Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çok Eşlilik Savunması

Collapse
Bu konu kapandı.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

EmgHzZw isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakın kaçırdığınız nokta,laikliğin ne olduğudur.Dini ve devlet işini birbirinden ayırmak değilmi laiklik?Kimsenin dinine karışmak gibi bir durum yok.
    Fakat birisi kalkıp "şeriat istiyorum ben" diyemez.Şeriatta diğer dinlere saygı yoktur.Bir kesim öyle istiyor diye,geri kalanları kimse yok sayamaz.Kimsenin kimseye yaşam tarzı dayatma hakkı yoktur.Açık ve net.
    Değerli kardeşim, bu ülkede Laiklik yürümez. Öğrencilerin sırf başı kapalı diye üniversiteye almıyor bazı geri kafalılar. Ama akrabam başı kapalı olduğu halde mastırını Amerika da yaptı! Ve kimsede açması gerektiğini söylemedi. Bu ülke böyle kalkınmaz! Başörtüsünü serbest hale getirmeye çalıştı hükumet ama çok sevgili gandimiz hemen ayağa kalktı. Bu mudur laiklik?

Olmasın böyle Laiklik! Laikliğin ne zaman böyle saçma sapan şeyler yaptırdığı görülmüş? Tekrar söylüyorum Allah aşkına laikliği savunmayın bana. Tamam din ve devlet işleri birbirine karışmasın ama böyle de olmamalıdır değilmi?
    Son güncelleyen flightsim; 25-05-2011, 14:17.

Yorum

flightsim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      Değerli kardeşim, bu ülkede Laiklik yürümez. Öğrencilerin sırf başı kapalı diye üniversiteye almıyor bazı geri kafalılar. Ama akrabam başı kapalı olduğu halde mastırını Amerika da yaptı! Ve kimsede açması gerektiğini söylemedi.

Olmasın böyle Laiklik! Laikliğin ne zaman böyle saçma sapan şeyler yaptırdığı görülmüş? Tekrar söylüyorum Allah aşkına laikliği savunmayın bana. Tamam din ve devlet işleri birbirine karışmasın ama böyle de olmamalıdır değilmi?
      Haklısın, ancak o şimdiki iktidarın laiklik görüşü..!

Yorum

İslam'da çok eşlilik vardır, nedeni cinsel hayatın sınırlandırılmasıdır. Amerika'dan, Avrupa'dan örnek verirsek şayet; Adam 1 kadınla evleniyor, 4,5 kadınla kafelerde, ....evlerde beraber oluyor. Güya, 1 eşi var. Bu hepsine değil ama buralardaki ailelerin azalma nedeni budur.

Ben de istemiyorum böyle bir yasa ama bu benim imansız olduğumun göstergesi hiç değildir. Namazımı kılarım, Kur'anımı okurum, harama bakmam Allah'a çok şükür, ama çok eşliliğin de karşıtıyımdır.

Sizden ricam sırf şu forumu karıştırmak için böyle şeyleri açmayın burda. Görüyorsunuz zaten şu şeylerden dolayı forum bölünüyor. Lütfen biraz daha dikkat edin.

Arkadaş forumu karıştırma gibi bir niyetim yok, Türkiye'de tüm gazetelerde yer bulan, çok güncel bir konu bu.Medeni bir şekilde konuşmayı başarmak ve başaramamak olabilir belki sorun. İslam'da çok eşliliğe inanıyorsan üstteki mesajımı oku.

Ayrıca "bu ülkede laiklik yürümez" gibi ağdalı ve gereğinden fazla iddialı laflarla forumu bölmeye başladığının bilmiyorum farkında mısın?

Yorum

Tamam hak veriyorum ama, neden muhalefet bu kadar ayağa kalkıyor buna? İnsanın dininin gerekliliğini yerine getirmesi neden onları bu kadar rahatsız ediyor? Seçim mitinglerinde oy toplarken, "Bizler ayrım yapmayız." diyorlar. Başörtüsünü halledeceğiz dediklerinde "Nasıl" sorusuna "Aç başını kurtul" diyen bir zihniyetten ne beklenir ki?

Yorum

Yanlış anlamış olabilirsin, bu ülkede laiklik yürümez dedim nedeni ise laiklik arayışları bütün ülkeyi ayağa kaldırıyor. Sence halkın bütün kesimi nasıl benimseyebilir ki bu laikliği?

