Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Doğru bilinen yanlışlar

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
 
 • Filtre
 • Saat
 • Göster
Tümünü Sil
new posts

 • Doğru bilinen yanlışlar

  Yazılarımı nihayet 14.2.2009 tarihiyle güncelledim.

  Evet sevgili çömez komşularım, bir kez daha sizlerin yanlış bilgilenmenizi önlemek amacıyla bu dökümanı yazıyorum, ilgi olması halinde seri haline getirebilirim. Burada bu camiaya yeni giren insanların akıllarındaki yanlış düşüncelerei irdeleyeceğim, buna kişilerle konuşmalarım sırasında edindiğim tecrübeler de dahil, bu arada konunun sadece müzik ve gitarlar üzerine olmayacağını da belirteyim, arada değişik şeyler ekleyeceğim, hadi bakalım;

  1."Bir gitar ne kadar pahalıysa o kadar iyi sesi vardır."

  Yanlış, gitarın pahalı olması sesinini iyi olduğunu göstermez, pahalı gitarlar, kaliteli ağaç, el yapımı olma, isim taşıma , iyi aksam kullanma özelliklerini taşırlar. Ancak bu özellikler hepsi birden bile seslerinin iyi olacağını garantilemez sadece ihtimalini arttırır. İki alt sınıf bir gitar daha iyi sese sahip olabilir. Ağaç malzeme çoğunlukla şans işidir.

  2."En iyi elektro gitarları Fender yapar"

  Yanlış, fender sadece pazardaki yer sahibi olan büyük bir markadır, ama insanların markacılığı onu en iyi elektro gitarları üreten firma olduğu şeklinde lanse eder, tıpkı google'ın arama motorunun, yahoo'nun motorundan daha başarılı olduğunun, tıpkı firefox'un internet explorerdan daha güvenli olduğunun söylenmesi gibi. İnsanların popülerleştirdikleri ürünler her zaman en iyisi olarak düşünülür ama yanlıştır. Fender genel olarak çok iyidir ama dünyadaki en iyi gitarları üretmez, irili ufaklı pek çok firma ya da yapımcının ürettiği herhangi bir gitar en iyi fenderden daha başarılı olabilir. Büyük firmalar başarılı ürünler çıkarıp, başarılı satış grafiği yakalayarak büyük firma olurlar ama bu onların en iyi olduklarını göstermez.

  3. "Elektro gitarlarda en iyi gövde ağacı Maun'dur"

  Yanlış, maun çok iyi bir ses ağacı olduğundan değil, fiyat/performans oranı olarak çok iyi bir ses ağacı olduğundan, işlenişi kolay olduğundan ve bolca bulunduğundan dolayı bu kadar sık kullanlır. Fakat günümüzde çok kullanımından dolayı özellikle kaliteli honduras maunu'nun rezervleri azalmaktadır.

  4. "En iyi akustikleri Takamine yapar"

  Yanlış, takamine iyi akustik gitarlara giriş modellerini üretmektedir anca, bu konuda asıl profesyoneller Martin, Taylor, SantaCruz gibi uzman markalardır.

  5. "Elektrogitar çalmadan önce klasik almak gerekir"

  Yanlış, bu yıllardır müzik mağazalarını pazarlama kurnazlığından başka birşey değildir, yararları vadır, ancak sıfırdan elektro gitara başlamak daha mantıklı ve yapıcıdır. Pek çok yerde pek çok kez konuşuldu, belirli gitar tecrübesi olan herkes hemfikirdir.

  6. "Canon s3 Sony H5 ten iyidir"

  Yanlış, markacılık yapmayan tarafsız bir insan, Canon'un fokuslamada, renk doğallığında ve 200 iso üzerinde Sony H2 ve H5 'in gerisinde kaldığını hemen görür. "Video kalitesi daha iyi" diyenler için, video süresinin daha kısa olduğunu ve asıl önemli olanın; bir fotoğraf makinesinde en önemli unsurun kullanıcıyı tatmin eden fotoğraflar çekmesini hatırlatırım. Neredeyse üçte biri fiyatına bulunan a610'nun kendinden daha iyi resim çekmesi cabası.(artık s3 mü kaldı yahu)

  7. "Klasik gitarda en iyi tel markası Daddario'dur"

  Yanlış, her ne kadar Daddario çok başarılı takımları olan en iyi tel üreticilerinden biri olsada, kesin ve net olarak "en iyisidir" diye kestirip atamayız, Savarez, Hannabach, Luthier gibi pek çok dişli rakibi varken.

