Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cızırdama köprüden mi saptan mı ?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Cızırdama köprüden mi saptan mı ?

Gitarım Fender Squier Standard Strat. Gitarımın telleri 7 aydır değişmiyordu bugün değiştirdim sonunda(squier sitesinde yazan fender super 250lerden taktırdım)fakat bi sorunum var cızırdama yapıyor. Köprü yüksekliğinden olabilir diye okudum forumda kaldırdım biraz köprüyü ama ritm atarken yine cızırtı ******(la ve re teli yapıyor gibi ama özellikle re) daha fazla kaldırmak istemedim çok iyi bilen biri olmadığım için. Sap ayarından kaynaklı birşey olabilir mi peki ? Yarın iyi bilen birine götüreceğim. Balıkesir'de önerebileceğiniz biri var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

bu sorunun aynısını bende bugün telleri değiştirdikten sonra yaşadım. Fakat taktıktan her 1-2 saat sonra yeniden akort ettim ve teller gerildikçe cızırdama geçti sende 1-2 gün bekle derim devam ederse götürürsün yardım için.

Yorum

yeni tel takında bi tip bir problem normaldir. zamanla düzelir. cızırdama özellikle mi(kalın) ve la tellerinde barizleşebilir...

Yorum

Forumda benzer konular oldukça mevcut..
        xEvaNeSx 'in dediği gibi zamanla düzelebilir fakat aldığın tel önceki tellerden kalın veya ince ise sap ve köprü ayarı yapılması gerekebilir. Fakat işi bilmeden kendiniz bu ayarı yapmayın daha beter edersiniz..

Yorum

Götürdüm telleri değiştirdiğim yere sap ayarını yaptı bi de köprünün üstündeki ufak ayarları yaptı fakat bir sorunum daha var distortion uğulduyor ? Pedalda da amfinin driveında da uğultu var (pedal Ibanez DS7, amfi Marshall MG15DFX) sebebi ne olabilir ? Teller yükseldi manyetik yüksekliği olabilir mi? Teller kaldırılmadan da vardı ama dükkandaki adam pek takmadı..

Yorum

Bendede vardı o sorun üst eşik göçmüş teller 1. Fret'e temas edyordu

Yorum

Manyetikleri tutarak vur tellere ****.
              Belki sesi farklı duyuyor olabilirsin.
              Vurduktan sonra dokun manyetiğe ses kesilmiyorsa köprüyü elinde (tremolo) tarzı kaldır.
              Ses kesilmiyorsa klavye tel arasına bez gibi (ince birşey) koy. Ondan sonra vur tellere.
              Böyle yaparak klavyeyi dolaş fretlerdede olabilir problem.
              Çözmeye çalış işte bir sürü şey söyledim

Yorum

Tam aynı konuda başlık açacaktım önce arama yapayım dedim. birebir aynı sorunla karşılaştım (iyiki varsın Mygitar ).
                Gitarı ikinci el aldığım için içimde kuşku vardı. Teller yeni takıldı, yalnızca re ve la tellerinde cızırdamalar oluyor. Eğer sap problemli olsa aynı perdede tüm tellerde cızırdama olmaz mıydı? Bir de sap ayarı denilen şey uzun süren bir işlem mi?

Yorum

Perdelerin tesviye edilmesi gerekiyor olabilir. İki teli cızırdaması ilginç tabi bir ustaya götürüp köprü-sap-entonasyon ayarını yaptırdıktan cızlama varsa tekrar bir sorun var demektir. Ustaya götürmen her türlü sağlıklı olur, bilmiyorsanız sap ayarını yapmaya kalkışmayın arkadaşlar. Hassas bir ayardır çünkü. Kolay gelsin.

Yorum

shnicx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                    Perdelerin tesviye edilmesi gerekiyor olabilir. İki teli cızırdaması ilginç tabi bir ustaya götürüp köprü-sap-entonasyon ayarını yaptırdıktan cızlama varsa tekrar bir sorun var demektir. Ustaya götürmen her türlü sağlıklı olur, bilmiyorsanız sap ayarını yapmaya kalkışmayın arkadaşlar. Hassas bir ayardır çünkü. Kolay gelsin.
                    yeni telle alakası yok mu yani?

Yorum

Valla cızırtının tam olarak ne olduğunu duymadığım için genel durum için fikrimi söyledim. Ama zannetmem telle alakalı olsun, yani aldığın bir kutu telin iki tanesinin birden fabrikasyon hatalı olma olasılığı biraz düşük, ondan dedim.

Yorum

shnicx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                        Valla cızırtının tam olarak ne olduğunu duymadığım için genel durum için fikrimi söyledim. Ama zannetmem telle alakalı olsun, yani aldığın bir kutu telin iki tanesinin birden fabrikasyon hatalı olma olasılığı biraz düşük, ondan dedim.
                        rastladığım iki başlıkta da birçok arkadaş yeni telin cızırdama yapabileceğini söylemiş de o bakımdan sordum

saptan olsa aynı anda, aynı perdedeki diğer tellerinde cızırdaması gerekmez mi?

Yorum

Evet haklı olabilirsin. Dediğim gibi elime almadan ya da duymadan net birşey diyemiyorum. Kayıt imkanın varsa kayıt koyabilir misin?

Yorum

bence sen bilen birine yaptır. ben kulaktan dolma kendim yapmaya calıstım... yapmaz olaydımmm:'(

Yorum

Yardım edenlerin hepsine çok teşekkür ediyorum =) Cızırtım geçti teller kaldırıldı sap ayarı yapıldı, yeni jaklar aldım . Ama şimdi başka bir sorunum var . Mi telinde bir anormallik var. Diğer tellerden normal bir ses gelirken bundan dalgalı bir ses geliyor .. Mesela La dan Laaaaaaaaaa diye bir ses geliyor Mi den Miiiiiuvviiiiiiiuvviiiiiiuuuvv gibi bir ses geliyor.
                              Bir de mi telinin 7. perdesinde acayip bir cızırtı var(Amfinin sesi yüksekken) ikisinin de ses kayıtlarını birazdan yollayacağım ...
                              Son güncelleyen afas; 21-01-2009, 16:02.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X