Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Otomatik Akort Cihazı (Bitirme Tezi)

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Tutorial Otomatik Akort Cihazı (Bitirme Tezi)

Merhabalar

Bitirme tezim hakkında biraz yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

Gitarı otomatik akort eden bir cihaz yapmayı düşünüyorum. Bu sistem "Gibson Robot Guitar" larda olduğunu zaten biliyorsunuz.

Benim yapmak istediğim, örneğin la teline vurduğumda 440 hz frekansına gelesiye kadar akor burgusunu döndüren bir motor (Motordan burguya hareket iletimini halledebilirim).

*Frekans yüksek veya düşük geldiğinde motoru sağa veya sola nasıl çevirebilir bu devre?
    *Küçük voltajlarda çalışabilen ve bu burguyu döndürebilen bir motor (veya benzeri birşey) var mıdır?
    *Belirli frekans aralıklarında hangi motorun çalışması gerektiğini de karar vermesi gerek bu devrenin. Bu mümkün mü?
    *Tellerin hepsine vurduğumda bütün motorlar ilgili oldukları tellerin burgularını frekanslar karışmadan doğru frekansa gelesiye kadar çevirebilir mi? ("Gibson Robot Guitar" daki gibi)

Eğer yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa projenin üç boyutlu çizimini ekleyebilirim.

Bunlar hakkında sadece biraz bilgi verseniz bile gerçekten çok sevinirim.

Saygılarımla.

hocam ben maden mühendisliği okuyorum ama elimden gelidğince yardım etmeye çalışacağım .. galiba motorun sağa sole dönmesine motora çip yerleştirerek ve o çipi programlayarak yapıyorlar çeşitli komutlarla bir makina müh arkadaş sana yardım edecektir seve seve.. Sorduğun bütün sorular anladığım kadarıyla programlamayla ilgili . onuda bir programda elle giriyolar veriler ( frekans değerleri, hangi frekansta hangi motor ne tarafa dönecek vs vs) benimde bilgilerim çok kısıtlı bu konuda ama umarım yardımcı olmuşumdur

Yorum

Cidden zor bir çalışma, ses frenkansını algılayıp harekete geçmesi lazım yapılsa bile çok büyük bir şey olmaması lazım, biraz hayal gibi bir düşünce olacak ama gibson'a bir mail atarak küçük bir kaç bilgi isteye bilirsin. Kolay Gelsin

Not:Bunu yaparsan ilk işin notere gidip patentini almak olsun bence

Yorum

bi kere bu motorları koyarsan anahtar kısmı çok buyuk olur kardeş benim aklıma şu uzakdan kumandalı arabaların motorları geldi şuanda sanırsam senin işini görürü ileri ve geri çalışabiliyor her biri 9V ile çalışır. Ancak bunu yapabilmen için her telin frekansını ayrı ayrı çiplere kodlaman lazım buda bence maliyeti yükseltir. Bu arada hepsine vurdunda akor edmesini istiyorsan hambackerlardan değilde sesi klawyeden **** dipden alırsa bence bu sorunu çözebilirsin.

Yorum

Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. İnternette aramadığım yer kalmadı. Bütün tellerin frekansları aynı mı yoksa farklı mı?

A teli için 440 hz deniyor ama bu bütün tellerde standart mı değil mi anlamadım.

Eğer her telin frekansı farklıysa, bilen bir arkadaş buraya yazarsa tellerin frekanslarını gerçekten çok sevinirim.

Eğer farklı değilse, şu aşağıya eklediğim resimde ki icat hangi tele vurduğumu nasıl ve neye göre algılıyor?

Yorum

Aşağıdaki kaynakta yazıyor sanırım ama çıkartamadım hangi telin frekansı nedir ne değildir diye. 3 günde bizden bir proje bulup Tübitak'a göndermemizi istedi hocalarımız sağolsunlar. Kafa durdu artık. Resimde anlatıyor galiba ama çıkartamadım :S

Kaynak site: https://www.beethovenlives.net/
            Son güncelleyen victoremo; 23-03-2011, 19:16.

