Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hammer On - Pull Off

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• tulyos isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bazı şarkıları çalmaya çalışırken arada hammer on lar oluyor. ve de genellikle hızlı oluyor. örneğin in flames-gyroscope tan

mesela;
    http://img30.imageshack.us/img30/9973/adszeer.png

parmakla vurmaya çalışırken bilinç dışı olarak penayı da vuruyorum, penayla vurmamaya zorlarken de ritmi kaçırıyorum. bu konuda nasıl gelişebilirim ?
    Myris isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım bu hammer on veya pull off değildir.
    Biraz daha nota bilgin geliştiği zaman yukardan yarım daire çizgisinin bağlı çalma olduğunu göreceksin.
    Hammer veya Pull olsaydı " h " veya " p " ile gösterilirdi.

Üstte vermiş olduğun parçadaki yerler legato yani bağlı şekilde hammer on ve pull of yapmadır.

En baştaki tab'ı alırsak; 5-7-5

İşaret parmağını 5'de düşün 5'e basıp penalama yapınca hemen ardından yüzün parmağınla 7'ye vuruyorsun çekiyorsun
    bu arada 5'den işaret parmağın kalkmıcak ve sadece bir pena vuruşunda 3 nota çalmış olacaksın işte bunu adı " Legato ".

Yanlışım varsa düzeltilebilir

guitar pro tablarında yay hammer on/pull off anlamında kullanılır. H ve P işaretleri diğer tablarda hammer on/pull off anlamına geliyor.

Bilinç dışı tele vurmayı engellemek için önce tempoyu oldukça düşür. 5. frete normal bi şekilde vur. Pick tutan elini gitara ulaşamayacağı kadar uzaklaştır.Diğer parmağınla 7. perdeye vur. Sonra hızla çek. Sonra yavaş yavaş hızı arttırmaya başla. Elin yine istemeden vurmaya çalışırsa henüz alışamamışsın demektir tekrar yavaşla. Bir süre sonra normal bi şekilde çalmaya başlayabilirsin.

Yorum

• arkdaşlar benim de bi sorum var.ben istemeden sürekli olarak pull off yapıyorum.yeni başladııgmda amfi kullanmadım uzun zaman.o yuzden faretmiyodum pull off yaptıgımı.ama amfi ile calmaya başlyuınca pull off yaptıgımı farkettim istemeden ve hiç tmeiz olmuyo sololar varmı bi onerisi olan.

Yorum

• öneri olarak ne söylenebilir ki açıcaksın pull off suz olarak alıştırmalar yapacaksın metronomla elin ona alışacak daha sonra ho po alıştırmaları yapacaksın ellerin alışınca yeterince yapınca belli bir zaman geçincede bu olaylar rahatlaşıyor gerçekten bazı şeyler çalışsan da olmaz üzerinden zaman geçmeden hiç bir şey tam oturmuyor

Yorum

• slm

öncelikle şunu belirtmek istiyorum.bazı arkadaşlarımız legato ile h.o ve p.o tekniklerini farklı teknik olarak yani legatoyu da bir teknikmiş gibi yazmışlar.bildiğim kadarıyla legato; h.o, pulloff slide bend vs tekniklerinin tümüne verilen addır.

şimdi birşey sormak istiyorum;bende cort x2 gitar ve marshall amfi var.hammer on tekniğinde en fazla iki nota çıkartabiliyorum sonrasında sesler sönüyor.sizce bu gitardan mı kaynaklanıyor,amfinin sesini az açmamdan mı ,yoksa parmakların güçsüzlüğüyle mi alakalı.
          mesela acdc thunderstrack parçasının introsunu h.o ile çalan bir adamın videosunu gördüm adam hatta başlangıçta dahi pena kullanmıyor.bu ne perhizdir fikirlerinizi bekliyorum saygılar.

Yorum

• manowar0679 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            öncelikle şunu belirtmek istiyorum.bazı arkadaşlarımız legato ile h.o ve p.o tekniklerini farklı teknik olarak yani legatoyu da bir teknikmiş gibi yazmışlar.bildiğim kadarıyla legato; h.o, pulloff slide bend vs tekniklerinin tümüne verilen addır.

şimdi birşey sormak istiyorum;bende cort x2 gitar ve marshall amfi var.hammer on tekniğinde en fazla iki nota çıkartabiliyorum sonrasında sesler sönüyor.sizce bu gitardan mı kaynaklanıyor,amfinin sesini az açmamdan mı ,yoksa parmakların güçsüzlüğüyle mi alakalı.
            mesela acdc thunderstrack parçasının introsunu h.o ile çalan bir adamın videosunu gördüm adam hatta başlangıçta dahi pena kullanmıyor.bu ne perhizdir fikirlerinizi bekliyorum saygılar.
            yüksek gain, overdrive ya da distortion kullanmıyorsan, ses kısıksa, manyetiklerin/gitarın kaliteli değilse, tellere hızlı ve güçlü vurmuyorsan hammer on yaptığın notalar sönük çıkabilir. bence sorun tekniğine. tellere ani bir hareketle ve güçlü bi şekilde vur.

Yorum

• manowar0679 isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Legato, ham on ve pull off tekniklerinin iç içe geçmesidir. Ham on ve pull off baz alınır; slide, vibrato ve bend teknikleri kullanılarak hızlı şekilde çalmaktır.

Distortion kanalında ham on/pull of yaparsan çok daha iyi performans alırsın dostum. Overdrive'da biraz daha güçsüz olur bu. Parmaklarının da tabiiki güçlenmesi lazım. Biraz ilerlediğinde çok daha rahatlarsın. Ama düzenli çalışmalısın.

Yorum

• belki sağ el devreye giriyordur olamaz mı

Yorum

• Beyler şimdi ben bu teknikleri internetden videolarla vb öğrendim. galiba öğrenemedim çünkü yaptığımda aynı sesi alamıyorum yani ses giderek azalıyor. ( yüksek ses alamıyorum da dene bilir ) ama selim ışık hocamız sağ elini kullanmadan yaptığında sanki penayla vuruyormuşcasına gür ses çıkıyor acaba ben mi yeterince kuvvetli uygulayamıyorum yoksa cortx1 den dolayımı

teşekkürler

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                  Initializing Tabs & loading Content...
                  Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...