Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Economy Picking ve Alternate Picking

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

economy picking mi alternate picking mi???

merhaba öncelikle,
    economy picking denen teknik hakkında pek kaynak bulamadığımdan soruyorum
    bu iki tekniğin kullanımı neye göre belirleniyo??
    yani bi tercih meselesi mi??
    yoksa ikisinin de kullanıldığı yerler farklı mı?? böyleyse açıklarmısınız
    bilenlerden yardım bekliyorum
    teşekkürler...

Yorum

ikisi de aynı şey olmasın?

Yorum

aynı şey değil heralde???

Düzenleyen - bhmcds on 01/05/2007 02:57:41

Yorum

Hayır değiller, en basit şekilde ikisinin melezi olarak açıklayabilirim, alternate picking sırasında bir telden diğerine geçerken geçişi üst pena vuruşuyla başlayarak değilde sweep picking' de olduğu gibi aynı yönde yaparsan economy picking yapmış oluyorsun. Ekonomi adı da buradan geliyor, kıt kaynakların etkili kullanımı anlamında Tanım cümlem biraz karmaşık görünüyor ilk bakışta ama dikkatli okununca anlaşılır gibi sanki, bir anlaşmazlık olursa tekrar açıklamaya çalışırım

Kullanımına gelince; tercih meselesi değil, alternate picking en olmazsa olmazlardan biri, dolayısıyla en sık kullanacağınız ve çalmaya yeni başlıyorsanız öncelikli olarak üzerinde durmanız gereken pena tekniği bu. "Alternate picking" ya da "sweep picking"'in uygulaması konusunda soru gelseydi çok daha açıklayıcı olabilirdim, çünkü iki tekniğe de oldukça vakit ayırdım. Alternate picking'e oldukça hakim olduğumu söyleyebilirim sanırım, "sweep picking" ise henüz istediğim gibi olmasa da kullanabiliyorum. Ancak "economy picking" bu iki teknik gibi üzerinde çalışarak edindiğim bir teknik değil, parça içerisinde kendimi yaparken bulduğum bir teknik. Herkes için aynısı mı geçerli bilemiyorum, yanlışlarım varsa da eminim arkadaşlar müdahale edeceklerdir.

Son olarak her ne kadar kesin konuşmaktan hoşlanmasam da ne olduğunu bilmek güzel ama diğer iki teknikte bir mesafe kaydetmeden üzerinde durmaya gerek yok diyebilirim.

Yorum

açıkçası ben economy picking denen tekniğe gamlarda hızlanmaya çalışırken alışmıştım. sonrada sürekli kullanmaya devam ettim. çok kolayıma gelmişti. özellikle bi telde 3 nota olduğu zaman bi sonraki tele yakın tarafından vurarak başlamak çok akıcı oluyodu

böyle alışa alışa alternate pickinge pek çalışmadım. tercih meselesimi derken o yüzden sormuştum. ona da çalışmalımıyım??

Yorum

evet ya bildiğim kadarı hile sweep pickingin diğer adı eknomi picking.Alternate de bu hammer onlu pull off bendli olarak tellerde gezinme olarak biliyorum.Acaba yanlış mı biliyorum...

Yorum

bence tercih meselesi ama tabii ki ''alternate picking'' tekniği temeldir, yani ikisini de yapmaya çalış ama hangisi hoşuna gidiyorsa onu yap sonuçta gitar böyle çalınır gibi katı kurallar yok ama dediğim gibi economy picking yapıyorum diye alternate pickingden vazgeçme yarı yolda kalabilirsin...

pasaxxx tam olarak doğru değil ''economy picking'' ''sweep picking''e benzer ama aynı şeyler değildirler arkadaşımızın da dediği gibi daha çok ''alternate picking'' ile ''sweep picking'' karışımı melez bir tekniktir.

Yorum

pasaxxx tam olarak doğru değil ''economy picking'' ''sweep picking''e benzer ama aynı şeyler değildirler arkadaşımızın da dediği gibi daha çok ''alternate picking'' ile ''sweep picking'' karışımı melez bir tekniktir.
                  yanlışımı düzelttiğin için teşekkürler...

Yorum

açıkçası ben economy picking denen tekniğe gamlarda hızlanmaya çalışırken alışmıştım. sonrada sürekli kullanmaya devam ettim. çok kolayıma gelmişti. özellikle bi telde 3 nota olduğu zaman bi sonraki tele yakın tarafından vurarak başlamak çok akıcı oluyodu

böyle alışa alışa alternate pickinge pek çalışmadım. tercih meselesimi derken o yüzden sormuştum. ona da çalışmalımıyım??
                    Bir süre önce bir başka mesajda serçe parmağını kullanmakta zorlanan ve "kullanmasam olur mu? gibisinden bir soru soran bir arkadaşa o parmağını kullanmayan hatta sol elinde iki parmağı işlevsiz olan gitaristlerden örnek "vererek ileride zorlanabileceğini ama imkansız olmadığını söylemiştim. Fakat pena kullanıp alternate picking uygulayamayan bir "gitarist" örnek veremem, yok çünkü öyle biri. Üstüne üstlük alternate picking'den bahsederken "must" kelimesini kullanan çok virtüoz gitarist videosu gördüm...
                    Bu tıpkı araba kullanmayı öğrenenlerin yokuşta durduklarında geri kaymamak için debriyajı kullanmak yerine el frenini çekmelerine benziyor, geri kaymazlar ancak bunu yapan rallici yoktur, zaten bu tekniği sürdürerek araba kullanmaya devam eden de yoktur

Elbette kendi odanda "tıngırdatmak" niyetindeysen istediğini yapmakta özgürsün ama bana sorarsan emek ve zaman harcıyorsan doğru olanı yapmanda fayda var gibi geliyor.

Somut örnek gerekirse de; ilk öğrendiğim dönemlerde hocamın eksik bilgi vermesiyle sözünü ettiğin şekilde alışmıştım ve hızlandıkça yarattığı olumsuzluklardan ötürü düzeltme gereği gördüm. Evet başlangıçta bile kolay bir teknik sayılmaz, üstelik yanlış alıştığında düşük tempoda çalışırken bile doğrusunu yapmak başlarda zor, ama gecelerini harcayınca oluyor. Karar senin.

evet ya bildiğim kadarı hile sweep pickingin diğer adı eknomi picking.Alternate de bu hammer onlu pull off bendli olarak tellerde gezinme olarak biliyorum.Acaba yanlış mı biliyorum...
                    R_blackmore_K "economy picking" konusunda düzeltme yapmış, ben de "alternate picking" kısmı için küçük bir açıklama yapayım; kısaca sürekli (telden tele geçerken de) üst-alt sırasıyla pena vuruşu yapılmasına diyoruz. Dolayısıyla sözünü ettiğin tuşe teknikleriyle bir ilgisi yok, alternatif kısmı karışıklık yaratmış sanırım

Yorum

JolietJake sorum özellikle sana
                      sen de ilk başta tel atlarken üst vuruş yerine benim alıştığım gibi devam etmişsin çalışmalarına.
                      bende temel tekniğe ağırlık vermeye karar verdim. zaten ufak ufak alıştırmaya çalışıyodum sağ elimi. ama işte size sorduğum gibi benim alıştığım şekilde de devam edip edemeyeceğimi merak ediyodum.

benim durumumda sana benzediği için, bana hangi egzersizlere günde kaç saat yoğunlaştığını söyleyebilirmisin?? major, minor, armonik minör, melodik minör dizilerini bu şekilde çalışsam yeterli olurmu?? vede bana "işte şunu çalarken economy yerine alternate kullanmazsan çok yavaş kalırsın" diyebileceğiniz bir şarkı veya örnek verirmisiniz...

