Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bare basarken yaşanan sorunlar ve nelere dikkat edilmeli?

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Bare basarken yaşanan sorunlar ve nelere dikkat edilmeli?

benim gitarıma bare basınca cızlama yapıyor.bare basarken çok kasmam gerekiyor.gitarıda yeni almıştım neden yapıyor bir fikriniz var mı ya da bu sorunu nasıl giderebilirim

-------------
    tribal

Size bu konuda 2 şekilde yardımcı olmaya çalışayım...
    1) Gitarınız belli standarlarda üretilmemiş olabilir, ya da ucuz gitar diye tabir ettiğimiz bir gitardır..! Eğer bu konuda sizin de endişeleriniz varsa gitarı aldığınız yere götürüp bir başka gitarla değiştirmek, bunu yapamıyorsanız eğer, tamir ve bakım yapan bir enstrüman yapım ustasına göstermek olacaktır..! Bu durumlarda en genel sebepler sapın atmasıdır...! ya da perde yüksekliklerinde hatalar vardır..! tesviye gerekebilir.. şunu da unutmamak gerekir ki gitar kalitesi arttıkça, çalma kolaylığı da artar..!
    2) Tabi sizin gitar çalma seviyenizle de alakalı olan birşey, kaliteli bir gitarla da aynı sorunu yaşıyorsanız o zaman sorun sabırsız olmanız Çünkü bare akorlarında temiz ses elde edebilmemiz için belli bir süre beklememiz gerekiyor... İyi bir sonuç almak için de yapmamız gereken çalışmak çalışmak çalışmak...

iyi çalışmalar...

Yorum

teşekkür ederim benim gitar mazim 5 aylık kaliteli gitarlarda bareyi çok rahat basabiliyorum ve gitarım ucuz gitarlardan 90$ falan .tekrar teşekkür ederim

-------------
      tribal

Yorum

bare vs...

akorları govdeye yakınyerlerden calmayı sevıyorum malum barelı basıyorum akorları..ellerımın ve de barenın basılısının dogru olduguna emınım ama uzun surelı bu sekılde gıtar calamıyorum..bas parmagın altındakı kaslar cok fazla agıryor..sebebı ne olabılır.?
        cok sıkmamın etkısıde var galıba ama sıkmayınca ses cıkmıyoo yoksa tutusum mu yanlıs cıkın ckıbılırsenız ısın ıcınde..
        simdiden tesekkurler

oturarak is yapan tek canli tavuktur!
        ne duruyorsun ayaga kalk o zaman.....

Yorum

Hayır, bende de aynı sorun var. o şekilde çalışmaya devam et, bir süre sonra kasların güçlenecektir. bu da uzun süre o şekilde çalmanı sağlar. ama tutuşun yanlışsa bilemem.

Ama bare kurallarına uyuyorsan, kaslarının güçsüzlüğünden kaynaklanıyordur sorunun.

tabii soru selçuk abi ye sorulmuş, o daha ayrıntılı bilgi verecektir.

sevgiler...

iyi çalışmalar...

dEnİz

Yorum

Sağlaksan eğer solelinin baş parmağın karşıdan gözükmicek şekilde sapın arkasında ortada bir yerde olucak böylece perdelere ulaşman ve bareleri basman daha kolay olur..Ayrıca denız kralın dedığı gibi kasların alışması gerek..
            geri kalanı admin söyler..

Some one knows everything...
            but..
            Everythıng ıs nothıng for me...

Yorum

tamam durus aynen dedıgın gıbı ama 2 yıl kadrcık gecmıs bu zamana kadar guclenememıs mıdır acaba!
              su da var normal ilk 3 perdeyı kullanraka caldıgımda agrı falanda olmuyoo..bımıyorum artık

Yorum

valla aslında ıkı yılda olması gerekirdi ama gitarı tutuş gerçekten çok önemli..sen gene dediğim gibi kas işte kendini..

Some one knows everything...
                but..
                Everythıng ıs nothıng for me...

Yorum

Normal, ilk üç perde ile ne demek istedin? Mesela C akoru mu? Eğer bunu kastettiysen, olmaması doğal, bare kasları biraz fazla zorlayan bir harekettir. İlk üç perdede sürekli bareli akorlar basabiliyorsan, ama diğer perdelerde zorlanıyorsan, bu da daha fazla güç kullanmaktan kaynaklanıyordur. İlk perdelerde teller sapa biraz daha yakın olduğundan daha az kuvvetle temiz bir ses çıkarırsın. Ama dip perdelere doğru teller saptan uzaklaşacağından, uygulaman gereken kuvvette artar.

sevgiler...

iyi çalışmalar...