Yorum

Niyetim burda ülkede laikliğin nasıl işlediğini, gerekli mi gereksiz mi olduğunu tartışmak değil. Ve neden ısrarla konuyu laiklik tartışmasına döndürmeye çalıştığını da anlamış değilim. Ben bu amaçla açmadım konuyu. Bunu tartışanlar şu anda başlığı amacından saptırmış durumda. Laikliği tartışmak istiyorsan sen bir başlık açabilirsin.

Bu lakiklik tartışmasının kapatılmasını rica ediyorum herkesten. Çok eşlilik konusunda söyleyeceğiniz birşey varsa söyleyin, bunu savunun veya karşı çıkın.

Yorum

Tamam hak veriyorum ama, neden muhalefet bu kadar ayağa kalkıyor buna? İnsanın dininin gerekliliğini yerine getirmesi neden onları bu kadar rahatsız ediyor? Seçim mitinglerinde oy toplarken, "Bizler ayrım yapmayız." diyorlar. Başörtüsünü halledeceğiz dediklerinde "Nasıl" sorusuna "Aç başını kurtul" diyen bir zihniyetten ne beklenir ki?
                Hiçbir şey yazmadık değil mi yukarıya? Hiç okumadın?

Yorum

mcyardi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Estağfurullah ben elbette kimseye bir şey dediğinizi ima etmeye çalışmadım. Ama laiklik hakkında bu şekilde sözler söylemişsiniz ki biraz önyargılı davranmamda bu etkili oldu haklısınız mutlaka önyargılı davrandım, hatalı olduğum noktalar var. Ancak tek bir yere açıklık getirmek istiyorum, laiklik şeriatın kısıtlanması değildir. Anayasadan "Devletin dini İslamdır" maddesi çıkarıldı mesela, bu halk dinsiz kaldı demek değil, halk din konusunda özgürdür demektir. Kimseye kısıtlama yoktur laiklikte. Laikliğin temeli devlet ve din işlerinin birbirinden ayrılması değil midir? Bu dine olan bir inkar değil din yok sayılmıyor, sadece din ve yönetim ayrılması söz konusu bunda ki en doğru yol bana göre budur.
                  Son olarak elbette söylediğim gibi herkesin düşüncesi farklıdır ve bütün mesele bu zaten. Ben onu isterim siz bunu, o zaman görüş ayrılıkları, tartışmalar ortaya çıkacaktır ki elbette iki taraf da kötü olan bir şey istemez ve iki tarafın da haklı olan yönü vardır. O yüzden en iyisi söylediğiniz gibi tartışmamak çünkü ben bu görüşü savunur siz onu savunursanız bu hem dar görüşlülüktür hem de sonu bir yere varmaz.
                  EmgHzZw isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Bakın kaçırdığınız nokta,laikliğin ne olduğudur.Dini ve devlet işini birbirinden ayırmak değilmi laiklik?Kimsenin dinine karışmak gibi bir durum yok.
                  Fakat birisi kalkıp "şeriat istiyorum ben" diyemez.Şeriatta diğer dinlere saygı yoktur.Bir kesim öyle istiyor diye,geri kalanları kimse yok sayamaz.Kimsenin kimseye yaşam tarzı dayatma hakkı yoktur.Açık ve net.
                  ggustun isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Savunduğunuz metanın varabileceği yeri söyledim ben, lütfen anlamamazlıktan gelmeyin. Manhattan'da sevgili hayatı yaşayan hayat arkadaşları ülkemde yok. Burası ne yazık ki İsveç değil, kadınlar sosyal ve maddi özgürlüklerini ele almadılar, ve hala devlet korumasına muhtaçlar. Hak, hukuk konusunda o kadar yazılmasına rağmen hala "haktır bence" demeniz ya hiç okumadığınızı ya da kendinizi haklı çıkmaya adadığınızı gösteriyor. Savunduğunuz düşünce feodal olduğundan böyle tepki görüyorsunuz. Her istediğim haktır düşüncesi o döneme ait çünkü.

Lütfen yine söylediklerimin bir parçasını seçip alıp onu geri çevirmeyin.
                  arkadaşlar mümkünse burdan topluca son kez yazarak konuda ayrılmak istiyorum çünkü sözlerim bazı kişilerde bulduğu yankı benim karakterime çok ters ve hiç haz etmediğim şekilde gözünüzde bir imaja sahip oluyorum.

Son defa açıklığa kavuşturmam gerekirse:
                  Ne seriatci ne de cemaatçı değilim ve bir okadarda kemalist değilim ama herkesin görüşüne de saygı duyarım.
                  Varmak istediğim nokta karşımızdakinin görüşünü ne kadar sevmesekte kısıtlayamaz söylemesine engel olamayiz-olmamalıyız.
                  basılmamış bir kitabın toplanması gibidir tahammülsüzlük.

Demek istediğim herkes hangi rejimi benimsiyorsa onu savunsun özgürce söylesin.
                  Yoksa yıkın laik düzeni getirin şeriatı demedim **** camiileri yıkın da demedim...

İzninizle bu konuda çıkıyorum, yanlış anlaşılmış olmam ziyadesiyle beni üzdü, yeter sanıyorum bu kadarı...
                  Bundan sonra kimseye bu başlık altında yazmayacağım, herkese teşekkürler...

Yorum

frusciante_ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Niyetim burda ülkede laikliğin nasıl işlediğini, gerekli mi gereksiz mi olduğunu tartışmak değil. Ve neden ısrarla konuyu laiklik tartışmasına döndürmeye çalıştığını da anlamış değilim. Ben bu amaçla açmadım konuyu. Bunu tartışanlar şu anda başlığı amacından saptırmış durumda.

Bu lakiklik tartışmasının kapatılmasını rica ediyorum herkesten. Çok eşlilik konusunda söyleyeceğiniz birşey varsa söyleyin, bunu savunun veya karşı çıkın.
                    Benzer şeyleri savunduğumuzu zannediyordum ama galiba yanılmışım. Devletin dini esaslarda yer aldığı için yasallaştırması gerektiği düşünülen bir uygulamayı laiklik düşüncesi hariç neyle açıklayacağımı ben bilememişim. Üzgünüm. Konuyu "saptıranlardan" olmak istemedim.

Daha sonrasında yazmayacağım. Teşekkürler.

Yorum

Ben kendi fikrimi söyledim arkadaşlar. Kırılmaca daralmaca olmasın.

Dikkat ettiniz mi bu konu yüzünden içerideki hava hemen soğudu...

Bence konu kapatılsın, hatta silinsin. Kimse birbirini inandırmak zorunda değil öyle değilmi?
                      Son güncelleyen flightsim; 25-05-2011, 14:42.

Yorum

Haklısın lafım sana değil flightsim, gerçekten şimdiki iktidar o kadar kötü ki..
                        Yıllar önce Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözüne yalan diyen R.t.e'nin yıllar sonra nasıl egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dediği videosunu gördünüz mü? Gerçekten yazık, onlara da onlara oy verenin zihniyetine de.
                        Neyse dediğim gibi herkesin görüşü farklıdır ben yeni bir tartışmaya yol açmak istemiyorum.
                        Son güncelleyen mcyardi; 25-05-2011, 14:32.

Yorum

Yazıp yazmamak herkesin kendi bileceği iş, konu içinde yazdığım bir mesajı alta tekrar kopyalayıp yapıştırıyorum. Ben bu açıdan baktım konuya. Şimdi konunun bu kadar tarihsel, sosyal ve dini bir arka planı varken ve ben bunları anlatmak ve tartışmak niyetiyle konuyu açmışken, maç tartışır gibi bir laiklik muhabbeti yaratmak istemedim. Ama herkes buna döndü. Soğuyan da girmesin bu konuya arkadaş.

Bugün çok eşliliği savunmak, insanlığın gelişimini, yüzyıllar boyunca kazandığı birikimleri ve yarattığı değerleri görmemektir. İlkel komün-kabile toplum yapısı ile günümüz modern toplumlar arasındaki farkları kavrayamamak, dini açıdan ise İslamiyet öncesi arap toplumunda kadının yeri ile İslamiyet’in kadınlara getirdiği hakları ve bakış açısı bilmemek, dinin gerçeğine değil de yüzyıllar boyunca süregelen meal yazarlarının arap geleneklerine hapsolmuş yorumlarına inanmaktır.

Açın İslam tarihini okuyun, Allah, o ana kadar çok eşli olan peygambere bile Kuran inmeye başladıktan sonra çok eşliliği yasaklamıştır (Hz.Muhammed çok eşliydi diye savunanlar bu farkı görmüyor-görmek istemiyor).

Bugün çok eşliliğe dayanak yapılan, Nisa suresinin ilk üç ayetidir. Bu “Ey inananlar” diye başlar, “Ey erkekler” değil. Ve bu ayet tamamen, dönemim özelliği olarak erkek ölümlerinin çok fazla olması ve ortada kalan yetimleri korumaya yönelik bir tedbirdir. Ve çok eşlilikten mümkün olduğunca kaçınıp teke indirmeyi söyler. Zamanla erkek egemen yorumlar ve mealler ile cinsel açlığa kılıf yapılmış ve “çok eşlilik Kuran’da var” şekline dönüşmüştür.

Bugün erkeğine koşulsuz itaati farz bilen, dayağı hak gören, çok eşliliğe razı olan, haremlik selamlığa inana, kadının çalışmasını haram belleyen, toplumdan el etek çektiren, kadın için en büyük görev olarak erkeğinin cinsel ihtiyacını gidermeyi gören model İslamın erkek egemen arap geleneklerine göre yorumunun bir sonucudur. Bunlara gerçek din diye inananlar, en hafif tabiriyle “dinden bihaber” insanlardır.

Dini açıdan daha çok şey yazabilirim konuyla ilgili ama kısa kesiyorum. İslamiyet öncesi kadınlar toplumun ortak malıydı, evlilik kurumu ve kadını sahiplenme İslam ile gelmiş ve kadınların toplum içindeki mertebelerini yükseltmiş, toplumun erkeklerle birlikte ortağı yapmıştır.

Konuyu laikliğe getirenler şunu gözden kaçırıyorlar, laiklik kadın konusunda dine ters bir şey yapmamış, tam tersine dinin özünün gereğini yapmıştır.

Bugün toplumda zaten çok eşlilik var diyenler de şunu gözden kaçırıyor, çok eşlilik medeni kanuna göre suçtur ve boşanma sebebidir. Buna razı olan kadın varsa sorun bunun serbest olması değil, o kadının buna razı olmaya zorlanması ya da inancı gereği bunu erkeğin bir hakkı olarak görmesidir.

Günümüzde sosyal-kültürel yönden tam bir geriye dönüş yaşanmaktadır. Yüzyılların bilimsel kazancı ve modern toplumun değerleri yok edilmektedir (İstanbul’da geleneksel olarak yapılan bilim konferansı adı altında bilim yerine Kuran’ı koyma çabaları). Bu yönde kadını toplumdan silme, eve kapatma, toplum dinamiklerinin yarısını oluşturan kadınları garsoniyere kapatıp ikinci-üçüncü eş yapma, kadınlara düşünmeyi yasaklama, siyaseti yasaklama, kısacası modern aklı kadınlardan çekip alma çok önemli bir hedeftir. Ve bu hedefe varılma yolunda büyük adımlar atılıyor. Lütfen biraz okuyun-araştırın. Şimdi dışardan baktığınız o kadınlar bizim annelerimiz,kardeşlerimiz, ablalarımızdır. Onlara “çok eşlilik” gibi yüzkarası bir fikri hak görmeyin ve layık oldukları yere getirmek için çaba gösterin.
                          Son güncelleyen frusciante_; 25-05-2011, 14:43.

Yorum

SteelString isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            arkadaşlar mümkünse burdan topluca son kez yazarak konuda ayrılmak istiyorum çünkü sözlerim bazı kişilerde bulduğu yankı benim karakterime çok ters ve hiç haz etmediğim şekilde gözünüzde bir imaja sahip oluyorum.

Son defa açıklığa kavuşturmam gerekirse:
                            Ne seriatci ne de cemaatçı değilim ve bir okadarda kemalist değilim ama herkesin görüşüne de saygı duyarım.
                            Varmak istediğim nokta karşımızdakinin görüşünü ne kadar sevmesekte kısıtlayamaz söylemesine engel olamayiz-olmamalıyız.
                            basılmamış bir kitabın toplanması gibidir tahammülsüzlük.

Demek istediğim herkes hangi rejimi benimsiyorsa onu savunsun özgürce söylesin.
                            Yoksa yıkın laik düzeni getirin şeriatı demedim **** camiileri yıkın da demedim...

İzninizle bu konuda çıkıyorum, yanlış anlaşılmış olmam ziyadesiyle beni üzdü, yeter sanıyorum bu kadarı...
                            Bundan sonra kimseye bu başlık altında yazmayacağım, herkese teşekkürler...
                            Kimse sana şeriatçi vs. demiyor ilk mesajımda ön yargılı davrandım haklısın ama emin ol kimsenin gözünde ne şeriatçi ne cemaatçisin, asıl söylemek istediğimi ggstun ilk mesajında açıklamış, sadece laikliği anlayamamışsın. Laiklik şeriate kısıtlama veya herkesin görüşü tek bir şey olsun değil laiklik özgürlüktür. Bütün tartışmalar bu yüzden.
                            Ki ikinci bir şey de var az önce söylediğim gibi benim görüşüm A senin görüşün B ise benim senin görüşünü A yapmak gibi bir amacım yok ki öyle bir hakkım da yok. Bundan dolayı demokrasi ile yönetiliyoruz ya zaten. Siz B yi savunuyorsanız bırakın çoğunluk A yı savunsun.
                            Tartışma da burda kapanmalı bence..

Yorum

Şimdiki iktidarın siyaset anlayışı şu; "benim dinim, sizin dininizdir, beğenmiyorsanız ananızı alıp gidersiniz".
                              Bu çok eşlilik mevzusunu, bu kadın değil de başbakan dile getirseydi, böyle bir yasalaşma olsaydı ne olurdu? Adamlar padişah gibi, ne dersek olur modunda.

Ülkemizde ne demokrasi, ne laiklik, ne de özgürlük var, bu kafayla gidersek hiç olmayacak. Daha dün (1980 öncesinden bahsetmiyorum) "Parasız eğitim istiyoruz" pankartı açan iki gencin 15 sene hapse mahkum edildiği bu ülkede "beğenmiyorsanız gidersiniz" zihniyetiyle çalışan başlar varken çok eşli olmuşsun, olmamışsın ne farkeder.

"Türkiye, iran olur mu?" derler ya hep bu tip tartışmalarda. İranın tarihini araştırırsanız kimlerin bir ülkeyi nasıl değiştirebileceğini görürsünüz. Türbanıydı, camileriydi, din başlığı altında oy toplamacaydı daha başlangıç. Önümüzdeki seçimlerde de akp oyları toplayacak. Din kuralları anayasayı süsleyecek. Çoğunluğun hoşuna da gidecek, gözü kapalı inandığı bir kitabın kurallarını doğru bilecek örtülü kesim.

Çok eşlilik sadece bir bahanedir, masallara inanmaya devam ederseniz daha ne bahanelerle karşılaşacaksınız.

Malesef çok eşliliğin doğru olup olmadığına biz karar veremeyiz. İsteyen "özgürlük" veya "dinin gereği" başlığı altında tuttuğunu öpebilir.

Yorum

Evet yine gergin bir konudaha gelmiş.Kimse beni yanlış anlamasın ama insanlar konu açma gereği duyuyormuş gibime geliyor.Artık bu sitede eski tadı bulamıyorum.Her hafta başka bir siyaset din içerikli konuyla karşılaşıyorum.Sitenin adı mygitar ama içeriye gir siyaset din fırtınaları.Gerçekten bu sitenin eskisi gibi olmasını çok istiyorum gerçekten eski ortamı özledim.Hadi YGS tamam ama bu çok tuafıma gitti böyle bir konunun böyle bir sitede ne işi var diye.İnsanlar sürekli bir tarışma içerisinde.Yav benimde dahil olduğum konular oldu ama en iyisi herkes kendisine ne doğru geliyorsa ona inansın bana göre gereksiz tartışmalar bunlar.Bakın bana göre diyorum kendi görüşümü bildiriyorum ama yine de yorumumu yanlış anlayıp karşıt yorum yapacak kişilerin çıkacağına eminim.Zaten artık bu tarz konulara dahil olmayacağım buda son mesajım.Hepinize kolay gelsin.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                                X