  8. "Klasik gitar tabla çalınır, çalınabilir"

  Yanlış, klasik gitar, klasik gitar müziği çalmak için vardır, ve klasik besteler tab ile çalınmaz. Siz yaparsınız ama yaptığınız yanlıştır.

  9. "Klasik gitar pena ile çalınır, çalınabilir"

  Yanlış, klasik gitar repertuvarı gereği, pima düzeninde parmaklarla çalınmalıdır, pena ile klasik gitar teknikleri uygulanamaz. Siz yaparsınız ama yaptığınız yanlıştır.

  10. "Bir bıçağın keskinliğini anlamanın en iyi yolu kolumuzdaki/elimizdeki kılları kesmektir, kesiyorsa keskindir."

  Yanlış, ortalama bir sertliğe sahip ve bilenmiş bıçak kadar kesici ağız açılmış herşey, vücut kıllarını keser. Sakal kesmek için üretilmiş, ekstra sert ve ince çelikli usturalar, tahta kesmeye kalkarsanız anında kırılırlar. Aynı şekilde halat kesmek, kaba işler yapmak için üretilmiş bir av bıçağı kılları kesmeye kalkarsanız sizi hayalkırıklığına uğratır, ancak çok rahat hayvan dersi yüzüp, halatları doğrarsınız. Kısacası kıl kesme yöntemi doğru yöntem değildir, her alanın kendine göre testi vardır bıçak keskinliği için, kıl kesmek kıl, kağıt, çiçek,böcek kesmek gibi ince, fazla güç gerektirmeyen işler için kullanılabilir bir testtir. Her alana uyan en iyi testlerden biri ağzı avuç ayasına sürme ve boylamasına yumuşak kağıt kesmektir, mutfak bıcaklarınız için bıçağın ağzını kafanızın arkasında saçınıza doğru bastırın, saçınıza takılıyor kesecek gibi hissettiriyorsa keskindir, üzerlerinden kayıyorsa kördür, ağaç işi için yumuşak bir ağacın enine kesitinden bir parça tıraşlayın, yolmadan parçalamadan, tertemiz bir yüzey bırakarak kolayca kesiyorsa keskindir.

  11. "Çek kemanları dünyanın en iyi kemanlarıdır"


  Yanlış, çek kemanları son derece vasat, kopya fabrikasyon kemanlardır. Dünyanın en iyi kemanları önce İtalyan, sonra Alman kemanlarıdır. Bugün 400 yıl önce yaptığı kemanlar birkaç trilyonlara satılan yapımcı Antonio Stradivari bir italyan yapımcıdır, yine Gelmiş geçmiş en iyi keman yapımcıları sayılan Amati ailesi, Guarneri del Gesu, Gasparo De Salo gibi yapımcılar italyan yapımcılardır. Hernekadar günümüzde heryerde çok çok iyi kalitede kemanlar yapılsada genel olarak en iyi yaylı çalgıların merkesi hala İtalyadır. Sorf bilgi birikimleri bile tüm diğer ülkelerden çok daha fazladır.

  12. "Dünyanın en iyi kemanları Stradivari kemanlardır, ve stradivarius olarak adlandırılırlar."

  Yanlış, Antoni Stradivari zamanında kemanda inanılmaz önemli gelişmeler yapmıştır. Kullandığı çoğu teknik hala aynen kullanılmaktadır. Enstrümanları dönemine göre muazzam bir işçilik kalitesine sahiptir. Stradivarinin kemanları en iyi ses sahip diye birşey yoktur, bugün bir amerikalı yapımcının yaptığı yeni bir keman daha iyi ses verebilir. Stradivarinin değeri vardır, Stradivari oğulları ve çalışanlarının yardımıyla 800 den fazla çalgı yapmıştır, sesini beğenmediği enstrümanları kırıp sobada yakmıştır, bulunduğu mevkii sayesinde çok çok iyi ağaçlar kullanmıştır, Düklere, krallara çalgılar yapmıştır, enstrümanları yüzyıllarca dayanmıştır, ağaçları yüzyıllarca kurumuştur, ancak tüm bunlara rağmen bunlar onun kemanlarını "en iyi" yapmaz, misal; dönemi rakibi daha kötü işçilikli Guarneri'nin kemanlarının sesleri Stratınkilerden daha başarılı bulunuyordu, halada öyle, bir çalgının en önemli işlevinini de iyi ses vermek olduğunu düşünürsek, sonuç; Stratlar en iyi değildir, "en değeli"lerdir.

