Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Gitarlar ve ekipmanlar hakkında yanlış yorumlar

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Gitarlar ve ekipmanlar hakkında yanlış yorumlar

Merhabalar
    Bir çok forumlarda okuduğum bazı eksik bilgisi olan arkadaşların.bu tür forumları bilgilenmek için okuyan diğer arkadaşlarıda yanlış yönlendirdiklerini uzun zamandır izliyorum .tabiki bunların her birine doğru bilgileri aktarmak oldukça zaman alıcı ve yorucu..bu forumdaki başlık altında moderatör ve tecrübeli arkadaşlarında katkılarıyla bazı bilgileri aktarmayı uygun görüyorum umarım bir çok arkadaşı bilinçlendiririz.
    Bu konuları,, atılan sloganlar ve satış için özendirici (belkide aldatıcı) başlık örnekleriyle anlatalım...bunlar temsili örneklerdir .kimse ve hiç bir firma üzerine alınmasın.
    GİTARIN TONLARI OTURMUŞ, AĞACI KURUMUŞ (sıfırı 250-500 tl.)
    arkadaşlar belkide bir gitarın şimdi en can alıcı kısmından bahsedeceğiz.bir çok enstruman ağaçtan yapılır bunun için yüzyıllardır tecrübeli yapımcılar bir çok seçenek denemişler kendi fikirlerini eklemişler ve bu gün hala bu bilgiler ışığında üretimler yapılmaktadır.bu gün efsane olmuş gitarların altında yatan o ton ilk başta ağaçtan başlar.eğer bu alt yapı yoksa ne yaparsan yap O sıcak,yuvarlak,insanın içini titreten
    tüylerini diken eden tonun alt yapısını elde edemezsin.bakın olay ne kadar detaylı.temsili bir akçaağaç tan bahsedelim.kısaca parlak ton verir.sağlamdır diyebiliriz..YA DA anavatanı türkiyedir 10 türü vardır.genelde karadenizde yetişir dünyada 250 çeşiti olduğu varsayılıyor
    bunların bazıları bataklıkta yetişiyor 600 yaşına kadar yaşıyor..gitar sapı için bu ağacı karadenizden az yağışlı bir bölgeden 150 yaşında gövdenin kök kısmına yakın yerinden 8 prça dikine keserek 10larca yıl kuru sıcak ve havalandırmalı bir yerde gölgede kurutarak bir sap yapımına başlayabiliriz.ya da kanada da hard maple denilen bir cinsi 200 yaşında gövdeden 2mt yukarıdan dikine altıgen kesim yöntemini kullanarak 5 yıl kurutarak bir sap yapabiliriz. ya da fiyat rekabeti olan bir firmanın bir ormanlık la anlaşıp akçaağaçlardan zaiyat vermeden her parçasını değerlendirerek hemen fırında ve ya kapalı ortamda nem alma yöntemiyle üretilmesini düşünelim.(anlatması bile yorucu).işte ucuz gitarla pahalı gitar arasındaki en önemli neden bu sebeplerden başlar.bir ağacın kesilmesinin üzerinden yılların geçmesi çok şey ifade etmez.ağacın kuruduğu zaman değer kazanması baştan bilinir.çünkü 50 yıllık gitarlarla tanıştım hala teneke..bir şey eskiyince antika olmaz değer kazanmaz.bunların olabilmesi için önceden planlanması gerekir..yoksa alalım 65 liraya satılan bir öğrenci gitarı tabir edilen gitardan bekletelim 20-30 yıl sonra dünyanın sayılı, paha biçilmez enstrumanı olsun..sizede mantıklı gelmedi değilmi.her ağaç yaş haline göre kurudukça hafifer tınısı değişir.ama bu her zaman iyi olacak anlamına gelmez.ucuzundan nerden kesildiği belli olamayan bir ağactan yapılan gitarın tonunu oturması çok kaliteli bir hale dönüşmesi mümkün değildir. hele hele gövde de kullanılan ıhlamur ne olduğu pek çözülemeyen poplar baswood gibi isimler altında üretilen gövdelerin kuruyup iyi ses vermesi olası bile değildir.belli bir tınısı vardır iyi yerinden kullanılırsa fena sayılmayacak bir ses verir üzerinide ağaç yumuşak diye basarlar polyesteri..al sana ömrünün sonuna kadar asla daha fazla kurumayanbir gitar.
    şimdi arkadaşlar bu anlatılanların içinde mutlaka istisnalar var tabiki ama gerçeklerde kendini ispatlamıştır.herşeyden önce bir zamanlar canlı olan doğal bir şeyden bahsediyorum hiç bir gitarın aslında bir eşi olamaz benzeri olabilir sadece.ama bir uzman lüthier sectiği planladığı bir ağaçtan yapılan enstrumanla sıradan kesilmiş değersiz ağaçtan yapılan arasında mutlaka büyük fark olacaktır..onun için bu konudan bahsetme ihtiyacı duydum.sizde bir yerde böyle bir ilan gördünüzmü.ya da uyanık bir satıcı ile karşılaştınızmı .hatırlayın..her eskiyi değerli sanmayın ve aslında alt yapısının ne olduğunu düşünün ve yeni bir enstruman alırken belki bir faydamız olur..
    Son güncelleyen mavibulut; 20-01-2012, 01:19.

