Duyuru

Collapse
No announcement yet.

tab okuyarak çalmak dogrumu?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

bence en kısa zamanda 3 aylık yüzeysel bir bass kursu al...emin ol çok faydasını göreceksin...daha sonra kendini daha kolay geliştirebilirsin ya da ileri düzey bi kursa gidersin...ama herşey kolaylaşıyor emin olabilirsin

Yorum

bende şu anda tab okuyarak calıyorum acıkcası pek bi eksik görmedim gayette güzel oluyor

Yorum

Ben nota bilmeden gitar çalıyorum.Nota bilen biri kadar iyi çalıyor muyum bilmem ama çok çabuk ilerlettim.Şarkıları da artık kendi kulağımdan çıkarmaya başladım.Bence kendin hafif notalara bak yani nota da çalış ama tabları ihmal etme tablar sayesinde seviyen düşük olmasa bile mükemmel çalabilirsin.

Yorum

5 aylık bass gitarist olupta şarkıyı dinleyip üstüne kendin tab'a filan bakmadan çalmak filan diyorsun...Emeklemeden parande atmak gibi birşey

Yorum

tamamen yanlış bir şey nota olmadan hiç birşey olmaz ama ne yazıkki tab okumak çok yaygınlaşmış bir şey ve herkese çok kolay geliyor.Zaten internette tabdan başka birşey bulamıosn...

Yorum

nearwana isimli üyeden alıntı Mesajı göster
              tamamen yanlış bir şey nota olmadan hiç birşey olmaz ama ne yazıkki tab okumak çok yaygınlaşmış bir şey ve herkese çok kolay geliyor.Zaten internette tabdan başka birşey bulamıosn...
              haklısın dostum ama daha hiç bi eğitim almamış ve yeni başlamış birinin hiç değilse bi kaç şey öğrenmesi için ( ki insan sürekli öğrenmek ister ) tablar çok faydalı oluyor.

Yorum

Bir müddet evet doğru, ancak belli bir evreden sonra nota okumayı öğrenmeliyiz. Notaya yönelmeli ve kendimizi bas konusunda daha iyi yerlere çıkarmaya çalışmalıyız.

Yorum

Enis Kurtay isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Bir müddet evet doğru, ancak belli bir evreden sonra nota okumayı öğrenmeliyiz. Notaya yönelmeli ve kendimizi bas konusunda daha iyi yerlere çıkarmaya çalışmalıyız.
                  katılıyorum...

Yorum

metod kitapları alıp kendini geliştir.

ve metronomla çalışmayı ihmal etme.

Yorum

lighter isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      metod kitapları alıp kendini geliştir.

ve metronomla çalışmayı ihmal etme.
                      katılıyorum metronomunu iyi derecelere getirmelisin bence +( nacizane bir öneri ritimlerini geliştir ki ilerde sorun yaşama.

Yorum

Bende genelde tab okuyarak şarkıları çalıyorum ama aslında yanlış birşey sonuçta tab okuyarak kendini pek geliştiremezsin çalmak istediğin şarkıyı önce kulaktan çıkarmaya çalış böylece kendini geliştirirsin daha yararlı olur ama baktın çıkaramadın o zaman tab okuyarak çalabilirsin.

Yorum

Nota okumak çok zor değil, mesela en alt telde 3,4,5 la#, si, do, bunu sen tabta sadece en alt telden 3,4,5 olarak çalarsın ama notasını bilirsen, la#,si,do bunu istediğin telde istediğin oktavda çalabilirsin (oktav, sesin kalınlığı, inceliği)
                          müzik biraz da kulak işidir.Zevk meselesidir.Bir sanatçının çaldığı şarkıyı sen kendi sesine göre oktavını da inceltip, kalınlaştırarak kendine uyarlayabilirsin.Bunu yapman için de nota bilmen şart aksi taktirde olmaz.**** kulağın aşırı derecede gelişçek, adamın bastığı notayı tak diye gitarda bulasın..
                          notayı öğren.
                          Bak aşağıya yazdım nasıl olduğunu.Sıra bitince tekrar baştan başlıyor sonuna kadar.

parantez içindekiler boş teldeki ses.
                          # olanlar diez diye okunur re# (re diyez) (diyez, notayı yarım ses inceltir)
                          Sİ ve Mİ`nin diezi yoktur.
                          STANDART NOTA DİZİLİMİ,(DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO) Notaları okurken işaretlerine bir kitaptan veya başka bir yerden bakarsınız. Basta FA anahtarı kullanılır ( LA-Sİ-DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO)

5.PERDE
                          ----FA----|--Mİ--|-RE#--|-RE-|-DO#-|--DO------| (Sİ) 5. tel
                          ----Sİ----|--LA--|-SOL#-|-SOL|-FA#-|--FA----- |(Mİ)
                          ----RE----|--RE--|-DO#--|-DO-|-Sİ--|--LA#-----| (LA)
                          ----SOL#--|--SOL-|-FA#--|-FA-|-Mİ--|--RE#-----| (Re)
                          ----DO#---|- DO-|-Sİ---|LA#-|-LA--|--SOL#----| (Sol) en alt tel

Akord ayarlarken de, 5. perdedeki ses alttaki boş telin sesini verir
                          Son güncelleyen goktugerol; 17-03-2010, 19:17.

Yorum

Eğer tavsiyeme ihtiyaç duyarsanız diye söylüyorum: sap üzerinde notaları çıkarın, Fa ve Do anahtarlarını öğrenin (bilmiyorusanız) notayla çalabildiğinize inandığınız an, tabla çalmakta bir mahsur göremiyorum. ancak, tabla başlarsanız hemen nota öğrenme yoluna bakın. zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Yorum

Tab Olayı bence Uzmanlaşmış Müzisyenlerin Kullanması Gereken Bir Olay Çünkü Taba Baktığımız Anda Da Notaları Görüş Aslında bu Parçada Ne Demek İstenmiş???? Sorusuna Kafamızdan Anında Cevap Verebilmemiz Gerekir ama 14 Yaşında Çocuklar Toplanıp Baba Gibi Metal-Rock Grupları Kuruyolar ona Da imrenmiyor Değilim )) ama Gitar pro ile nereye kadar Hadi Çalıyosunuz barda Biri Geldi Bi Parça istedi Gİtar Proda da yok diyelim hadi Daha önce ezberlemediniz ya da ) Napıyosunuz o zaman abi gitar proda çıkmadı çıkınca söz çalıcam mı diyosunuz ????

Yorum

Nota bence kesinlikle öğrenilmeli.Nota öğrendikten sonra !bence! tab kullanmaya gerek kalmaz.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Çalışıyor...
                                X