Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Footswitch Yapımı

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Tutorial Footswitch Yapımı

Arkadaşlar en altta bulduğum siteyi yazdım yararlı bi bilgi olduğu için paylaşmak istedim!!
    <hr>
    Bugünkü dersimizde footswitch yapacağız. Bu işte DPDT anahtar kullanacağız. Yani Marshall amfilere uygun olacak. Daha doğrusu o tip footswitch kullanan amfilere uygun olacak.

Sitemizdeki birçok üyenin sahip olduğu Roland amfiler Boss FS-5U footswitch kullanıyor. Bizim yapacağımız footswitch'in sistemi bundan farklı. Malesef imkanlarım doğrultusunda Cube serisi bir amfiye bağlayıp sonucu tecrübe edemedim. Bunu da özellikle belirtmek isterim...

Aşağıdaki yazı sonucunda cihazınızda ya da bedeninizde oluşabilecek zararlardan sorumlu değilim. Allah korusun...

Yapacağımız footswitch "Marshall PED801 Single Footswitch with LED" modelinin bir kopyası olacak. Eğer LED kullanmaz ve o bağlantıları yapmazsanız Marshall P801 Single Footswitch modelinin bir kopyasını yapmış olursunuz.

Yalnız bu modellerde kablo footswitch kutusunun içine giriyor. Biz kutu üzerine 1/4" boyutundaki jak girişlerinden yerleştireceğiz. İsterseniz kullanacağınız kabloyu DPDT anahtara doğrudan lehimleyebilirsiniz. Bu durumda kablo arızalarında (kopuk, temassızlık) tekrar lehim işleriyle uğraşırsınız. Bizim yapacağımız modelde istediğiniz bir gitar kablosu ile (gitar-efekt-amfi arasında kullanılan iki ucu 1/4" jaklı kablo) rahatlıkla kullanabilir, kablo arızalarında kabloyu değiştirerek daha pratik çözüme kavuşursunuz.

Gerekli malzemeler:

Her zaman olduğu gibi temiz, ferah bir çalışma ortamı

1 adet DPDT anahtar. (Double Pole, Double Throw) (Aslında double throw olmasına gerek yok ama piyasada bu tiplerden bulabiliyoruz.) (Elektronikçilerden "DPDT anahtar" talebinde bulunursanız büyük ihtimalle "hı?" cevabı karşılaşırsınız. Tunik LK102 ya da muadili derseniz daha kolay bulursunuz. Anahtarın en büyük özelliklerinden birisi 6 bacaklı olması, bu da tarif ederken faydalı olacaktır.

1 adet kutu (İstediğiniz büyüklükte metal ya da plastik kutu. Plastik olmasının bir sakıncası yok çünkü "şase" yapmaya gerek yok. ) (Kutunuzun boyutlarının parçaların tamamını dizaynınıza uygun şekilde içine alabileceğinden emin olun)

1 adet 1/4" mono jak girişi. (Gitar camiasında her yerde gördüğümüz girişlerden.) (Elektronikçiden 6,4-6,5mm'lik jaklardan diye isteyebilirsiniz, stereo alsanız da farketmez, ortadaki kutup kullanılmayacak ) (Ayrıca istediğiniz tipte bir giriş veya çıkış kullanabilirsiniz, duvardaki priz bile olabilir ancak yukarıda belirttiğim model standartlara uygun olduğu için onu tavsiye ediyorum naçizane)

1 adet LED (İstediğiniz renkte olabilir. Parlak olanlar güzel ve nispeten pahalıdır.) (Amfiden footswitch'e gelen voltaj LED için yeterli miktarda, bu yüzden direnç kullanmayacağız)

Bunlar dışında bir miktar ince kablo, hayva, lehim, multimetre, matkap, eğe, zımpara, maket bıçağı, kablo sıyırıcı, yalıtkan bant vs. gibi yardımcı maddelere ihtiyacınız olacak.

İşlem sonunda footswitch'i kullanmak için gitarınızı amfinize bağladığınız kablodan bir tane daha gerekecek ve bununla footswitchinizi amfiye bağlayacaksınız.

Gerekli malzemelerin geneli aşağıda görülüyor:

Artık lehim yapılacak. Lehim esası ısıtılmış iki parçanın lehim eriyiği ile birleştirilmesidir. Bu yüzden parçaları lehimi eritmeden önce parçaları biraz ısıtın. Isınan parçalar birarada iken lehim telini parçaların üzerinde eritin...

Ben lehimleme işlerimi yaptım ve fotoğrafını koyuyorum:

DPDT anahtardan 3'er uca seçenekli 2 akım geçer. Siz 3'lü taraflardan istediğinizi seçebilirsiniz. Ben soldakini seçtim. En üsttekine yeşil kabloyu lehimledim. Yeşil kablonun diğer ucu jak girişinin "tip" yani uç kısmına lehimledim. Sarı kablo DPDT anahtarın ortadaki ucunu jak girişinin "ring" yani halka kısmına lehimledim. LED'in uzun bacağı DPDT anahtarının üstteki ucuna bağlı. Kısa bacağı ise en alttaki uca bağlı. Ben LED'i uzağa bağlayabilmek için Mor ve Turuncu kabloları kullandım... Basit bir şema ile bunu gösterecek olursak:

Şimdi kutuyu hazırlayacağız. Bu footswitch çok basit ve az elemandan oluştuğu için kutu tasarımı oldukça kolay fakat daha zor projelerde biraz daha analitik düşünme gerekiyor. Mesela LED'i üst ön tarafa koydunuz ama diğer taraftaki jak girişi ile LED aynı yere denk gelebilir gibi...

