrol etmiştim ve geceyi angelina jolie ile geçirmiştim..
          Oldukça eğlenceliydi..

Yorum

rüyalarla ilgili ilginç bir anımı anlatayım. eskişehirdeydim kız arkadaşımın yanında. bi hafta gezip eğlendikten sonra finallerden önceki gece istanbula dönüyorum.(itü uçak mühendisliğinde okuyorum).gece son trenle dönüp sabah erkenden makine elemanları sınavına gireceğim. son tren saat 02.30 da falan kalkıyor.ben 24.00 gibi gardaydım. kafeteryada 02.15 e kadar sıkıla bunala bekledim.çok bitkin düşmüştüm ve felaket derecede başım ağrıyordu.dinlenme salonuna geçtim. saate baktım trenin gelmesine 15 dk falan var. kafamı yaslayıp gözlerimi kapadım belki iyi gelir diye.uyuyup kalırsam da anons yapılıyor nasıl olsa dedim kendi kendime.o anonsun uyuyan birini uyandırmaması imkansız çünkü inanılmaz derecede yüksek ses çıkıyor,uyanığı bile adeta hoplatıyor(eskişehir garında çok anım olduğu için biliyorum). derken anında dalmışım uykuya.sonra anons yapıldı, tren geldi, ben dinlenme odasından çıktım kalabalığın arasından geçip trene bindim ve tren hareket etti.derken gözlerimi açtım.dinlenme odasındaydım ve ortalıkta ne bir kimse ne de tren vardı.saat 02.36 yı gösteriyordu.olayın şaşkınlığıyla oturduğum yerden kalkıp danışmanın yolunu tuttum.
            -fatih ekspresi geldi mi?
            -5 dk önce hareket etti[:0][:0][:0]
            artık nasıl yorumlarsanızdersten de kaldım tabi

Yorum

lucid dream denen bir kavram var; nitekim iki kere başarmış durumdayım.. Rüyanızı kontrol edebilirsiniz. Farkettiğim şey şu, tam uykuya dalmadan önce rastgele düşüncelere (ses ve görüntü olarak) kapılmış oluyorum ve bu tam uyuyakalma anını farketmememize neden oluyor. Bu sırada düşüncelerinizi kontrol edebilirseniz şöyle bir şey olur: Kalp atışlarınızın ve nefesinizin azaldığını farkedeceksiniz. Bu durumda panik yaparsanız (ki ben buna bayılırım ) uyuyakalmazsınız; ancak panik yapmadan devam edebilirseniz sanki başka bir boyutta uyanıyormuşçasına başka bir yerde başka seslere uyanırsınız. Benim 2.si çok iyiydi. Gerçi korktuğumdan uyandım ama sanki kahverengi bir çölün ortasında ayaktaydım.. Rüzgar seslerini duyabiliyordum (ama sıcaklığı hissetmedim) biraz hareket edip korktum uyandım şimdi ne oldu? Toplumda karabasan denen bir tabir oldu. Çünkü ben vücudumu ansızın uyanmaya zorladım. Beynin kas hareketini rem (rapid eye movement) uykusunda kestiğini biliyoruz. Buradan da anlaşılıyor ki ben aslında rüya görmeden önce en az 45 dakika farkına varmadığım bir süre olmuş. Bu süreyi açıklayamıyorum.. rüyayı gördükten sonra da uyanınca kas hareketi gözlenmediği için sanki kendi vücudumda hapsolmuş gibi hissettim...

Bunların tecrübe edilmesinde fayda var diyo düşünüyorum. Nitekim lise 3te bunun üzerine bir sunum yaptığım zaman herkes dalga falan geçtiğimi zannetmişti.
              Yunus,astral seyahat yapmış olmasayın? :S

Yorum

Rüyalarnı kontrol edilebilmesi olayına kesinlikle katılıyorum. Hatta çok seviyorum. Genelde sabaha karşı oluyor bana. İstersem uyanabileceğimi biliyorum ama yine de rüyayı görebiliyorum. Hatta utanmayıp bi de onu yönlendiriyorum. Bazen çok ilginç birşey gördüğümde ya da çok adrenlinli birşey gördüğümde kolum bacağım kitleniyor. Nefesim kesiliyor. Sonra tabi kendime geliyorum kaldığım yerden devam ediyorum. Bazen uyanıyorum. Tekrar yatıp aynı rüyaya devam ediyorum bazen başka birşeyler görüyorum. Falan filan...

Yorum

ynx n dediği banada oldu 3-4 kez. çok garip birşey gerçekte değil rüyada.. biri ayağımdan tutup çekiyodu beni çok hızlı hissebiliyodum resmen saçlar filan uçuşuyo, içerdende annemin seslerini duyabiliyodum bağırmaya çalışıyodum sesim çıkmıyodu.. ya rüyada değil biliyorum ama garip işte.Karabasan dedikleri sey bu olsa gerek. zamanında çok dalga geçtik geldi başımıza, artık korkumuyorum gerçide.

Düzenleyen - GiTaristtt15 on 22/07/2007 09:18:40

Yorum

abi madem oyle , bende samimiyetle anlatayim. lise 3 deyim falan. ruyamda hatunlari falan goruyorum. ama iliski hemen bitiyordu.. bir gun yine bi hatun ruyamda. dur lan dedim. bu ruya. biliyorum. bu sefer hemen sevismeyeyim dedim. bi eczaneye gideyim . geciktirici alayim. sonra devam ederim dedim.. (ruyadayim)....eczaneye gittim., malzemeyi aldim , hatun icin geri donuyorum. bi de bakiyom ki hatunun annesi gelmis.. kizi alip goturuyooo : ( ( ( valla abi tum samimiyetim;le anlattim.))

ayni sekilde bu i kac kez oldu. artik ruyamda hatun gorursem, hic ugrasmiyorum eczane falan
                    sevgilerimle MYgitar....

bu arada , bu ahiret isi dalan kasiyo beni arkdaslar. hic birseye akil sir erdiremiyor insan.. ben coook dusundum zamaninda ama bi sonuc yok...ahiret var mi yok mu emin degilim artik.. zamanla gorucez kismet olursa...

Düzenleyen - child_of_angels87 on 22/07/2007 09:33:09

Yorum

Bu karabasan olayı bana da oldu, ama lucid rüya olmadı....

Yorum

Karabasan olayını 3 kez yaşadım,**** bi tırsmıştım =) Bi de bir aralar çok kabus görüyordum,her gece saçma sapan yaratıklarla falan uğraşıyordum.Bi gece yatmadan önce,'bu gece kabus görürsem onun sadece bi kabus olduğunu anlayıp uyanıcam' demiştim kendi kendime.O gece yine o saçma yaratıklardan birini gördüm,herkesi öldürüyordu falan=)Tam beni öldürmek istiyorken rüyamda kendime 'hayır bu gerçek değil,rüya görüyorum' dedim ve o anda rüyamda kendimi evimde huzurlu bi şekilde otururken buldum =) Sonra da uyandım,ilginçti.
                        Ahiret olaylarına da pek dalmak istemem ama öldükten sonra neyin ne olacağını bilmek imkansız;burası sanal,asıl gerçek orası falan gibi görüşlere de hiç katılmadığım gibi saçma bulurum.Ayrıca da bu anlattığım örnekte ben nasıl rüyamı değiştirebildiysem hayatımı da değiştirebileceğime inanıyorum.Birilerinin söylediklerine takılıp;düşünmüyorsunuz bile,acaba doğru mu,gerçek mi,mantıklı mı,bu nedir diye merakınızı köreltiyorsunuz.Biraz da sizin 'kendi' düşünceleriniz olsun bence...

Yorum

Rüyamız bence belli kurallar üzerine kuruludur. Mesela rüyamız kendi kendine işler. Rüyamızı etkileyemeyiz, rüyamızda istediğimiz şeyleri yapamamayız mutlaka gerçek dünyadan farklıdır, uyandığımızda rüyamızın ne kadar sanal biryer olduğunu anlarız..

Peki size soruyorum; sizce bizim dünyamızda da birşeyler eksik değil mi?
                          Bence eksik mesela bizimki de belli kurallar üzerine kurulu yerçekimi gibi...
                          Yerçekimini yenemiyoruz.....

Ya da mutlaka boşluk duygusu yaşadığını hisstemiştir herkes, Öyle bir an gelir ki hiç bir şey yapmak istemezsiniz, ölmüş gibisinizdir, bu mutlaka herkese olmuştur....

Yani diyorum ki bizde bir sanal dünyada yaşıyoruz, bir gün uyandığımızda(ya da öldüğümüzde !) bu dünyanın ne kadar sanal olduğunu anlayacağız orası öyle bir dünya olacak ki herşey mümkün olacak!Ve bence orası çoğu ilahi dinde olduğu gibi ahiret yaşamı olacak...

Sizin bu konuda ki görüşleriniz neler?
                          1. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, çocukken bazen ben de rüya görürken rüyada olduğumun farkına varır, rüyamı yönetmeye başlardım bazı arkadaşların da belirttiği gibi. Benim tanıdığım birkaç kişiden de bu yönde tepkiler aldım.

2. Hayat bir oyun, bir sınav. Oyunun da birtakım konmuş kuralları var. Oyunun belli kuralları olması, oyunda senin iradeni bitirmiyor, belki biraz şekillendiriyor, bir yöne doğru kanalize ediyor(Mesela futbol maçı yaparken, futbolun onlarca kuralı olmasına rağmen, her futbolcu yeteneklerini takır takır sergiliyor, istediği gibi oynuyor, zıplıyor, vs.). Hala hepimizin bir şeyleri seçme, bazı şeyleri yapma, bazı şeyleri yapmama yeteneğimiz var. Önemli olan, bu oyunda, yapman gerekeni yapman, yapmaman gerekeni yapmaman, sonuçta oyunu kazanıp ödüle boğulman.

3. Asıl hayatın ahiret hayatı olduğuna, insanın sonsuza kadar orada yaşayacağına, dünyanın 60 yıllık bir imtihan yurdu olduğuna dair birçok kutsal kitapta, hadiste vs. çok net bilgiler mevcut. Bu konuda sana katılıyorum. İnşallah hepimiz "oyunu" kazananlardan oluruz.

Düzenleyen - angelofdarkness on 23/07/2007 01:03:09

Yorum

Arkadaşlar bu lucid dream nasıl bir şeydir? Bir zararı var mı? Bende çok yapmak istiyorum.Bir arkadaşım ona çok uğraştında gerçek hayatla rüyayı karıştıranların olduğunu söyledi.Şizofrenlik gibisinden. Böyle şeyler olabilir mi?

Yorum

Karabasan olayı, korkunç rüyalar, cadılar periler görürsem küfürü basar ve hemen uyanırım, hiç te korkmam, geri uyurum.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                              X