ANFİ10 Watt ama evde 3'e kadar açamazsın
    Anfi üreticilerinin yine bir satış tekniği .gidersiniz dükkana satıcı 2. kademeye getirir volumu ..şiddetli bir ses desibeli,,etkilenirsiniz ..uff 10wat ama çok güçlüymüş, son sesi düşünemiyorum bile der ve alırsınız..aslında üretici ses potansının ohm değerini ayarlayarak 10 kademe olan ses seviyesini 2.3. kademeye getirdiğinizde 8.9. kademeye getirdiğinizde alınması gereken sesi duyurur ve çok güçlü bir imaj bırakır sizde.. fakat 10watt 10wattır.
    zaten evde çalıyorum sesini açamıyorum ki ne yapacağım yüksek watlı anfiyi demeyin..bunun zaten bir ses ayarı var kısarsınız olur biter..ama yüksek watlı hacimli bir hoparlörü olan bir anfiden alacağınız ses kalitesindeki doygunluğu az watlı anfilerden alamazsınız..(ses kısıkta da olsa)aradaki farklar büyüktür.
    bilinmesi gereken önemli unsur kullanacağınız ortama göre wat a takılmadan toplam da çıkan sesin ne kadar kaliteli olduğu aslında daha önemlidir.sesin temizliği hacmi kullanılan bütün malzemelerle yakından alakalıdır. eğer imkan varsa bir çok anfiyi bir arada arasına efekt pedalları eklemeden önce en yalın sesinini dinlemek.unutmayın en berrak sesi veren anfi efekt pedallarınızda da en doğru sesi verecektir.yoksa en yalın sesi veren lambalı anfiler profesyoneller tarafından tercih edilmezdi.
    her üretici farklı kalitelerde malzemelerle üretim yapıyor haliyle tüm dünyada fiyat rekabeti de olunca teknoloji yardımı ile malzemeden kaçırıyor..evet teknoloji çok gelişti bu sayede ucuz elet edevatlar alabiliyoruz ama hala en makbul olanlar ilk üretilen en basit yapıdaki lambalılar..çünkü o zamanlar ucuz malzeme kaygısı olmadan en iyisi yapılmaya çalışılmış.tabi küçük bir parantez açıyorum..lambalı iyidir derken her önüne çıkan ,,,aha bu lambalı alalım en iyisi bu okumuştum bir yerde derseniz yine yanılabilirsiniz..(deneyin lütfen)kimsenin sokağa atacak parası olduğunu sanmıyorum...kötü bir malı pahalıya alabilirsiniz ama iyi bir malı ucuza alamazsınız.
    Son güncelleyen mavibulut; 19-01-2012, 23:13.

Yorum

Şu an gitarların çoğunun gövdesi plastik benzeri madde ile kaplanıyor çok kalın olan bu tabaka zaten nem geçişine engel olmakta.

Yorum

400 LİRAYA gitar aldım metallica'nın tonlarını nasıl yakalarım
        (100 000$ ın eksik)
        Hepimiz müziğe bir grubun ve ya beğendiğimiz sanatçının etkisiyle gönül verdik.hatta o hayranı olduğumuz sanatçılarda birinin etkisi altında,,ilk başlarda onun gibi olmak kendimizi konser stadında gördük rüyalarımızda.hatta birgün steve wai nin konserde abi bana şu akoru basmayı öğretsene demişliği bile var))) onlar gibi çalmaya onların tonlarının aynısını elde etmeye çalışırken müzik yapmaktan çok ekipmanlara parayı gömdüğümüzü fark ediyoruz..bu belli bir yere kadar normal tabiki ama genç arkadaşların devamlı bu soruyu sormaları ve mutsuzluk yaşadıklarını gösteriyor.
        Arkadaşlar o özendiğimiz sahnedeki guruplar bu işe yıllarını vermiş milyon dolarlar harcayarak arkarında profesyonel teknik ekiplerle ve manyetik, gitar, anfi, pedal yapımcılarının devamlı arkarından koşarak abi sana bir pedal yapalım ağbi söyle nasıl bir ton istiyorsun senin ismini koyalım anfinin üstüne gibi bir durum söz konusu..şimdi biz gidip mağzadan 100 liraya aldığımız pedal ve en iyisinsen 25 watlık bir anfiyle bu saundu yakalamaya çalışıyoruz..bir çok yerde sıklıkla gördüğümüz reklamlarda Yngwie Malmsteen elinde bir boss pedal ''müziğimin güzelliğini buna borçluyum diyor.düne kadar dimarzio manyetikle elde edilir bu saund derken şimdi seymour duncan güzel para verdi bizim damat'a (eşi türk biliyorsunuz ebru hanım)şimdi ne diyor ''seymour duncan'''' Arkadaşlar bu saundların benzerlerini yakalayın gerisini takmayın kafanıza ve kendi özgün tarzınızı yaratmaya çalışın cover yapın daha değişik saundlar yakalayabilirsiniz daha da güzel olabilir.örnekleri var bunların.bu meşhur kişilerin çoğu yokluklardan gelip kendilerinin icat ettiği kombinasyonlarla meşhur olmuşlardır.steve wai, eric clapton jimi hendrix vs.okuyun çok ilginç hikayeler. ..siz siz olmayı seçin farkınız olsun başka bir sanatçı ''gibi''olmaya çalışan hiç bir kişi bir yere varamamıştır..blues cuların bastığı akorlar kurallara aykırı dır denmiş ama,, sonra....olay özgünlükten geçmektedir.sizi siz yapacak budur.emek harcayın cesaretli olun icat yapın..bakın o zaman her şey daha güzel olacak..
        Son güncelleyen mavibulut; 19-01-2012, 11:55.

