Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Geliştirici Egzersizler

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Eğitim Geliştirici Egzersizler

Arkadaşlar bu konuyu hem yeni başlayan hemde önündeki zamanı iyi değerlendirmek isteyen gitarist arkadaşlarımız için açtım.
    Lütfen yazım kuralları ve bilgi eşliğinde olmayı unutmayalım.

Şimdi arkadaşlar burdaki asıl amacımız forumdaki eskiye dayanan gitaristler ve en az 5-6 sene " Elektro Gitar " la geçmişi olan insanlar
    günlük yaptığı egzersizler, bitirdikleri metod kitapları yararlandıkları kaynaklar ve nasıl böyle bir seviye oluşturulduğunu anlatan bir konu yapmayı hedefliyoruz.

Şimdi forumdan bilgisine ve mütevaziliğine güvendiğim birkaç kişiden öneri isteyelim.Tabi başkalarınında yorumlarını görmek isteriz ama lütfen bir bilgi çerçevesi içerisinde.
    Kayıtlar konusunda en çok cevaplanan ve en çok görüntülenen kişilerde dahil.

Kendisiyle ö.m konuştuğum ynx'cim başta olmak üzere.

Kronikdeli
    ksnsoftware
    aerobero
    osmancigil
    shnicx
    blind.quardian

Unuttuklarım olabilir onları hatırlatırsanız başlığa eklerim ö.m'le.
    Evet arkadaşlar herkes kendi yaptıklarını ve önerilerini yazabilir ama hiç değilse 2-3 sayfa güzel bir şekilde bilgilendirici olsun.
    Sorularınızı lütfen ö.m'le sorunuz.
    Son güncelleyen Myris; 06-06-2009, 13:16.

Öncelikle beni listene eklediğin için teşekkür ederim ama daha malesef 5-6 senelik kısmı dolduramadım ben. gitara 1.5 sene önce kadar başladım ama tabi her gün gitar forumlarında yatıp kalkınca belli bir bilgi sahibi oluyor insan . Benim gene de önerebileceğim bir kaç şey var. Şu zamana kadar ilk başladığım zaman pek öyle 1-2-3-4 egzersizleri yapmadım şahsen. genelde ne kadar hızlı çalabiliyorsam hep öyle çalmaya çalıştım. ayrıca gitarda gelişmenin en hızlı yolu gerçekten yapamayacağınız şeylere çalışmak. sizin için zor olan şeyleri çalıştığınızda ona göre gelişirsiniz yoksa zaten yapabildiğiniz 3-5 parmak egzersizi size birşey sağlamaz. ben bu yolla güzel bir şekilde ilerlediğimi düşünüyorum ve artık teori bilgimi iyice geliştirmeye başlayacağım. bence ciddi bilgili olmak isteyen her müzisyen iyi derecede teori bilmeli. şimdilik iki elin parmaklarınla sayılabilecek kadar gam öğrendim ama majorden girip minörden çıkmak, mode lara dalmak lazım. yani öğrenebildiğim kadar öğreneceğim.

Pek yardımcı olabildim mi bilmiyorum ama şuanlık benim durumum bu =)

Yorum

İlk önce bu işin nasıl yapıldığına karar vermek gerekiyor. Şahsi düşünceme göre notaları öğrenmek birinci planda. İkincisi notaların perdedeki yerlerini bakınca görmeye çalışmak da çok önemli.

Notaları nasıl öğrenebiliriz. Bunun için önereceğim metod, A Modern Method For Guitar Vol. 1-2-3 olacaktır. Berklee Press'in bu. İsterseniz İstanbul'da Robinson Crusoe'dan neredeyse 350 sayfayı bulan bu kitabı sadece 37 dolara sipariş edebilirsiniz. Çok işinize yarayacaktır.

Basitçe notalar: do re mi fa sol la si do.

Notaları öğrendikten sonra ilk öğrenmemiz gerek Do majör / C majör gamıdır. Müzikteki artık temel gam mıdır nedir tüm notalar naturel olduğu için en kolay öğrenilen gamdır. Gitarınızın sapında artık tüm bu natürel notaları görebiliyor olmanız gerekmekte (idealde, bazen insanın kafası karışıp bazı yerleri anlık da olsa unutabiliyor, ancak zamanla bu da azalıp kayboluyor). Sonrasında La minör öğrenilir.

Daha sonra piyanodaki siyah tuşlar gibi diyez ve bemol notaları öğrenmelisiniz. Bunun için uygulayacağınız sıra fa#-do#-sol#-re#-la#-mi#-si# diye adlandırdıkları "circle of fifths" yani 5liler çemberindeki gibi ilk önce fa# kullanarak Sol majör ve mi minörü, sonrasında fa#+do#'yu kullanarak re majör ve si minörü, re# de ekleyerek oluşan mi majör ve do# minörü öğrenmelisiniz. Sonrasında bemoller için yine aynı yöntem. Sib-mib-lab-reb-solb-dob-fab gibi...

http://en.wikipedia.org/wiki/Accidental_(music)

Sonrasında extended chords dedikleri akorları, armoniyi vs. öğrenmek lazım.

Bu metod yanılmıyorsam bu şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Benim çok çok çok işime yaradı, ki siparişimin gelmesini bekliyorum 2-3 haftaya gelecek. Aynı şekilde 1. cildinin DVD'li olanı da var, çok uzman bir hocanın sizin karşınızda çalacağınız egzersizleri çalması ve duetlerde size eşlik etmesi harika birşey, arayüzü de mükemmel. O derece

Kullandığım ısınma için olsun, pratik için olsun, egzersizleri yarına veya pazara eklerim, 2:30 saat içinde şehirlerarası yolculuk yapacağım için kısa kesiyorum, çok da bekletmek istemedim, hemen bu koşuşturmacanın arasına sıkıştırdım

Devamı geliyor

Yorum

myris listende değilim ama yinede birşeyler ekleyim.Ben elektroya Paul Gilbert v.b licklere ve netten bulduğum çeşitli çalışma parçalarına,bend hammer-on pull-off v.b tekniklere ve bazı metal rifflerine,sololarına falan çalışarak başladım.Sonra bi kaç amatör grupta cover parçalar falan çaldım ve en çokta gruplarda çalarken geliştirdim.Şu an ortalama düzeyde bir gitaristim ama gitara başladım başlayalı sürekli metronomla çalışma parçalarına çalışırım."A modern Method Vol" gerçekten yararlı bir metod ama sanırım o metod akustik gitar için.Zamanında bende o metoddaki etüdlere çalışmıştım.Bence gitarı düzenli bir şekilde geliştirmek için biraz armoni falan bilmek birde çeşitli çalışma etütlerine,tekniklere falan günde en az iki,üç saat çalışmak gerekli.
        Son güncelleyen Rock_Craft; 06-06-2009, 13:09.

Yorum

Listede olduğum için çok teşekkür ederim. Ben 96 senesinde 3 ay klasik gitar dersi aldım. Hocam bana gitarı çok sevdirdi. Kurstaki arkadaşlarım senin parmakların kısa çalamazsın dedi. Benim aslında canım çok sıkıldı çünkü bare basamıyordum. Yollarda bulurum seni o dönemlerde popüler Gm ( sol minör ) basamadığım için şarkıyı çalamamıştım. Daha sonra ünül bir müzisyenin bir sözünü okudum. "Yetenek yoktur çalışmak vardır " İşte bu söz benim öykümü başlattı.Bu söz benim 13 seneme yüzlerce bar programı ve onlarca konser sığdırdım. Öncelikle adaptasyonumda bu söz etkili oldu. Gel gelelim işin akademik boyutuna.

Bence

1- Metronomla çalışmak gereklidir.
          2- Pena tutuşu ve parmak balansı sürekli kontrol edilip gerekirse ayna karşısına geçilip parmak pozisyon estetiği gözlenmelidir.
          3- Ritm ve ya solo çalınırken kol değil sadece bilek hareket etmelidir.
          4- Çalışılan egzersiz veya şarkılar kaydedilip orjinalleri ile karşılaştırılmalıdır.
          5- Periyodik parmak egzersizleri yapılmalıdır. En azından günde 30 dakika.
          6- Her gitaristin hayali hızlı sololardır. Ama zor olanı yavaş ve duygulu eserler çalmaktır. Ama illaki hız ise amaç düşük metronomlarda egzersiz yapılmalıdır. Örneğin 60 bpm. Parmaklar oturdukta sonra hız 5 bpm aralıklarla arttırılarak solo hzılandırılmalıdır. Parmağın şekil alması ve sağlam tuşe için yavaş metronomda çalışmak gerekir. Benim tipik çalışma prensiplerim bunlar.