  Stradivarinin kemanlarına stradivarius denmez, bu onun latince Antonius Stradivarius olan adının soyadıdır sadece.

  13. "Dünyanın standart üretim en hızlı arabası Bugatti Veyron'dur"

  Yanlış, dünyanın en hızlı fabrikasyon üretim arabası 1994 Dauer 962 Lemans' dır.

  14. "Ucuz gitarların sapı yaş olduğu için atar"

  Yanlış, bir kere sap atması ağaç nemi ile alakalı bir durum değildir. Sap atması sapın gövde ile birleştiği yerden ayrılmasıdır. Sapın yamulması sap atması değildir. Sap atması kötü işçilik ve kalitesi yapıştırıcı kullanımından kaynaklanır.

  15. "Oehh amma artistmişsin sen lord, herşeyi bilirim havalarındasın."

  Yanlış, ben kesinlikle herşeyi bilirim havalarında değilim, sadece araştırmacı bir kişiliğe sahibim ve bilgi ve ilgi alanım olan konularda insanlarla konuşmayı severim. Öğrenecek çok şeyim var, yolun başındayım.

  16. "En iyi klasik gitarlar Ramirez olanlardır"

  Yanlış, Manuel Ramirez zamanında çok iyi gitarlar yapmış olan büyük bir yapımcı idi, sonrasında yapım işini ailesine bıraktı, şu anda bilinen Ramirez Amalia Ramirez 'dir, ve iyi gitarlara giriş seviyesi olarak kabul edilen bir "marka" dır. Dünyanın şu andaki en iyi klasik gitarlarını Daniel Friederich, Greg Smallman, Paulino Bernabe, Kevin Hill gibi çok büyük yapımcılar yapmaktadır.

  17. "En sert ağaç abanoz'dur"

  Yanlış, abanozun en sert türü dünyanın 5. sert ağacıdır. Dünyanın en sert ağacı Hayat Ağacı olarak da bilinen Lignum Vitaedir. 1,32gr/cm3 yoğunluğuyla akıl almaz bir sertliği vardır.

  18. "Kemanın kapağında kemarlarda görünen siyah beyaz şeritler yapıştırma/çizimdir"

  Yanlış, onlara fileto denir, ve siyah parçalar abanoz ya da fiber, beyazlar akçaağaçtır. Bu şekilde üçlü yapışmış şerit halinde satılır. İnce yapımcı bıçağı ve fileto ıskarpelası yardımıyla, kağağın o kısımları kesilip, kanal şeklinde açıldıktan sonra oraya tutkla ile yapıştırılır/çakılır. Bir kapakta 2 üst, 2 orta, 2 alt kısım olarak 6 parçadır. Uçlardaki birleşme yerleri özenle hazırlanır, kemanın işçiliğini en bariz gösteren kısımlardan birisidir. Asıl amacı çatlamalara karşı mukavemet sağlamaktır.

  Çin kemanlarında çizimdir orası doğru.

  Bu gecelik bu kadar gözlerim kapanıyor, beğenirseniz devam ederim komşular.

 • #2
  İyi çalışma olmuş beğendim şahsen bekleriz devamını.Hepsi iyi güzel de kılı kesmek ne alaka konuyla (şaka tabi)

  Yorum


  • #3
   bir tane de be nekleyeyim

   "hah gitarımı yeni aldım hemen şimdi metallica ertesi gün malmsteen çalayım da çok şamış bir gitarist olup çıkayım"

   yanlış en yakınınızdaki bu işi iyi bilen birinden ders/yardım alın

   Yorum


   • #4
    "elektro gitarda sweep atmak süperdir, öğrenilecek en manyak tekniktir. hatta besteden tut cover'a her şeye sweep sokmak lazımdır ki ne kadar iyi olduğum anlaşılsın".

    yanlış. öyle paso sweep atmak sadece acemileri etkiler, normal bir dinleyici 5. saniyeden sonra sıkılır hatta aşağılayıcı bir gözle bakar. boşverin sweep'i falan, bakın ben atıyor muyum.    "net limiter kullanırsam bi de 1024 adsl'm varsa emule'den bi ayda interneti indiririm abi".

    yanlış. düşük id varsa 2 3 albüm anca indirirsin.