Yorum

Alternate kullanmaksızın çalamayacağın parçalardan somut bir örnek verebileceğimi sanmıyorum, ama yaşadığım problemi açıklamaya çalışırım. En basit şekliyle alternate picking'de bir düzen sözkonusu, bunu bir kez kavrayıp alıştırmalardaki gibi dikkat gerektiren bir olgu olmaktan çok hep sözü edilen "kas hafızası" nın bir parçası haline getirdiğinde bileğinin açısını yani çaldığın teli değiştirdiğinde bile aynı hareketi tekrarlamaya alışıyorsun. Bana göre Economy Picking'in sürekli kullanılmamasının nedenlerinden biri bu basitlikten uzak olması, tıpkı bir bilgisayar programını andırıyor, "aynı telde sürekli alt-üst pena vuruşu yap, telden tele geçerken eğer son vuruşun aşağı doğruysa ve alt tele geçiyorsan doğruca devam et, aksi halde üstten vurarak başla..." gibi bir sürü değişkeni hızlandıkça gerçek zamanlı ve gerektiği gibi çalman ve adeta bir refleks haline getirmen imkansız gibi. Ayrıca her zaman çaldığın telin bir altı ya da bir üstündeki tele geçeceksin diye bir şey yok malum, bu atlayışlar sırasında hata yapma olasılığın oldukça artıyor. Çok emin değilim ama yanılmıyorsam Troy Stetina'nın "kalıcı olarak economy picking kullanmayı düşünseniz bile önce alternate picking de ustalaşın" gibi bir sözü olacaktı.

Bahsettiğin egzersizler yeterli olur elbette, fakat şimdiki hızın her ne olursa olsun biraz sabredip yavaş tempoda da olsa hiç hatasız alternate kullanabilecek hale gelmeden hıza önem verme derim. Bir başka mesajda bahsetmiştim ben sözünü ettiğin teknikten vazgeçtiğimde sol elimi çok rahat ve hızlı kullanabiliyordum ama çaldıklarım temiz ya da hatasız olmuyordu. Dolayısıyla acemilik günlerime geri dönmem gerekti.

Unutmadan vuruşları metronom eşliğinde yaparsan da çok faydası oluyor. Ayrıca bu sıralar sweep picking çalışırken kullandığım bir programı da önerebilirim, programın ismi "guitar speed trainer" düşük tempoda çalışma önerime pek uygun değil ama o şekilde de kullanabiliyorsun. Aslında bir yenilik yok, kromatik, pentatonik egzersizler ve gamlar var. Ancak Guitar Pro gibi metronom eşliğinde çalışabilmenin dışında bir de egzersizi hangi tempoda kolayca tamamlayabildiğin, hangisinde zorlandığın ve hiç çalamadığın gibi bilgilerle profilini çıkarıp ona göre çalışmaya devam edebiliyorsun. Ben bu özelliğini sevdim, gerekli görürsen linkini ekliyorum.

Son olarak; kaç saat çalıştığımı öğrenmek istemişsin, bu konuda pek örnek alınacak biri olduğumu sanmıyorum, müziğe karşı saplantı derecesinde ilgili biri olarak çok kaptırdığımı hatırlıyorum, halen de yaptığım bir şey bu. Dolayısıyla boş olduğum zamanlarda 3 saat çalışmak için ardından da 6 saat keyif aldığım için devam ettiğim oldu Sen böyle yapmak zorunda değilsin, yalnızca çalıştığın süre içerisinde hatasız yapmaya çalışman yeterli, cesaretini kırmak için söylemiyorum aksine boşa kürek çektiğini sanmayasın diye; bana kalırsa alternate picking gitar tekniği konusunda oturması en uzun süren konulardan biri, ama önceden de söylediğim gibi ciddiye aldığında oluyor. Kolay gelsin.

Yorum

Alnernative derim.Elbetteki sweep tekniğinde gelişecek ama öncelikli olarak Alternative tekniğini geliştir derim ben.
                          Economy Picking hoş bir şeye benziyor.Kullan,sakın bırakma ama Alternative'yi boş vereyim deme

Yorum

Slash okulu bırakıp artık tamamen gitar çalmaya karar verdiğinde,günde 12 saat çalışıarak bugünkü konumuna gelmiş

Yorum

Evet ben de arkadaşlara katılıyorum, her zaman rahat olacaksın, gerisi çorap söküğü gibi geliyor.Mesela ben her hafta daha geliştiğimi farkedebiliyorum.Moralini bozmaman gerek, çok yüksekten de uçmaman gerek, saygılar

Ayrıca red special, slash okulu bırakmaya karar verince anası babası birşey dememiş mi ya

Ve keşke vaktim olsa da daha fazla çalışsam, okul beni sinir ediyor artık

Yorum

herkez okulu bıraksın kapışalım

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                                X