Yorum

başlangıç GİTARI
          Çocuğa hayvanları sevsin diye ilk kirpi almaya benzer))
          Öğrenci gitarı: bu tabiri uyduran öküze hitaben yazılmıştır
          sevgili arkadaşlar,, öğrenciler ,yeni başlayanlar,,müziğe gönül verip ilk bir ensturuman çalmaya karar veren kardeşler bu kadar zavallı insanlarmıdır ki küçük emrahın sesiyle ağabey bir öğrenci gitarı verirmisin benim annem babam yok::) ya bu çinlileri zengin etmek için 35 -50 liralık gitarları sap ayrı gövde ayrı satıp.. bu çocukları sonrada müzikten nefret ettiren zihniyet..
          bu satıcılara tüm ukalalığım ile şunu öğretiyorum Müzik: kulağa hoş gelen sesler bütünüdür..bunlar okuma yazma bilmez ki burayı okusun..ama en azından enstruman çalmaya yeni başlayan bir kardeşimizi bilinçlendiririz.
          arkadaşlar,, müziğe yeni başlıyacaklar tabiki herşey parasal bütçe ile ilgili maddi gücünüz yoktur yinede inatla ben bu işi yapacağım dersiniz gider mağazaya paranıza göre en uygununu seçersiniz o başka birşey lafım olmaz.(benim sözüm bunların pazarlamacılarına).ama her zaman en kalitelisini almaya bakın yoksa başlamadan zevkiniz sona erer soğursunuz..cızırtılı bir teypten kaç saat müzik dinleyebilir ve keyif alırsınız bir düşünün..kapatma ihtiyacı hissedersiniz. oysa güzel bir sistemde dinlediğimiz müzik bize saatlerce hoş vakit geçirtir ve yarına yine randevu verir..müzik aleti çalmak buna benzer bir şey..elindeki alet ne kadar iyi ise o kadar zevkli neşeli öğrenir kulağı tırmalamadan keyif alırız..burdaki en önemli konu bütçe olduğuna göre alabileceğimizin en iyisini seçerek tarzımıza uygun ve NE çalmak istiyorsak ondan başlayarak..şimdi bazı klasik gitar öğretenler var kii önce ben sonra elektro gitar hocasına paslıycaz çocuğu zihniyeti(herkese topluca laf atmak değil bu..buna birebir şahit oluyorum ve okuyorum..gerçektir).sömürün bakalım piyasayı.klasikte(doğrusu naylon telli akustik)bazıları öğretmen ama daha doğru ismi bile bilmiyor önce temeli klasikte öğrenelim sonra elektro ya geçersin..sanki elektroda temelsiz bir çalış var..bunu anlamış değilim..arkadaşlar ne çalmak istiyorsanız doğrusu ondan başlamak.hepsinin tekniği farklıdır.hee yaş çok küçük ise naylon telli bir gitar tavsiye edilir parmaklar yamulmasın elet hafiftir falan filan.ama en çok ta aman çocuk çalgıcı mı olacak hem evde fazla gürültü olmasın ucuz birşey olsun zaten iki gün sonra sıkılır çekemem valla diyen kutsal ana zihniyeti zaten müzik dünyasını alt üst etmiştir..
          Müzik ciddi bir şey,, iyi aletlerle çalınır zevk alınır..çevredeki müziğe hizmet verdiği sanılan köylü çakallarına kulak asılmaz. analarımızı kırmadan onlar için de bir beste yapılıp müziğin içine çekilir..mutlu ve relax yaşanır..

(bazı tabirler ithaflar birileri tarafından mutlaka yanlış anlaşılabilir.yazıyla herşeyi anlatmak zordur düşündüğünü bazen yanlış ifade edebilir insan yazılanlarda kötü niyet saldırı vs. gözetmek değil herşeyi kafalarına göre bir şeyi bilmeyen birini bulduklarında atıp tutanlara önlem olsun diye yazılmıştır sevgiler)
          Son güncelleyen mavibulut; 19-01-2012, 19:26.

Yorum

OSMANLI gitar yapsaydı
            Yeğen'ime, ağbim şu marketlerde tezgah kuran afrikalı kabilelerden bir ok ve yay almış..hemen bana gelmişler göstermeye.evin etrafı müsait gel bakalım atalım dedim..amcayız ya güç gösterisi yapacağım.gerdim tüm gücümle.fırlattım....
            tahminen 50-60mt.. süperrr.neyse gecenin konusu bu olduğu için geç vakit oturdum bilgisayarın başına yazdım ok yay vss..derken osmanlıda ok ve yay yapımı diye bir bilgiye ulaştım
            Bu hikayenin nereye varacağını merak ettiğinizi biliyorum)). sonra hala kırılamamış bir rekor olan osmanlı padişahının 856
            metreye oku attığını öğrenince çok heyecanlandım (g3 mermisinin etkili mesafesi 400mt merminin düştüğü mesafe 1200mt dir)ve..bu ok ve yayların 10 yılı süren bir emekle yapıldığını okuyunca inanamadım..çok ibretli bir olay ve hala bugünkü teknolojinin buna meydan okuyamadığını düşününce..osmanlı gitar yapsaydı keşke nasıl bir şey olurdu diye düşünmeden yapamadım..iyi bir gitarın da yapımında çok emek vardır .bu ilginç bilgi bu tür yapımlarla uğraşan arkadaşlara çok güzel bir ufuk genişliği vereceğini düşünüyorum..(biz ilgilenmedik japonlar amerikalılar sırrı çözmeye çalışıyorlar) osmanlı ilk uçağı bulan Orville Wright kardeşlerden önce ok ta şu an kullanılan uçak kanadındaki airodinamik kesiti içat etmiş.
            ben bir ling veriyorum zaten siz bakmaya başlayınca çok fazla şeyler bulacaksınız. mükemmel enstruman yapımına benzettim ben bu konuyu .hadi iyi eğlenceler...

http://www.tirendaz.com/tr/?page_id=578
            Son güncelleyen mavibulut; 19-01-2012, 19:31.

Yorum

Düzeltme yapıldı
              Son güncelleyen cruiser_rider; 20-01-2012, 00:54.

Yorum

birde şöyle bir düşünce var gitar 10 seneliktir ağacı kurumuştur falan diye bir ortada bazı tabular oluşmuş,arkadaşım 10 sene ağacın kuruması için yeterli değil her ne olursa olsun gitarın ağacının kuruması en az 20-25 senelik bir olaydırki oda ağacın kalitesine göre kendini belli eder.Kanımca gitarın tonunu etkileyen şey ağacın öz ses frekansıdır.

Yorum

stemizsoy38 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  birde şöyle bir düşünce var gitar 10 seneliktir ağacı kurumuştur falan diye bir ortada bazı tabular oluşmuş,arkadaşım 10 sene ağacın kuruması için yeterli değil her ne olursa olsun gitarın ağacının kuruması en az 20-25 senelik bir olaydırki oda ağacın kalitesine göre kendini belli eder.Kanımca gitarın tonunu etkileyen şey ağacın öz ses frekansıdır.
                  Ya kurumazsa?

Aslinda agacin kurumasi bitmeyen bir olaydir. Agac daha yasken kesildigi zaman firinlanip icerisindeki nem aliniyor. Yoksa kesemiyorsunuz zaten bir halta benzemiyor, bir de agir olur yas tahta.

RMS konusunda cruiser_rider diyeceklerimi aktarmis. Amfi gucu belirtilirken peak gucu degil de rms gucu verilir. Mesela 22 watt amfi dediginiz zaman bu amfinin sesi kirilmadan iletebilecegi azami RMS guctur. Ancak amfi 25 deniyor fakat 25 watt peak power kastediyorlarsa 25/sqrt(2) = 17.7 watt eder - ki cakallik budur. Cogu muzik sistemi pazarlama amacli olarak peak power yazar ozelliklerinde. Sukurler olsun ki bu durum lambali amfilerde boyle degil (ustelik ust siniri da lambayi kirarak asabiliyorsunuz, yariiletken bazli amfilerde ust siniri asmak mumkun degil).

Amfinin hoparlor cikisinda mesela 22 wattlik amfilerde (benim ikisi de oyle) 32 watt yazar.

Yorum

Ok

Güzel bir paylaşım, ekipman almak isteyen herkesin okuması gereken bir paylaşım... Elinize sağlık...

Yorum

cruiser_rider isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      Ok

Güzel bir paylaşım, ekipman almak isteyen herkesin okuması gereken bir paylaşım... Elinize sağlık...
                      burada yazılanların fazla bilimsel olmadan genel konuları toplayarak hikaye ortamında okunası olmasını düşündüm ki
                      ilgi çekmeyen bir başlık bir çok konunun okunmasına engel oluyor.artık isyan aşamasına gelmiş bir çok moderatör arkadaşın
                      emek verdikleri çok güzel bilgilerin heba olduğunu görüyorum ki..defalarca aynı sorular sorulmasından belli..nasıl okutmalı diye düşünürken
                      başlık ''yeni başlayanlar'' olduğuna göre sıkmadan anlaşılabilir, çok inceye gitmeden anlatalım istedim..iltifatınız için teşekkür ederim..yardımlarını bekliyorum..saygılar

Yorum

Ust tarafa yapistirdim. mavibulut, emeginiz ve katkilariniz icin size tesekkurlerimi sunarim. Dahasini paylasmaniz dilegiyle. Muhim olan burada bilginin aktarilmasidir, genel hatlariyla dogru olan bilgilerin zaten tartisilarak detaylandirilmasi ve dallandirilmasi arzumuzdur.

