Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Artificial harmonic

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

zaten youtube den izleyerek öğrendim çığlık sesini alabiliyorum hepsi tamam fakat ses sadece düşük oluyor.mesela bir solo atsam sonunda pinch harmonic yapsam sesi düzgün alırım ama ses yeteri düzeyde çıkmaz.susturmuyorum iyi de oluyor ama genel sesten ister istemez düşük oluyor.soruyu biraz daha genele dökersek sonuçta parmakla dokununca ses azalıyor düzgün yapsak da bunun için napmalıyız?

Yorum

ahıskalı isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      zaten youtube den izleyerek öğrendim çığlık sesini alabiliyorum hepsi tamam fakat ses sadece düşük oluyor.mesela bir solo atsam sonunda pinch harmonic yapsam sesi düzgün alırım ama ses yeteri düzeyde çıkmaz.susturmuyorum iyi de oluyor ama genel sesten ister istemez düşük oluyor.soruyu biraz daha genele dökersek sonuçta parmakla dokununca ses azalıyor düzgün yapsak da bunun için napmalıyız?
      Vibrato tekniğiyle birlikte yapıyosun dimi? Bir de amfide treble ve gain düğmelerini sonuna kadar aç. Son olarak gitarın telleri eskiyse ve matlaşmışsa ondan da çıkmıyor olabilir.

Yorum

evet gitar telleri biraz eski.

Yorum

evet gitar telleri biraz eski.
          Herşeyi doğru yapıyorsan ve amfideki ayarlarda da problem yoksa, dediğim gibi son seçenek teller kalıyor.

Yorum

eğer bir screamer pedalın ya da booster pedalın yoksa harmonic istediğin kadar yüksek sesle çıkmaz. yine de o kadar sorun olacağını sanmıyorum. bence sorun tekniğinde olabilir. harmonic almak için tele biraz daha güçlü ve hızlı vurmalısın.kısaca şu şekilde tarif edeyim (zoraki bir yöntem değildir, tekniği kaptığınızda değişik yöntemlerle de bu sesi alabilirsiniz)

1) başparmağınızın uçtan ilk bükümü(iç taraftan, sol kenar, hafif tırnağa yakın bir noktasından) paralel olacak şekilde tele yaslayın. noktayı bulmakta güçlük çekiyorsanız, başparmağınızı en uç bükümden geri yönde esnetin. parmağın iç kısmında oluşan çatı istediğimiz noktadır. (bu adım mecburi değildir, sadece işinizi kolaylaştırır)

2) şu an telle pick ve parmağınızın bükümünün kenarıyla temas halinde olmalısınız.

3) ok atıyormuşsunuz gibi düşünün, teli aşağı yönde ittirin, gerilsin.

4) birazdan teli serbest bırakacağız. ani bir hareketle teli pick ile aşağı yönde sıyırmak suretiyle serbest bırakın (arkadaşınıza paket lastiği fırlattığınızı düşünün, tel de aynı şiddette serbest kalmalı, şiddetin etkisiyle tık diye bir ses çıkarmalı, o ses çıkmıyorsa tele gerekli gerilimi uygulayamadınız demektir).

5) tel kurtulunca, tırnağınızın sol tarafından parmağınızın kenarını sıyırıp, normal pozisyonunda titreşecektir. hareketten sonra parmağınızı durdurmayın, telden uzaklaşsın ki tele geri çarpıp susturmasın. eğer tel parmağınıza takılıp hız kaybediyorsa parmağınız pickten çok açıkta demektir, istediğiniz sesi alamazsınız. eğer tel parmağınızı teğet geçiyorsa, tele yeterince parmak yüzeyi ayıramamışsınız demektir. parmağınızın sol uç kenarı pick in ucuyla yaklaşık olarak aynı hizada ya da çok hafif içerde olmalıdır.

6) sesi hala alamıyorsanız (büyük ihtimalle alamayacaksınız) değişik tel ve fretlerde tekrar deneyin. tele değişik noktalardan (sap ve gövde manyetikleri arası hizasında herhangi bir yer) vurmayı deneyin.
            Son güncelleyen goth; 04-08-2010, 20:26.

Yorum

hayta1001 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              tabı göremiyorum ama arkadaş artificial harmonic demiş senin bahsettiğin natural harmonic.
              artificial/pinch harmonic sağ el tekniğidir pena vuruşundan sonra baş parmağını teli susturmayacak ,harmoniği verecek şekilde dokundurman lazım artficiallar aşağıya doğru yapılan pena vuruşlarında olur

işin mantığını kavraman için
              1-distortion kanalda gain treble sonda
              2-penanın ucunu çok az göster
              2.5-pena ritm atar gibi havalardan gelmesin tele yakın olsun
              3-g telinde 5.perdeyi aşağıya doğru penala
              4-penalamanla birlikte başparmağın tele değsin susturmasın
              Benim baş parmak hep susturuyo en fazla 1 saniyelik ses alabiliyorum :dissapprove:

Yorum

Baş parmağınla o sesi çıkarttıktan sonra çekeceksin, yoksa tabi ki susar.

Yorum

Olay şudur, işaret parmağının ucu ile penalama yaptıktan sonra perde demirine vuruyorsun. Böylece uzun süreli ve temiz bir çınlama sesi alabilirsin. Ben bu tarzda A.H yaparım. Steve Morse'den çaldığım bir tekniktir

Yorum

Artificial harmonic yani pinch harmonic demek penayla ilgili olan bir tekniktir internette videolarını bulman çok zor değil üstelik artificial harmonic le natural harmonic farklıdır arkdaşlar yanlış bilgi almayın

Yorum

Bende bi yorum yapıyım kimse söylememiş bu işi yaparken güç kullanmalısın dostum Selim Işık çok güzel de anlatmış izlemeni tavsiye ederim

Yorum

Natural Harmonik'te sol elin parmaklarının yaptığının bir benzerini Pinch Harmonik'te sağ eldeki baş parmak yapıyor. Solak gitar çalanlar için tam tersi. Benim anlamadığım konu harmoniği aldığımız nota hangi notaya dönüşüyor? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                        Initializing Tabs & loading Content...
                        Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                        X