dEnİz

Yorum

selam herkese,
                    Şu an ben tatildeyim ve pek gitar çalmıyorum..! Aynı sorunla ben de karşılaşabilirim, önümüzdeki günlerde... Açıklama getirenler çok haklı, bare basmak daha zor ve kondisyon gerektiren birşey..!
                    Yani bu sorunu halletmiş olsanız dahi, gitara bir süre ara verip tekrar çalmaya başladığınızda aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu sorunu gitar çalmaya ara vermeseniz bile yaşayabilirsiniz..! Yani bareli pozisyonları çok nadir kullanıyorsanız! sorun herzaman devam edecektir..! Buna çözüm olarak şunu önerebilirim! 1. pozisyonda çaldığımız akorlu parçaları bareli pozisyonlara taşımaya çalışın..! Bunu kademe kademe yapabilirsiniz..!
                    Örneğin...
                    Em
                    D
                    C
                    B7
                    akorlarından oluşan bir parçayı, eminim hepinizin repertuarında bu akorlardan oluşan bir parça vardır
                    Hepsini 1. pozisyondan yani boş telleri de kullandığımız en basit halleriyle çalın..!
                    Daha sonra çaldığınız parçadaki B7 akorunu 2. pozisyondan basın sadec B7 akorunu..!!!
                    X24242
                    daha sonra D akorunu bareli pozisyona taşıyın ve zamanla hepsini, bareli pozisyonlara taşıyın hatta..! B7 akorunu
                    799877 pozisyonuna taşıyın... Diğer akorları da yeni pozisyonumuza en yakın yere tabii!!!
                    pozisyon değişikliklerini adım adım yaparsanız, ağrılar en aza iner ve adaptasyonumuz en iyi şekilde olur..!

hepinize iyi çalışmalar...

Yorum

bu kadar yazının üstüne yazı yazmak haddim değil ama.ben gene de bir kaç öneride bulunmak istiyorum.genelde bazı gitarların telleri çok yüksektir.iyi bi gitarın teli alçak olur.hatta bazılarının sapı dahada ince olabilir.bu yüzden bu gitarlarda bare basmak daha kolaydır.
                      dikkat ederseniz.gitarın tutuş şeklinde ilk kurallardan biri sol elimizin içinde yuvarlak bi kütle olduğunu düşünüp.tellere dik olarak basmamız gerektiğidir.flamenko ve klasik gitarla uğraşan herkesin kesin uyması gereken bi konudur bu.ama çoğu kişi bu kuralı sanki gitara ilk başlayanların yapmak zorunda oldukları bi teknik sanıyolar.yani zamanla sol el yavaş yavaş perdeye yaklaşıyor.ve bu şekilde oturuyor.ve bu yüzdende bare basmak zorlaşıyor.gitar çalmaya başlamadan önce mutlaka birkaç ısınma hareketi yapmalıyız.yoksa gitarı elimize aldığımız gibi bare basarsak iyi bir verim alamayacağımız kesindir..bare basmakta zorluk çekenler için bi kaç ısın ma hareketi göstermek istiyorum. bu hareketi hergün iki dakika yapmanız durumunda bir ayda bare sorununuz ortadan kalkacaktır.
                      ilk olarak 9.perdede (1) bare basıyoruz.geri kalan üç parmağımızla (2,3,4) alt tellerden üst tellere doğru geziyoruz.bi nevi bare basken solo çalıcaz ama perde atlamak yok.
                      sonra 8. 7. 6.5.4.3.2.1 perdelere geçip aynı işlemi tekrarlıyoruz.gitarı elinize alıp 2 dakika çalışmanız .yeterlidir...

Yorum

akorları 1. pozisyondan çalmak yerine her zaman bareli yapmanin bi tersliği var mı 2 aylık olmama rağman uzun süre bare basabiliyorum ve rahat ses çıkarabiliyorum. 1. poz. dan çalmak pek hoşuma gitmiyor

Yorum

bılgıler ıcın tesekkurler abıler...
                          bılmemek degıl ogrenmemek bu sozun ne kadar dogru oldugunu gosterdınız ama selcuk abı sunuda soylemden gecemıycem akorları tasıyorum tasımasına ama ses tabıı degısıyoo ama ben sesımı degıstıremıyoom..bu yuzden yazdıgınız akorları acıkcası ben ılk3perde haledıyorum aama yazılanlar tamın ettı benı tesekkurler...

Yorum

ben yeni üye olduğum için her konuya arkadan yetişiyorum .konu eski meski ama yazmada sakınca görmüyorum .var mı yoksa ?
                            ben 1.5-2 yıldır gitar çalıyorum fakat daha bared sorun yaşamadım .bence sen parmak parmak pozisyonunda hata yapıyorsundur .mesela yarım bare basmak için işaret parmağı 2. eklemden bükülür .böylece sorun kalmaz .bunu şekli daha kolay anlamak için işaret parmağınızı baş parmağınızın etli kısmına hafifçe bastırabilirsiniz .şekil hemen ortaya çıkar .
                            tam bare'de temiz ses çıkarabilmek için işaret parmağınızı yine ikinci eklemden hafifçe kırın .o zaman her türlü bareyi basabilirsin ağrısız sızısız uzun süre basarsın .bi dene bakalım basamzsan benim atıp tuttuğum ortaya çıkar .ben de herkesden özür dilerim .
                            ne yapiim,basa gelen cekilir !!!

Yorum

valla ben cok sacma bi sey solıcem ama benim sorunum da bare basmada benim elim esnek oldugu icin yamuk duruyo ve bare basamıyom bu nedenle baresiz sarkıları tercih ediyorum ama o da cok az sarkılarda var bi bare bassam beni kimse tutmaz manyak hızlı gecis yapmama ragmen bare basmayınca olmuyo gitarın cilvesi burda heralde ama ben hala bare basamıyom =(((((

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X