Yorum

İlk Gitara Başlıyorum..iyisini alın deniliyor,durumum müsait 3000$ lık bir şey alayım o zaman
                          biraz abartılı atıyorum başlıkları..
                          hep kalitelisini alın diyoruz..ama ilk başlarkende çok yukarılara çıkmamalı ki yarın kararlarımız ve isteklerimiz değiştiğinde yine zarar etmeyelim.bakıyorum inceliyorum etrafta gitarları bir kaç katagoriye ayırdım..çöp olanlar,kaliteli görüntülü çöp olanlar,gitara benzeyenler,
                          çalınır olanlar,fiyatı yükselmeye başlayan çok güzel görüntülü parasına göre içi boş olanlar,,bunun üstü bunun üstü devam ediyor...sonu yok..şimdi özendiniz bir gitar almaya gittiniz ve aklınızda tek bir parça var onu çalmak istiyorsunuz.(zaten yanılma payı%100)gerçekten müziği seviyorsanız ve bu işi yapacağınıza inanıyorsanız..daha sonra bir sürü kararlar değiştirebileceğize emin olduktan sonra..sesi temiz tahtadan yapılmış fazla teferruatı olmayan,ele avuca alınca rahat ettiren ve tabiki beğenerek..(yeni kız arkadaşınız çünkü) yanınızda tecrübesine inandığınız bir ağabey ile bir kaç mağaza dolaşarak..ee sabır ister bu işler..hatta o gün karar vermeden tartarak eleyerek alınmalı. diyelim ki başlıkta belirttiğim gibi abartılı yazalım yine.paran var.gittin gaza da geldin bir gibson lespaul custom aldın.büyüyünce de çalarım diye . Ayıp.. (bize ayıp) şimdi neden çok pahalı birşey olmasın diyoruz..her gitarın kendine has özellikleri vardır..evet bu gitar ile çok fazla tarzı yapabilirsin ama senin işine gelmeyen bir tarafı olabilir 24. perdeyi isteyebilirsin floyd rose
                          yoktur ve çok ağırdır gibi ve zaman içinde bir bakarsın senin işine gelmiyor gitti onca para.zevk renk meselesi tapan var sevmeyen var.herşey olsun o zaman dersin hafiftir perdesi çoktur vs.vs.tel takayım dersin bildiğin tüm küfürleri sıralarsın sabah 5 te hala akortunu yapamamışsın..yeteneği olan var,,olmayan var.işte bütün bunlardan dolayı seni her açıdan üzmeyecek niteliklerdeki bir enstruman seçmek lazım ki çaldıkça öğrendikçe ne istediğini sende daha yeni öğreneceksin.rock müzik yapacağım ben dersin jazzcı olursun..jazcı olacağım diyen çıkmazda başta da..şu dersin bu olur..çünkü müziği dinlemekle kendin için çalmak farklı şeylerdir.drive pedala özenirsin kendin çalınca hoşuna gitmeyebilir..kötü çalmaktan değil ben dinlemesini seviyorum çalmasını sevmiyorum neden bilmiyorum gerçekten..
                          böylelikle ne istediğini daha ucuza öğrenebilirsin..sonra daha isabetli karar vereceksin (yazmadan yapamayacağım 7.8. gitarında) arkadaşlar bir satıcıya gittiğiniz zaman.onun keyfine bağlı olarak sizinle gerçekten doğru dürüst ilgilendiğide olabilir .onlar kötü adamlar değil ama her gün aynı işi yapıyorlar bıkmışlar...sadece ezberden otomatik konuşup gazlamasıda olabilir ,ayrıca şunuda belirteyim çok sevdiğiniz meşhur bir adamın elinde gördüğünüz ve bir yerden okuduğunuz gitarın aynısı hiç bir mağazada bulunmaz inanmayın onlar emitasyondur görüntüsü aynı bile olsa.5-10 yılınız geçince anlayacaksınız. çok çok pahalı anlamında söylemiyorum ama(kendi ağızlarından beyanatları var çünkü)yine de çok şeyler farklı.hep söylüyorum kendinize tarz yaratın kötü enstrumanlar çok ama orta düzeyler için söyliyeyim..hepte suçu gitara atmayın..iyi müzisyen vardır ki ayarlarıyla seçimleriyle duygusuyla güzel müzik yapar..izlemenizi rica ediyorum
                          http://www.youtube.com/watch?v=iJl6H...eature=related
                          Son güncelleyen mavibulut; 21-01-2012, 10:07.

Yorum

evet bencede elinze sağlık

Yorum

Yeni başlayanların aklına takılan sorular için faydalı bir konu.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X