Kullandığım araçlar ise

1- Grovebox : Davul makinası programıdır siteye upload ettim. Hemen hemen bütün ritmler mevcut . Mükemmel bir etüd aracı.

2- Transcribe : Bir şakıyı yavaşlatmak veya gitar sololarını öne çıkartmak için kullandığım program. Zor ve hızlı soloları bu program yardımıyla çıkartırım.Bu da sitemizde mevcut.

3- Guitar pro : Artık kullanmayı bıraktım desem yeridir. Bir Şarkının aynısını çıkaramaz isem çalmıyorum artık . Hazıra konmak insanı kulak tembeli yapabiliyor. Ama başlangıç seviyesi için kullanışlı bir yazılım.

4- EarMaster School : Kulak Eğitimi için hazırlanmış bir yazılım. Denememek büyük kayıp diyorum

Çalıştığım metodlar ise

1- Peter Fischer Rock Guitar Secrets
          2- Troy Stetina Heavy Metal Lead Guitar
          3- Troy Stetina Speed mechanic for lead guitar
          4- Troy Stetina Total rock guitar
          5- Lick Library Ultimate Guitar Techniques Sweep Picking
          6- Lick Library Ultimate Guitar Techniques- Legato Licks And Technique
          7- Riff Interactive - Smotth jazz 1-2
          8- Lick Library -Extreme Tapping Techniques
          9- Extreme Tapping Techniques
          10-Michael Angelo Batio -Speed kills 1-2-3 :gitar: favorim bu.

Arkadaşlar elimden geldiğince nacizane birşeyler paylaştım. Tek bildiğim hala yolun başındayım ve bu işin sonu yok. Elimden birşey gelirse sizlere yardımcı olmak isterim.

Yorum

Periyodik çalıştığım egzersizleri sizlerle paylaşayım. Şimdilik 3 tane devamı gelecek arkadaşlarım.
            Eklenmiş Dosyalar

Yorum

Güçlü perdeleyen parmaklar

Perdeleyen elimizdeki 5 parmağın ideal gelişimi için neler yapabiliriz.

Büyük ihtimalle perdeleyen elinizdeki en güçsüz parmak ya serçe ya da yüzük parmağıdır. Parmak gelişimi için yapılması gereken tek şey bu parmağı kullanmaktır. Ama nasıl? Ne kadar?

Trill çalışması

Bildiğiniz üzere triller aşağıdaki gibi gösterilir:

Parmak gelişimnde en faydalı bulduğum şey trill yapmak. Bunu yapmak için 12.-15. perde civarını kullanın ilk başlarda; çünkü perdelerin yakın olması işinize yarayacaktır. Seçtiğiniz iki parmağı trill yapın. Distortion kullanın ilk başlarda. Sonraları gaini yavaş yavaş azaltır cleana kayarsınız.

Mesela 15. perdeye 1 nolu parmağınızı, 17. perdeye de 3 nolu parmağınızı yerleştirin. Bir defa penaladıktan sonra verin trilleri var gücünüzle. Bu alıştırmayı hiç yapmamışsanız 20 saniye içinde kolunuz boyunca bir gerginlik/krampımsı bir duygu hissedeceksiniz. İşte çalıştırdığımız kas bu. Ağrı yaptığı zaman şöyle 2-3 dakika dinlenin. Sonra tekrar deneyin. Tekrar tekrar tekrar tekrar, kendinizi fazla incitmeden ha Sonrasında göreceksiniz ki 1 dakikalık triller de yapabileceksiniz...

Aynı şekilde 15. ve 16. perdeleri kullanarak 1. ve 2. parmak,
              15. ve 18. de 1 ve 4
              15. ve 18. de 1 ve 3
              16. ve 18. de 2 ve 4
              17. ve 18. de 3 ve 4 Bu en zoru artık ölecek gibi olacaksınız

gibi gibi gibi...

