Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ritim bass

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Ritim bass

arkadaşlar konu başlığındaki gibi ritim bası nasıl yapıcağım konusunda bir fikir edinmek istiyorum yoksa deliricem

Ritm bası derken neyi kastettiğini biraz daha açarmısın

Yorum

O da ne ya ne zamandır bas çalıyorum ama öyle bir şey hiç duymadım

Yorum

demek istedigin bası akor basarak çalmaksa cok işe yarar birşey degil

Yorum

önce parçanmın armonisini belirliyceksin.sonra ilk olarak kicklere göre çalınan akorun kök sesi çalarsın,sonra zillere ya da trampet e göre de oktavını,beşlisini,yedilisini vs. seçerek çalarsın hangisi uyuyosa.

Düzenleyen - bass-ic_instinct on 20/03/2005 14:41:06

Yorum

bu ne yaboyle bir adam konu acıyor ya...

Yorum

Yorum

evet ne demek istediğini galiba anlıyorum. çünkü bende yaklaşık 1 aydır bass gitarda ritmleri arıyorum ama bu konu hiç bir bilgi yok. oysaki bass gitarda bir çok ritm kalıbı vardır. ben ritm gitar çalıyorum elektroyla ve bir çok ritm biliyorum. kalıp ritimler. mesela bolero, folk, swing, zeybek, rock, vals, bassanova... gibi. işte bu ritimlerin bir de bas gitarda uygulanışı olmalı. ama hiç bir yerde bulamıyorum. hangi metodu alsam hangi online derse baksam tutturmuşlar ''mod'' diye. sunu merak ediyorum. diyelimki bütün modları ezberledim, öğrendim içtim vesaire... sonra? bir şarkının akorlarına baktığım zaman hangi ritim olduğunu nasıl anlicam? bence modlar ya da gp programından bakıp çalmak çok saçma. gp programında da evet doğru bas tabları var. bakıp çalıyosun ama ne yaptığını bilmiyorsun. BASS GİTARDA ÇALDIĞIM RİTİMLERİ İSİMLERİ VE NOTALARIYLA BİLİYORUM ÇİZERİMDE AÇIKLAMASINI YAPARIMDA diyebilen bir bass gitarist varsa aranızca yardım yardım yardım istiyorum.

Yorum

kolay bi olay nota okumayı biliyorsan içerdeki motiflerden yani tartımlardan calarsın zaten **** o ritimleri biliyorsan tartım olarak ayırmalısın!!!

Yorum

ritm bass a videola bir örnek vereyim nathan hughes-glove
                    http://www.ktunnel.com/index.php/101...63c52eb9015780

Yorum

Ritim bas diye bir şey saten var...Bildigim kadarıyla pedal ...

Türkçenizi düzgün kullanın - Moderatör
                      Son güncelleyen Enis Kurtay; 29-08-2010, 11:09.

Yorum

huznundilsizmasalcisi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                        evet ne demek istediğini galiba anlıyorum. çünkü bende yaklaşık 1 aydır bass gitarda ritmleri arıyorum ama bu konu hiç bir bilgi yok. oysaki bass gitarda bir çok ritm kalıbı vardır. ben ritm gitar çalıyorum elektroyla ve bir çok ritm biliyorum. kalıp ritimler. mesela bolero, folk, swing, zeybek, rock, vals, bassanova... gibi. işte bu ritimlerin bir de bas gitarda uygulanışı olmalı. ama hiç bir yerde bulamıyorum. hangi metodu alsam hangi online derse baksam tutturmuşlar ''mod'' diye. sunu merak ediyorum. diyelimki bütün modları ezberledim, öğrendim içtim vesaire... sonra? bir şarkının akorlarına baktığım zaman hangi ritim olduğunu nasıl anlicam? bence modlar ya da gp programından bakıp çalmak çok saçma. gp programında da evet doğru bas tabları var. bakıp çalıyosun ama ne yaptığını bilmiyorsun. BASS GİTARDA ÇALDIĞIM RİTİMLERİ İSİMLERİ VE NOTALARIYLA BİLİYORUM ÇİZERİMDE AÇIKLAMASINI YAPARIMDA diyebilen bir bass gitarist varsa aranızca yardım yardım yardım istiyorum.
                        O ritimlerin bas gitar uygulanışı mevcut zaten. Sadece yapman gereken gam ve özellikle armonileri iyice çözmen.

Yorum

sayın "huznundilsizmasalcisi" gp programından bakmak saçma değil, sadece ne yaptığını bilmezsen saçma.. ben bas gitar hakkında -ki sadece bas gitar değil, çoğu şey hakkında- bir çok bilgi edindim.. Belki de o ritm dediğin (onun adı riff'tir) kalıpların ne olduğunu bildiğim için zorlanmıyorum ama benim çok işime yarıyor..

Bu riff'ler müzik türlerine göre farklı şekiller alır; reggae, jazz, blues, rock, pop, mambo, bolero, funk vs. vs. ve bunlar çalan kişinin hayal gücüne bağlıdır (Şahsen benim doğaçlamacılığım çok iyi değil ama çalıştığım zaman ne kadar zor olursa olsun çalarım). Bunları (hangi türü istiyorsan) o türden müzikleri çok dinleyerek yapabilirsin. Sadece dinlemek ve çalmak önemli değil, o tür ve tekniği hakkında bilgi edinmen gerek.. gerekli bilgiyi aldıktan sonra guitar pro gibi programlardan yardım alarak kafanda bazı örnek oluşturabilecek kayıtları indirip çalışırsın.. Örneğin; reggae'ciler sağ elleriyle "mute" denilen susturma tekniğini yaparak sadece baş parmaklarıyla çalarlar.. Swing'ciler sadece akor seslerini basarlar. 1.,3.,5.,6.,7 seslerini basarlar. Yani; Do majör bir parçada Do akoru basılırken, basçılar; do, mi, sol, la, sib, seslerinde gezinirler.. Blues'cular, Pentatonik gamın 4. sesinden sonra 4. sesin yarım ses tiz olan sesini yani "diyez"ini eklerler. Yani; la majör pentatonik gam; la, do, re, mi, sol, la dan oluşurken la majör blues gamı; la, do, re, re#, mi, sol, la dan oluşur.. Bu türlerin her birinin bu gibi püf noktaları vardır. Sen istediğin türü araştır, bilgi edin, tekniğini öğren, ve uygula (programlardan yardım alabilirsin). Saygılar.. :gitar:

Yorum

Demeye çalıştığın akor ise akorları arpej olarak çalıyorsun. Ritim diyorisen zaten notalara baktığın zaman açık saçık söyluyor beni böyle çal beni şu şekilde çal diye. Tabi ilk başta zor olur ama 30 dk kadar uğraşırsan bütün bir şarkının ritmi ortaya çıkar.

Yorum

ritim bass derken ?

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse