Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sweep

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• tekniği oturtamamışsındır zamanında bende amfiye, penaya, gitara b*k atıyordum ama teknik oturunca amfi gitar çok farketmiyor temiz atabiliyorsun tabi iyi ekipmanlarla daha rahat ve güzel oluyor ; )

Yorum

• Sweep picking öğrenmesi zor ancak öğrendikten sonra uygulaması çok rahat bir teknik. En zor tarafı ise sesi temiz çıkarmak. Bunun için penayı sıkmadan çalınacak yöne doğru 30 derece kadar eğimli tutmak, basılan telden diğerin geçerken bırakılan teli parmağın ucuyla susturmak gerekiyor. Bildiğim bu işi en iyi yapan isimler Jason Becker, Michael Angelo, John Petrucci, Steve Vai

Yorum

• Aynı perdedeki notaları bare gibi mi bascaz yoksa teker teker mi bu sweep pickinge göre

Yorum

• bare gibi bas ; )

Yorum

• yigit20 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            bare gibi bas ; )
            o zaman gürültü olur. parmağın boğumlarını bükerek tek tek bas

Yorum

• bare gibi bas derken şekil olarak tek parmak ile çalacaksın dedim herhalde bare basıp tellere vurmayacaksın : ) Arkadaşta bunu sormuş tek tek parmak ile mi bare gibi mi diye.

Yorum

• Aklına gelen ilk isim jason becker olmalı sweep denildiğinde.

Yorum

• Senkronize olayı çok önemli.

Yani uyum ve çalışma gerektiren bir işlem

Yorum

• Yaklaşık 1 yıldır sweep tekniği ile uğraşıyorum şu anki konumuma gelmem için inanılmaz çaba sarf ettim. 4 saat uyuyup okula gitmeden 2-3 saat önce bile sweep çalışıyordum. Eve gelince dersten zaman kalırsa ilk iş gitara koşmak oluyordu. Şöyle diyeyim okuldan gelince normalde 1 saat kestirirdim gitara başlamadan önce şimdi o 1 saat çalışıyorum sonra yemek yiyip derse oturuyorum. Ders bittikten sonra genelde bu saat 22:00-22:30 oluyor amfiyi açmıyorum bazen 01:30'a kadar bile çalıştığım oluyor.Diyelim 2:00'de yattım 6:00 **** 7:00'da kalkıyorum. Okulum tam gün 8:30'da başlıyor. Ev ahalisi bana kahvaltıyı bile zor yaptırarak okula okula ucu ucuna yetişiyorum gitar çalışacağım diye. Okulda öğle arası olduğu için bazı günler asıyorum bile okulu. Yazın ise zaten hep gitarın başındayım. Yani Sweep tekniğini hakkıyla yapmak için böyle bir çalışmayı göz önünde bulundurmalısınız ve son 1 aydır doğru düzgün sweep yapmayı becerebiliyorum. Yine de hata yapıyorum.Şimdi gelelim benim nasıl yaptığıma sweep tekniğinde herkes bilirki en büyük sorun susturmadır. Aşağı inerken bileğinizle susturabilirsiniz ama yukarı çıkarken bunu yapamazsınız. Yukarı çıkarken diyelim E 17 12 yaptınız sonra B teli 13'e geçeceksiniz işte 13 geçerken ben 2. parmağım ile basıyorum(parmakların adlarını bilmiyorum bu yaşa geldim )2. parmağımı E teline ses çıkarmayacak kadar değdiriyorum sonra 13'e basıyorum. Diğer tellerde de aynı işlemi uygularsanız yukarı çıkarken gürültü falan çıkmıyor. Yani yukarı çıkarken tellere yatık basmalısınız. Bu benim tekniğim bazı gitaristler 4. parmak ile ses çıkarmayacak şekilde değdirip susturuyorlar bu çok daha zor gibi. Sweep tekniğinde bir de diğer çok zorlanan nokta aynı numaranın misal üç tane 17'nin üst üst üste olması. 2 tane olsaydı teker parmak basabilirdiniz ama üç tane olunca bare basar gibi basmalısınız. Ama bare gibi tüm tellere baskı uygulamamalısınız. misal B, G, D bu tellerde 17'e basacaksınız ve yukarıdan aşağıya gideceksiniz Penayı D teline vurduğunuz an sol elinizde D teli boşta kalacak şekilde aşağıya eğin sonra G teline pena ile vurduğunuzda G ve D teli başta kalacak sadece parmağınızın alt kısmı B telinde kalmalıdır. Tabi bunları yaparken boşta kalen telleri bileğimizde susturmayı unutmuyoruz. Sonra yukarı çıkarken bu sefer yukarı doğru eğeceğiz alttaki teller boş kalacak ama bu sefer bilekle susturmaya gerek yok gerçi isteseniz de susturamassınız. Parmağın eğimini telleri susturacak kadar değdirmelisiniz. Bunları 1 saniye gibi çok kısa bir süre içinde yapmalısınız. Kısacası çok çalışacaksınız bunu yapmanın başka bir yolu yok. Bir de bazı arkadaşlar Paganini 5th Caprice'den başlamaya çalışmışlar yeni başlayanlar için çok çok çok çok zordur sweepleri. Yeni başlayacak arkadaşları youtube'da **** herhangi bir video paylaşım sitesinde Selim Işık'ın sweep picking tekniği diye aratıp o alıştırmalarla çalışmaları iyi olur **** Jason Becker-Altitudes'inin bir kısmıda yeni başlayanlar için uygun görülebilir. Yanılmıyorsam bir de clipping death solosunun son kısımların bir yerde küçük bir sweep olması lazım o da yeni başlayanlar için uygundur. Neden Paganini 5th Caprice değil derseniz en başlarında Monster Sweep vardır yani 5 **** 6 telde olan sweeplerdir hatta bazıları o kadar hayvandır ki tapping sweep takip eder arkasından. Şimdi yeni başlayacaklar için alt 3 **** 4 tel en iyi sweep çalışmasıdır. Yeni başlayanlara bol çalışmaz azmi dilerim.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                    Initializing Tabs & loading Content...
                    Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                    X