Yorum

bayağı zor bir çalışma.Pic programlamalısın.microcip alırsan daha iyi olur yazması daha kolay atmel e göre.Benim tavsiyelerim bunlar ama bayağı uğraşcaksın bunun için.
              Kolay gelsin

Yorum

Merhaba, master tezi degilse altindan kalkamayacagini belirtmeliyim.

Yapilisini anlatayim sana. Oncelikle her tel icin ayri bir "sistem" soz konusu.

Sistemi tanimlayayim.

Giris = Telin o an urettigi temel frekans (1. armonik)
                Kontrol = akortlamak istedigin frekans (E,a,b,d,g)
                Cikis = Giris - Kontrol .

Ustteki mantik negatif feedback yani eksi geribeslemeye sahip bir kontrol duzenegidir.

Eger telin ilk basta hizli daha sonra yavaslayarak akortlama yapmasini istiyorsan

Cikis = k (Giris - Kontrol). k burada kazanctir ve bir opamp ile gerceklenebilir.

Yalniz soyle bir problem soz konusu. Eger tum frekanslari tane tane girersen ayar yapamazsin. Ondan ayarin bir nokta icin degil de, bir aralik icin gecerli olmasi lazim.

Yani Kontrol burada A icin olursa 439.75 < Kontrol < 440.25 gibi bir aralikta olmasi gerekmekte. Bunu da tanimlayabilmek icin araliklar cinsinden calisman gerek.

Artik sistem tek bir parcadan degil de 3 parcadan ibaret olacak.

Kontrol1, Kontrol2, Kontrol3

Kontrol1 439.75 ve daha az degerler icin kullandigin yontem olacak. Bu durumda teli gerdirme islemi yapacaksin. Burada cikis negatif olacaktir. Yani motor - diye tanimladigin yone donecektir.

Kontrol2 ise ustteki aralikta olacaktir.

Cikis= 0 verecek ve motoru dondurmeyecektir.

Kontro3 ise Kontrol1'in tersi.

Daha sonra motorun hizina karar vereceksin. Mesela Cikis gerilim cinsinden motoru beslerse, gerilim ayari ile motor hiz kontrolu yapmak zor olacaktir. Ondan dolayi, tavsiyem motorun akim ile kontrol edilmesi.

Burada Cikis gerilim cinsinden oldugu icin bu fonksoynu akim cinsine cevirecek bir algoritmaya veya sistem bloguna ihtiyacin olacaktir.

Gerilim = Direnc x Akim formulu gecerli degil. Eger kucuk servo motorlar kullanacaksan,

Gerilim = f(R,L,C) olacaktir., R direnc, L enduktans ve C kapasitansi ifade eder.

Gerilim = Ri + L(di/dt) + C(dV/dt).

Buradan akimi cikartmak zor, formullere falan bakmak gerek.

Cikista akim kontrolu yaparken lineer, logaritmik ve quadratic olarak hareket edip etmemesi sana bagli. Eger lineer akim kontrolu yapacaksan motor hizi 0'da bir sure kalip daha sonrasinda birden hizlanacaktir. Ondan kullandigin motorun ozelliklerine ve devrilme akimina gore bir fonksyon belirlemen gerekecektir. Akim bu durumda lineer olursa en kolay islemi yaparsin. logaritmik akim (once cok sonra motor dondukce yavaslayan) zannedersem cok zor olur.

Motoru da dondurdukce mekanizma cikis 0 olana kadar donecektir.

Her tel icin uygula.

Yorum

ynx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Merhaba, master tezi degilse altindan kalkamayacagini belirtmeliyim.

Yapilisini anlatayim sana. Oncelikle her tel icin ayri bir "sistem" soz konusu.

Sistemi tanimlayayim.

Giris = Telin o an urettigi temel frekans (1. armonik)
                  Kontrol = akortlamak istedigin frekans (E,a,b,d,g)
                  Cikis = Giris - Kontrol .

Ustteki mantik negatif feedback yani eksi geribeslemeye sahip bir kontrol duzenegidir.

Eger telin ilk basta hizli daha sonra yavaslayarak akortlama yapmasini istiyorsan

Cikis = k (Giris - Kontrol). k burada kazanctir ve bir opamp ile gerceklenebilir.

