Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni başlayanlara öneriler

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Hakikaten komşu yaşla ne alakası var,zaurakh(amma zor yazması ) doğru demiş memlekette çok öküz var ayrıca o hangi konservatuvarmış merak ettim,o nasıl bir mantıkmış da öyle gitar konservatuvarın havasını bozuyormuş hiç güleceğim yokdu,öyle konservatuvar ve o kafa yapısında konservatuvarlı olmaz olsun,görünüşe göre klasik çalmak istiyorsun,sana tavsiyem madem ders alma durumun yok,monitör başından müzik öğrenilmez bu bir,ne yap yap bi şekilde bir iki adet klasik gitar metodu kitabı al,her gitar satan yerde var,olmadı netten al ama al mutlaka,madem ders alamıyorsun,bunlardan çalış,çünkü bu kitapların hepsinin temel içeriği aynı;klasik gitarda gerekli ilk teknikleri ve terimleri öğretiyorlar,legatodan,apoyandoya,arpejlerden,parm ak isimlerine,notalardan,akorlara ve birkaç pop ve klasik parçaya kadar barındırıyorlar içlerinde,önce bunları iyice öğren,parmak isimlendirmeleri vs,nota bilgini genişlet,ardından sitemizdeki nota arşivinden basit parçaları indir ve çalış,mesela; romance,adelita,lagrima,carulli etüdler,carcassi etüdler,bunların çoğunu çaldıktan sonra zaten gitarda giriş seviyesini aşmışsın demektir ki bu yazdıklarımın pek çoğunu rahatça kendin çalışabilirsin,nota zamanlamasında sorun yaşarım dersen çeşitli programlar var,parçayı pc de o programa yazıp dinleyebilirsin,**** daha kolayı netten o parçanın mp3 ünü indirip dinleyebilirsin ki daha iyi olur,bu tarz parçaları çaldıktan sonra asıl gitar repertuvarına girebilirsin ki çoğu sitemizde var artık mesela sor,lobos,basit bachlar,albeniz,mangore,granados,sanz,scarlatti,kl eynjans bunları çalmak biraz daha zaman istesede kendi başına imkansız değil,sen başla çok takılırsan biz yardım ederiz komşu,bu arada sana en çok önerdiğim alıştırma İ M İ M şeklinde ikilemeler,bunu iyice hızlandır,her türlü gamı çalış,çok gerekli,hadi bakalım,kolay gelsin komşu

Yorum

sparhawk çok güzel anlatmış.Mesela ben de ders almadan çalışıyorum ve gayet memnunum ve çevremde benim gibi biçok insan var.yani illaki başka insanlara muhtaç deilsin...

Yorum

merhaba.yardımlarınız için çok teşekkürederim. yazdıklarımın garip gelmiş olması çok normalbenim de aklımın ucuna gelmezdi bunları yaşayacağım,neyse.. klasik parçaları çalışmaya "azpiazu" ile başladım. şu sıralar "satriani"nin eserlerini çalışıyorm. tablardan kolaylıkla çıkarıyrm tabi hız için biraz daha zaman gerekli. sadece klasik tarzda çalmıyorm..rock müzik daha fazla yer kapladı her zaman arşivimde. beğendiğm grupların parçalarının tabı var elimde bunlardan da çalışıyorm,çalıyorm...ama nereye bastığımı ne yaptığımı bilmeden ezbere. hiç bi bilgi birikimim olmadan kendimi ileriye götüremiyorm.her yeni parçada sıfırdan başlamak zorundayım çünkü bi şey bilmiyorm.. bu da çok zor oluyor her defasında. belki daha zor parçaları çalıyorm tablardan ama önüme nota geldiğinde bakıyorm öyle bi başkasına muhtaç olsaydım zaten bu seviyeye gelemezdim tabi.. demek istediğim işin teorik kısmının çok karışık geldiği. dediğiniz gibi kitap almakla başlycam,sitedeki etütlere de bakarım.. bakalım,umarım istediğim seviyeye gelebilirim tek başıma bu arada gitarım akustik. tekrar teşekkürediyorum,hoşçakalın.

