Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Fotoğraf ve fotoğrafçılık

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• tripanasoma isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir şey sormak istiyorum.
    Mesela 1.2.3. fotolar bunları nasıl çekiyorsunuzda arka fon simsiyah oluyor bunu açıklayabilirmisiniz.Böyle çekebilmek için profesyonel makina sahibi mi olmamız gerekiyor acaba?

Hayır makine ile alakası yok. İster arkaplana siyah bir fon, karton, örtü vs serersin, ister bir foto editleme programı ile objeyi kesip siyah arka plana koyarsın.

Makinanın kalitesi, fotoğrafın kalitesi(detay, renkler, perspektif vs gibi) ile alakalıdır.

Yorum

• Düşündüklerimi ve bildiklerimi elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım.Burada yanlış düşünen bende olabilirim elbette fakat ben photoshop'u fotoğrafçılığın evriminin ileri aşamasındaki değerli bir argüman olarak görüyorum.Bir örnek üzerinden gitmek istiyorum;

Otomobil ne için var?İnsanları belirli bir bölgeden başka bir yere taşımak için değil mi?Peki bu otomobil vazifesini ekonomik,rahat vs. yerine getirdikten sonra geri kalanların bir önemi olur mu?Açıksası sizin amaçtan ziyade işlevde takıldığınızı düşünmekteyim.Otomatik vites düz vites kadar keyif vermeyebilir fakat daha kullanışlı ve rahat olduğuda açık.Ha yok keyif almak yolculuğun en ideal şartlarda gerçekleşmesinden önemli derseniz elbette birşey diyemem.Sanırım burada amaca tapanlar ile işleve tapanlar arasında bir çatışma meydana geliyor.Fakat ben bu savaşı amacın göğüsleyeceğine eminim.Düşünce sistemleri değiştikçe 'keyifler' kendini yeniler ancak hiçbir amaç herhangibir keyif uğruna terkedilmez.

Bu arada Özgün Abi; henüz lisans yapmıyorum.Üniversite sınavına yeni girdim.Umarım kazanırım.Herneyse konumuz bu değil.
      Ben bu foruma bir mesaj yazıyorum,vakit harcıyorum,emek veriyorum.Dolayısıyla yaptığım işin iyi olmasını isterim.Kullandığım kelimelerin uç kelimeler olduğunu düşünmüyorum.Nerede ne gerekiyorsa onu kullandım.

Bu konu fanatik tarışmaları değil kaliteli fotoğrafları hakediyor.Photoshop mevzusunda daha fazla konuşmayacağım ve tartışmayacağım.Lütfen gereğini yapalım.
      Son güncelleyen blindguardian; 08-07-2012, 15:37.

Yorum

• Sen daha insanların yazdıklarını okuyup anlayamadan böyle yorumlar yaparsan eleştiri alırsın tabi. Bak bakalım kim photoshop kullanmak yanlıştır, gereksizdir demiş?

Bak bakalım insanlar fotoğrafı öznelleştirmeyi mi yoksa, çöpleri allayıp pullayıp fotoğrafcıyım diye geçinen photoshop fotoğrafcılarını mı eleştirmiş.

Ancak yakın çevremden de biliyorum, photoshop'u yoğun olarak kullananların eleştiriye tahammülleri olmuyor. Belki hayatı karelerkenki yetersizliklerinin farkında olduklarından photoshop ile ilgili herhangi bir negatif yorum başlangıcında hemen "vay efendim olur mu, o sanat, dijital fotoğrafçılık, digital sanat, modern sanat, yenilik, modernlik vs" diye geriliyorlar. Ama çoğunlukla eleştiri noktasını kaçırıyor, ya da kaçırmış, göremiyormuş gibi yapıyorlar.

Bir sanat dalı ile otomobil konusunu nasıl bağlıyorsun?

Sen bir aşçıysan, kendini geliştirmiş, yeniliklere açıksan, misal çok bilinen bir lazanya yemeğini dekompoze edip tamamen farklı kendi kişisel tarifini yaratıp yine lazanyanın vereceği tat hissini verebiliyorsan başarılısındır. Ama bunu başarman için öncelikle lazanyanın orjinini, geleneksel halini, değişmez temalarını iyi bilip kullanabiliyor olman gerekir. Yoksa özden kopmuş olursun değil mi?

Burada da aynı durum, her kim ben dijital fotoğrafçıyım, dijital sanatçıyım, yenilikci fotoğrafcıyım, sanatcıyım diyorsa önce fotoğraf sanatının özü hakkında bilgi ve yetenek sahibi olmalıdır. Aksi taktirde yetersizliği ben yaptım oldu diye savunmak, bir de utanmadan yenilikci sanatcı geçinmek eziklikten başka bir şey değil. Bunlar silinmeye, saygı görmemeye mahkumdur.

Bu noktada yorumlarımın başından beri senin çektiğin karelerle ilgisi olmadığını belirteyim, genel manada konuşuyorum.

Sen evinin balkonundan çektiğin karşı siteyi; iki efekt yapıp hdr yapıp, işte ben fotoğraf çekiyorum diyorsan orada duracaksın, ama zaten temel fotoğraf değerlerine uygun olarak, biraz da görerek yakaladığın vurucu bir kareyi daha da çarpıcı olması için hdr yaparsan o zaman kimse zaten sana birşey demez. Çünkü zaten en baştan emek vererek yarattığın kareyi, daha da öznelleştirmiş olursun. İşte burada teknolojinin getirdiği yararı görüyoruz.

Bu bağlamda gerek blindguardian senin, gerekse okuyan diğer komşuların benim ve benim gibi eleştirileri olan insanların yorumlarını iyi anlayıp, ayrıştırmanız gerekiyor.

Çünkü ben elma ile armut farklıdır. Elma yanlıştır diyorum. Siz; vay efendim armut niye yanlış oluyor diyorsunuz.

Yorum

• Lord Sparhawk ve blindguardian ikinizde yazdıklarını okudum ve fotoğraflarınızı inceledim. İkinizinde haklı dediğim kısımları var fakat şunu söylemek istiyorum yazıları bir kenara bırakırsak sadece verilen ürünleri incelersek Lord Sparhawk'in eserleri fotoğrafın kurallarına, estetiğine ve kompozisyonuna daha yakın, daha bilinçli eserler ortaya koyduğu bence tartışmasız... Amacım burada birinizi incitmek değil. Herkes kendi düşüncelerini güzelce paylaşmış ben sadece dışardan 3. bir göz olarak kendi yorumumu aktardım.

Yorum

• Teşekkürler orcunum komşu. Ancak benim bu yorumlarımın kendi ya da başkalarının fotoğrafları üzerine olmadığı, genel eleştiri olduğu bilinsin.

Ben başkalarının fotoğraflarını eleştirecek kadar birikimli ve yetkin değilim fotoğrafcılık konusunda.

Yorum

• Herkese selam... Geri döndüm...

kızım...

kızımın en yakın arkadaşı...

komşu kızı...

Yorum

• uzun zamandır kimse yazmamış ama fotoğrafçılıkla bende ilgileniyorum kısa zamanda fotoğraf koyarım buraya
                Şu siteden bakabilirsiniz bazı çalışmalarıma
                http://otanisan.deviantart.com/

Bu arada elimde 3-4 defa kullanılmış Nikon D80 + Sigma 70-300 lens var ilgilenen olursa özel mesaj atsın konuşalım.

Lensin garantisi devam ediyor.

Yorum

• Burada paylaşımlarıma elbette devam edeceğim fakat toplu halde bakabilmeniz için fotoğraflarımı sergilemek amacıyla facebook'da bir sayfa açtım.. Aşağıdaki linkten ulaşabilirseniz.. Tüm fotoğrafçılıkla ilgilenenleri bekliyorum.. Başarılı kompozisyonlar, enstantaneler dilerim

https://www.facebook.com/pages/Onur-...06171216118819

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                  Initializing Tabs & loading Content...
                  Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...