Yalniz soyle bir problem soz konusu. Eger tum frekanslari tane tane girersen ayar yapamazsin. Ondan ayarin bir nokta icin degil de, bir aralik icin gecerli olmasi lazim.

Yani Kontrol burada A icin olursa 439.75 < Kontrol < 440.25 gibi bir aralikta olmasi gerekmekte. Bunu da tanimlayabilmek icin araliklar cinsinden calisman gerek.

Artik sistem tek bir parcadan degil de 3 parcadan ibaret olacak.

Kontrol1, Kontrol2, Kontrol3

Kontrol1 439.75 ve daha az degerler icin kullandigin yontem olacak. Bu durumda teli gerdirme islemi yapacaksin. Burada cikis negatif olacaktir. Yani motor - diye tanimladigin yone donecektir.

Kontrol2 ise ustteki aralikta olacaktir.

Cikis= 0 verecek ve motoru dondurmeyecektir.

Kontro3 ise Kontrol1'in tersi.

Daha sonra motorun hizina karar vereceksin. Mesela Cikis gerilim cinsinden motoru beslerse, gerilim ayari ile motor hiz kontrolu yapmak zor olacaktir. Ondan dolayi, tavsiyem motorun akim ile kontrol edilmesi.

Burada Cikis gerilim cinsinden oldugu icin bu fonksoynu akim cinsine cevirecek bir algoritmaya veya sistem bloguna ihtiyacin olacaktir.

Gerilim = Direnc x Akim formulu gecerli degil. Eger kucuk servo motorlar kullanacaksan,

Gerilim = f(R,L,C) olacaktir., R direnc, L enduktans ve C kapasitansi ifade eder.

Gerilim = Ri + L(di/dt) + C(dV/dt).

Buradan akimi cikartmak zor, formullere falan bakmak gerek.

Cikista akim kontrolu yaparken lineer, logaritmik ve quadratic olarak hareket edip etmemesi sana bagli. Eger lineer akim kontrolu yapacaksan motor hizi 0'da bir sure kalip daha sonrasinda birden hizlanacaktir. Ondan kullandigin motorun ozelliklerine ve devrilme akimina gore bir fonksyon belirlemen gerekecektir. Akim bu durumda lineer olursa en kolay islemi yaparsin. logaritmik akim (once cok sonra motor dondukce yavaslayan) zannedersem cok zor olur.

Motoru da dondurdukce mekanizma cikis 0 olana kadar donecektir.

Her tel icin uygula.
                  Adam elektrik mühendisi sanki

Yorum

orkunaş isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Adam elektrik mühendisi sanki
                    Hea mastera gidiyom naber

Yorum

Cevabın gerçekten çok açıklayıcı oldu ynx. Teşekkürler.

Bir de şu bütün tellerin frekanslarını söyleyiverseydin süper olurdu

Yorum

Hea mastera gidiyom naber
                        Elektrik üzerine amerika damı

Yorum

Arastirma yapmayi ogrendik zamaninda Google Tanrisi diyorum, herseyi bilir. Dogru dua etmek gerek

Adim adim ogrenelim :

Yorum

Arastirma yapmayi ogrendik zamaninda Google Tanrisi diyorum, herseyi bilir. Dogru dua etmek gerek

Adim adim ogrenelim :

Bunu o bilgi kirliliği içinde türkçe olarak bulana gitarımı bağışlarım(boşuna kasmayın 20 liraya alabileceğiniz bir gitar göndericem) tabi bulabilirseniz

Yorum

Elektrik üzerine amerika damı
                              yup

Bunu o bilgi kirliliği içinde türkçe olarak bulana gitarımı bağışlarım(boşuna kasmayın 20 liraya alabileceğiniz bir gitar göndericem) tabi bulabilirseniz
                              Internette birisinin size "ben bayanim" demesiyle ihtiyaciniz olan bilgiye Turkce ulasmaya calismayi bir tutuyorum, kimse alinmasin, internet dili Ingilizce'dir
                              Son güncelleyen ynx; 23-03-2011, 23:26.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                              X