Distortiondaki çalışmanın faydası: Bazen trill yaparken parmaklar istem dışı komşu tellere değebiliyorlar. Bu da gürültü yapacaktır. Siz de hem penalayan elinizle telleri susturma görevi göreceksiniz, hem de perdeleyen elinizi biraz daha doğru yere basmaya çalışacaksınız. Dist. olduğu için çok büyük bir kuvvet uygulamanıza gerek olmayacak jumbo perdeleriniz varsa. Zaten gitar çalarken parmakların kuvveti, boksör kuvveti gibi değil, tai chi kuvveti gibidir. Yani hem nazik hem de kuvvetli olmanız gerekmekte. Hem köprü hem de sap manyetiğini kullanabilirsiniz orası size kalmış. Köprü daha yırtıcı bir ses verirken sap manyetiği daha legatoya uygun kremalı tonlar verecektir

Clean çalışmanın faydaları: Parmaklarınızın daha oturaklı basması lazım. Yani emin bir şekilde basmazsanız sesin iyi çıkacağını zannetmiyorum. Daha kuvvetli basmanız gerekecek ama yine de nazik olmalısınız. yoksa ufak entonasyon sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bunda gürültü falan olmadığından, cleanin de headroom'u bol olduğundan rahat rahat çalışabilirsiniz.

Bundan sonra iş sizin kombinasyonlarınıza kalıyor.

artık klasikleşmiş 1-2-3-4ü vermeyeceğim. Bilmeyen yoktur. Örümcek, spider man artık ne diyorsanız deyin hepimizin bildiği birşey olduğu için geçiyorum Bu egzersizin önemi sağ-sol el koordinasyonudur.

En sevdiğim egzersiz de kahvaltıdan sonra
              Eklenmiş Dosyalar
              Son güncelleyen ynx; 06-06-2009, 08:24.

Yorum

peki trill nasıl yapılır tam olarak anlayamadım? 1 ve 3 . parmaklarla peşpeşe hammer on-pull off mu yapıyoruz?

Yorum

evet tele bir kere vuruyorsun ondan sonra h.o p.o sürekli 3. parmağınla vur çek vur çek yapıyorsun
                  Son güncelleyen yigit2490; 06-06-2009, 12:00.

Yorum

anladım teşekkürler.

Yorum

ynx egzersizler çok işime yaradı çok teşekkürler. Arkadaşlar pull of larda ses çok az çıkıyor fakat hammer on da öyle değil bu normal mi yoksa ben mi yapamıyorum ?

Yorum

Arkadaşlar ilk mesajımda belirttim lütfen sorularınızı özel mesaj ile sorunuz.
                        Hiç değilse bütün egzersizlerini almak istediğimiz kişiler cevap verdikten sonra.

Sorduğunuz sorular arama yapınca karşınıza cevapları çıkan sorulardır.

Yorum

Gam + hızlı penalama + sağ-sol el koordinasyonu çalışması + nota öğrenme

Bu alıştırma benim en çok sevdiğim alıştırmadır. Guitar pro 5 dosyası koyuyorum. Gerisini lütfen siz tamamlayın

Yalnız burada ufak bir püf noktası var. Notaları sesli bir şekilde söyleyeceksiniz. Mesela, ilk başlarda:

mi re do re do si do si la si la sol la sol fa sol fa mi fa mi re mi re do re do si do si la si la sol la sol fa sol fa mi fa mi.

Notaları söyleyemiyorsanız hızlanmayın. Unutmayın hızlı çalmak nota bilginize hiçbirşey katmayacak. Ancak bu biraz sonra baymaya başlayacağı için en azından baştan sona bir defaya mahsus notaları sesli söyleyerek çalışıp sonraları metronomu hızlandırarak sadece notaları çalarsanız iyi olur.

Gamlar da kulağınıza oturacak, gamları 1. notalarıyla başlamadığınız için modlar için de faydası olacak bu alıştırmanın. Eksik kısım için kusura bakmayın, üzerimde annemin kedisi var, hayli zor oluyor

http://www.students.itu.edu.tr/~erkaya/etut.gp5

Yorum

Pull of da iyi çekemiyorsundur teli o yüzden ses düşük çıkıyordur arkadaşım. Bir de köprüdeki manyetikle dene aynı kısmı. Saptaki manyetiği de yukarı çıkar biraz ve iyi çektirmeye çalış. Ya da humbucker bir manyetik tak ilerde daha net alırsın sesi. Single coil manyetikle çalıyorsan dist pedalında gaini yüksek tut ve mid i aç biraz. Umarım az çok etkiler sesin seviyesini. Bende de aynı sorun vardı ama dediğim yöntemlerle çözdüm işi. Ayrıca iyi çektirince daha temiz oluyor.

Yorum

ynx senin yolladığın bu 24 ten 0 a inen alıştırmada işi biten parmağı kaldırarak mı yoksa işaret parmağımızı hiç kaldırmadan kaydıra kaydıra mı geriye giderek yapalım umarım anlatabilmişimdir

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X