    Yorum


    • #5
     super olmuş. ben de bir tane eklemek istiyorum.

     klasik gitara akorları öğrenerek başlanmalıdır. Yanlış çünkü önce notaları öğrenip sonra akorun gerçek anlamını öğrenmek daha doğrudur. akorlar, profesyoneller icin çok ileri seviye konudur..

     Yorum


     • #6
      güzel döküman ellerine sağlık. en azından kemanla ilgili birşeyler öğrenmiş olduk devamını bekliyoruz

      Yorum


      • #7
       -"Hızlı çalmak iyidir"
       Yanlış. Önemli olan temiz ve duyguyu vererek çalabilmektir. Sadece şov için yapılacak hız numaraları bir süre sonra hem sizin hem sizi dinleyenlerin canını sıkacaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki yüksek hıza çıkıldığı zaman pek çok kişi sadece parmaklarının yerlerini düşünmekte, bu nedenle de çoğu kez çalınan müzik değil "nota salatası" olmaktadır.

       -"Bir sesi duyar duymaz onun hangi ses olduğunu söyleyemiyorsan senden müzisyen olmaz"
       Yanlış. Bahsedilen durum "mutlak kulak"tır ki çok sık görülen bir özellik değildir. Bunun türevi olan "müzik kulağı eğitilemez" düşüncesi de aynı şekilde yanlıştır. Eğitilebilir; aralık konusunun iyi kavranması ve süreki yapılan egzersizler kulağın duyum hassaslığını arttıracaktır. Kısaca emek gereklidir. Şu da unutulmamalıdır ki dünyanın en büyük rock müzisyenlerinden biri olan Roger Waters müziğe başladığı ilk yıllarda "yeteneksiz" olarak nitelendirilmiştir. Waters ilk yıllarda gitarını akort dahi edemiyordu.
       -"Ben sanatla kendim için ilgileniyorum"
       YALAN Sanatla ilgilenen herkesin duymak istediği tek bir şey vardır; ALKIŞ! Ve herkes eninde sonunda bunun için sanat yapar

       Yorum


       • #8
        sparkhawk a teşekkürlerimizi iletiyoruz ailecek

        Yorum


        • #9
         Marshall hepsinden iyidir.

         Yanlış. Marshall en iyisi değildir, en markalarından biridir.

         İpod en iyisidir.

         Doğru.. Ama daha iyileri kesinlikle çıkacak

         Mac PC'den iyidir.

         Hayır, Mac için pek program yok ve çoğu oyun genellikle PC'ye çıkıyor.

         Mürekkep yazıcı lazer yazıcıdan ucuzdur.

         Yanlış. Uzun vadeli kullanımda lazer yazıcı (10 bin ytl lik değil en fazla 250 liralık) mürekkepli yazıcıdan daha avantajlıdır.

         sayısal kamera ve fotoğraf makineleri, analoglardan daha kaliteli kayıt alırlar.

         Yanlış! yanlış yanlış! Örnek vermek gerekirse, NASA uzaya birşeyler gönderdiğinde tüm kayıtlarını analog cihazlar kullanarak alır. Böylece büyütüldüklerinde çok daha az distorsiyon meydana gelir. Dünyanın fotoğrafını çeken uydular hakkında bir bilgi bulamadım...

         Düzenleyen - ynx on 09/01/2007 17:56:36

         Yorum


         • #10
          Digital kamera ve fotoğraf makineleri, analoglardan daha kaliteli kayıt alırlar.

          Yanlış! yanlış yanlış! Örnek vermek gerekirse, NASA uzaya birşeyler gönderdiğinde tüm kayıtlarını analog cihazlar kullanarak alır. Böylece büyütüldüklerinde çok daha az distorsiyon meydana gelir. Dünyanın fotoğrafını çeken uydular hakkında bir bilgi bulamadım...
          Sayısal kameralar henüz analog kameraların çözünürlüğüne ulaşamadı. Kısa zamanda ulaşıp geçeceklerdir ama şu an analog kameralar daha kaliteli görüntü alırlar.

