Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çok Eşlilik Savunması

Collapse
Bu konu kapandı.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Çok Eşlilik Savunması

Girmiş olduğumuz son sürat demokrasi yolculuğu sonunda bir sosyal ve kültürel dönüşüm var ki tam da işte bu tarz çıkışlarla (örnekler çoğaltılabilir) hedefin neresi olduğu açıkca görülüyor. Bir erkek olarak bile utandım yazılanlardan. Nasıl bir zihniyet çözmek zor.

http://www.odatv.com/n.php?n=cok-esl...sun-2405111200

Adım adım şeriat...

Yorum

Bu açıklamayı yapan kadının ikinci eşim olmasını istiyorum. Tanıdığı aynı kafadan bazı kadınları da çağırsın, dördüncü beşinci eşlere yelken açalım.

Bir anda nasıl ünlü olunur gösterdi sağolsun. Delinin biri kuyuya taş atıyor, en alakasız insan bile (ben) bu gerizekalı kadından haberdar oluyor.

Şeriatın kestiği klitoris acımaz derlerdi de inanmazdım.

Yorum

arkadaşlar çok alakasız eleştireler ve cevaplar aldım yazdığım aşağıda ki yazı ile ilgili. Bu nedenle rica ediyorum birşey yazmadım farzedin ve alıntı yapmayın rica ediyorum, herkese tek tek cevap yetistiremiyorum...

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\sözkonusu mesaj\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Allaha şükür inançlı biriyim her ne kadar bazılarına göre yeteri kadar olmasamda.

Ne cemaatçı ne milli görüşçü ne de akpli değilim çok şükür.

Ama laikliğin ve bunu korumaya çalışan demokrasi kılıfının başlı başına insanlara dayattığı bu zihniyettende bir okadarda tiksiniyorum.

Dini bir devlet yaşamı ne kadar dinsize ve değişik inançlı birine ters ve kimi zaman haksızlıksa,
        aynı şekilde laiklik de, dini yani ağır basan ve inancıyla yöneltilmek istenen birine ters ve haksızlıktır.
        Bu nedenle ben çokeşliliğe karşı değilim ama bir erkek olarakta çokeşli bir evlilikte istemem.

Zaten toplumda islami usul çokeşlilik dışında hertürlü tarz ve yolla çokeşlilik hatta hemcins-çokeşlilik zaten serbesttir.
        Bunlar ne kadar benimsemediğim şeyler olmasada, yinede bana özgürlükler manasında doğal geliyor ve nefrette beslemiyorum.
        aynı şekilde çokeşlilikte, dini inancıyla kuvvetli bağları olan biri için doğaldır ve özgürlük kavramı dahilindedir ve haktır.
        Ve bu kişileri karşıda nefret beslenmemesi gerekir.

yukarıda haberde açıklama yapan zat-ı muhterem bayanı ise Allah´a birinci sınıf eps posta ile havale ederken bedduamı bile kendisine iltifat olarak görüyorum...
        amacı ve sırtını dayadığını duvar ne olduğu herkesçe malumumuz...

Haydi bakalım konu nereye gidecek
        Son güncelleyen SteelString; 25-05-2011, 14:06.

Yorum

SteelString isimli üyeden alıntı Mesajı göster
          Allaha sukur inancli biriyim bazilarina göre ne kadar da yeterli olmasada.
          Ne cemaatci ne milli göruscu ne de akpliyim cok sukur.
          Ama laikligin ve bunu korumaya calisan demokrasi kilifinin basli basina insanlara dayattigi bu zihniyettende bir okadarda tiksiniyorum.
          Dini bir devlet yasami ne kadar dinsize **** degisik inancli birine ters ve kimi zaman haksizliksa, ayni sekilde laiklik de, dini yani agir basan ve inanciyla yöneltilmel istenen birine ters ve haksizliktir.
          Bu nedenle ben cokeslilige karsi degilim ama bir erkek olarakta cokesli bir evlilikte istemem.

