Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Fender Telecaster

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• İnceleme Fender Telecaster

FENDER TELECASTER

Fender Telecaster, daha bilinen adıyla Tele, özel manyetik ve köprü tasarımı sayesinde kendine özgü bir tonu olan bir gitardır. 1950'lerde yapımına başlanmıştır. Gitarı Syd Barrett gibi klasikleşmiş isimler tarafından kullanılmış olması ismine ayrı bir prestij kazandırmıştır. Fender Stratocaster'ın aksine köprüsü sabit köprü biçimindedir bu yüzden tremolo kolu yoktur.

İlk tasarlandığında ismine Broadcaster olarak karar verilmiştir. Fakat başka bir firmanın bu adlı bir ürününden dolayı telif sorunları yaşanmış, bu yüzden belli bir müddet Nocaster adı altında piyasaya sürülmüş, bir süre sonra negatif bir duygu verdiğinden ismi Telecaster olarak değiştirilmiştir.

1990'larda Fender'in el değiştirmesiyle birlikte Telecaster seri üretime geçmiş ve eski Telecaster havası kaybolmuştur. O insanları etkileyen Telecaster performansı düşmüştür. En klasikleşmiş ve tonu tam yerine oturmuş Tele modeli Fender 52' Telecaster'dir.

Mydukkan Fiyatı: 2.276,98 € (4.897,78 TL)

Fender Telecaster 52'

Tele için 1972 bir dönüm noktasıdır. Bu yılda sap manyetiği Humbucker'la değiştirilmiş olan bir model, sap ve köprü manyetikleri Humbucker'la değiştirilmiş olan bir model ve ses deliği (thinline) bulunan yeni modeller piyasaya sürülmüştür. Bu modellerin seri üretimleri, Classic serisi ile birlikte Ensenada Meksika Fender fabrikasında Reissue olarak yapılmaktadır.

Yukarda belirtilmiş gitarların adları sırasıyla Fender Telecaster Custom, Fender Telecaster Deluxe ve Fender Thinline Telecaster (69' ve 72' olmak üzere).

Fender Telecaster Thinline 69'

Telecaster muhteşem bir ritm gitardır. Ki Jazz, Country, Blues gibi türlerin gitaristleri Tele'yi sık sık kullanmaktadır. Bunun yanında kaliteli ekipmana sahip olunduğunda gayet kaliteli solo gitar olarak kullanılabilir.

Telecaster ismi nereden gelmiştir?
    Fender bu gitar için ilk başta Broadcaster ismini düşünmekteydi, fakat başka bir şirketin aynı isimli bir ürünü olmasından dolayı, mahkeme kararıyla Fender'in Broadcaster ismini kullanması yasaklandı hatta bir süre gitarlar sadece Fender yazısıyla satılmıştır. Daha sonra No-caster geldi fakat negatif duygulara sahip bu isim, yerini Telecaster'a bıraktı.

Tele: Uzak, uzun mesafe
    Cast: İletmek

Yani Telecaster gitar ile uzaklara ses götürmek, ses iletmek gibi bir anlam sayesinde bulunmuştur.
    Telecaster'ın o kendine özgü clean tonuna Twang denmektedir.
    Eski üretim Telecaster'lar (yaklaşık 30 yıllık) müzik shoplarda 20000 €, 30000€ gibi fahiş ücretlere satılmaktadır.
    1950 yılında, Telecaster'ın bir denemesi olarak, Esquire adı altında yaklaşık 15 gitar üretilmiştir.
    Bu gitar çok ağırdır. Yaklaşık 2 saat çalmak omuz ağrısından kıvrandırabilir sizi, ama onun verdiği zevk hiçbir gitarda yoktur.

Elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım. Kaynaklar Vikipedi ve Ekşisözlüktür fakat tarafımdan yazılmıştır. Kafanıza takılan bir kısım varsa bildirebilirsiniz. Saygılar.
    Son güncelleyen yutup123458; 21-11-2009, 20:42.

bilgi için teşekkürler eline sağlık

Yorum

Filth* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
      Bu gitar çok ağırdır. Yaklaşık 2 saat çalmak omuz ağrısından kıvrandırabilir sizi, ama onun verdiği zevk hiçbir gitarda yoktur.
      Bu sayfada satılan teleler pek de ağır değilmiş gibi geldi bana. Ağırlık konusunda yanılıyor olmayasınız: http://www.wildwoodguitars.com/elect...r/custom_tele/

Yorum

57 yapımı Telecaster'lar çok ağırdır.

Yorum

Hiç sanmam.

Yorum

JanMoreye, ağaç konusunda Türkiyedeki en deneyimli, en bilgili kişilerin başında gelir. Bir şey söylüyorsa emin olun doğrudur. Kullandığı ağaçların, malzemelerin adını bile bilen çıkacağını zannetmiyorum açıkcası bu forumda ya da diğer forumalarda. Varsada bir elin parmaklarını geçmez.