          Uydular sayısal kamera teknolojisini kullanırlar. Uzayda fotoğraf filmlerini tab edip dünyaya kim yollayacak başka türlü.

          Uçakla yapılan fotogrametrik harita çalışmaları analog kameralarla gerçekleştirilir. Uçak indikten sonra filmler değerlendirilebileceği için. Ek olarak uçaklarda yapılan çekimler deformasyonun minimum olması için ince özel camlara çekilir. Bu yöntemler artık pek kullanılmayan, yavaş yavaş tarihe karışan yöntemler tabi.

          Yorum


          • #11
           Teşekkürler wikihow, ehow, howstuffworks gibi siteler yardımcı olmamıştı.

           vikipedi'yi unutmuşum ve orada varmış!... pardon.

           Düzenleyen - ynx on 09/01/2007 17:58:56

           Yorum


           • #12
            Komşular ekledikleriniz için teşekkürler, devam edelim madem.

            19. "Pahalı gitarlar profesyoneller içindir"

            Yanlış, pahalı gitarlar, parası olanlar içindir. Malzemesi iyidir. Her profesyonel pahalı gitar çalmaz, pahalı gitarlarda profesyoneller için yapılmaz. Parası olan herkes en iyi gitarı alabilir, almalıdır da.

            20. "En iyisi İpod'dur." Kaynak: Ynx

            Yanlış, bir mp3 çaların en önemli özelliği mp3 çalmasıdır ve ne kadar kaliteli sese sahipse o cihaz o kadar iyidir. Ses olarak en iyisi; flac, ogg gibi en iyi kalite uzantılarını destekleyen rio karma, treckstor vibez gibi cihazlardır. (Şimdilerde sony a serileri de en iyilerden) Ardından Cowon ve Iriver gelir. Bunların ardından ise kimine göre Creative kimine göre Ipod gelir tartışılır.

            21. " Türkiye halkının %90'ı müslüman olan bir ülkedir."

            Yanlış, tüm genellemeler yanlıştır sözü burada tam olarak devreye giriyor, 70 milyon insana sordunuzda mı, 63 milyonu öz müslümanım dedi ki bu iddiayı ortaya atıyorsunuz, yeni doğan çocuğa ne alakaysa kafadan müslüman yazıyorsunuz, tamamen içgörüye bağlı din olayını nasıl bir bebeğe siz belirliyebiliyorsunuz? Herkese sorulamayacağına göre böyle bir genelleme kesinlikle yanlıştır. Türkiyenini %90'ı müslümandır diye kesin bir rakam veren adamın yaşı bana yakınsa alnını karışlarım, değilse saygımdan yapamam, bunu diyen milletvekili ise alnını karışlamayı hayal ederim.

            22. " Yamahanın klasik gitarları çok iyidir."

            Yanlış, klasik gitarla belirli düzeyin üzerinde tecrübesi ve yine klasik gitar dünyası ile de belirli düzeyin üzerinde bilgisi olan herhangi bir insan; yamahanın klasik gitarlarının; fiyatlarını ve yamaha markasını taşımayı haketmeyen, aşırı sert cilalı, kapalı, odun sesli gitarlar olduğunu bilir, ama ülkemiz insanı, bir kez daha markacılık işte..

            23. " Gitarın ağaç kısımlarını temizlemek ve korumak için en iyi yağ türü limon yağıdır. "

            Yanlış, limon yağı çok iyi temizleyici bir yağdır ama en iyisi değildir. Genel olarak türevleri içerisinde, cilalama kullanım amacı olmayan yağlardan bu tarz uygulamalar için en iyisi Çin kamelya yağı'dır. Bu kesinlikle benim şahsi fikrim değil, tecrübelerle edinilmiş genel kanıdır.

            24. " En iyi boş Cd ve DVD ler Philips'tir."

            Yanlış, philips medyaların medyaları ortalama kalitelidir ve arşiv kullanımına giriş markalarındandır. En kötüsü dms, en iyisi arşivcilerin gözdesi Verbatim'dir.
            Bu da burada yazdığım çoğu KESİN DOĞRU gibi GENELLEME değil KESİN'dir. Test sonuçları göstermektedir.