Yorum

merhabalar,yazdıklarınızı baştan sona okudum ve çok etkilendim.iki gün önce klasik bi gitar aldım.bağlama çalmayı biliyorum ama gitar çok farklı.notaların yerini öğrendim diyebilirim ama neden ikişer üçer tane mi sol falan var ki.yani teorik yanını öğrenmek çok zor galiba.ders alma gibi bir şansım da yok.bulundugum yerden dolayı.kendim yapabilirmiyim acaba.ha bir de sanki her geçen saniye aleyhime işliyormuş gibi geliyor.gitarı elimden her bıraktıgımda vicdan azabı çekiyorum.sanki onu elimden bırakmayı çalmayı öğrenene kadar haketmiyorum.anlıyacagınız,birçok arkadaş gibi zor durumdayım.bunu yapmayı çok istiyorum.çalışmak sanki yetmeyecek gibi geliyor.ders almadan yapamama korkusu var.bana yardım edin lütfennnn

Yorum

bu arada kısa bir biçimde nota bilmek zorunda mıyım sorunsalına değinmek istiyorum...

gitarla ilgili pek çok yazılı kaynak hala notasyon sistemiyle yazılmaktadır. notasyon sisteminden çok uzun bir süre boyunca vazgeçileceğini de sanmıyorum. (sanırım tembellere kötü bir haber oldu bu!) tab sistemi yaygındır ve fakat tabdan önce nota gelmektedir... Ayrıca sürelerini öğrenmeseniz bile teori ve armoni çalışırken zorunlu olarak nota bilmeniz gerekecektir...

nota okumak zorunda değilsiniz. ama nota okumayarak notasyonla yazılmış binlerce kaynağı da reddetmiş olursun. iyi bir hoca ile çalışırsanız notasyonun sandığıız kadar zor olmadığını göreceksiniz.

diğer yandan naçizane bir iki görüş...

istediğiniz zamanlarda çalışın. içinizden gelmeyen bir çalışmanın size bir getirisi olmayacaktır.
            çalışmalarınızı teknik, armoni, kulak olmak üzere üç grupta toplayın.
            hedefleriniz olsun. hedefsiz çalışmak boşa kürek çekmektir.
            bu işin çok büyük bir kısmının çalışmak olduğunu unutmayın. yetenek önemlidir;ancak işlenmeyen yetenek bir işe yaramaz...
            grupla çalışın. sonsuza dek tek çalamazsınız! insanlarla birlikte çalmayı öğrenin.

profesyonel yardım almak zorunda mıyım?
            evet! dersem beni öldürürsünüz herhalde! hayır zorunda değilsiniz. Ancak tüm müzik kitapları insanların bir takım temel şeyleri bildiği kabul edilerek yazılır. Dolayısıyla bu alanda zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca yanlış teknikler geliştirmeniz de mümkün. Hoca ile çalışmak zorunda değilsiniz ama gerektiğinde profesyonel yardım almak küçüklük demek değildir! Yukarıda belirttiğim gibi durumlarda profesyonel yardım gerekebilir. bu konuda kompleks yapmayın!!!

müzik kulağı bu işte ne kadar önemlidir?
            kulağın bu işte ciddi bir payı vardır. ancak şunu unutmayın müzik kulağı geliştirilebilir. müzik kulağım kötü diye bırakmayın, işe asılın, bir süre sonra sesleri daha rahat ayırt etmeye başladığınızı fark edeceksiniz... kolay parçaları kulaktan çıkarmaya çalışın.

araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. unutmayın sanatla uğraşıyorsunuz ve bu işin sonu yok. ben bitirdim dediğiniz an gitar sizin içinizdeki yolculuğunu tamamlamış demektir, duvara asın ve yeni bi uğraşı bulun!!!

şimdilik benden bu kadar! ukalalık ettiysem affola!

Yorum

gercekten guzel seyler yazmıssın.**** bır bılgı sahıbı olduk ve comezlık ıcın ıyı bır baslangıc yaptık denebılır.yalnız bırde comezler ıcın nerden hangı parcalardan hangı alıstırmalardan baslamalılar.bu konuda da bır kac bılgı verebılırsen cok mınnettar kalıcaz tum comez arkadaslarla bırlıkte.hepımız adına sagol.

