Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yavaş ilerliyorum (4 aydır çalışıyorum)

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Birkere MMA 'ya başladıysan zaten gerisi gelir. Gitar çalamayacak insan yoktur. Yeteneğin böyle şeylerde etkili olduğuna inanmıyorum. Sadece hızlı öğrenme ve yavaş öğrenme var. 1 yılda yapılabilicekleri 3 ay da yapabiliyorsan yeteneklisin diyorlar. Hayır arkadaşım yetenek böyle birşey olamaz. Bu hızlı öğrenmektir. Yetenek nedir biliyormusun ;

Bir toplum önünde hiç heyecanlanmadan konuşabilmek yetenektir. Kişi doğuştan özgüven yeteneği ile doğmuştur. Yetenek kendine güvenmektir bence. Yani yeteneğin yok bu işi bırak diyen biri olursa bence o yaşamayı bıraksın zaten.

Gitar çalışma işidir. Fazla ayrıntılara takıldığın için ilerleyemediğini düşünüyorum. Ne kadar ciddiye alırsın bilemiyorum ama ben ısrarla parça çalışmayın diyenlere karşıyım. Parçalar zaten bir çok egzersizi içlerinde taşımaktalar. Çalışırken illaki öğreniyorsun.

Ve parça çalışmanın bir artısı , şarkıyı duyuyorsun. Duyduğuna benzetmeye çalışıyorsun. Yani bu bir nevi egzersiz. Hatta egzersizin alası.

Türkiyede bir çok iyi gitar çalan insan kendini parçalarla geliştiriyor. Zaten bir noktadan sonra teknik bilgilerinide geliştirirsin. Kendini bu kadar kasıp herşeyi milimine kadar inceleyip sırf egzersizden gidersen yaptıkların kalıcı olsada cok ağır ilerlersin.

Bunlar benim nacizane düşüncemdir.

Gitar çalabilmek yetenek işi olmadığı gibi bu işin sonuda yoktur. Daha çok çalışarak hep daha iyiye gidilebilir.

Çalışmayı bırakma dostum, sonunda iyi bir gitarist olursun buna inan. Hatta kendini ne kadar yok ben yapamıyorum diye şartlasanda bir süre sonra " aaa ben neler yapıyorum " demeye başlayacaksın.

Anahtar nokta ;

Kendini rahat bırak , egzersiz iyidir ama egzersizin en alası parçalardır. Çalışırsan başarırsın.

Kolay gelsin.

Yorum

sonneillon isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      bir de merak ediyorum benim yollardan hiç geçtiniz mi "tamam abi olmuyor ben bırakıcam bu işi" dedikten sonra neler oldu? şimdiki seviyenize ne kadar zamanda geldiniz?
      Geçtim. Bare basamıyordum. Ben ritimci olmiycam diyip ritimle tüm bağlantımı koparmıştım. Hocam geldi, "bak bora, bunu şimdiye kadar yapamayan yok, sen de elbet yapacaksın" dedi. Yaptım. Ama ritmi yine de sevmiyorum, yaşasın 10-24 perdeler

Yorum

bişey sormak istiyorum . ben bu 1-2-3-4 yaparken penayı sürekli yukardan aşağıya vuruyorum . peki bir aşağıdan yukarı bir yukarıdan aşağı mı penayı vurmam gerekiyor . ikisinin arasında ne fark var

Yorum

Penalamada bir aşağı bir yukarı vuruşa Alternate Picking denir. Bu temel bir tekniktir ve senin yaptığın şey şu an ki öğrenme aşamasında bu olmalıdır. Hep aşağıya doğru ya da yukarıya doğru vurmak aslında süpürmek sweep picking denen başka bir tekniktir.
          Sen 1-2-3-4 yaparken bir yukarıdan bir aşağıdan vur.

