Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Neden yozlaşıyoruz?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Neden yozlaşıyoruz?

Çok rahatsız olduğum bir şey var bunu sizle paylaşmak istiyorum.
    Neden yozlaşıyoruz bunu hiç düşündünüz mü?
    Mesela dilimiz.Bazı kendini bilmezler,güzelim dilimizi mahvediyorlar.
    Türkçe konuşma ve yazma konusunda my gitardan başka bu konuya dikkat eden siteler var mı?
    Neden buna bir son verilmesini istemiyoruz?
    Adam gibi bir Türk gibi kendi dilimize sahip çıkmak için bir adım atamaz mıyız?
    Bu konuda fikirleri olanlar lütfen paylaşsın.

Milliyetçilik konsepti yavaş yavaş öluyor. Bununla alakalı olduğunu düşünüyoum.

Yorum

Kimse Hakkari ve civarındaki yaşamı bilmiyor,Çanakkale' deki şehitlikleri gezmiyor da ondan.

Yorum

mygitar bu konuya dikkat ediyor ama site ismi mygitar yabancı yani..ne anladım bu işten

Alnamak için araştırmak lazım : http://www.mygitar.com/forum/info.php
        Son güncelleyen yutup123458; 30-07-2010, 10:30.

Yorum

bizde böyle bir yabancı hayranlığı varken daha çok yozlaşacağız kusura bakmayın, her alanda yabancı hayranlığı var elimizdekini değerlendirmeyi bilmiyoruz ki

Yorum

aslında yozlaşma dediğiniz çok komplike bir kelime. Ben yozlaşmayı sizin düşündüğünüz gibi değilde "değişim" olarak düşünüyorum. Şu anki zaman dilimine baktığımızda dünyanın her ülkesinde, her kesimden insan değişiyor. Yani sizin deyiminizle yozlaşıyor. Bunun sebebi ise dünyadaki durumun git gide kötüye gitmesi ve bilinçli insanların bunları daha doğrusu bu durumu fark eden insanların uyanması. Şuan dünya son derece berbat bir sistematikle işliyor. Kapital sistem, vatanseverlik, savaşlar, dinler ve zorunlu askerlik bu sistematiği oluşturan ve koruyan öğeler. Fakat artık hepsi son kullanma tarihini doldurmak üzere. Dünya bu şekilde devam edemez. İnsanlık bu şekilde devam edemez. Eğer insanlık bu sistematikle devam ederse yakın gelecekte kendi kendi yokedecek. Ve uyanamayan insanlar daha doğrusu hala bu durumun farkında olmayan insanlar milliyetçilik, allah, din, kitap nutuklarıyla anca oraya buraya saldırırlar. bu ilkelliğin en büyük kanıtıdır. Dünya değişiyor ayak uydurmak lazım. Değişmeyen tek şey ise değişimin kendisidir. Zeit geist belgelinin ( sitesi http://www.zeitgeisthareketi.net/ ) 2 bölümünüde izlerseniz ne anlatmak istediğimi daha net anlayailirsiniz. Saygılarımla..

Yorum

LİNKİNP@RK isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              mygitar bu konuya dikkat ediyor ama site ismi mygitar yabancı yani..ne anladım bu işten

Alnamak için araştırmak lazım : http://www.mygitar.com/forum/info.php
              Şey bu konuda sanırım hikâyeyi okumadın.Türkçe bir isim alacaklardı fakat o isimde başka biri tarafından alındığı için my gitar oldu.
              Son güncelleyen yutup123458; 30-07-2010, 10:29.

Yorum

dünya gitgide globalleşiyor ve doğal olarak çoğu ülkede dış dünyaya açılım kolaylaşıp arttığından etkileşimler artıyor bunun sonucunda kendi ülkenin kültürüde etkileniyor doğal olarak.

Yorum

Gnçler ise Amerikanlara, İngilizlere özenip ingilizce konuşuyorlar. Mesela günaydın demek yerine Hello diyen gençler çok fazla. Bizim okuldada var böyle tipler. Ağızlarını burunlarını kırmak istiyorum...
                  Dilimize sahip çıkmaz zor bence. Halkın kendisi yabancı oldu. Marka dedikleri ürünlerden alıyorlar. Okula pazardan alınma bi ayakkabıyla gitseniz sizinle dalga geçiyorlar. Yabancılara özenmeyi bırakmamız lazım. Bir Taksime gidin pankartların 1/4'ü fransızca kökenli sözcük 1/4'ü ingilizce 1/4'ü farsça, arapça... Kendimiz olmalıyız bence. Ben Fransız lisesine gidiyorum. Adamlar derste Türkçe konuşturmuyor. İngilizce hele hiç... Kültürlerine sahip çıkıyorlar... Örnek almamız gereken dilleri değil. Yaptıkları... "Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma" kavramını burda terse çevirmek gerekiyor.