Zaten toplumda islami usul cokeslilik disinda herturlu tarz ve yolla cokeslilik hatta hemcins-cokeslilik zaten serbesttir.
          Bunlar ne kadar benimsemedigim halde bana özgurlukler manasinda dogal geliyor, ayni sekilde cokeslilikte, dini inanciyla kuvvetli baglari olan biri icin dogaldir ve özgurluk kavrami dahilindedir ve haktir.

Haydi bakalim konu nereye gidecek
          Haklısın, sonuçta taraflar razı olduğunda fikirlerine saygı duyulur. Yurtdışında açık evlilik diye bir kavram vardır mesela. Eşlerden biri diğerine haber verdikten sonra bir başkasıyla ilişki kurar.
          Benim tek tepki verebileceğim şey; bunu özgürlük başlığı altında değil de, dinin bir gereğiymiş gibi uygulayanlar olacaktır. Yaratıcı tarafından bunun erkeğe verilen bir hak olduğunu savunuyorlar.

Yorum

Ama laikligin ve bunu korumaya calisan demokrasi kilifinin basli basina insanlara dayattigi bu zihniyettende bir okadarda tiksiniyorum.
            Dini bir devlet yasami ne kadar dinsize **** degisik inancli birine ters ve kimi zaman haksizliksa, ayni sekilde laiklik de, dini yani agir basan ve inanciyla yöneltilmel istenen birine ters ve haksizliktir.
            Bu nedenle ben cokeslilige karsi degilim ama bir erkek olarakta cokesli bir evlilikte istemem.

Zaten toplumda islami usul cokeslilik disinda herturlu tarz ve yolla cokeslilik hatta hemcins-cokeslilik zaten serbesttir.
            Bunlar ne kadar benimsemedigim halde bana özgurlukler manasinda dogal geliyor, ayni sekilde cokeslilikte, dini inanciyla kuvvetli baglari olan biri icin dogaldir ve özgurluk kavrami dahilindedir ve haktir.

Herkesin düşüncesi farklıdır, saygı duyarım. Ama bu zihniyetle yönetilen devletlerin hâlinden haberdar olmamanız mümkün değil. Kaldı ki zamanında laikliği getirenler dinsiz miydi, asla.
            O öyle bir ileri görüştür öyle bir zekadır ki; komutanlar düşmanın doğudan saldıracağını düşünüp orduyu batıya çekmeyi düşünürken telgraf ile orduya Sakarya'nın doğusuna çekip Kurtuluş Savaşında temel adımları atıyor.
            Düşünün düşmanın nereye saldıracağını düşünüp adeta aklını okuyan bir adam yıllar sonra çok eşliliğin halka ne zararlar verebileceğini tahmin edip getirmemiş midir laikliği?
            Ayrıca dünyadaki en büyük insanın Hz. Muhammed (S.A.V) olduğunu söyleyen bir adam nası olur da dinsiz, sırf milliyetçi olabilir ki?

Yorum

thebadseeds isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              Haklısın, sonuçta taraflar razı olduğunda fikirlerine saygı duyulur. Yurtdışında açık evlilik diye bir kavram vardır mesela. Eşlerden biri diğerine haber verdikten sonra bir başkasıyla ilişki kurar.
              Benim tek tepki verebileceğim şey; bunu özgürlük başlığı altında değil de, dinin bir gereğiymiş gibi uygulayanlar olacaktır. Yaratıcı tarafından bunun erkeğe verilen bir hak olduğunu savunuyorlar.
              Ben avrupada yaşıyorum, isveçte. isveçte eşlerin birbirine haber verme zorunluluğu bile yoktur, kaldı ki isveçte herkes sadece beraber yaşar çocuk yapsalar dahi pek evlenmezler. Evlenenlerin oranı yüzdeye vurulduğunda inan 10 bile değildir.
              Ve burda ki dünyanın demokrasi beşiği ülkelerden biri sayılır, çokeşlilik dini nikahla serbesttir. Hem kadın hem de erkek için...
              Resmi yoldan elbette mümkün değildir.
              Elbette şahsi fikrim çokeşlilik islam dinin bir gereği değildir olsa olsa inananlarına verdiği bir hak ve tavsiye ettiği bir yaşam/aile oluşumudur ki bunun şartlarınında sağlanması ayrica gerekir.

