Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sweep

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Sweep

Benim esas anlamak istedi?im su sweeplerde sesler nasil duzgun cikar ben bir turlu yeterince seri ve temiz sesli sweep yapamiyorum.Bu konuda goruslerinizi bekliyorum.

Sweep Deyince:
    Greg Howe,Richie Kotzen,Vinnie Moore belki cok az Malmsteen,John Petrucci,Chris Impellitteri vs. vs. den bahsediyorum.

Ozellikle ilk 2 gitarist favorim.

Sweep çok fazla prati?e dayalydyr dikkat etmen gereken bazy konular var bunlary yaparsan i?i de kyvyryrsyn ama sabyr gerekiyor.
    1-Sweep in presibi seslerin akor gibi bereber çykmamasydyr her notanyn syraly ayry ve temiz çykmasy gerekir o yüzden bir notaya bastyktan sonra di?erine geçicen zaman parma?yny ilk basty?yn notadan di?erine geçmeden tamamen kaldyrman gerekirki sesler kary?masyn mesela A teli 12. perdeye bastyn syrada D teli 10 perde var. serçe parma?ynla 12.perdedeki notaya bastyn d dekine basmadan A dakini kaldyrman lazym.
    2-Susturma olayy(Muting) : gerekenden fazla ses ve nota duymamak için sweeplerde 2 elinede i? dü?üyor .Sa? avuç içine ve sol i?aret parma?yna ve bunlar kordinasyonlu olarak çaly?yr.?öyleki genelde üstteki 3 teli sa? elini teller yaslayarak kapatyrsyn di?erlerini de sol elinin i?aret parma?yny tellere de?icek ama nota basmyycak ?ekilde sapa poaralel tutarak. mesela arpe?in A telinde ba?lady o zaman kalyn E yi sa? bile?inle A yy susturmuyorsun çünkü çalyyorsun . D,G,B,ve ince E tellerinide sol elin i?aret par. ile Arpejin a dan d ye devam ediyor bu sefer E A sa? avuçla B,G,e sol el i?ar. par.
    3-elin kordinasyonu: Sinkronize çalmak iki elin birbirini tutmasy yava? ba?layyp yava? yava? hyzlan man gerekir.

Bu yazdyklarymy büyük ihtimalle biliyorsundur ona ra?men olmuyorsa sadece daha fazla pratik.Yazyyla anlatmak çok zor ama ba?ka yolda yok. Biliyorum her gitaristin tekni?i farklylyk gösterir ama genel hal bu anlattyklarym etrafynda döner.Sa? elinin rahat olmasy çok önemli.

En üstün sweepleri duymak istiyorsan:Jason Becker,Joe Stump,Malmsteen,Frank Gambale,Stephan Forte.

Yorum

Hadi diyelim sweep'i asagi dogru temiz bir sekilde yaptim birde bunun geri yukari donusu var ve benim penayi yukari dogru vurarkenki teknigimde sanirim bir problem var.Cunku ses ozellikle bu esnada bozuluyor.Tabi istedigim sesi alamamamin bir sebebide sanirim gitarimin ve ses sistemimin asiri derece dandik olmasi olabilir.Eger bir Processor'um olsa sanirim istedigime daha yakin bir ses alabilirim.Jason becker Paganini Caprice 5.Calmak istedigim sarkilardan biridir.Caliyorum da ama sweep kisimlari isi bozuyor.Bu arada bu konuda tek problem yasayan benmiyim merak ediyorum.Ve tek oldugumuda sanmiyorum...

Yorum

baslangic icin hic te iyi bi parca secmemisin kol gibi cok kazik

Yorum

dostum öncelikle sweep yapabilmen için olayy a?man gerekiyor. çok çaly?man gerekiyor çooook. bi arkada?ynda söyledi?i gibi. her bir notaya tek tek basman gerekiyor ve bayağı hyzly olmalysyn. kolay gelsin.