Yorum

Yabancı dillerin ve bu dillerdeki kelimelerin kullanımının havalı (CooL) olarak tanıtılması ve gençler arasında bir sosyal sınıf belirteci olarak görülmesi bence en büyük sebep.En fazla olarak son zamanlardaki çakma "EMO" olmak.
                    "Bebeğim" yerine "pepeem" yazabilmek, "DaDluMM" diyebilmek...

Şimdiki gençlere sorsanız,
                    Misal gereği; bir kafe adı olarak "platinium coffee" mi daha ilginç yoksa "has kahve" mi deseniz, %60-%70'i ingilizce olan ismi tercih eder.

(Bunların yanında da yabancı kelimelere karşılık olarak "bilgisayar" tarzı kelimeler bulunduğu gibi, "çaldırgaçlı konuşgaç" gibi kelimelerin de bulunduğunu hatırlatmak isterim. Ne kadar tercih edilebilir, ne kadar tercih ederiz belirsiz. )
                    Son güncelleyen zaragoah; 30-07-2010, 13:02.

Yorum

Baylarx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      Gnçler ise Amerikanlara, İngilizlere özenip ingilizce konuşuyorlar. Mesela günaydın demek yerine Hello diyen gençler çok fazla. Bizim okuldada var böyle tipler. Ağızlarını burunlarını kırmak istiyorum...
                      Dilimize sahip çıkmaz zor bence. Halkın kendisi yabancı oldu. Marka dedikleri ürünlerden alıyorlar. Okula pazardan alınma bi ayakkabıyla gitseniz sizinle dalga geçiyorlar. Yabancılara özenmeyi bırakmamız lazım. Bir Taksime gidin pankartların 1/4'ü fransızca kökenli sözcük 1/4'ü ingilizce 1/4'ü farsça, arapça... Kendimiz olmalıyız bence. Ben Fransız lisesine gidiyorum. Adamlar derste Türkçe konuşturmuyor. İngilizce hele hiç... Kültürlerine sahip çıkıyorlar... Örnek almamız gereken dilleri değil. Yaptıkları... "Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma" kavramını burda terse çevirmek gerekiyor.
                      zaragoah isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      Yabancı dillerin ve bu dillerdeki kelimelerin kullanımının havalı (CooL) olarak tanıtılması ve gençler arasında bir sosyal sınıf belirteci olarak görülmesi bence en büyük sebep.En fazla olarak son zamanlardaki çakma "EMO" olmak.
                      "Bebeğim" yerine "pepeem" yazabilmek, "DaDluMM" diyebilmek...

Şimdiki gençlere sorsanız,
                      Misal gereği; bir kafe adı olarak "platinium coffee" mi daha ilginç yoksa "has kahve" mi deseniz, %60-%70'i ingilizce olan ismi tercih eder.

(Bunların yanında da yabancı kelimelere karşılık olarak "bilgisayar" tarzı kelimeler bulunduğu gibi, "çaldırgaçlı konuşgaç" gibi kelimelerin de bulunduğunu hatırlatmak isterim. Ne kadar tercih edilebilir, ne kadar tercih ederiz belirsiz. )
                      Teşekkür ederim.
                      İşte ben bundan bahsetmiştim.Neden Türkçe değil?
                      Face book ta birsi paylaşmıştı:
                      "Choq ghotuum" diyordu, başka birisi de "Çok mu g*tsün diyordu"
                      Hadi dünya global(küresel)leşiyor yabancı kelimeler girdi peki "merhaba" yerine "hey" demek nedir?Yahut "çok" yerine "choq" ve ya "küçük" yerine "qücüq".Öldürsen mi kessen mi şimdi?

Yorum

.............
                        Son güncelleyen freefall; 09-08-2011, 12:27.

Yorum

Bunları bir kaşık suda boğasım geliyor biliyor musunuz?

Yorum

metalheat isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            Bunları bir kaşık suda boğasım geliyor biliyor musunuz?
                            Ben biliyorum...

Yorum

Bence ingilizce konuşmakta da sorun yok tabii tam konuşulabilseler.Bu bile gençliğin bir şeyleri iyi yapabildiğini gösterir ama o gençlik daha türkçe konuşamıyor.ingilizceye de açıklık getirim,kafe isimleri tişörtler falan filan değil dediğim bunlar türkçe'nin baş düşmanı.dediğim ingilizce özentisi olup da w,h ve benzeri saçmalıkları olur olmaz yerlerde kullananların biraz ingilizce öğrenmeleri.öğrenseler zaten türkçeyi çok daha düzgün konuşucaklarına eminim. 'yha' , 'oqushan', vb. şeyler yazan arkadaşlarım var bunlar saymakla bitmez.bu da genel olarak cahillikten bunun yanında umursamazlıktan ve özentilikten kaynaklanıyor.umursamazlık ve özentilik dedim;çünkü o 'yha' yı anne ve babası üniversitede öğretim görevlisi olan bir arkadaşım kullanıyor.Allah bunların cümlesine akıl, bize de sabır versin..

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X