demek istediğim sadece şu; laiklike yaşamak isteyen inancli-inançsız birinin bu talebi ne haksa, inançlı ve şeriat (keza benzeri dinlerin rejimleride buna dahil) ile yaşamak yönetilmek ve yönetmek istemesi ne daha fazla ne de daha az bir haktır.

mcyardi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              Herkesin düşüncesi farklıdır, saygı duyarım. Ama bu zihniyetle yönetilen devletlerin hâlinden haberdar olmamanız mümkün değil. Kaldı ki zamanında laikliği getirenler dinsiz miydi, asla.
              O öyle bir ileri görüştür öyle bir zekadır ki; komutanlar düşmanın doğudan saldıracağını düşünüp orduyu batıya çekmeyi düşünürken telgraf ile orduya Sakarya'nın doğusuna çekip Kurtuluş Savaşında temel adımları atıyor.
              Düşünün düşmanın nereye saldıracağını düşünüp adeta aklını okuyan bir adam yıllar sonra çok eşliliğin halka ne zararlar verebileceğini tahmin edip getirmemiş midir laikliği?
              Ayrıca dünyadaki en büyük insanın Hz. Muhammed (S.A.V) olduğunu söyleyen bir adam nası olur da dinsiz, sırf milliyetçi olabilir ki?
              öncelikler sözlerimde kimsenin adını yazmadığım halde sanki Atatürke hakaret etmişim ve dahası dinsiz ve milliyetçi diye laf atmışım şeklinde algılamana inan çok üzüldüm...
              Kaldı ki ben sadece toplumun her kesiminin talep ettiği haklar kendisi için doğal haklardır temelinde olaya yaklaşıyorum sadece.

Ha şeriat isteyenin getireceği rejim nasıl laik olanın hayatını kısıtlayaacksa, laik olanın sürdürdüğü düzende ayni şekilde şeriatçı birinin hayatını kısıtlar...

Çok önyargılı davranıyorsun bu nedenle kusura bakmazsan bu konuda tartışmaya girmek istemiyorum.
              Teşekkürler...

Yorum

Düşüncelerinizin laikliğin ne olduğunu bilmemenizden kaynaklanıyor olduğunu düşünüyorum. Zira günümüzde hiçbir tutarlı fikir laikliğin özgürlüğü kısıtladığını söyleyemez. Laiklik devletin dini, mezhebi olmamasıdır, bu durum toplumda herhangi bir tebaanın ayrıcalıklı duruma geçmemesi için şarttır. Modern toplumda devletin ve adaletin terazisinin dengeli olmasında din, mezhep, ırk konusunda kör olması ilk husustur. Öncelikle herkesin malumu konu üzerinden açıklayayım. Günümüzde insanları kısıtlayıcı ve inançlarını yerine getirmelerini önleyici olduğu savunulan laikliğe verilen örnek başörtüsü kısıtlamalarıdır. Fakat anlaşılmayan şey özgürlük kavramının her istediğini yapmak olmadığıdır. Başörtüsü bir "dine kıymet verme" sembolü olarak gösterilmeye çalışıldığından, bu durumun serbest bırakılması yakın zamanda başörtüsü kullanmayı tercih etmeyenlerin "dine kıymet vermeyen" olarak damgalanmasına yol açacaktır. Dünyada bu düşünce sistemini geliştirmemiş, totaliter olmayan bir tane bile "İslam Cumhuriyeti" yoktur.