Yorum

painkillerygt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            hehe herkes o yollardan geçiyor.şimdi bare basmak için harcadığım çabaları düşündükçe gülüyorum
            haha bende hele şu F akoru ilk perdelerde olan beni bayağı uğraştırmıştı şarkının ortasında gelince bi türlü basamıyodum

Yorum

arkadaşım başlarken herkez ritimle başlamalı herkez solocu olursa kimse grup kuramaz adam soloda senden iyidir belki ama kendini soloda yetersiz buluyordur kendine ritimci der riff çalar hep ben öyleyim mesela bi ton solo çalırım fakat hala kendimi yetersiz görüyorum o zmn bende ritm ciyim dedim grubumda ki deniz benden daha iyi çalıyor ilk bende solocuyum dedi benden daha iyi solo atıyor ama ben ritm çalcam dedi bende güzel doğaçlamalar yaparım ama grupda doğaç solonun işi yok gibi kalıp çalmak zorundasın Lamb of God çalıyoruz zaten solo gitar yok iki ritm gitar groove riff atıyoruz Now you've got something to die for şarkısına bak o şarkıyı çok seviyorum ben örnek olarak bu şarkıyı dedim bi ton böyle şarkı var yani bence bi dinle senden öyle riff atmak isteyeceksin

Yorum

ben lamb of god seviyesine 3 ayda geldim adam akıllı çalmalıyız yani şarrkı hızlı diye hızlı alıştrma yapmamalıyız günde 2-3 saat çalışırsanız güzel bir şeyler çıkartırsınız ama bundan önce 12 aylık pentagram tecrübemi hiçe saymamak gerkli 15 ay olur

Yorum

Ben akustiğe yeni başladım. (Daha ilk haftamdayım) Bir sorunum var. Şimdi ben kalın tellere basıp çekerken gıyk diye bir kayma sesi çıkıyor. Bu beni acayip gıcık ediyor. Acaba bunun tele basma şeklimle mi bir alakası var yoksa şu çok bahsedilen sap ayarıyla mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.:gitar:
                  Son güncelleyen crimson99_z; 16-02-2009, 10:07.

Yorum

Sap ayarı ile bi alakası oldugunu zannetmiyorum.Daha ilk haftalarda normaldir bu tip olaylar zamanla düzelecektir.Sen düzgün basmaya dikkat et zamanla parmakların açılacak ve böyle sikayetlerin olmayacak ve metronom kullan.

Yorum

Teşekkür ederim. Metronom kullanmak derken, ona göre ritmimi ayarlamam gerekiyor. Hayatımda hiç kullanmadım, uzaktan yakından ilgimde olmadı ama deneyelim bakalım

Yorum

Metronom senin için faydalı olacaktır yavaş yavaş hızlanmanı saglayacaktır.Metronomun hızına göre sende kendini ayarlayacaksın.60 seviyesinde başla ve yavaş yavaş hızlandırırsan senin için faydalı olur.Eger ritm çalıyorsan metronom kullanman gerekir mi tam olarak birşey söyleyemiycem ama parmak egsersizlerinde falan kullanmalısın.

Yorum

çok teşekkür ederim

Yorum

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu ben açmıştım. Açalı neredeyse 9 sene olmuş.

Bu süreçte okulu bitirdim. Askere gittim geldim. İş hayatıma başladım. Evlendim. Şimdi nasip olursa çocuğum olacak.

Konuyu görünce kendime okumadığım bela kalmadı. Ulan "25 yaşındayım geç başladım bu işler için çok yaşlıyım" derken şimdi neredeyse 35 olacağım. Ne kadar aptalım ben ya.

Gitar çalmayı öğrendin mi derseniz öğrenemedim. Bu konuyu açtığım zamanlar 1 sene falan uğraştım ama ara ara. 1 ay çalıştıysam 2 ay yattı gitar. Sonra tamamen bıraktım.

Buaralar tekrar heveslendim ama sağlam başladım çalışmaya. Tabi evlilik iş güç vs yüzünden akşamları 1 saat ayırabiliyorum. Aynı odunluk devam ediyor hala çok yavaş ilerliyorum.

Ulan ne aptalım ya ilerlemiyor diye azmimi kaybedip bıraktım üzerinden 9 sene geçmiş. Eğer devam etseydim şimdi bütün hayallerim gerçek olacaktı belki.

Neyse arkadaşlar forumda sık sık konu açacağım umarım yardımcı olursunuz bana. Bu işi gerçekten öğrenmek istiyorum. Görüşmek üzere.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                            Initializing Tabs & loading Content...
                            Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                            X