Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hz NE DEMEK?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

yunusa laf anlatamazsınız. o forumun en bilirkişisi . arkadaşında dediği gibi çok hassas kulaklar dışında duyulamayacak bir frekans farkını bu kadar uzatmayın

Yorum

metallicastic isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      yunusa laf anlatamazsınız. o forumun en bilirkişisi . arkadaşında dediği gibi çok hassas kulaklar dışında duyulamayacak bir frekans farkını bu kadar uzatmayın
      Uğraşma benimle.

Yorum

Peki ben mesela tellerin daha gergin olmasından hoşlanıyorum.Bu durumda standart 440hz yi çıkarmalımıyım, indirmelimiyim?Ve bunu yaparsam ne gibi bir değişiklik olur ses açısından ?

Yorum

Tellerin daha gergin olmasını istiyorsan ;
          Daha kalın bir tel takımı kullanabilirsin. 0.11 ve 0.12 lik teller kullanabilirsin.

Eğer tel takımını değiştirmeyi tercih etmezsen gitarını standart akorttan yarım ses veya bir ses ileriye akort edebilirsin.Ama tüm notaların buna göre transpoze olacağını hesaba katman gerekir.

Yani 1 ses ileri aldığını düşünürsek tellerini;
          Üst telden alt tele doğru Fa# Si Mi La Do# Fa# düzenine almış olursun tellerini.Daha da gerginleştirmeyi denersen telleri koparabilirsin. Dikkatli olman gerekli.

İşin özeti 440hz çıkarmalımıyım diye sormuşsun:

Evet Gitarın 5. telini La dan Si ye alırsan yukarıda bahsettiğim gibi 440hz den epeyce inceltmiş (Çıkartmış) olursun.

Yorum

Kronikdeli isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            Tellerin daha gergin olmasını istiyorsan ;
            Daha kalın bir tel takımı kullanabilirsin. 0.11 ve 0.12 lik teller kullanabilirsin.

Eğer tel takımını değiştirmeyi tercih etmezsen gitarını standart akorttan yarım ses veya bir ses ileriye akort edebilirsin.Ama tüm notaların buna göre transpoze olacağını hesaba katman gerekir.

Yani 1 ses ileri aldığını düşünürsek tellerini;
            Üst telden alt tele doğru Fa# Si Mi La Do# Fa# düzenine almış olursun tellerini.Daha da gerginleştirmeyi denersen telleri koparabilirsin. Dikkatli olman gerekli.

İşin özeti 440hz çıkarmalımıyım diye sormuşsun:

Evet Gitarın 5. telini La dan Si ye alırsan yukarıda bahsettiğim gibi 440hz den epeyce inceltmiş (Çıkartmış) olursun.
            Çok teşekkür ederim.Kalın bir tel almayı düşünüyorum ama gitarda pek yetkin değilim.Bendlerde zorlanabilirim diye düşünüyorum.0,09 tel takımı kullaıyorum çünkü.

Yorum

Ilk basta zorlanirsin ama birkac aya hic degisiklik olmamis gibi devam edersin.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                Anlattığın değerler doğru fakat teorik olarak kalırlar. Gercek hayatta tam ayni degerler kullanılmaz. Temperament yapılır.
                Sevgili ynx evet "temperament" var, değinmedim. Hatta sadece "temperament" değil "history of musical pitch" ve "musical timbre" gibi teknik konulara da değinmedim. 1800'lerde bunlara kafa yoran Ellis'in kemikleri sızlıyordur belki.. Metallerin sıcaklık değişimine duyarlı oldukları ve şekil değiştirdikleri gerçeğini dile getirmediğim içiz fizik camiasından da özür dilerim.

Neden değinmedim? Çünkü insanoğlunun bu rakamlarda karar kılması tıpkı mekanik saatlerin gelişimi gibi uzun bir süreç sonucu gerçekleşti. Ve meseleyi asıl teorik kılacak olan tüm bunlara değinmekti. Yukarıda alıntıladığım cevabında beni iki satırla eleştirmek yerine "temperament" kelimesini en azından açıklasaydın da "bir şeyler bilen" değil forumun ihtiyacı doğrultusunda hepimizin özlediği "birşeyler katan" bir moderatör profili çizebilseydin. Şimdi senin adına "temperament nedir" i açıklamak yerine izninle yeni bir paragraf açayım.

Ben sadece birkaç soru gördüm ve cevap yazmak istedim;

SORU : Hz. nedir?
                CEVAP1 : "hazretleri" nin kısaltması.
                ÖRNEK1 : ynx Hz (ynx hazretleri).
                CEVAP2 : "titreşim (bölü) saniye" anlamına gelen "hertz" şeklinde okunan bir birim, yani müziği oluşturan seslerin saniyedeki titreşim sayısı.
                ÖRNEK2 : 10 Hz (on hertz).

SORU : Günümüzde La notasının (gitarda 5. tel) frekansı nedir? (Değilse de ne olmalıdır?)
                CEVAP : 440 Hz.

NOT : Bana ait bu mesajı okuyup gereksiz yere zamanını aldığım üyeler/okuyuculardan özür dilerim.

Yorum

victory isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Sevgili ynx evet "temperament" var, değinmedim. Hatta sadece "temperament" değil "history of musical pitch" ve "musical timbre" gibi teknik konulara da değinmedim. 1800'lerde bunlara kafa yoran Ellis'in kemikleri sızlıyordur belki.. Metallerin sıcaklık değişimine duyarlı oldukları ve şekil değiştirdikleri gerçeğini dile getirmediğim içiz fizik camiasından da özür dilerim.

Neden değinmedim? Çünkü insanoğlunun bu rakamlarda karar kılması tıpkı mekanik saatlerin gelişimi gibi uzun bir süreç sonucu gerçekleşti. Ve meseleyi asıl teorik kılacak olan tüm bunlara değinmekti. Yukarıda alıntıladığım cevabında beni iki satırla eleştirmek yerine "temperament" kelimesini en azından açıklasaydın da "bir şeyler bilen" değil forumun ihtiyacı doğrultusunda hepimizin özlediği "birşeyler katan" bir moderatör profili çizebilseydin. Şimdi senin adına "temperament nedir" i açıklamak yerine izninle yeni bir paragraf açayım.

Ben sadece birkaç soru gördüm ve cevap yazmak istedim;

SORU : Hz. nedir?
                  CEVAP1 : "hazretleri" nin kısaltması.
                  ÖRNEK1 : ynx Hz (ynx hazretleri).
                  CEVAP2 : "titreşim (bölü) saniye" anlamına gelen "hertz" şeklinde okunan bir birim, yani müziği oluşturan seslerin saniyedeki titreşim sayısı.
                  ÖRNEK2 : 10 Hz (on hertz).

SORU : Günümüzde La notasının (gitarda 5. tel) frekansı nedir? (Değilse de ne olmalıdır?)
                  CEVAP : 440 Hz.

NOT : Bana ait bu mesajı okuyup gereksiz yere zamanını aldığım üyeler/okuyuculardan özür dilerim.
                  Sayin victory,

Arkadasimiz akort aletimdeki Hz ayari ne ise yariyor diye soru sormus. Siz ise anlasilmasi guc bir formatta tum notalarin frekanslarini vermissiniz.

Ben de bu tarz islemlerin yanlis oldugunu, gercek hayatta tutarsiz olduklarini dile getirmek istedim. Eger siz bundan alinacaksaniz, istediginiz kadar alinin. Moderator profili cizebilseydiniz, elbette sizi moderator yaparlardi. Isterseniz basvurun. Bu tarz karalama ifadecikleri kullanmanizi yadirgiyorum, ozellikle yasiniz geregi biraz daha olgun olmanizi bekliyorum sizden.
                  Son güncelleyen ynx; 27-12-2010, 22:29.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Sayin victory,

Arkadasimiz akort aletimdeki Hz ayari ne ise yariyor diye soru sormus. Siz ise anlasilmasi guc bir formatta tum notalarin frekanslarini vermissiniz.

