Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bare basarken yaşanan sorunlar ve nelere dikkat edilmeli?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

2 hafta çalışma sonrasında bareyi çok rahat basabilirsin elin değil bileğin iki hafta ağrıyacak ama faydasını göreceksin.. mesela en zor bare basılan perdelrin başında 1. perde ve 8. perdedir.. aslında 8. perde kolay gibi gelebilir ama şarkı arasındaki hızlı geçiş yapmak zorunda kaldığında anlıyosun ne kadar zor olduğunu.. neyse sözü fazla uzatmadan egzersiz çalışma konusundaki tavsiyem şudur.. 1. perdeyi işaret parmağınla kapat diğer 2.3. ve 4. parmaklarını D teline sırasıyla yani 2.3.ve4. perdelere bas.. ve yukarından aşşağıya doğru tellere tek tek bas.. bunu günde sadece 1 saat yap en fazla 2 hafta sonra tamamsın

Yorum

ya romance daki bareler çok zoooooooorrr:'(

Yorum

akorları 1. pozisyondan çalmak yerine her zaman bareli yapmanin bi tersliği var mı 2 aylık olmama rağman uzun süre bare basabiliyorum ve rahat ses çıkarabiliyorum. 1. poz. dan çalmak pek hoşuma gitmiyor

Yorum

bılgıler ıcın tesekkurler abıler...
          bılmemek degıl ogrenmemek bu sozun ne kadar dogru oldugunu gosterdınız ama selcuk abı sunuda soylemden gecemıycem akorları tasıyorum tasımasına ama ses tabıı degısıyoo ama ben sesımı degıstıremıyoom..bu yuzden yazdıgınız akorları acıkcası ben ılk3perde haledıyorum aama yazılanlar tamın ettı benı tesekkurler...

oturarak is yapan tek canli tavuktur!
          ne duruyorsun ayaga kalk o zaman.....
          Bildiğim kadarıyla insan sesini uzun süre transpoze edilmiş şekilde kullanmak sakıncalı. Öte yandan akorları transpoze halde çalmak istiyorsun. Şu durumda sana tavsiyem gitarını, transpoze miktarı kadar daha pes akord etmen. Bu durumda transpoze yaptığında yine eski tonlarını elde edeceksin. Sesini de değiştirme sorunun kalmayacak.

Düzenleyen - angelofdarkness on 05/07/2007 21:52:41

Yorum

Arkadaşlar bir yanlış yapıyoruz galiba

Akorun traspozesi olmaz, yukarıda açıklanan 1. poziyondaki akorların, başka pozisyonlardan bare ile çalınması olayıdır. Buna transpoze denmez, belki akorun çevrimi denir.

Konuyu örnekleyerek açarsak;
            1. poziyondaki D (Re Majör) akorunu ele alalım.
            [img]c:\pozisyon1.bmp[/img]

Aynı akoru 2. pozisyonda bareli olarak basabiliriz.
            [img]c:\pozisyon2.bmp[/img]

Hatta 5. pozisyonda gene bareli olarak basmakta mümkün.
            [img]c:\pozisyon5.bmp[/img]

Gelelim transpoze diye yanlış anlaşılması olayına. Akor basıp şarkı söylüyorsanız, aynı akoru nereden basarsanız basın, şarkıyı söylediğiniz ton değişmez ki Akorların transpozesi olmaz, çevrimleri olur.

Hoşgörünüze sığınarak, tezcanlılık edip bir yanlış anlamayı düzeltmek istedim...

Düzenleyen - Prohibit on 05/07/2007 23:40:20

Düzenleyen - Prohibit on 05/07/2007 23:54:43

Yorum

alıntı:
              --------------------------------------------------------------------------------

sol işaret parmağınla diye bi salaklık yapmıcam...

bu konu var birazdan kronik deli kilitler zaten bunu ya F akoru mesela sol işaret parmağınla 1. perdeyi bastırıp diğer lerini de A ve D tellerine 3. perdeye bascaksın. ilk önce parmağın kaslansın diye sadce işaret parmağınla tellere bas kelepçe gibi kullan .
              only_slipknot arkadaşımız bunu demiş de bare bu değil ki bu power akor
              eğer F akoru yapılacaksa işaret parmağınla tüm tellerin 1.perdesine basacan yüzük ve serçe parmaklarla da A ve D nin 3.perdelerine basacan

Yorum

ya ben 2.seneme girdim klasikte gitarım almira bendede bareli akor basarken cızlamalı ses çıkıor ii bastıımdanda eminim :S bayağı **** kasıorum cızz sesi çkmasn die :S almiranın dandik olduğunuda sanmıorm [:0]