Marsahall ın en iyi amfi, boss un en iyi pedal olduğunu savunanların hızla çoğaldığı bugünlerde, JanMoreye gibi üyeleri bulmak oldukça zor. Kendisi ansiklopedi gibi bir üyedir.

Yerinizde olsam iddialaşmam

Yorum

Ben de hiç 57 tele çalmadım. Net bir bilgim yok, lakin internette böyle yazılıydı.

Yorum

Filth* isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                Ben de hiç 57 tele çalmadım. Net bir bilgim yok, lakin internette böyle yazılıydı.

İşte benim forumda asıl anlatmak istediğim bu. Kişilerin hiç kullanmamış, denememiş olduğu enstrumanlar, aletler hakkında, yorum yapmaları hatta başlık açmaları, bana bu yüzden anlamsız geliyor.

Sonuçta bu tarz başlıklardaki yazılar, kopyala/yapıştır yapılarak yazılıyor. Tecrübelerden yola çıkılarak değil. En fazla cümleleri baştan yorumlar, kelimelerin yerlerini değiştirirsiniz okadar. Ve bunuda başlığı açan kişi nasıl buluyorsa, merak eden kişide gayet tabi bulabilir.

Okuyana ekstradan katacak hiç birşey olmayan başlıklar oluyor bunlar, heryerde yazan şeyler.

İlk mesajdaki bilgiler mygitar.com da değilde Vikipedi ve Ekşisözlük de olsa yalnızca, bence çok daha anlamlı olur. Çünkü kopyala/yapıştır ile oluşan başlıklar bu foruma yarar sağlamaz. Yararı, tecrübelerinizden, deneyimlerinizden feyz alarak yazdığınız başlıklar sağlar.

Yinede uğraşıp hazırlamışsınız bir şeyler. Kendi adıma teşekkür ederim.

Yorum

hayır fender 57 yapım telecaster gayet agırdır

Yorum

Neye göre ağır, kime göre ağır, ne kadar ağır ??

Tüm insanlar aynı boyda, aynı kiloda olur, herkesin taşıma kapasitesi eşit olur, x kiloya kadar olan gitar ağır, y kiloya kadar olan gitar normal, z kiloya kadar olan gitar hafiftir denir. Genelleme yapılır.

"fender 57 yapım telecaster gayet ağırdır" gibi su üstünden yorum yapmayın. Diyinki şundan ağır, bundan daha ağır.

"Bu gitar çok ağırdır. Yaklaşık 2 saat çalmak omuz ağrısından kıvrandırabilir sizi," cümlesi oldukça yanlış bence. En azından GENELLEME yapmak için yanlış.

Burada 2 saat bu gitarı çalan kişinin fiziksel özelliklerinin hiç rolü yokmu?? Ben 11 yıllık dövüşçüyüm. Kas yapımda kemik yapımda oldukça gelişmiş vaziyette. Ve iddia ediyorum, bu gitarı 2 saat değil, 12 saatte çalsam omuz ağrısı falan yaşamam. Alın işte, tezinizi çürüttüm !!!

Sana göre ağırdır bana göre tüy gibidir. "Şu modelden daha ağır, ayakta çalarken zorluyor insanı" gibi somut bir yorum yapmak yerine, "bu gitar ağırdır" derseniz, okuyanlara hiçbirşey katmamış olursunuz.

Burada aslında söz konusu olan gitarın ağırlığı falan değil. Kulaktan dolma bilgilerle yazılan yorumlar. Eğer kullanmışsan bahsi geçen aleti, yazarsın düşüncelerini, okuyanlar faydalanır. Kullanmamışsanda yazmazsın birşey, birileri yazdığında bilgilenirsin ondan. Sonuçta bilmeyen ceza almıyor, bilen ödül almıyor.

Eğer denemediğiniz, kullanmadığınız, tecrübe etmediğiniz alet edevatlar hakkında birşeyler yazma yanlışına girerseniz, sorulan sorulara verecek bir cevabınız olmadığı için, başkalarının yazdığını buraya yazmak zorunda kalırsınız ve yanlış üstüne yanlış eklemiş olursunuz. Bir iki soruya kopyala/yapıştır yaparak cevap verirsiniz belki ama, çok ince bir soru gelir, apışıp kalırsınız. "Ben hiç kullanmadım aslında bu aleti, netteki bilgileri toparlayarak oluşturdum bu başlığı" dersenizde, adama sormazlarmı, "madem bildiğin alet değil, niye sanki sen üretmişçesine bir başlık açtın" diye..

Bilmediğiniz aletleri burada yorumlamayın, tartışmayın dememin sebebi bu.

Hadi kalın sağlıcakla..
                    Son güncelleyen yutup123458; 21-11-2009, 23:22.