Kutuyu istediğiniz şekilde hazırlayın. Ben şöyle hazırladım:

Delikleri deleren öncelikle kumpas ile deliğin yaklaşık çapını ölçün... Deliği küçük delin, sonra eğe ve maket bıçağı yardımıyla deliği genişletin... Bu arada "acaba parça deliğe girecek mi?" diye denerken devrenizi orada denemeyin. Deliklerden geçecek parçalardan birer tane boşta numune bulundurun ve onları deneyin. Eğer devreyi denerseniz lehimler vs. zarar görebilir.

Artık elemanları kutuya yerleştirip kutuyu kapatabilirsiniz. Footswitch'iniz servise hazır! Afiyet olsun!

Efenim kutuyu kapatmadan önce son pozumuz:

Gördüğünüz gibi ben LED'i İngilizce'de bezel denilen bir yuva içerisine yerleştirdim. Her yerde bulunmayan bir parça. Onun ekstra olduğunu belirtmek gerek...

Footswitch'in ağır olması kullanım sırasında iyidir. Bu yüzden isterseniz kutunun içerisinde kısa devreye sebep olmayacak şekilde ağırlıklar yerleştirebilirsiniz... Çeşitli vidalar, kurşun (maden) parçacıkları, oyuncak motorları vs.

Bu da hazır haldeki footswitch'imiz...

Düzeltme: Fotoğraflar büyük olunca yazılar okunaksız oldu. Umarım bu halde daha faydalı olur...
    <hr>
    [/b]ALINTIDIR:www.cort.gen.tr[/b]
    Son güncelleyen shnicx; 29-01-2009, 13:39.

Malzemeleri almaya gidiyorum.Allah razi olsun,baska ne denirki...

Yorum

ya kusura bakmayın ama ben bir şeyi anlayamadım bunu marshall mg15 dfx için uygulayabilir miyiz

Yorum

ya kusura bakmayın ama ben bir şeyi anlayamadım bunu marshall mg15 dfx için uygulayabilir miyiz
        Hayır çünki footswitch girişi yok senin modelde ayrıca bir girişi oluyor ona bağlıyosun!!

Yorum

muhteşemsin ya yaptım bile çalıştı

Yorum

En kısa zamanda bende başlıyorum.Bu arada keşke resimler hemen görünseydi.Tıkla tıkla canı sıkılıyor insanın.

Yorum

Hayır çünki footswitch girişi yok senin modelde ayrıca bir girişi oluyor ona bağlıyosun!!
              tamamdır o zaman benim anlamadığım konu oydu, çünkü geçenlerde yine böyle birşeye rastladım bu forumda mg15dfx e footswitch yapabiliyorsun.Amfideki switch düğmesini çıkartıp içinden kablo falan çekiyorsun ben onunla karıştırmıştım teşekkürler. en kısa zamanda onu da gösterirseniz güzel olur yani

Yorum

WhiteLion resimleri düzelttim

Fırat footswitch eklentisi yapılabiliyor ama amfinin tipi birazcık kayıyo bi foto makinesi edinebilirsem ya da cep telefonumdaki resimleri pc ye aktarabilirsem paylaşacak çok resim var aslında

**** aynı şeklin mil. bypass lısı var oda rolandlarda işe yarıyomuş bu boss un FL-5 mi FS-6 mı ne onların işini yapıyomuş bu arada yapan deneyen arkadaşlar burda hem resim paylaşırsa hemde seste bi bozukluk olup olmadığını paylaşırsa hoş olur!! hem herkese bi fikir verir!!

Yorum

Ellerine sağlık çok hoş olmuş... Umarım bu pedal yapma furyası dahada yayılır

Yorum

Eline sağlık cidden çok güzel bir proje olmuş.
                    Başlığı Footswich yapımı diye düzenledim.Böylece sanki Footswich yapmanın soru gibi görünmesi önlenmiş oldu.Böyle daha şık.Formata uygun

Düzenleyen - WhiteLion on 27/04/2007 14:01:38

Yorum

Yaptim,calisiyor =)

Yorum

gogostar a teşekkür ediyoruz

Yorum

Calısıyor ama bendeki fender amfidekı ışık ile footswitch in ışığı ters yanıyor biri yanarken öbürü sönüyor.belki normali budur, öylemi acaba?

Yorum

Ukarabacak ayni olay bendede oldu

Soyle yapmak istesek nasil yapicaz;

-Acikken bi led,Acik degilken baska bi led yanicak.

Yorum

Yaptim,calisiyor =)
                              çalışacak tabi cihan abim yapar da çalışmaz mı

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri