Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Geliştirici Egzersizler

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

4-3-1-4-2-1-4-2-1 gibi gerektiği yerlerde orta gerektiği yerlerde yüzük parmağını kullan

Elin sabit hızla sapta hareket edecek.

Yorum

Selamlar,

Ben gitara başladığımdan beri bir metodu tam olarak,hakkını vererek bitirmiş değilim.

Ama yararlandığım kaynakları söyleyebilirim.

En başta Troy Stetina - Speed Mechanics For Lead Guitar adlı kitap.

Bu kitap teknik konuda çok yardımcı ama tabi hakkını vermek lazım ben tamamen verdiğimi söyleyemem.

Günlük olarak kas belleğini geliştirici 1-2-3-4,1-2-3. parmaklarımızı kullandığımız sayısız kombinasyon denenebilir.

Ben açıkçası bir şey itiraf etmek istiyorum bu konuda.

Bence bir metodu komple bitirmek bazen işe yaramıyor.Tabi bunu 6-7 sene önce tahmin edemezdim.Ama şimdi çalıştığım zamanları çok da güzel kullanmadığımı idrak etmiş bulunmaktayım.

Bu işin psikolojisi çok önemli bence,gençken enerji doluyken yerim bitiririm ben bu etütleri deyip durursunuz,fakat sonrasını düşünmezsiniz...Bana da bir nebze öyle oldu.

Önemli olan şey öğrendiğimiz bir riffi,bir patterni ya da bir tekniği herhangi bir durumda kayıt veya canlı çalımlarda akıcı şekilde kullanabilmektir.

Örneğin deliler gibi tapping çalışırsınız fakat kullanmak istediğiniz bir tapping patternini bir backing track üstünde doğaçlama yaparken kullanıp sonra aynı akıcılıkta çalmaya devam edemezsiniz o harcadığınız zamanı kullanma veriminiz oldukça düşük bir değer oluyor.

Benim verebileceğim en önemli tavsiye bu.

Ayrıca gitar dışındaki enstrumanlar için yazılmış beğendiğiniz şarkıları da çıkarmaya çalışın derim. Örneğin saksafon,keman belki piyano..vs

Herhangi bir metodu çalışırken de en çok hoşunuza giden patternleri,alıştırmaları içinden seçip onlarla bolca vakit harcayın.Yoksa bir metodu tamamiyle bitirince iyi gitarist olunsa bir kaç tipte milyonlarca gitarcı olurdu.

Mesela ben Rusty Cooley'e sarmıştım,alt. picking kitabında 5'leme ile ilgili patternleri çalışıyordum.130-140 bpm civarlarına kadar tertemiz çalabiliyordum.Fakat o patterni çalıştığım şekilde kullanmak hiç aklıma gelmedi.Ya da içimden gelmedi diyeyim.Zorlamayla olmuyor yani.

Öperim

:kiss:

Yorum

Osman abimin dediği gibi ben de metod kitaplarıyla pek iyi zaman geçirdiğimi söyleyemem

Mesela bundan birkaç sene önce (4?) Uslusoy'un kitabını almıştım. Yok. Olmadı. Elimde 1 hafta kadar kaldı, arada sırada baktım. Pek bir işime yaramadığını görünce Mygitar'dan birisinin isteği üzerine, Bodrum'a bedavaya kargoladım (içine yaklaşık 5 tane jazz III koyarak).

A Modern Method for Guitar gerçekten iyi bence. İşe yarar bilgilerin tümünü içeren nadir kitaplardan biridir. Sırf akustik gitar için olduğunu söyleyen iyi halt yemiş

Benim ilk metodum, "The Offspring - Conspiracy of One" adlı tab/nota kitabıydı. Gitara ilk başladığımda, daha TAB nedir bilmediğimde, E5 nedir (karayolu değil ), bend nedir, bilmediğim zamanlar alıp yalayıp yuttuğum bir kitaptı. Böylece arpej olsun, bareler olsun, ritim konusunda çok işe yaradı. Solo anlamında da içinde bulundurduğu lickler sağolsun en azından işin olayını kavramama yardımcı oldu. O zamanlar çömezliğimle Satriani çalmaya çalışırdım, hiç sormayın

Bence en iyi çalışma, şarkıların kendilerini öğrenirken çalışmadır. Hem çok zevkli oluyor, hem de alıştırma gibi gelmiyor. Ayrıca gerçekçi bir şekilde teknikler kullanılması neyin nerede, nasıl kullanıldığı konusunda bilgiler veriyor. Örneğin, Vai veya Satriani ile ilgilenenler bu üstadların albümlerinin nota ve tab kitaplarına erişip bazen müthiş zor gelen bu parçaları sonraları rahatlıkla çalabilir. Bu parçaları öğrendiğiniz zaman;

tamamıyla doğal armonikler ve vibrato kolu kullanarak yaptığınız bendlerden bir solo öğrenebilir (Frank - The Ultra Zone - Vai),

mi'nin bir şarkıda neredeyse her modunu kullanabilir (The Riddle - Passion and Warfare - Vai),

shuffle ritminde nasıl melodik takılabileceğinizi görebilir (Satch Boogie, Satriani),

kontrollü feedback konusunda neler yapabileceğinizi görebilirsiniz (Flying in a Blue Dream, Satriani). Ve çok daha fazlası...

Farkettiğim birşey şu. Ben oturup da arka arkaya 10 milyon defa sweep atmaktan nefret ediyorum. Şarkılarımda veya rastgele gitarımda takılırken, hiçbir zaman 5 telli sweep yapmadım. Bilmiyorum belki ileride yapar mıyım. Genellikle en fazla 3 telli sweeplar veya rake'ler oluyor. Aynısı tapping için de geçerli. Yahu tappingin açıkçası basit anlamıyla ele alındığında belli bir yerden sonra çalışılacak birşeyi kalmıyor. Steve Vai'nin yaptığı öbür dünyadan gelme tappingleri hep çalamadığımı belirteyim. Ondan görünüyor ki bu tekniği de şarkılardan çıkartarak çalmakta fayda var.

Mesela, Building the Church (Vai) şarkısının başındaki tapping yeri iyi bir alıştırmadır.

Diyorum ki, öğrenmek istediğiniz teknikleri şarkılardakilerle birlikte öğrenmeye çalışın. Yoksa çok boş olur

Hahah benim de öpesim geldi :kiss:
        Son güncelleyen ynx; 07-06-2009, 21:24. Sebep: öpesim geldi :kiss:

Yorum

Çalışmak her şeyin başı diyorum. :gitar:

Bu zamanda hertürlü bilgiye internet üzerinden ulaşabiliriz artık, yani öğrenmek istediğiniz bir tekniği uygulamalı olarak gördükten sonra onu geliştirmek artık size kalmış olur.

Ayrıca hızlı sololar yerine melodik sololar önemlidir (hızlı + melodik de ayrı bir güzel olur), bunun en iyi gelişimi ise müzik dinlemekle elde edilir bence. Ne kadar farklı ve çok şey dinlersek, kulak olarak dinlediğiniz şeylerden çalarkende etkilendiğinizi görürsünüz. "Ben dinlemem böyle şeyler" dememek, kulağınıza hoş gelen herşeyi dinlemek iyi olur. Bir türkü de, bir death metal şarkı da (siz farkında olmasanızda) size değişik şeyler kazandırabilir.

Müzik çalışmalarını bir ders olarak veya zorunluluk olarak yapmamak gerek, zaten birşeyi çalarken duyguyu hissederek verirsiniz, kasarak değil. Rahat olmak herşeyden önemlidir, bazı teknikleri rahat çalmak da çok çalıştıktan sonra artık o tekniğe beynini değil ruhunu katabildiğin zaman olmuş demektir.

Beynimizi ise işin teori kısmında çalıştırmak gerek. klavyeye baktığınız zaman modlar, gamlar, notalar gözünüzün önüne gelebilmelidir. Bunların hepsi için sabır ve heves gereklidir.

Gitara yeni başlayanlar için ilk etapta önemlisi parmak ve ellerin alışmasıdır. teori kısmında ise akorları öğrenerek başlamak bence mantıklı. Eğer parmaklarınız/eliniz klavye üzerinde yeterince rahat değilse biraz daha çalışmak gerekir. Ayrıca bir gün içinde birşeye çok çalıştıktan sonra ilerleyemediğinizi düşünebilirsiniz, moralinizi bozmayın. ertesi gün aynı şeyi daha iyi ve rahat yapabildiğinizi görürsünüz.

Ve son olarak da benim bu yazdıklarım ve diğerleri dahil hiçbirşeyin kesin doğrusu yoktur. Önemli olan siz çaldığınızda nasıl olduğudur. Ne ders verebilecek ne de öğüt verebilecek kadar bilgi sahibi değilim, ama bildiklerim en temelinde bunlar, yardımcı olabilirsem ne mutlu bana

Yorum

troy stetina'yı bir kaç kez duydum ben bora uslusoy'dan çalıştım şu ana kadar bu kitaptan gerçekten farklı bilgiler elde edebilir miyim ya da geliştirir mi?

Yorum

yigit2490 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              troy stetina'yı bir kaç kez duydum ben bora uslusoy'dan çalıştım şu ana kadar bu kitaptan gerçekten farklı bilgiler elde edebilir miyim ya da geliştirir mi?
              Dostum bu kitabı forumu %80i öneriyorsa gerçekten birşey vardır bu kitapta.
              Hem tekniklerini hemde hızını geliştiren bir kitap olacaktır stetinanın kitapları.

Yorum

Stetina metodları çok iyidir. Ama peter fisher rock guitar secret daha içerikli.

Yorum

Gitarı ilerletebilmek bir yerde pena hakimiyeti ile alakalıdır.

Yorum

15 yaşında bir çocuğun aklıya gitar eğitimi hocaların eğitiminden daha faydalı olabiliyor.Kendimi örnek vererek söylüyorum elektro gitarla 5-6ay egzersiz yatpıktan sonra klasik gitara geçtim ordan kursa gidip akor denen **** olduğunu öğrenince kursu bırakıp akor çalıştım ve kısa zamanda bare bastım.ritim çıkartamadığım için akustik gitarla 1 sene çaldım.1 sene kadar dersini alarak nota ve teori öğrendim.Ve bence en yii öğrenme yolu budur.Arkadaşlarıma ve miniklere öğretirken bu yoldan öğretiyorum.Nota olmadığı için sürekli eğlence gerekince kendileri öğreniyorlar zaten.Ayrıca arkadaşlarımıda minik çocuklar gibi kandırıp egzersizlerle beraber basit sololar veriyorum çokta yararlarını görüyorlardı.

Yorum

Arkadaşlar benim sol el ciddi anlamda oturdu. Ne legatolarda nede başka bir teknikte zorlanmıyorum, parmaklar arası koordinasyon v.s **** iyi ama sorun şu ki sağ elim berbat.. Yani bi alt tele gecip tekrar üst tele gectiğimde sektirdiğim zamanlar sık oluyor. Sol elim gidiyor sağ elim teli ıskalıyor.. Pena vuruşu için faydalı egzersizleriniz var mı? (Lütfen stetina nın kitaplarına bak demeyin.. =) )

Yorum

bu kıymetli bilgiler için çok sagolun arkadaşlar gerçekten çok faydalı tam istediklerim bunlardı

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                        Initializing Tabs & loading Content...
                        Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                        X