            25. " AMD işlemciler Intellerden daha iyidir."

            Yanlış, piyasada şu an için ürettiği core2 Duo ve core2quad işlemcilerle; Intel AMD' den daha başarılı bir durumdadır. O önerme eskidendi.

            26. " En iyi klasik gitarlarlarda schaller akort burguları kullanılır, Schaller en iyi burguları yapar."

            Yanlış, Schaller ucuza iyi burgular yapan bir markadır sadece, pek çok daha iyi burgu vardır. Bazı kişiler Gotoh var Fustero var, ben biliyorum en iyisi onlar deseler de, onlar da değildir, en iyi burgular David Rodgers adlı komşu tarafından yapılan Rodgers burgulardır. Mükemmel el yapımı klasiklerin baş tacıdır. Sadece muhteşem güzelliğe sahip değil, aynı zamanda kusursuz işçilik sonucu sağlam ve çok hassas burgulardır.

            27. " Balıkla, yoğurt yemek zehirler."

            Yanlış, hiçbirşey olmaz. Balık bayatsa yanında yoğurt yeseniz de , yemeseniz de zehirler. Dolayısıyla taze olduktan sonra balıkla, yoğurt yemenin bir zararı yoktur.

            28. " En güzel ağaç alevli desenli(hareli) akçaağaçtır"

            Yanlış dünyada binlerce çeşit ağaç arasında akçaağaç güzel ağaçlar sınıfına girer. Çok farklı figürlere sahip olabilir ama en güzeli denemez. Hiç bir ağaç için en güzel denemez. Çeşitlilik sonsuzdur.

            29. " Falanca markanın maun ağaçlı gitarı; falancanın maun ağaçlı modelinden daha ağır, bununkinin maunu daha ağır olduğu için sesi daha iyi, ağır maunun sesi daha iyidir."

            Yanlış, tonal başarımla ağacın ağırlığının doğrudan hiçbir bağlantısı yoktur. Sık dokulu ağaç ağır olur. Yine aynı şekilde nemli ağaç ağır olur. Odunun ağırlığı ağacın fiziksel özelliğine göre değişir. Dolayısıyla ağır maun ya da aynı tür odunun ağır olanı daha iyi seslidir düşüncesi yanlıştır.

            30. " Otomobillerde yakıt tasarrufu yapmak için vitesler düşük devirlerde değiştirilmelidir."

            Yanlış, her aracın her vitesinin belirli bir uygun vites değiştirme aralığı vardır, bu hem motor sağlığı açısından en iyisi; hem de yakıt tüketimi açısından en tasarruflusudur. Gereğinden düşük ya da yüksek devirde vites değiştirmek motoru zorlar ve tüketimi arttırır.

            31. " İlk elektro gitarı Fender yapmıştır."

            Yanlış, bilinen ilk manyetikli gitar Rickenbacker firmasının ilk adı olan Ro- Pat- In üretimi olan; "Electro Hawaiian" olarak da bilinen 1931 başı üretimi "The Frying Pan" dır. Firma daha sonra "Electro" ismini almış ve bir yıl sonra ilk ticari elektronik gitarlarını "Spanish" ismi altında piyasaya sürmüştür. "Elektro gitar" ismi buradan gelmektedir. Firma daha sonra adını Electro'dan Rickenbacker' a çevirmiştir. Leo Fender 1943' te gitar yapmaya başlamış; 49 yılında "Standart Electric" ismiyle üretmeye başladığı modeli sırasıyla No-Caster, Broadcaster, Telecaster ve Stratocaster olarak devam ettirmiştir.

            32. "Ucuz gitarların ağaçları yaş olur."

            Yanlış, hiçbir gitarın ağacı düşündüğümüz anlamda yaş olmaz. En iylerde doğal olarak kurutulmuş ve yıllandırılmış ağaçlar kullanılır. Ama kötü markaların düşük modeleri bile teknik kurutma(fırınlama) ağaçlar olduklarından yaş olma gibi bir durumları olmaz.

            33. "Daha yüksek megapixelli fotoğraf makineleri daha iyi resim çeker."