Kutsal olduğuna inanılan herşeyi yapma hakkıyla ilgili AİHM vb. mahkemelerin kararları çoğunlukla ajitasyona ve davaya konu olan dinin dünya politikalarında rolüne dayanmaktadır. Bu durumu da şöyle açıklayayım. "Diniyle ilgili her istediğini herkes yapabilmeli" düşüncesi marjinalize grupların da istediklerini inanç uğruna yapabilmeleri isteğini doğurur. Eğer bir grup kutsal kitabında yazan herşeyi yapabileceğini savunursa ki bunlara inandığı ilah yolunda gerekirse "kafirleri" öldürmek de var, bir Satanist de ilah saydığı varlığa istediği kurbanı vermeyi savunabilir. Niye savunulmadığı ise açıktır. Küçük marjinalize dinler hiçbir zaman toplumsal bazda üç büyük din kadar büyük gürültü koparamamamaktadır. Hatta kendi aralarında bu üç dine bile bakıldığında çeşitli mahkemelerin verdiği kararların tamamen siyasi lobilere dayandığı görülebilir. Fransa daki burka yasağı, bunun yanında İtalyan Hükümetinin ve mahkemelerinin kiliseye yaklaşımı vs. örnek verilebilir. Hristiyan politika çok daha güçlü olduğundan mahkemelerden "sakat doğmuş" kararlar çıkmaya devam etmektedir.

Herkesin istediğini giyebilmesi tabii ki haktır. Ama malum konu üzerinde bu kadar durulmasının sebebi toplumun büyük bir kesiminin bunu bazıları tarafından dini açıdan önemli görülen bir kumaş parçası olarak örneğin bir t-shirt gibi görememesidir. Bunun iki nedeninden ilki köklü bir geçmişi olmadığının, RP ve Milli Görüş düşünce sisteminin 80lerin sonunda ortaya çıkardığı bir "sembol" olduğunun savunulmasıdır. İkincisi ilgili Kuran-ı Kerim bölümü gösterilmesi istenildiğinde ilgili bölümde sadece "Örtün" yazdığı, herhangi bir tarif vs. olmadığının görülmesidir. Bu yüzden toplumun bir kesiminde bu "giysi" nin sembol olduğu, herhangi bir kökeni olmadan insanları damgalamak amacıyla kullanıldığı düşüncesi doğmaktadır. Aynı kesim bu "sembol"ün toplumu 2ye bölmesine karşı durmakta, bunun için laikliğe sığınmaktadır. Giymek hak olduğu gibi, giymediğinde damgalanmamak da haktır, dolayısıyla devletin kimi kimden koruduğunu iyi analiz etmek gerekli.

Son olarak "2 kadınla evlenmek isteyen olabilir evlensin ne olacak ki kendi tercihleri" tutumunuza ise açıklama getirmeye bile çekiniyorum. 2. 3.eş olarak toprak ağalarına satılan 15 yaşındaki kızlar acaba yarın bir gün mahkemelere çıkıp "Ben istemiyorum 2.eş olmak" diyebilecekler mi? Bu kadar naif misiniz?
                Son güncelleyen ggustun; 25-05-2011, 13:54.

Yorum

Arkadaşlar,iyi güzel,"dinin gereğidir" diyen çok da,oturup bunu Kur'an'da aradınız mı?Ayetlerde gayet yazıyor "her eşe adil olmak şartıyla yapılabilir" diye,sadece maddi değil,manevi yönden de.Bunun mümkün olduğuna inanıyor musunuz gerçekten?

Hadi o da bir kenara,dinde olduğu için yasallaştırılsın denmiş resmen.Niye?Şeriat mı var ki bu ülkede,dinin gereği olan şeyleri yasaya çeviriyoruz?

Geri kalan fantastik açıklamalara yorum bile yapmıyorum zaten.Sene olmuş 2011,adamlar marsta börtü böcek arıyor,bizimkiler hala yok 3 koca 5 kadın olalım,yok evlenip futbol takımı yapalım derdinde.

Bunu savunanın bir kadın olması ise çook ayrı bir şuursuzluk örneği zaten.

Trollerin bi bu konulara el atmadığı kalmıştı,sesli gülüyorum son günlerde.

Yorum

ggustun isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Düşüncelerinizin laikliğin ne olduğunu bilmemenizden kaynaklanıyor olduğunu düşünüyorum. Zira günümüzde hiçbir tutarlı fikir laikliğin özgürlüğü kısıtladığını söyleyemez. Laiklik devletin dini, mezhebi olmamasıdır, bu durum toplumda herhangi bir tebaanın ayrıcalıklı duruma geçmemesi için şarttır. Modern toplumda devletin ve adaletin terazisinin dengeli olmasında din, mezhep, ırk konusunda kör olması ilk husustur. ........

