Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Progresive Rock Olayi...

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Progresive Rock Olayi...

Progresive Rock a gönül veren biri olarak biraz bahsetmet istiyorum..

Pink Floyd un önderli?inde bu akymyn 1968 den itibaren tüm dünyaya yayyldy..

Bu ba?lyk altynda favori gruplarynyzy ö?renmek istiyorum..unutmayalym ki Progresive Rock yeniliklere açyk ve denemelerin yapyldy?y bir tarzdyr...

Pink Floyd tabi ki bu türün öncüleri...Pink Floyd dan bahsetmeye gerek yok zaten Prog. dinleyen biri Pink Floyd u hatim etmi?tir... son ö?rendi?im bir bilgiyi payla?mak istiyorum sizle..Pink Floyd o kadar karma?yk bir gruptur ki bugün hala albümleri çok dikkatli ?ekilde ses mühendisleri tarafindan tekraar tekrar dinlenir...çünkü parçalarynda sürekli bir ?ifre vardir...ö?re?in The Wall albümündeki Empty Spaces i tersten dinledi?iniz de Roger Waters in a?zynda..."Tebrikler,gizli mesajy buldunuz..lütfen cevabinizi eski pink floyd a (Syd Barrethden bahsediyor) gönderin" diyor...

ve bir sürü bugun gibi hikayeler var...bu tipik bir Pink Floyd oyunu...

gelelim ba?ka Prog. gruplara

Eloy çok iyi bir Pink Floyd kokan bir gruptur...Ocean albümünü dinlemenizi tavsiye ederim...

Son dönemlerde yeni yeni dinlemeye ba?lady?ym bir grup var...Nektar..
    gerçekten karanlyk ve çok uzun parçalary olan bir grup..A tab in the ocean gerçekten çok iyi bir parça...

Tabi ki King Krimson..Epitaph parçasy , In The Court Of The Crimson King,One More Red Nightmare gerçekten çok iyi parçalar...

Brain Ticket grubu da Prog. alemin en damar gruplaryndandyr..hatta albümünde "biraz ACID ile bu albüm çok iyi gider" yazyyor..ve ekliyorlar " yapaca?ynyz hiç bir halttan dolayy yapymcy firma ve grup sorumluluk kabul etmez..."

son bir ekleme : Prog. Rock tarzi günümüzde de?i?ti?i için Dream Theater a bile Prog. Rock diyorlar...do?ru olabilir ama ben eski gruplary daha prograsive görüyorum...DT bana birqaz daha metal geliyor...

Gerçekten prog. rock in i?te ben bu yönünü seviyorum..bilgiyi ö?rendikçe ö?reniyorsun..synyr yok bu alemde...ve bir kez bu tarza gönül veren bir daha bundan vazgeçemiyor....

sizin de favori ve önerebilece?iniz gruplary bekliyorum....

Saygylar

çok saol iyi anlatmy?syn benim gibiler için, merak ettim açykçasy azycyk ö?renicem bakalym var myymy? anlatty?yn kadar??
    ?imdilik bu kadar

Yorum

bence dt pro nun su andaki en populer grubudur
      pro yakyn olarak TOOL, A PERFECET CIRCLE fln da gosterenleri duydum gordum ....
      bu arada pink floyd phsychodelic rock yn ilk ornegi diilmiydi???

Yorum

Her ne kadar soft rock da olsa Renaissance grubu da bence onemli progressive gruplardan biridir, daha once dinlememis olan arkadaslara tavsiye ederim.

Yorum

Rush?,Kansas?

Yorum

bence dt pro nun su andaki en populer grubudur
            pro yakyn olarak TOOL, A PERFECET CIRCLE fln da gosterenleri duydum gordum ....
            bu arada pink floyd phsychodelic rock yn ilk ornegi diilmiydi???
            tool ve perfect circle zaten kardes gruplar,hatta 2sindede 1 2 eleman ortak,ayrica iceriginde bulunan james iha eski smashing pumkins lead gitaristiydi,o guzelim grupta dagylda..ahh ah...
            evet 2 side progressive rockyn kollaryndan birine giriyor,radiohead yolundalar,umarym sonlaryda onlar gibi elektronik olmaz,gerci son albumde geriye donus var deniliyor,ben dinledim bence yetersiz,daha ister :=)
            2 grupta su an gitarla deneysel, bagymsyz melodiler bulmaya,orjinal birseyler yaratmaya calysiyor,oldukca nevrotik ,kaotik vsler ,buyuzden daha cok Psychedelic Rock demek daha dogru olur,albumleri eski psych. gruplary andyryyor,sadece gitar tonlary modernlesmis durumda...
            ozellikle perfect circleyn ilk albumune hayran kaldym.

bende dream theateryn progressive metal oldugunu dusunuyorum,unku agyrlykta sert gitarlar, davul ve klavyeler var.
            pink floyd psychedelic rock tabikide ama ; progressive rock ilede icicelerdi.
            psychedelic rockyn ilk ornegi sanyrym the beatles diye gecmekte...