            Yanlış, megapixel değerinin foto kalitesi ile hiçbir alakası yoktur. Megapixel resim boyutu ile alakalıdır ve poster basmayacaksanız, 3-4 megapixel sizin için gayet yeterlidir. Kaliteyi etkileyen en önemli etken makinenin sensör boyutudur. Slr makinelerin sensörleri; kompakt makinaların sersörlerinden kat kat daha büyüktür. Ancak kurnaz üreticilerin, son derece maliyetli olan sensör boyutunu büyütmek yerine, daha fazla megapixelin daha fazla kalite olduğunu inandırmaya çalışarak; her yeni modellerini buna göre daha yüksek megapixelli olarak piyasaya sürerek insanları yanıltmalarından dolayı bu yanlış düşünce ortaya çıkmıştır. Çok büyük çıktılar alıyor, %100 crop ile çalışıyorsanız megapixel sizin için iyidir, ama resim kalitesi ile alakası yoktur, detayıyla alakalıdır.


            34. " Gitarı duvara dayayarak bırakırsak bir süre sonra sapı atar."

            Yanlış, hatalı imalat değilse hiçbir gitarın sapı, gitarı normal şekilde duvara dayayyıp muhafaza ettiğiniz takdirde atmaz. Gitar bundan çok daha dayanıklı olacak şekilde tasarlanır ve yapılır.


            Bu seferlik de bu kadar.

            Yorum


            • #13
             Biraz daha mantıklı ve bilgi verici olalım derim maddelerimizde ne dersiniz komşular? Hani güzel ciddi bir konu olsun istiyorum bu başlık, aşırı geyiğe kaçmayalım.

             Yorum


             • #14
              Amfi alırken ne kadar çok watt o kadar iyi.

              Kesinlikle en büyük yanılgılardan biri. Nitekim evine kafa+kabin kuran kişiler sesi 1'e kadar bile açamazken komşularından da şikâyet alırlar. İşinizi en iyi gören, en az watt değeri, her zaman daha iyidir.

              Üzerinde 5 tane çubuk bulunan (HSH) gitarlar, 4 tane(HH) çubuk bulunan gitarlardan daha iyidir..

              Çok çok yanlış bir kanı. Bazen H-H, H-S-H'tan daha iyi olabilir. Aksi de geçerlidir.

              24 perdeli gitarlar, 22 perdelilerden daha iyidir..

              Tercih meselesidir. Yaptığınız müziğe, kullandığınız sap aralığına göre size uygun olanı siz seçin.

              Daha fazla beygir çok daha iyidir.

              Yanlış! Arabanızın tekerlerini döndüren kavram tork ve sürtünmedir.. Beygir, tork ile motorun dakikadaki devirin çarpımlarının belli bir sabite bölünmelerinden ortaya çıkar. Sürtünme olmadan arabanız ne hareket eder, ne diferansiyeli çalışır ne de başka şey.

              sınıfındaki en iyi araba BMW M3'tür.

              Yanlış! O sınıftaki en iyi araba Mazda RX-8'dir. Sahip olduğu W4 motor sayesinde ve dört çekerli olması nedeniyle tork ve beygir nicelikleri daha yüksektir. Fiyatı da çok daha ucuzdur.

              ynx yeğneğ-ikx diye okunur.

              Yannışşş!

              Yorum


              • #15
               Tüh ya ben bunu niye gitara başlamadan önce görmedim 4.5 ay olduda başlayalı ya off bana herkes elektro klasiksiz başlarsan çok zorlanırsın çok demişlerdi bir iki kişi elektroylada başlayabilirsin demişti ama ben gittim klasik aldım ve klasikle metal müzik çalmaya çalışıyorum penayla ...

               ama neyse hazirana az kaldı belki yararını grürüm biraz arkın elektorusnu daha rahat bulmuştum klasikten artık göreceğim...

               neyse birb yandnada seviniyim amfi hakkındaki kararım doğruymuş 4 wattlık alacaktım hekres böğğ bu ne dediler çok güçsüz dediler ama ben evde çalacağım şehrimi oynatacağım?

               neyse bne yaza kadar böyle devam ediyim bakalım :S...

               Yorum

               Unconfigured Ad Widget

               Collapse
               Initializing Tabs & loading Content...
               Initializing Tabs & loading Content...

               Trending

               Collapse

               Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

               Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

               Collapse

               Çalışıyor...
               X