Son olarak "2 kadınla evlenmek isteyen olabilir evlensin ne olacak ki kendi tercihleri" tutumunuza ise açıklama getirmeye bile çekiniyorum. 2. 3.eş olarak toprak ağalarına satılan 15 yaşındaki kızlar acaba yarın bir gün mahkemelere çıkıp "Ben istemiyorum 2.eş olmak" diyebilecekler mi? Bu kadar naif misiniz?
                    Haydaaaa
                    Arkadaşlar gerçektende şüphe etmeye başladım türkçem mi eksik acaba kendimi ifade mi edemiyorum?
                    şimdide 15 yasındaki kızların toprak ağalarına satılmasını savunmuş oldum, ne alakası varsa artık...

Ben ne şeriatı ne de laikliği savunuyorum.
                    İkisinin de toplulumuza tam olarak uymadığını düşünüyorum ki bu benim kanaatimdir.
                    Bunu söylerken de ne laik ve kemalist olanları sövüyorum ne de cemaat ve benzeri oluşumları övüyorum ki alakam yoktur, olsa açık açık derim.

Benim demek istediğim sadece suan laik sistem sözkonusu ülkemizde ki ne kadar laik olduğu ayrıca tartışılır,
                    biri çıkıpta derse ki;
                    laiklik istemiyorum arkadaş ben şeriat/komünizm/krallık istiyorum demekte bir hak olmalıdır.

Yoksa laiklikten çokta şikayet eden rahatsız olan biride değilim ayrıca belirteyim ki aksi olsaydı inanın göğsümü gere gere söylerdim.

Demokrasi herkes için demokrasi olmalıdır...

LÜTFEN RİCA EDİYORUM HER BANA CEVAP YAZAN, BENİ CEMAATÇI VE FEDOAL ZİHNİYETLİ OLARAK LANSE ETMESİN, ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM....
                    Son güncelleyen SteelString; 25-05-2011, 14:04.

Yorum

öncelikler sözlerimde kimsenin adını yazmadığım halde sanki Atatürke hakaret etmişim ve dahası dinsiz ve milliyetçi diye laf atmışım şeklinde algılamana inan çok üzüldüm...
                      Kaldı ki ben sadece toplumun her kesiminin talep ettiği haklar kendisi için doğal haklardır temelinde olaya yaklaşıyorum sadece.

Ha şeriat isteyenin getireceği rejim nasıl laik olanın hayatını kısıtlayaacksa, laik olanın sürdürdüğü düzende ayni şekilde şeriatçı birinin hayatını kısıtlar...

Çok önyargılı davranıyorsun bu nedenle kusura bakmazsan bu konuda tartışmaya girmek istemiyorum.
                      Teşekkürler...
                      Estağfurullah ben elbette kimseye bir şey dediğinizi ima etmeye çalışmadım. Ama laiklik hakkında bu şekilde sözler söylemişsiniz ki biraz önyargılı davranmamda bu etkili oldu haklısınız mutlaka önyargılı davrandım, hatalı olduğum noktalar var. Ancak tek bir yere açıklık getirmek istiyorum, laiklik şeriatın kısıtlanması değildir. Anayasadan "Devletin dini İslamdır" maddesi çıkarıldı mesela, bu halk dinsiz kaldı demek değil, halk din konusunda özgürdür demektir. Kimseye kısıtlama yoktur laiklikte. Laikliğin temeli devlet ve din işlerinin birbirinden ayrılması değil midir? Bu dine olan bir inkar değil din yok sayılmıyor, sadece din ve yönetim ayrılması söz konusu bunda ki en doğru yol bana göre budur.
                      Son olarak elbette söylediğim gibi herkesin düşüncesi farklıdır ve bütün mesele bu zaten. Ben onu isterim siz bunu, o zaman görüş ayrılıkları, tartışmalar ortaya çıkacaktır ki elbette iki taraf da kötü olan bir şey istemez ve iki tarafın da haklı olan yönü vardır. O yüzden en iyisi söylediğiniz gibi tartışmamak çünkü ben bu görüşü savunur siz onu savunursanız bu hem dar görüşlülüktür hem de sonu bir yere varmaz.