Yorum

ben olsam önce malmsteen tarzy 3 telli sweepleri çaly?makla ba?lardym arty atlady?ym çok önemli bir konu alt alta ayny perdede çalynycak birden fazla nota varsa bunlary tek parma?yny yuvarlayarak çalmalysyn.Yukary giderken olayyn bozulmasynyn nedeni büyük ihtimalle 2 elinin kordinasyonunun bozulmasydyr.

Yorum

Normal akor yürüy?lerini sweep olarak çalmaya çaly? orijinal sweep partilerine geçmeden önce. Bir de sound ve tu?e(tellere vuru? ?iddetin) ayarlary çok önemli. Hatta gitarynyn klayve yapysy (dolgunlu?u, bombesi, çapy vb) bile önemli.
              Ben sweeplerimi iyile?tirmek için çok ama çok çaly?my?tym vaktinde. Çok az drive kullanyrsan hatalaryny daha rahat duyarsyn...

Yorum

bu konuya benzer bi konu daha önce çykmy?ty sonuç ise çaly? çaly? çok çaly? oldu gördüm ki burada da ayny sonuç alyndy çaly??????????????

Yorum

Yngilizce bir sitede de sweeplere çaly?yrken pena vur?larynyn güçlü olmasynyn kolylyk sa?layaca?y yazyyordu.Tavsiye ederim.

Yorum

sweep tekni?ini clean tonda çaly?many tavsiye ederim. ayryca ilk olarak notalaryn hepsini gerçek ölçüsünde ve net olarak çalyncaya kadar etüdünü yava?lat. daha sonra yava? yava? hyzlandyr. metronom kullanyrsan çok daha iyi olur.
                    bu arada yukaryda bir arkada? malmsteen in basit sweeplerini çaly?many tavsiye etmi?. o arkada?a malmsteen in black star albümünün notalaryna bir göz gezdirmesini tavsiye ederim. herkese gitar dolu günler.

Yorum

E?er benden bahsediyorsan ilk cevabymda Malmsteen i en üstün sweepler kysmyna koydu?umu görürsün.Malmsteen en üstün sweep tekni?ine sahip gitaristlerden biridir ama çok fazlada basit ?ekilli kysa sweepleride vardyr.Ör:triology suite,Rising foce,...
                      Sweepleri clean tonda çaly?yrsan e?er caz gitaristi de?ilsen konsepti bozmu? olursun çünkü sweepteki asyl olay temiz çalmak. clean tonda sweep yapmak daha kolaydyr çünkü önünde fazla bir engel olmaz asyl zor olamn distotionda sesleri temiz çykarmaktyr.en etkili yömntem distortionda çok çok yava? metronomla çaly?yp yava? yava? hyzlanmaktyr.

Yorum

kontrollü bir biçimde basylmaly herhangi bir kuvetsiz ya da yamuk basy? direk bozar sesleri bir de hocam (daha ö?retmedi ama) sanyrym tek tek a?aydan ba?layarak yava? yava? basarak çaly?yyor bende tam olarak ö?rendi?im zaman daha iyi anlatmaya çaly?yrym...

Yorum

Abi bu sweep denen ?ey bir akorun her notasynyn tek tek sewri ve temiz bir ?ekilde basylmasy de?il mi?
                          **** akor u tamamen basyp pena ile taramam my?

Yorum

süpürme desek çok daha iyi olur zaten sweep'in anlamy da bu... alternate picking yapmadan direk yukarydan a?a?yya vuruyorsun penayy üst telden ba?layarak...akoru tamamen de?il tek tek notalaryny basyyorsun...

Yorum

parçalama tekni?i i?ine çok yarar..

mesela la minör swep çalcan..

E--17p12-- önce buraya odaklan

sonra

E--17p12--
                              B--12--

bu kysmy temiz ve rahat cal sonra yukary adym adym cyk ve hyzlan metronomla

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X