Yorum

Dream Theater Progresive Rock için falzaca sert. Progresive Metal demek daha do?ru olur.

Yorum

Queensryche i da unutmamak lazim tabi. Ozellikle Operation mindcrime albumu..

Yorum

Pink Floyd Progresive Rock in psychedelic kolu diyebiliriz...Beatlers den etkilendikleri kesinlikle do?ru...

hatta SACD Dark Side albümünde (Dark Side in 30.yyl anysyna yeni versiyonunda) sesi çok fazla açty?ynyzda albümün sonunda geçen benim de imzam olan " there is no dark side of the moon really. matter of fact it’s all dark." lafindan sonra Beatles in "Ticket To Ride" parçasynyn entrumantel versiyonunu duyabilirsiniz...Pink Floyd insanlary dü?ündürmeyi sanyrym çok seviyor...hala hayyr bu tamamen Abbey Road stüdyosunun hatasy çünkü Beatles la Pink Floyd un kayytlary o stüdyoda yapylyyordu ve kullandyklary bandlary tekrar tekrar kullanmasynda ileri geliyor diyo bazy insanlar...bana göre tamamen bir Pink Floyd oyunu..çünkü o ?arky entrumantel de?il! neyse o ayry konu zaten..

günümüz de bu türü bana göre Radiohead sürdürüyor diyebilirim..OK Computer iyi bir albümdü bence..gerçi onlar da bozuldu..

Kansas ve Rush gerçekten iyi gruplar..Dust in the wind parçasyny çok severdim bir aralar..Rush - Test For Echo iyi parçasy..

ama tüm prog. aleminde gördü?ümüz üzere 80 lerden sonra bir bozulma var...mesela Kansas in o dönemde çykan bir bir albümüni dinlemi?tim biraz tarzlary de?iltirmi?ler...Pink Floyd da bile son dönede do?ru albümleri bence çok iyi de?il...Final Cut i bir türlü be?enemedim..ama DYvision Bell gerçekten de mükemmel bir albüm olmu? ve beni çok ?a?yrttylar..özellikle albümün son parçasy High Hopes parçasy insany derin duygulara itiyor..

Moody Blues gerçekten iyi bir örnektir...hatta ingilterede pek çok akyl hastanesinde hastalary tedavi amaçly Moody Blues dinlettikleri söylenir..

Dream Theater Progresive Metal dir bence de.. ama prog. lafi nerden geliyor onu bilmiyorum...

Saygylar

Yorum

bende division belle hayran kalmysymdyr her zaman,eski pink floyda gore daha gitarlara donuk bir album,bluestan birkac sarky dysyndanerdeyse tamamen arynmystyr.
                    sanyrym sebebide albumun tumunu bir gitaristin ustlenmesi.acayip derecede icten ve ruhlu,sizi alip goturuyor.
                    ayrica roger watersiz ,division beldden 5 6 sene once cykan pink floyd albumude ayny karakteristige sahip,dinlemeyenlere oneririm.
                    ismi A Momentary Lapse of Reason.

Düzenleyen - CoolDoG on 04/05/2004 00:43:59

Yorum

Prog. Rock denilince zaten Pink Floyd'a de?inmeden geçilmez. "The Wall" ve "The Dark Side of The Moon" her zaman en sevdi?im albümler arasynda yer alacak. ama Pink Floyd ba?ymlylyk yapan bir gruptur, bence prog. dinlemeye onunla ba?lamayyn. Zira ben onunla ba?ladym ve o kadar muhte?emler ki ba?ka bir grup dinledi?imde çok basit kaçyyor, zevk alamyyorum. Hatta büyük bir aptallyk yapyp ilk olarak The Wall ve Moon'u dinledim, ?imdi bazy Floyd albümlerinden bile zavk alamyyorum. 3-4 ay boyunca caz dinleyemedim falan filan. A?yry ba?ymlylyk yapar, aylarca ba?ka bir?ey dinleyemezsiniz, dinledikleriniz hep onun gölgesinde kalyr. O nedenle bence daha farkly gruplardan ba?layyn.

Jethro Tull'yn "Thich as a brick" albümüne de iyi derler, tek parçadan olu?ur, ama ben pek sevemedim (sebebi ne acaba??? )))

psychedelic rocky daha çok Syd zamanynda yapyyorlardy, sonra uzakla?tylar (ama tam kopmadylar). Bence çok da yerinde oldu...