Ben de bu tarz islemlerin yanlis oldugunu, gercek hayatta tutarsiz olduklarini dile getirmek istedim. Eger siz bundan alinacaksaniz, istediginiz kadar alinin. Moderator profili cizebilseydiniz, elbette sizi moderator yaparlardi. Isterseniz basvurun. Bu tarz karalama ifadecikleri kullanmanizi yadirgiyorum, ozellikle yasiniz geregi biraz daha olgun olmanizi bekliyorum sizden.
                    Moderatörsen bu kadar üstüne alınma ve uzatma, amacım yardım etmek, okuyan anlar.

Bu cevabı yazarken de sadece okuyucuların harcadığı zamana üzülüyorum.

dipnot: moderatör olmak istemem.

Yorum

Şimdi arkadaşlar birincisi basit bir konu fazla uzamış ikincisi bir kaç sorum olacak izninizle moderatörlük önemlimi yani moderatör olunca çok mu bilgili oluyor insan ya da söyle bir soru sorayım örnek moderatör ben değilim ama sende değilsin nihahaha gibi bir tutum yakışıyor mu örnek olmasa bile en azından örnek davranması gereken bir moderatöre neyse sonuç itibariyle buraya yazmış arkadaşların hepsi iyi niyetle yazmışlar nitekim yanlış bir bilgi varsa kaynağı ne bir yaz bakalım yerine hım olabilir arkadaşım ama bak ben bu şekilde biliyorum sen nereden öğrendin acaba bir düzeltelim ben yanlış biliyorsam öğreneyim doğrusunu gibi bir soruyla gelsek daha iyi olur bence.. saygılarımla..

Yorum

Arkadaşlar ben şu şekilde biliyorum yanlışım varsa düzeltin.

Hz yani Hertz alman bir amcamız olan heinrich hertz tarafından bulunan bir olaydır. saniyedeki dalga sayısı için kullanılır. ve dalga ile yayılan her enerji içni kullanılabilir. ses deb bunlardan biridir. ses inceldikçe dalga sayısı artar ve kalınlaştıkça azalır.

Oktav kuralı da Hertz ile laakalıdır. bir ses dalgasının hertz değerinin x doğal bir sayı olmak üzere alınan bir 2 üssü x değerine bölümü veya çarpımı o sesin oktavlarını verecektir. Örneğin 440 hz olarak kabul edilen bir nota. ... 27,5 55 110 220 440 880 .. şeklinde devam eden sonsuz bir kümedeki hertz değerlerine sahip seslerin oktavıdır. ve bu kümedeki seslerden biri kümedeki aynı veya başka bir hertz değerine sahip sesi çıkaracak maddenin titreşmesine ve notanın kenisini yahut oktavının sesini çıkarmasını sağlar.

bu bir kanun olmasının yanında. la4 notası için 440 hertz yani saniyede 440 ses dalgalanması ile duyulan nota bir kabullenmedir. Doğruluğu yahut yanlışlığı ispatlanamaz. isteyen istediği sesi la notası veya başka bir nota olarak alabilir ve bu müzikte kulağı rahatsız eden bir durum oluşturmaz. ancak la veya başka bir nota hangi sesten alınırsa alınsın. oktavı alınırken yukarda yazdığım kural ile alınması gerekmektedir. yani biz la4 sesini 440 değilde 450 alırsak la 5'i 880 değil 900 olarak almamız gerekmekte.

yazıyı kendim yazdım. eğer yanlışım yok ise biraz daha genişletip teori bölümüne gönderebilirim.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                        Initializing Tabs & loading Content...
                        Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                        X