Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Progresive Rock Olayi...

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

alman progressive rock grubu olan jane i tavsiye ederim

Yorum

ö?re?in The Wall albümündeki Empty Spaces i tersten dinledi?iniz de Roger Waters in a?zynda..."Tebrikler,gizli mesajy buldunuz..lütfen cevabinizi eski pink floyd a (Syd Barrethden bahsediyor) gönderin" diyor...
      abi Empty Spaces i tersten dinlemek nasıl oluyor.

Yorum

O şarkıyı tersten nasıl dinleyebiliriz cidden, klasik bir Pink Floyd hayranı olaraktan..

Yorum

Sonuçta progressive rock dediğimiz olay ''bütün müzik türlerinin karışımıyla oluşan müzik türü.Buna en güzel örnek:Tarihin en buyuk progressive gruplarından olan Dream Theater dır.Aksak ritimleri,Petrucci soloları ,Klavye soundlarıyla benimde favorim olan bır grup.En Güzel örneğini Dream Theater-The Dark Eternal Night parçasını dinleyebilirsiniz...

Daha Başka Gruplarda var tabi Opeth mesela onlarda ,iyi grup

Yorum

başlıkta da dendiği gibi başlı başlına bir olaydır progresif rock... birçok dinleyicisi gibi ben de pink floyd'la başladım. sonra emerson lake and palmer, eloy, gentle giant, focus, rush, camel, marillion gibi progresifin iskeletini oluşturan grupları keşfettim.

ilk zamanlar haybeye dinliyordum. pek fazla incelemeden gelişimini izlemeden. aslında bu yanlış eğer gerçekten progresif müziğin gelişimini takip etmek, fikir sahibi olmak istiyorsanız grupların kuruluş yıllarına, albümlerinin gidişatına (yıllar geçtikçe grubun üretkenlikteki gelişmelerine veya bocalamarına), grubu kimin sırtladığına... vs şeylerine bakmakta yarar var.

mesela progresif rock 77-78 senesinden sonra punk akımının doğmasından sonra bir süre önemini yitirmiştir. grupların albümlerinde müzikalitenin düştüğü görülür. ben bu kalitedeki düşüşü şahsi fikrim olarak, punk akımının progresif rock akımının önüne geçmesinden ötürü, progresif akımının da geri kalmaması için daha çok klasik olarak nitelendiremeyeceğimiz belki de piyasa şarkılar olarak nitelendirebileceğimiz şarkılarla dolu albümler kaydetmelerine bağlıyorum. kendi fikrim tabii bu. yine birçok fikir var bu duraklama dönemiyle ilgili. eğer punk akımının gerisinde kalmamak için 'piyasa' olarak nitelendirdiğimiz şarkılar yapılmışsa da bunun ne kadar doğru olduğu tartışmaya açıktır. sonuçta progresif müzik dinlensin diye progresifin ilkelerinden ödün verip basit melodiler, basit ritmler, doyurmayan solo performanslarla progresif müzik dinleyicisi kazanmak ne kadar doğrudur tartışılır.

sonraları progresif müzik porcupine tree, shadow gallery, royal hunt, satellite, the flower kings gibi gruplarla yeniden atağa kalkmıştır. tabii bu gruplar 70'lerdeki gruplar kadar soft değildir, daha serttir. zaten birçoğu senfonik prog metal başlığı altında incelenir. yine bence, 70'lerdeki prog rock havası gerek soundlardan olsun, gerek kalite bakımından olsun tekrardan yakalanamamıştır. yakalanacağını da sanmıyorum. şayet yakalanırsa da tek tük gruplar olur. düzinelerle sayacağımız gruplar olamaz sanıyorum.

bir şeyi de söylemeden geçemeyeceğim -diğer prog müzik dinleyicisinde durum nedir onu da öğrenmek isterim tabii- ama. progresif müzik dinlemeye başlamam yazımın başında da dediğim gibi ve birçok dinleyicinin olduğu gibi pink floyd'la gerçekleşti. prog müzik dünyasında uçsuz bucaksız gruplar var, sürekli keşif içerisindeyiz ama halen pink floyd gibi grup bulamadım ben. metal müzik denince en çok çıkan sonuçlardan biridir hatta en çoğudur mesela metallica ama en iyi değildir tabii ki. çok çok iyileri vardır ondan. ama prog müzikte en çok çıkan sonuç en çok damgasını vurmuş olan grup pink floyd'tur. bence en iyi grup da pink floyd'tur.

Yorum

Merhaba Arkadaşlar
              Bu sitede Frank Zappa sevenlerinin olduğu beni epey bir şaşırttı. Doğrusu hiç beklemiyordum...
              Ayrıca İron Butterfly, Gentle Giant, Soft Machine, Brand X gibi grupların varlığından haberdar olmak da, beni bir o kadar hem şaşırttı, hem de sevindirdi.
              Ben bu başlığa uygun olduğunu düşündüğüm bir grup adı vermek istiyorum, çünki onlardan hiç kimse bahsetmemiş. Herkese kesinlikle dinlenmesini öneririm.
              Mahavishnu Orchestra. Özellikle Birds of Fire albümünü öneririm. Çok sağlam müzisyenlerden oluşan bir grup. John Mc Laughlin gibi.

rolly

Yorum

dream theater hakkında da bir iki şey söylemek istiyorum. dream theater'a getirilen yok efendim geleceğin pink floyd'uymuş, yok prog aleminin en kralı onlarmış gibi yakıştırmaları doğru bulmuyorum. gerçi bunu söyleyen prog müzik dinleyicilerinin prog müzikten pek fazla haberdar olduklarını da sanmıyorum. benim için dream theater hiç mi bir şey ifade etmemektedir. kesinlikle hayır. dream theater benim için awake ve scenes from a memory albümünden ibarettir. hele son albümleri iyice işi ticarete döktüklerinin belgesidir. dream theater'dan çok daha iyi prog metal grupları vardır. fates warning mesela... dream theater'da istenmeyen adam olarak görülen kevin moore gruptan ayrılıp fates warning ile a pleasent shade of gray gibi bir şaheseri kaydetmiştir. ki bu albüm tüm zamanların en iyi on prog metal albümü listesine kafadan girer benim gözümde.

Yorum

Bence günümüzün en iyi progressive grubu porcupine tree dir.çoğu kişi adını duymamıştır ama aşırı tavsiye ederim.

Yorum

pt'nin modern prog. rock da yadsınamaz bir üstünlüğü var tabi ki.Steven wilson'un kendi projeleride hayvan gibidir zaten.Prog rock konusuna gelirsek King Crimson'ın üstüne grup tanımam.Pink Floyd,Camel,Genesis,Yes,Gentle Giant,Frank zappa,soft machine,rush gibi grupları ağzım açık dinlerim.Türkiye'den de Nekropsi,nemrud ve paralel adlı grupların sıkı takipcisiyim.Hatta Türk fransız melezi asia minor adlı gruba da bir göz atmanızı isterim.Mükemmel iki albümleri vardır...Dt'yi prog rock başlığı altında tartışmayı çok saçma buluyorum doğal olarak.Tamamen bir köken farkı var ve Dt'nin müziğindeki çöküşe yıllar içinde şahit olmuş bir insan olarak üzüntü duyuyorum.Opeth'i tartışmaya pek gerek yoktur sonuçta heritage gibi hayvani bir albüm çıkardılar.Ağzım açık dinledim.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                    Initializing Tabs & loading Content...
                    Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                    X