Yorum

Haydaaaa
                        Arkadaşlar gerçektende şüphe etmeye başladım türkçem mi eksik acaba kendimi ifade mi edemiyorum?
                        şimdide 15 yasındaki kızların toprak ağalarına satılmasını savunmuş oldum, ne alakası varsa artık...

İkisinin de toplulumuza tam olarak uymadığını düşünüyorum ki bu benim kanaatimdir.
                        Bunu söylerken de ne laik ve kemalist olanları sövüyorum ne de cemaat ve benzeri oluşumları övüyorum ki alakam yoktur, olsa açık açık derim.

Benim demek istediğim sadece suan laik sistem sözkonusu ülkemizde ki ne kadar laik olduğu ayrıca tartışılır,
                        biri çıkıpta derse ki;
                        laiklik istemiyorum arkadaş ben şeriat/komünizm/krallık istiyorum demekte bir hak olmalıdır.

Yoksa laiklikten çokta şikayet eden rahatsız olan biride değilim ayrıca belirteyim ki aksi olsaydı inanın göğsümü gere gere söylerdim.

LÜTFEN RİCA EDİYORUM HER BANA CEVAP YAZAN, BENİ CEMAATÇI VE FEDOAL ZİHNİYETLİ OLARAK LANSE ETMESİN, ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM....
                        Bakın kaçırdığınız nokta,laikliğin ne olduğudur.Dini ve devlet işini birbirinden ayırmak değilmi laiklik?Kimsenin dinine karışmak gibi bir durum yok.
                        Fakat birisi kalkıp "şeriat istiyorum ben" diyemez.Şeriatta diğer dinlere saygı yoktur.Bir kesim öyle istiyor diye,geri kalanları kimse yok sayamaz.Kimsenin kimseye yaşam tarzı dayatma hakkı yoktur.Açık ve net.

Yorum

Bugün çok eşliliği savunmak, insanlığın gelişimini, yüzyıllar boyunca kazandığı birikimleri ve yarattığı değerleri görmemektir. İlkel komün-kabile toplum yapısı ile günümüz modern toplumlar arasındaki farkları kavrayamamak, dini açıdan ise İslamiyet öncesi arap toplumunda kadının yeri ile İslamiyet’in kadınlara getirdiği hakları ve bakış açısını bilmemek, dinin gerçeğine değil de yüzyıllar boyunca süregelen meal yazarlarının arap geleneklerine hapsolmuş yorumlarına inanmaktır.

Açın İslam tarihini okuyun, Allah, o ana kadar çok eşli olan Peygambere bile Kuran inmeye başladıktan sonra çok eşliliği yasaklamıştır (Hz.Muhammed çok eşliydi diye savunanlar bu farkı görmüyor-görmek istemiyor).

Bugün çok eşliliğe dayanak yapılan, Nisa suresinin ilk üç ayetidir. Bu “Ey inananlar” diye başlar, “Ey erkekler” değil. Ve bu ayet tamamen, dönemim özelliği olarak erkek ölümlerinin çok fazla olması ve ortada kalan yetimleri korumaya yönelik bir tedbirdir. Ve çok eşlilikten mümkün olduğunca kaçınıp teke indirmeyi söyler. Zamanla erkek egemen yorumlar ve mealler ile cinsel açlığa kılıf yapılmış ve “çok eşlilik Kuran’da var” şekline dönüşmüştür.

Erkeğine koşulsuz itaati farz bilen, dayağı hak gören, çok eşliliğe razı olan, haremlik selamlığa inana, kadının çalışmasını haram belleyen, toplumdan el etek çektiren, kadın için en büyük görev olarak erkeğinin cinsel ihtiyacını gidermeyi gören model İslamın erkek egemen arap geleneklerine göre yorumunun bir sonucudur. Bunlara gerçek din diye inananlar, en hafif tabiriyle “dinden bihaber” insanlardır.

