Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Elektro gitar tellerde cizirtilar

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Elektro gitar tellerde cizirtilar

Merhaba arkadaşlar, ben bir ay falan önce kendime Yamaha EG112 markali gitar aldım (kendim elektro gitarda yeniyim) ama bir kaç hafta sonra Gitarın D ve A tellerinde aşırı cızırtılamalar oluşdu tam olarak neden böyle olduğunu bilmiyorum farklı-farklı cihazlarla Akort etdim ama sorun akortluk değil baz arkadaşlara göre sorun sap ayarında ola bilir ama ben şu ana kadar hiçbir Gitarımda sap ayarı yapdırmadım. Sizlerden ise öğrenmek istediğim şey şu sorun tüm yeni gitarlarda mı oluyor yoksa bir tek benimkinde mi böyle sorun var? ve eğer sap ayarını düzeltmesi için gitarımı tamirciye götürürsem ve tamir etdiken sora gitara yapısal olarak herhangi bir hasar söz konusu olabilir mi?

Elektro gitarlar fabrika çıkışı iyice ayarlanır (entonasyon) ama ulaştırma sırasında maruz kaldığı sıcaklık veya soğukluk yüzünden bu ayar kaçabilir. Senin gitarda D ve A telleri belli bir perdeden sonra fretlere değiyor ve cızırdama yapıyor. Problem bir kaç yerde olabilir.
    1- Sap eğriliği değişmiş olabilir. Sapın içindeki boruyu alyen anahtarı ile hafif çevirerek düzeltilebilir. Hiç yapmadıysan bir profesyonelin yapmasında yarar var.
    2- Köprüde telin üstüne oturduğu metal parçanın yanlarında iki tane alyen vida var. bunlarla oynayarak teli hafif yukarı kaldır. Test et. Cızırdama kesilene kadar yükselt. Eğer diğer tellerden çok fazla yükseldiyseö sorun fretlerde olabilir.
    3- Bazen fretler atabiliyor. Hafif yükselen fret tele çarpar. Bunun bir profesyonel tarafından tamir edilmesi gerekir. Ben bu durumda gitarı geri verirdim.

Tamirciye götürürsen gitara zarar vermezler.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
    Initializing Tabs & loading Content...
    Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
    X