Yorum

Benim haşere öldürdüğüm klasik gitarım da barelerde cızırdıyor(daha doğrusu her şekilde cızırdıyo) yani bi ustaya göstermekte şart sağlam kalsın istiyorum neticede ilk gitarım ,ilk göz ağrım ,ilk mutluluk kaynağım yani onu seviyorum(konudan çok saptım ya neyse konuya dönüyüm) tel yüksekliği bence en öenemli sorun perde leri yüksek yapıolar o da cızırtıya yol açıo tabi ucuz gitarlarda

Yorum

eğer iyi bastığınıza inanıyosanız o zaman kalitesindendir kesinlikle. pandora almira fena bi marka değil ama her modeli de iyi olacak diye bi şart yok tabi. ama şu da var. 2. seneme girdim diyosun eğer 2 yıldır o gitarı kullanıyosan fretlerde erime olmuş olabilir o yüzdende yapabilir cızırdamayı.

Yorum

Vay be eski günler tam 5 yıl oldu

Yorum

bende alalı 1 ay oldu

Yorum

kardeş benim 3 ay oldu.Çok çalışıyorum.sadece ritm çıkarmakta biraz zorlanıyorum ama o da uğraşıunca oluyor.Bare basmak bna da zor geldi ilk zamanlar kaliteli gitarlarda çok rahat ıoluyordu ama bnmkinde olmuyordu.Aklıma şu yöntem geldi.Bare bastığımda hangi tel cızırtı ****** 6. tel mi onu çıkarıp çalıştım.Daha sonra bareli akorlar arasında geçişler yap.Baktın artık bunları tam anlamıyla yapabiliyorsun sonra o teli tak ve çalışmalarına devam et.dediğim gibi 3 ay oldu ama biraz kafayı kullanmakla gitarı öğrenme süreci minimuma indirgenebilir..

Şimdi elektro aldm cort g254.çok memnunum ama daha amfide denemedim ::evil:

Yorum

kardeş benim 3 ay oldu.Çok çalışıyorum.sadece ritm çıkarmakta biraz zorlanıyorum ama o da uğraşıunca oluyor.Bare basmak bna da zor geldi ilk zamanlar kaliteli gitarlarda çok rahat ıoluyordu ama bnmkinde olmuyordu.Aklıma şu yöntem geldi.Bare bastığımda hangi tel cızırtı ****** 6. tel mi onu çıkarıp çalıştım.Daha sonra bareli akorlar arasında geçişler yap.Baktın artık bunları tam anlamıyla yapabiliyorsun sonra o teli tak ve çalışmalarına devam et.dediğim gibi 3 ay oldu ama biraz kafayı kullanmakla gitarı öğrenme süreci minimuma indirgenebilir..

Şimdi elektro aldm cort g254.çok memnunum ama daha amfide denemedim ::evil:
                            e tribal abimiz 5 yılda bare basmayı öğrenmiştir heralde

Yorum

akorları 1. pozisyondan çalmak yerine her zaman bareli yapmanin bi tersliği var mı 2 aylık olmama rağman uzun süre bare basabiliyorum ve rahat ses çıkarabiliyorum. 1. poz. dan çalmak pek hoşuma gitmiyor

Yorum

Benim fikrimce ellerin bir süre sonra yorulması biraz da tellerin yüksekliği ile alakalı bir konu. Tel yüksekliğinden olabilir mi? Alçaltmayı deneyip tekrar çalışmaya devam etmenizi öneririm.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

• Pemo02
                                  Elektro gitar hakkında bilgi lazım
                                  yazan Pemo02
                                  Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler.
                                  Elektro gitara başlama kararı aldım H-S-S manyetikli gitarlara bakıyorum ıbanez GSA60 BKN GIO SA modelini beğendim yeni başlayanlar için uygun mudur bu gitarı kullananlar varsa tonları...
                                  27-03-2020, 19:54
                                • oguz4517
                                  Telin çelik perde kısmında incelmesi
                                  yazan oguz4517
                                  Merhaba arkadaşlar. Ibanez aeg-8e elektro akustik gitarıma daddario 10-47 tel taktım. Bugün farkettim ki sol telinin 4-5. Çelik perdeline denk gelen kısmında kertikler mevcut. Perdelerde herhangi bir pürüz vs farkedemedim. Sizce problem ne olabilir?...
                                  25-03-2020, 19:33
                                • westside
                                  Akort Yaparken Ses Gelmesi
                                  yazan westside
                                  Gitarı mobil uygulama üzerinden akort yapıyorum ama burguyu(kulağı) çevirdiğim zaman 'tak' diye bir ses çıkıyor. Sanki bir şey yerine oturuyormuş gibi 1 haftadır bu sorun yüzünden akortsuz çalıyorum. Bu normal bir şey mi yoksa gitar...
                                  25-03-2020, 14:06

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                                X