Dini açıdan daha çok şey yazabilirim konuyla ilgili ama kısa kesiyorum. İslamiyet öncesi kadınlar toplumun ortak malıydı, evlilik kurumu ve kadını sahiplenme İslam ile gelmiş ve kadınların toplum içindeki mertebelerini yükseltmiş, toplumun erkeklerle birlikte ortağı yapmıştır.

Konuyu laikliğe getirenler şunu gözden kaçırıyorlar, laiklik kadın konusunda dine ters bir şey yapmamış, tam tersine dinin özünün gereğini yapmıştır.

Bugün toplumda zaten çok eşlilik var diyenler de şunu gözden kaçırıyor, çok eşlilik medeni kanuna göre suçtur ve boşanma sebebidir. Buna razı olan kadın varsa sorun bunun serbest olması değil, o kadının buna razı olmaya zorlanması ya da inancı gereği bunu erkeğin bir hakkı olarak görmesidir.

Günümüzde sosyal-kültürel yönden tam bir geriye dönüş yaşanmaktadır. Yüzyılların bilimsel kazancı ve modern toplumun değerleri yok edilmektedir (İstanbul’da geleneksel olarak yapılan bilim konferansı adı altında bilim yerine Kuran’ı koyma çabaları). Bu yönde kadını toplumdan silme, eve kapatma, toplum dinamiklerinin yarısını oluşturan kadınları garsoniyere kapatıp ikinci-üçüncü eş yapma, kadınlara düşünmeyi yasaklama, siyaseti yasaklama, kısacası modern aklı kadınlardan çekip alma çok önemli bir hedeftir. Ve bu hedefe varılma yolunda büyük adımlar atılıyor.

Lütfen biraz okuyun-araştırın. Şimdi dışardan baktığınız o kadınlar bizim annelerimiz,kardeşlerimiz, ablalarımızdır. Onlara “çok eşlilik” gibi yüzkarası bir fikri hak görmeyin ve layık oldukları yere getirmek için çaba gösterin.
                          Son güncelleyen frusciante_; 25-05-2011, 14:11.

Yorum

İslam'da çok eşlilik vardır, nedeni cinsel hayatın sınırlandırılmasıdır. Amerika'dan, Avrupa'dan örnek verirsek şayet; Adam 1 kadınla evleniyor, 4,5 kadınla kafelerde, ....evlerde beraber oluyor. Güya, 1 eşi var. Bu hepsine değil ama buralardaki ailelerin azalma nedeni budur.

Ben de istemiyorum böyle bir yasa ama bu benim imansız olduğumun göstergesi hiç değildir. Namazımı kılarım, Kur'anımı okurum, harama bakmam Allah'a çok şükür, ama çok eşliliğin de karşıtıyımdır.

Sizden ricam sırf şu forumu karıştırmak için böyle şeyleri açmayın burda. Görüyorsunuz zaten şu şeylerden dolayı forum bölünüyor. Lütfen biraz daha dikkat edin.

Yorum

Haydaaaa

biri çıkıpta derse ki;

Savunduğunuz metanın varabileceği yeri söyledim ben, lütfen anlamamazlıktan gelmeyin. Manhattan'da sevgili hayatı yaşayan hayat arkadaşları ülkemde yok. Burası ne yazık ki İsveç değil, kadınlar sosyal ve maddi özgürlüklerini ele almadılar, ve hala devlet korumasına muhtaçlar. Hak, hukuk konusunda o kadar yazılmasına rağmen hala "haktır bence" demeniz ya hiç okumadığınızı ya da kendinizi haklı çıkmaya adadığınızı gösteriyor. Savunduğunuz düşünce feodal olduğundan böyle tepki görüyorsunuz. Her istediğim haktır düşüncesi o döneme ait çünkü.

Lütfen yine söylediklerimin bir parçasını seçip alıp onu geri çevirmeyin.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X