Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Power Chords (5 li akorlar)

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Power Chords (5 li akorlar)

merhaba arkadaşlar. bu şarkıları akorlara dökme konusunda basit bir metod varmış.power chordlara dökmek gibi bu power chord ne oluyor, açarmısınız.çoğu metal gurubuda böyle yapıyormuş. çok basitmiş.merak ettim doğrusu anlatırmısınız ee çömezlik zor (POWER CHORDS)??????

esas ses ve 5. ses kullanilarak 2 telden çalınan akor. Ne gibi? La nin power akor'u

e:-------------------------
    B:-------------------------
    G:-------------------------
    D:-------------------------
    A:-------- 7---------------
    E:---------5---------------

gibi olacak. Asıl nota ile alt telden +2 şeklinde gidiceksin...

Senin de dediğim gibi pek çok metal grubu yapar bunu. Kolay ve distortion sesini iyi alırsın. Bildiğim kadarıyla fazla aşağı inemezsin. Genelde mi , la en fazla sol telin ile power basilir. 5'li akor olarak da bilinir..

kolay gelsin

Yorum

blackmore
      gene bi şey anlamadım bir şarkının akorları bu şekildemi bulunacak nasıl yani??????? aha fazla bilgi lütfen

Yorum

basitçe anlatmaya çalışayim....smoke on the water çalmaya karar verdin.. La ile başlayacaksin, önce bass larını buldun...La - Do - Re diye başlıyor, veya transpoze ettin La dan çalacaksın. bilmiyorum orjinali nerden çalınıyor...neyse gitardan baktın

e:--------------------------
        B:--------------------------
        G:--------------------------
        D:--------------------------
        A:----0---3----5----------
        E:--------------------------

olarak basslarını buldun. Bas gitar bunu yaparken sen ne yapacaksın? Kolaylık olsun diye 5'li yani power basacaksın.. genelde barlarda gruplar böyle çalar

e:------------------------------
        B:------------------------------
        G:------------------------------
        D:----2-----5----7------------
        A:----0-----3----5------------
        E:-----------------------------

şeklinde olacak.yani boş la ya vurduğunda bir alttaki tel (re) den 2. perdeye (mi) e basacaksın. aralarında 5 ses var..Bu doğru mudur? Doğrudur pek çok parçada, ama aslinda steve morse veya ritchie blackmore bunu böyle çalmaz, dominant akorlar kullanarak çalar. Kolaylık açısından genelde barlarda falan bu kullanılır. Hayat 5'li akor olmasa çekilmez diyorum...

Dayanamadim bir de fotosunu çektim RE''nin beşli akoru (power chord)budur.

TIKLA

kolay gelsin..

Yorum

Aslında Power Chordla bi akorun 1. ve 5. seslerini kullanırsın.2 ses kullandığın için aslında buna akor da denmez.Bir 5 li aralıktır.Şarkının Minör Major etkilerini vermez.Genel olarak distortion efektiyle kullanılır.Minör Major etkilerini vermediği sadece ton etkisi olduğundan bir şarkıyı sadece bu şekilde çalmak doğru olmaz, kanaatimce yeterli tadı vermez.Minör major etkisi olmadığı için tonu biraz daha sert olabilir...

Yorum

bu adresteki de bi power chord.orta parmak basmıo.ayrıca bare de basmıo.dikkatli bak.

Yorum

bu adresteki de bi power chord.orta parmak basmıo.ayrıca bare de basmıo.dikkatli bak.
              Power Chord böyle basılıyo zatn benim bildiğim, mesela LA:
              D:-----------7---------
              A:-----------7---------
              E:-----------5---------

Yorum

D:-------------------
                A:--------7---------
                E:--------7---------

şeklinde bile bulunuyo zaten bazı parçalarda . Hatta:

D:----------5------
                A:----------2------ olarak gördüğümde oldu genelde normal power chords ile ard arda geliyo böleleri sanırım bi distortion tonda bare basmak alt tellerde bayağı kötü sesler verir tabi tona göre değişir

Düzenleyen - reyhart on 01/12/2005 12:42:32

Yorum

gitar pro da rock şarkıların tablarını inceleyince daha iyi anlarsın power akorları.

Yorum

evet ya aslında 5'li akorlara niye akor deniyor?
                    benim bildiğim en az üç ses oluyordu akorlarda

bunu bilen var mı?

Yorum

ben bu 5'li akorları (akor ya da değil) adını bilmeden çalıyordum ama şimdi kafam bir şeye takıldı. Biz bu akorları bareli mi basacaz yoksa sadece gösterilen tellere mi ? Gitarı kendi başıma öğrenmeye çalışıyorum da yanlış öğrenmiyim. sadece bu tellere basıyosak diğer telleri susturacak mıyız yoksa hiç mi vurmayacaz...(çomezim soruyorum elimde değil)

Yorum

ben de başka bir şey sormak istiyorum. rock veya metal parçalarını inceledğimiz zaman parçadaki power chord dediğimiz 1. ve 5. ses ten oluşan akorlar (akor olup olmadığı tartışma konusu) major veminör özellik göstermiyor. peki biz parçanın tonunu veya doğaçlama solosunda hangi gamları kullanacağımızı nasıl anlayacağız?

mesela parçanın tonunda power chord ile

D------------
                        A-----5-----
                        E--3--------

ile başlanıyor ve sürekli bu çalınıyo. biz buna doğaçlama bir solo yazmak istesek G tonundan mı yazacaz yoksa Gm tonundan mı? (saçma mı oldu soru? saçmaysa baştan özür dilerim)

Yorum

ben bu 5'li akorları (akor ya da değil) adını bilmeden çalıyordum ama şimdi kafam bir şeye takıldı. Biz bu akorları bareli mi basacaz yoksa sadece gösterilen tellere mi ? Gitarı kendi başıma öğrenmeye çalışıyorum da yanlış öğrenmiyim. sadece bu tellere basıyosak diğer telleri susturacak mıyız yoksa hiç mi vurmayacaz...(çomezim soruyorum elimde değil)
                          baresiz olarak sadece gösterilen tellere basacaksın... diğer telleri susturmayacaksın çünkü sadece o iki tele vuracaksın ..

Yorum

ben de başka bir şey sormak istiyorum. rock veya metal parçalarını inceledğimiz zaman parçadaki power chord dediğimiz 1. ve 5. ses ten oluşan akorlar (akor olup olmadığı tartışma konusu) major veminör özellik göstermiyor. peki biz parçanın tonunu veya doğaçlama solosunda hangi gamları kullanacağımızı nasıl anlayacağız?

mesela parçanın tonunda power chord ile

D------------
                            A-----5-----
                            E--3--------

ile başlanıyor ve sürekli bu çalınıyo. biz buna doğaçlama bir solo yazmak istesek G tonundan mı yazacaz yoksa Gm tonundan mı? (saçma mı oldu soru? saçmaysa baştan özür dilerim)
                            "A-C-I cim" 5'li ler akor deildir. Onları kullanarak şarkının major ve ya minör olduğunu anlayamazsın. Sen G5 ile başlio diyorsan, Şarkının ortalarına gel ve G ve Gm akorlarını çal hangisi uyarsa o gam üzerinden solo atarsın artık. tamam mı canım? hadi bay.

Yorum

peki mesela bi 5'li akor verildi ama akord farklı şarkıda şimdi ben bu 5'liyi normal akorda dönüştürüp çalsam ne farkeder ?? yani bi fark olur mu??

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X