Yorum

Hocam tahmin ettiğiniz gibi elimize hergun 57 yapımı bir Tele geçmiyor. Ve ağırlık konusunda baz aldığımız ağırlık, normal bir gitar ağırlığıdır. (Yaklaşık 3,50 - 4,00 kg.) Buna karşılık Tele'nin ağırlığı yaklaşık olarak 12 kg'dır. Bu da normal bir gitara alışmış bir insan için fazlasıyla ağırdır diye tahmin ediyorum. Aynı şekilde, LTD M-50 serisi normal bir gitara göre daha ağırdır. Umarım anlatabilmişimdir.

Normal bir gitar ağırlığı tabiki ağaca vs. bağlıdır, ama ortalama olarak böyledir.

Yorum

Yahu bende 5 kiloluk gitar var, elime teleyi alınca köpük gibi gelmişti, ciddi söylüyorum kaldırırken tavana çarpacaktı. Pam zaten çıpa gibi...
                        Son güncelleyen ynx; 21-11-2009, 23:35.

Yorum

Hergün elinize geçmemesi olabilecek bir durum. Ama en azından bukadar eminmişçesine konuşmak için, azda olsa kullanmanız gerekmezmi!! Net üzerinden bu yorumları yapmak olukça yanlış.

Benim gitarlarımın en ağırı 4 kilo civarı. Ve ben 57 tele yi denedim. Hiçte öyle bendeki 4 kiloluk gitarın 3 katı ağırmış gibi gelmedi!! Aksine daha bile hafif geldi.

Hadi ben yanıldım diyelim (bukadar büyük bir farkı anlamamam için duyularımı kaybetmiş olmam gerekir aslında ama neyse..) JanMoreye gibi maestro biri bile (kendisinin deneyimlerini ilk mesajımda anlatmaya çalıştım elimden geldiğince. Ayrıca kendisi Teleler üzerine ekstra tecrübeli biridir.) bunun aksini iddia ediyorsa, ve siz hala "ağırdır" diyorsanız, diyecek bir sözüm yok artık..

DÜZELTME: İnternetten tekrar baktım emin olmak için. Benim denediğim ve hafif bulduğum gitar 57 değil, 52 tele imiş. Karışıklıktan ötürü özür diliyorum. Ama hala 57 telelerin 12 kg. olduğunu düşünmüyorum

Sebebi: Ağır gitar sıkı ağaçlardan yapılmış gitar demektir. Sıkı ağaç ise, daha az sustain demektir. Bu yüzden aynı model iki gitar arasında kaldığınızda, hafif olanını seçmenizde fayda var. (Bunuda JanMoreye dan öğrenmiştim zamanında. Luthierlerede sordum, doğruladılar.)

Hele hele 12 kg ağırlığında olması için, çook sıkı bir ağaç kullanılması lazım.

Ayrıca en yaygın telecaster gövde ağaçları olarak kavak, dişbudak ve kızılağacı baz alırsak.

Yoğunluklarını görelim. http://www.mygitar.com/forum/showthr...?t=5549&page=2

Kızılağaç: 0.41
                          Dişbudak: 0.60
                          Kavak: 0.42

Ayrıca en kalın gitarlardan biri olan Les Paul lerin ağacı maunuda bir görelim.

Maun: 0.59

Şimdi. 57 tele netten baktığım kadarı ile dişbudak gövdeye sahip. Yani maun ile eşdeğer yoğunlukta bir ağaca neredeyse. Maun kasa les paullerin, gövdesinde fazla ağaç kullanılan explorer ların bile ben bu kadar ağır olanına rastlamadım.

Bunlarla mukayese edilemeyecek bir gövdeye sahip olan dişbudak gövdeli telecasterın, 12 kg civarı gelmesi için, ağacının preslenip sıkıştırılması falan gerekir diye düşünüyorum

Fenderin böyle birşey yapacağınada aklım hiç yatmıyor. Sonuç olarak, belki diğer telelerden ağırdır ama, 12 kg ütopya gibi geliyor. Ayrıca diğer telelerden ağır olmasıda, çok ağır olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü benim denediğim telerler genelde hafifti. Yani onlardan ağır olan bir gitar, muhtemelen ortalama gitar ağırlığında olur.

EK : JanMoreye ın elindeki ekipmanların BAZILARININ resimlerini bir araya getirdim ve görmeniz için upload ettim. http://rapidshare.com/files/31032144...oreye.rar.html Belki tecrübesi hakkında fikriniz olur.
                          Son güncelleyen yutup123458; 22-11-2009, 01:19.

Yorum

Acaba gitar 12lbs olabilir mi? Yanlış görme vardır, kg zannedilmiştir...
                            (12lbs yaklaşık 5kg eder bu arada)

Yorum

12 lbs bile fazla. Teleler 6-7 lbs arasında.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X