Duyuru

Collapse
No announcement yet.

canavarAMP

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Tutorial canavarAMP

Dikkat: Yazı uzun ve detaylıdır. Kusura bakmayın.

Evet arkadaşlar yakın zamanda yaptığım afak çaplı bir çalışma amfisini tanıtmak istiyorum

Resimlerimiz:

Amfi forumda da geçen rubyamp'a marshall guvnor dist. pedal devresi eklenerek yapıldı.

ruby amp için: http://www.runoffgroove.com/ruby.html

guvnor için: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=108

ruby amp devresindeki mpf102 yerine bf245 kullandım. Yaparsanız dikkat edin bacak bağlantıları farklıdır. Ona göre ayarlayın. Ayrıca elimden geldiğince film kondansatör bulmaya çalıştım ama bizim şeherde malesef pek bulunmuyor Siz bulmaya çalışın. Ve bir de lm386 için "st" marka almayın en kötüsü bu. Ben "national semiconductor" firmasınınkini bulabildim. Bulabilirseniz samsung'un var onu bulun o da olmadı texas diye bir firma vardı o da olabilir. Amfi için bu entegre çok önemli o yüzden iyi olması gerekiyor. Benim kullandığım da fena değil ama ısınma yaptığını gördüm.

Şemalara bakarsak guvnorun girişi bizim amfimizin giriş olacak. Guvnor'un çıkışını ruby amp'ın girişine bağlıyoruz. Hoparlör çıkışımız da ruby amp'ın çıkışı oluyor. Eğer ikisini de aynı pcb ye çizebilirseniz bu bağlantıları pcb üzerinde yapmanız daha düzenli olmasını sağlayacaktır. Ben pedalı daha önceden yapmış olduğum için ikini bir kabloyla birleştirdim. Eğer siz de böyle yaparsanız kesinlikle blendajlı kablo kullanın. Gürültü olmaması için bu önemli.

Kutulama için ben metal parfüm kutusu kullandım. Zamanında tek kutuda iki pedal projesi için kullanmıştım bu kutuyu. Delikleri falan hazırdı yani potlar için yedi tane delik lazımdı ben pedal projemde sekiz delik açmıştım. O fazladan bir deliğe de kocaman bi led takmak aklıma geldi güzel de oldu. Kutunun metal olması da gürültü için önemli. Kutuyu toprak noktası olarak kullanıyoruz. Devrenin ground'undan(-) kutuya bir kablo lehimliyoruz, potlar ve diğer jak girişleri vs. hepsinin toprak kısımları kutuya temas ettiğinden kutu ortak ve tek toprak noktası olarak dışardan gelebilecek sinyallere karşı koruma sağlıyor. Metal kutu bulamazsanız, plastik kutunun içini alüminyum folyo ile kaplayarak aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Bu çalışmanın en büyük özelliklerinden biri hoparlör olayı. Ben hoparlör olarak bozuk, hama'nın tripod'unun bir bacağını kullandım hem renk olarak hem de performans olarak çok güzel oturdu. Taşınabilir bir amfi olması da cabası oldu. İstenildiği taktirde bir de kabin girişi var. Kafa kabinde yapabilirsiniz

Uzun bir anlatım oldu. Buraya kadar okuyanlar artık ses kayıtlarına da ulaşabilir Kayıt için kötü bir kulaklığın mic.ini kullandım. Daha kötüsü olamaz herhalde . O yüzden kayıt kötü oldu ama bir fikir verecektir çünkü uzun bir kayıt oldu. Kayıtın başı clean sesle başlıyor. clean ses elde etmek bu çalışmada biraz zor oldu. Çünkü pedal zaten sesi güçlendirdiği için seste bir kırılma illaki oldu. İyi bir ayarla hafif kırılmalı bir clean elde edilebiliyor. Daha sonra gain seviyelere her seferinde biraz daha artırılarak aynı partisyonu çaldım ki belli olsun. En sonda da "metalimsi" diyebileceğimiz bir tona ulaştıktan sonra çeşitli örnekler çaldım. Artık hatalarımız, kusurlarımız affola

link: http://rapidshare.com/files/415290526/canavarAMP.mp3

Not: Yardımlarından dolayı mspozitron nickli Mustafa abiye teşekkürlerimi bir borç bilirim.
    Son güncelleyen PoPKoRN; 26-08-2010, 21:24.

Vay canına. Gerek görüntü olarak gerekse ton olarak çok iyi olmuş. Birilerinin uğraşıp böyle şeyler yapabilmesine inanamıyorum. Sanırım benim kafam böyle şeylere basmıyor

Çok güzel grunge tonu olmuş bence. Başarılarınızın devamını dilerim

Yorum

Valla helal olsun kardeşim.Güle güle kullan.Eskileri aklıma getirdin böyle parfüm kutuları falan.

Birde sanki bu porjeyi bi yerden hatırlıyorum.

Yorum

Teşekkürler. Evet görüntü olarak çok güzel duruyor. O tripod bacağını kullanmak son anda aklıma geldi . Aslında tonu çok daha iyi ama işte mic. da anca bu kadarı belli oluyor.

mspozitron isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        Valla helal olsun kardeşim.Güle güle kullan.Eskileri aklıma getirdin böyle parfüm kutuları falan.

Birde sanki bu porjeyi bi yerden hatırlıyorum.

Teşekkürler abi. Valla en büyük şeyi unutmuşum aslında Sana teşekkür etmem lazımdı, ayıp ettim. Teknik desteklerin için çok teşekkür ediyorum.

Yorum

PoPKoRN isimli üyeden alıntı Mesajı göster
          Teşekkürler. Evet görüntü olarak çok güzel duruyor. O tripod bacağını kullanmak son anda aklıma geldi . Aslında tonu çok daha iyi ama işte mic. da anca bu kadarı belli oluyor.

Teşekkürler abi. Valla en büyük şeyi unutmuşum aslında Sana teşekkür etmem lazımdı, ayıp ettim. Teknik desteklerin için çok teşekkür ediyorum.

Yok estağfurullah kardeşim gerçekten teşekkür için dememiştim.

Yorum

Biliyorum ben etmek istedim

Yorum

Yaratıcı bir çalışma tebrikler Ton gayet iyi bu boyutta bir amfiye göre. Biraz cılız ama gayet başarılı.
              Distortion'ı kapatıp açmak için bir de switch koysaydın daha iyi olurdu sanki, clean kanalını yok etmemiş olurdun en azından

Yorum

Cılız olmasının sebebi kabini olmayışından kaynaklanıyor. Bildiğin tenekenin üzerine bağlı olduğu için hoparlör teneke gibi geliyorr sesi Bi ara elime kabin düşerse öyle de kayıt yapacağım.

Switch olayını da düşündüm ama şimdi tekrar kablolarla, delik açmayla uğraşmak istemedim

Yorum

ton harika cidden

Yorum

Teşekkürler

Yorum

Evet arkadaşlar amfi kabine de kavuştu sonunda Kabini bu yaz dedemlerde buldum. Eski bir lambalı radyoymuş. İçi boştu bende bir kaç küçük işlemle içine hoparlörü yerleştirdim. Şimdi sesler çok daha güçlü, dolgun ve net. Ses kaydını uygun bir zamanda bu haliyle yenileyeceğim.

Resimlerimiz:

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                      Initializing Tabs & loading Content...
                      Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                      X