Yorum

ben dark side of the moonu hep cok blues bulmusumdur,pek blues sevmem,oyuzden etkisine alamady beni o album,
                        ama the wall cok iyi,gercekten iyi..

Yorum

Korktu?um olay oldu konu Pink Floyd üzerine yo?unla?t?.... ben rahats?z de?ilim de bence burda ba?ka prog. gruplarda da bahsedersek hem biz Prog. Rock dinleyicilerinin ufku geni?ler hem de gruplar hakk?nda yorumlar?n?z? da okumu? oluruz...
                          Zaten Prog. dinleyip Pink Floyd da uzak kalmak olamaz...

Eloy,Nektar,Yes,Mann Fred Man's earth band akl?ma gelmiyor......ve di?erleri....

sayg?lar

Yorum

ben getiriyim )
                            king crimson,kansas ve camel severim en cok.
                            bu arada fates warning,elp ,genesis var.

Yorum

damardan girmi?sin dayanamay?p uzun bi yaz? yazaca??m....

Camel den bahsedeyim biraz..Moonmadness albümünü tüm gün dinleyelibirim..Gerçekten ini?leri ç?k??lar? çok iyi bir albüm...bana göre en iyi Camel albümü..Mesela Pink Floyd için ?u albüm en iyisi diyemem çünkü tüm albümleri benim için ayr? bir de?erdedir...

bir ba?ka bahsetmek istedi?im grup ise Emerson Lake Parmer (ELP) dir.. America,Tarkus ve hoedown gerçekten iyi parçalar..Hammond org un ve gitar?n dansi gerçekten dinlemeye de?er...ELP de t?pk? John Lord gibi (Deep Purple nin eski klavyecisi) gibi tek ton kullanmalar? tüm ?ark?lar?nda "ya bu asl?nda di?er ELP parçalar?na benziyo" dedirtse de ELP yi denemelisiniz..

Gelelim Alan Parsons Project e...The Cask Of Amontillado, The Eagle Will Rise Again, The The Same Old Sun parçalar? favorim.özellikle Same Old Sun çok güzel bir parçad?r..Alan Parson un Pink Floyd un ses mühendis i oldu?unu dü?ünürseniz bu grupu daha çok seveceksiniz...

Çok underground bir grup olan Omega ise ba?ka bir Progresive Rock klasi?idir...84 y?l?nda ülkemizi ziyaret eden grupun mp3 veya video lar?n? bulmak biraz zor...Ama bu Macar grubun albümünü görürseniz bi yerlerde mutlaka edinin..pi?man olmayacaks?n?z...The Girl With The Pearl's Hair in melodisini dinledi?izde "ben bunu bi yerlerden biliyorum " diyeceksiniz...

King Crimson gelmi? geçmi? en iyi prog. gruplar?ndand?r...özellikle Epitaph tam bir dünya klasi?idir..Crimsonize denilen bir olay , gecenin ilerleyen saatlerinde biraz içki (ACID önerilse de pek tavsiyee etmem.. ) lo? bir ???k ve herhangi bir King Crimson albümü sizi oldukça havalara uçuracakt?r..ileri crimsonize den ise hiç bahsetmeyeyim isterseniz...

Genesis i pek sevemedim...fakat solo olarak Peter Gabriel gerçekten çok iyi bir sese ve sahne performans?na sahip binsan...örnek vermek gerekirse Growing Up DVDsini izleyin ve görün ses be görüntüleri...mükemmel bir sahne ve üstad Peter Gabriel....bir de Ravi Shankar (bilmeyenler için kendisi Norah Jones ?n babas?d?r..) ile bir parçay? seslendiriyorlar..Passion i dinlemenizi tavsiye ederim tüylerimi diken diken eden bi parçad?r...

?unu söylemeliyim ki bahsetti?im bu gruplar?n sound u eski..Yani Old Rock dinleyen insanlar ho?lanacakt?r..Ayr?ca bu bahsetti?im gruplar Progresive Rock tarihine damgas?n? vuran gruplard?r..Metal dinleyenlerin veya Flemenkocu arkada?lar muhtemelen ho?lanmayacakt?r..Ben tüm müzik türlerine biraz da olsa ilgim var..Hatta Flemenko bana en uzak olan tarz olmas?na rahmen , Al Di Miola dinlemek ya da Paco dinlemek ho?uma gidiyor... Ama Progresive Rock denilen olaya çok daha ba?l?y?m...

Son söz : Progresive Rock dan ho?land???n?z? anlarsan?z, bir daha asla bu türden vazgeçemezsiniz....

Sayg?lar & Sevgiler

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...