Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Müzik yeteneği genetik midir?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Müzik yeteneği genetik midir?

İki iyi müzisyen evlense mesela; çocukları çok iyi müzisyen olur mu?

Hiç şüphe yok.Evet

Yorum

Bizim yan sınıftaki çocuğun anne ve babası müzik öğretmeni
      Çocuk elektroyu gayet iyi çalıyo.
      Ama yetenek mi kalıtsal mı onu bilemeyeceğim

Yorum

Bence hayır yok, bebekken çocukken müzik dinlerse farkında olmadan eğitilirse gelişebilir.Benim anne tarafında herkeste var ******.Baba tarafında kimsede yok(gerçekten yok, kuzenim bateride en basit ritimi bile tutamıyor.) ama bende var.Kısaca genetik değil bence.

Yorum

benim baba tarafından gelen bir yetenek var. Herkes bişeyler çalabiliyor. Hatta amcamın üç oğlundan ikisi baterist. Küçük olan çok yetenekli, onu izleme fırsatım oldu. Büyük olan ise Murat Göğebakan'ın bateristliğini yapıyor ki kalitesi ortada. Rahmetli babam da mandolin ve saz çalardı, ayrıca nota-solfej bilgisine sahipti. Ben de mandolinle başladım, sonra sazla devam ettim. Gitarı da kendim öğrendim ki kendimi gerçekten iyi geliştirdim.

Genetik olabilir, tam bilemiyorum; yalnız küçüklüğünüzden beri müzikle uğraşmak herşeyin başında geliyor

Yorum

Müzik yeteneğinden ziyade, her alandaki yetenek genetik bence.

Yorum

İnsan, istemediği bir dalda istediği kadar yetenekli olsun, birşey yapamaz.
              Böyle bir durum olursa küçüklükten bir ilgi ve tanıma oluşur. İnsan daha fazla ister, daha çok çabalar. Bundan ötürü genelde iyi müzisyenlerin çocukları da iyi olabilir.
              Ancak, müzik kulağı sonradan gelişen bir şey olduğu için yeteneğin genetik bir şey olacağını pek sanmıyorum.

Yorum

Benim şöyle bir görüşüm vardır daima,Rasyonalizm'deki olduğu gibi bence insan küçükken herşeye yeteneği vardır yani bütün bilgiler kendisindedir aslında fakat gittikçe bunlar körelir birkaç tanesi belirginleşir.Yani kaba bir deyişle küçükken ne verilirse öyle gider diye düşünüyorum.

Yorum

August Rush http://www.imdb.com/title/tt0426931/
                  Bu filmde çocuğun anne ve babası müzisyen falan filan spoiler vermiyim de çocukta mükemmel bir müzik kulağı vardı hiç gitar çalmadan gitarı ilk görüşün de çalabiliyordu güzel bir film izleyin.
                  Birde romanların öyle olduğunu duymuştum hiç teknik, nota gibi şeyler bilmeden enstrümanı ellerine aldıkları anda duyduklarını çıkartabildiklerini biliyordum. Bu genetik de olabilir, çevresindeki insanların çoğu müzikle ilgilendiğinden dolayı küçüklükten gelen birşey de olabilir.
                  Ama sonuçta basketbol, bale gibi farklı dallarda çocuklar küçüklüklerinden yetiştirilmeye başlarlar müziktede böyle bi durum söz konusu olabilir. Kişi çocukluktan yetiştirilirse çok iyi şeyler yapabilir tabi zamanla başka dallara yönelmesse, müziği severse.

Yorum

genetik olarak bir bağ var mı yok mu bilmiyorum ama tonal dil konuşulan yerlerde(çin,vietnam,tayvan..) iyi derecede müzik kulağına sahip insanların oranı,diğer ülkelere göre 100 kat(bunu tam hatırlamıyorum aslında) daha fazlaymış diye biliyorum.

Yorum

Not: Yazımda 10-16 yaş arası çocuk ve ergenleri baz aldım.Zira 25 yaşında gitaristleri kıyaslayamazdım.

Kanımca müzisyen ailenin müzikte başarılı çocukları oluyor. Bunu ben genetiğe bağlamıyorum. Bu durumdaki bir çocuk müzikle diğer çocuklara göre daha erken ve daha ciddi bir şekilde tanışıyor. Müzikle ilgilenen aileler çocuklarının müzikle ilgilenmesini istedikleri için erken yaşta çocuğa müzikte destek oluyor. Bu durum çocuğu akranlarından müzik konusunda çok daha başarılı kılıyor.
                      Bakınız bugün forum üyelerimizden ailesine karşı çıkarak müzik yapanlar var. Tam aksine ailesi tarafından çok desteklenen üyelerimizde var. Müzik bakımından desteklenmeyip müzik bakımından desteklenen üyelerimizden çok daha başarılı (akside var elbet) üyelerimiz var. Eğer durum genetik olsaydı müzik eğitimli aileye gelen çocuk müzik eğitimine değer vermeyen bir aileye gelen çocuğa müzikte fark atmalıydı.

Sonuç olarak müziğe değer veren ailede bulunmak müzik açısından çok ama çok daha avantajlı fakat yine her şey azimde istikrarda ve çalışmada bitiyor.

Sözü uzattım arkadaşlar ancak düşüncelerimi en sade hâle getirerek yazdım. Vaktini ayırıp okuyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Yorum

Genetik illaki o kişinin sadece anne ve babasından gelen birşey değildir ki. O kişinin anne babasının da soyunda bir kişi de bile olsa müzik yeteneği, genlerle o kişiye kadar gelir o yetenek. Ama çok düşük yüzdelerdedir o yeteneğin saçtığı ışık. O kişi sevdiği bir sanatçıyla az olan müzik yeteneğini keşfedip bunu geliştirirek büyütebilir yeteneğini. Yani yoktan varolmaz müzik üzerindeki becerisi. Öyle birşey yok. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz da diyebiliriz. Müzik yetenektir başka bir ifadesi yok. Kiminde yetenek çok fazladır hemen ortaya çıkar ama kiminde de yetenek azdır sonradan açığa çıkar ve geliştirir büyütür. Nitekim yine yetenek ateşlemiştir adamın başarısını. Yetenek yoksa müzik olmaz. Beyin olmadan düşüncenin de olamayacağı gibi bu da budur. Ya da su yoksa hayat olmaz. Kİminin müzikte olan yeteneği gitar çalmaktır, kiminin söz yazmak, kiminin aranje etmek, kimin kayıt yapmak, kiminin iyi bir eleştirmen olmak... bu gibi alanlarda yetenek baş gösterir. Kimi ritim tutar davul çalar, kimi ney çalar. Ucunda yetenek yine var. Yeteneğim yok diye yakınanlar yakınmayı bırakıp becerilerini bir saptasın. Becerilerin kökü yeteneklerden gelir. Sonra da yeteneklerinizi farkeder becerilerinizi geliştirirsiniz.

Yorum

bence de bağlantı var ama genlerle ilgili değil örneğin çocuk çok politik bir ortamda yetişirse çocuk o konuya daha meilli olur . aynı şekilde müzikle yaşayan ailelerin çocuları da bu konuda başarılı olacaktır

Yorum

Müzisyenlik doğuştan gelmez. Ama şöyle birşey varki kimi insanların kulakları daha hassasdır. Bir çok ince soundu duyar ve çabucak kavrar daha sonrada hatirlar. Bu genetik midir tabikide evet. Ama müzik kulağı çok iyi olupta hiçbirşey yapamayanlarda var. Eğitim şart =)

Yorum

bence genetiktir.mesela benim babamda gitarist bir kulak hassaslı gelir aileden

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X