Yorum

artık kabus bitti.salı günü özel ders almaya başlıyorum yaklaşık 2 aydır kendimi parçalamıştım ve sanki olduğum yerde sayıyordum ama artık bir hocam var.çok uygun bir fiyata haftada 1 saat ders alacam.çok harika bi gün benim için.herkese allah böyle bi fırsat nasib etsin.belki yakında sahnelerdeyim :evil:

Yorum

ben yeni başlamadım ama hiç kursada git medim amam söyleye bildiğim her şarkıyı çala bili yorum

Yorum

Bence elektro çalmak isteyen elektro gitar ile başlamalı...Elektro gitar çalabilmek için klasikle baişlama hikayesi sadece bu piyasada para için yapılan şeylerdeir.Sakın kulak aslmayın hangi enstrumanı istiyorsanız onla başlayın.Ayrıca ders almanın önemini de vurgulamak isterim.İyi bir hocadan ders almak büyük yarar sağlayacaktır.

Düzenleyen - soundofsilence on 29/05/2006 17:03:01

Yorum

aynen katılıyorum benim gitarım nası bilen varmı yaaa washburn x12 200 ytl ye aldımm
                      bi yorum yapınn

Yorum

çok iyi bir gitar değil hatta kötü bir gitar ama zaten çok para vermemişsin.bak bu gitarda iyi ses almak gerçekten zordur çünkü gitarının manyetikleri her vuruşunu iyi bir şekilde alamayabilir (hammer on lar pull of lar falan) ama vazgeçme hırs yap:evil: bundan sonra daha iyi bir gitara geçtiğinde çok rahatlarsın ve daha iyi çaldığını görebilirsin..ben çalışmaları klasik gitarda yapıyorum klavyesi daha kalın,onda çaldıktan sonra elektro gitarı elime alıyorum,**** fark oluyor....

Yorum

ben bi yardımda almadım fakat ii bi amfi alsam çünkü elimdeki amfi acayip cızırtı yapıyoo bana eletrodan anlyan biri özelden msn atabilirse sevnirim gerçekten

Yorum

kulak parmak yetenek ve iyi bir gitar ve en önemliside günlük düzenli parmak açma ve güçlendirme alıştırmaları yapmak

Yorum

bende yeniyim hem yeni üye oldum hemde gitarımı bu hafta alıcam bende klasik düsünüyorum baslangıc icin birde yas önemliymiş ya ben 15 yaşımdayım çok mu gec kaldım

Yorum

ben o zaman hiç başlamayım ya 19 olduk beaw

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

• Pemo02
                                  Elektro gitar hakkında bilgi lazım
                                  yazan Pemo02
                                  Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler.
                                  Elektro gitara başlama kararı aldım H-S-S manyetikli gitarlara bakıyorum ıbanez GSA60 BKN GIO SA modelini beğendim yeni başlayanlar için uygun mudur bu gitarı kullananlar varsa tonları...
                                  Dün, 19:54
                                • westside
                                  Akort Yaparken Ses Gelmesi
                                  yazan westside
                                  Gitarı mobil uygulama üzerinden akort yapıyorum ama burguyu(kulağı) çevirdiğim zaman 'tak' diye bir ses çıkıyor. Sanki bir şey yerine oturuyormuş gibi 1 haftadır bu sorun yüzünden akortsuz çalıyorum. Bu normal bir şey mi yoksa gitar...
                                  25-03-2020, 14:06
                                • oguz4517
                                  Telin çelik perde kısmında incelmesi
                                  yazan oguz4517
                                  Merhaba arkadaşlar. Ibanez aeg-8e elektro akustik gitarıma daddario 10-47 tel taktım. Bugün farkettim ki sol telinin 4-5. Çelik perdeline denk gelen kısmında kertikler mevcut. Perdelerde herhangi bir pürüz vs farkedemedim. Sizce problem ne olabilir?...
                                  25-03-2020, 19:33

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                                X