Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni başlayanlara öneriler

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• elektro gitara direk başlamak emeklemeden koşmak gibi gelior bana. benim düşünceme ve çoğu arkadaşımızın da tavsiyelerine bakarsanız klasik gitar başlangıç olarak çok ideal bir yol. önce notaları sonra ritim ve akorları öğreniyorsunuz. klasik gitarda gam öğrendikten sonra da solo çalmaya başlıyorsunuz. perdeleri elektroya göre daha aralıklı olduğundan geçiş sürecinde çelik teller haricinde pek bir sorun yaşamıyorsunuz. ayrıca klasik gitarda solo atabilen birisi elektroda gözü kapalı oynaya oynaya solo atmaya başlayabilr bence. benim hem elektro hemde elektro akustik gitarım var. uzun zaman çalamadığım için çoğu şeyi unuttum, yavaşladım, parmaklarım güçsüzleşti ama şimdilerde yeniden başladım ve eski halime dönmeye hatta onu bile geliştirmeye kararlıyım. çalışmalarımı elektro gitarda yapmıyorum. akustik gitarımı kullanıyorum. elektro kalitesinde ses almak artık günümüz teknolojisinde çok kolay. gitarı pc ye bağlayıp en basiti guitar fx box kullandığınızda sanki elektro çalıyormuşsunuz gibi olabileceği için sesten yana sorununuz olmuyor. bu da size direk olarak elektro gitar alıp birşey başaramadan gitardan soğumayı değil aksine aynı hevesle kendinizi geliştirmenize yardımcı oluyor. ve bu öğrenme sürecinden sonra gerçekten elektroya geçerken zorlanma hissetmiyorsunuz. benimki sadece tavsiye uyarsınız uymazsınız sizin bileceğiniz birşey. herkese müzik dolu bir yaşam dilerim

Yorum

• Beyler, ben gitara bi 5 6 ay önce başladım. Aslında 3 4 sene önce bir yıl kursa gitmiştim, ama o zamanlar küçük olduğum için bu işi hiç sallamamıştım nerdeyse hiç öğrenememiştim. Şimdi inanılmaz bir şevkle başladım. Bi elektro aldım. 5 aydır falan çalışıyorum. Ritim falan pek takmadım çünkü acayip şekilde solocu olmak istiyorum. Sırf solo çalıştım. Guitar prodan neredeyse her şarkının tabına bakarak şarkıyı çalabiliyorum. Solosu çok zor olanlar hariç tabi. Her neyse. Kursa gitmedim bu 5 ay hep kendim çalıştım. Zor oldu tabi, özellikle nota bilgisi ve gam öğrenmek çok zor oluyor. Nota bilgisini hallettim sayılır. Klavye üzerindeki notaların yerini ezbere bilmesemde bulabiliyorum. Gam bilgisiyse şöyle böyle oturdu. Bi gam öğrenip sürekli onun üstünde çalışıyorum. Sürekli düzgün sesler kulağa hoş gelen melodiler yakalamaya çalışıyorum. Ama olmuyo.
      Ağbimin bir arkadaşı var tabi 6 yıldır çlaıyo. Ve gerçekten güzel çalıyo. Bir gamdan bile harika sololar atıyo. Kulağa çok hoş gelen şeyler yakalıyo. Fakat ben deliricem 1 aydır sırf aynı gama çalışıyorum ve hala düzgün şeyler çıkaramadım. Bunun yolu nedir? Tecrübe deyip duruyo da artık bıkkınlık geldi.

Bir de şunu sorucam. Gamlar da pozisyon değiştirmek nasıl oluyor. Mesela La minör gamını bilmem kaçıncı pozisyonda çalarken bilmem kaçıncı pozisyone geçiş nasıl yapılıyor. daha doğrusu neye göre. Her pozizsyondan her pozisyona atlanılmıyormuş. Dolayısıyla hangi pozisyona atlıyacağımı neye göre belirleyecem.
      Bir de bir gamdan başka bir gama geçişi nasıl belirlicem. Mesela La minör gamından hangi gama geçebileceğimi nasıl geçebileceğimi nasıl anlıyacam.

Bir de nota okumayı bilmek çok önemlimi. Ben bilmiyorum kaç kere öğrenmek istedim ama düzgün öğreten yerler yok. Kitap var onda anlayamadım.Öğretemiyo. İnternetten baktım bulamadım. Bunu öğrenmessem kötü sonuç doğururmu?

Bu gitarın teorik kısmı gerçekten çok zor ya. Yeni başlayanların şevkini kırmak istemem de gerçekten çalma isteği yoksa, tembelsen hiçbir şey yapamazsın bunda. Bilgisayar kadar karışık bir alet bu.

Yorum

• slm

ben yarın başlıyorum elektro gitar kursuna. bana şans dileyin arkadaşlar inş. bu işi becerebilirim. çok istekliyim.

Yorum

• Bu konu varken yeni bir başlık açmam yersiz olur sanırım =) ben 6-7 aydır elektro çalıyorum, ondan önce klasik gitar kursuna da gittim(bence zaman kaybıydı gittiğim hocadan dolayı.. 4/4 lük ritm ve 4 akorla 50 tane şarkı verdi adam..) , guitar pro falan götürüyorum işi kursta gösterdikleri şeyler akorların nasıl basılacağı bazı gamlar(Ama ezberden notaların yerleri sadece) fakat ben işin teorisini de öğrenmek istiyorum yavaş yavaş nereden ve nasıl başlamalıyım yolu gösterirseniz öğreneceğime inanıyorum

Yorum

• Diziler (majör-minör) ve bu dizileri oluşturan aralıklardan başlayabilirsin. Bir kez başladığında gerisi gelecektir.
            Kolay gelsin.

Yorum

• SLM sogolun verdıgınız degerlı bılgıler için .ben kendı capımda calıyorum ve aynı zamanda sarkıda soyleyebılıyorum.Kulagımda ıyı.genelede hepkulaktan calıyorum.Ama nota ogrenmek ıstıyorum .Cunku nota olmayınca onum tıkalı hıssedıyorumk kendımı.Nota ıcın kaynaklarda var ama nedend hep sıkıcı gelıyor.Bunu zevklı bır sekılde yapmak ıstıyorum.Notalrı zevkle ogrenebılecegım bır kayanak ıhtıyacım var ama elımdekızıya aydın tanın kıtabı.Ve sıkıcı gelıyor bana.Flemenko ogrenke hedefım.Ama nota sart.Onumun acılması ıcın bana tavsıye edebılcegınız ıyı bır kaynak kıtab var mı.Sımdıden tesekurler

Yorum

• Öncelikle yazım konusunda biraz daha dikkatli olursan, okunman ve anlaşılman kolaylaşacaktır.

Şunu da "incelikle" belirtmek isterim ki, nota okumak senin yukarıda yazını okumaktan daha kolay!

Kırmak için değil, sadece hassasiyet göstermen için bunları söylediğimi bilmelisin.

Şimdi söylediklerine bir bakalım; elimizde ne var?: "Kendi çapımda çalıyorum, kulağım iyi, şarkı söylüyorum" yani temel olarak birçok deneyimi kazanmışsın, geriye sadece nota okumak kalmış ki sen de bunun önünü tıkayan bir durum olduğunun bilincindesin.

Bu durumda, tüm gücünle nota okumanın üzerine gidebilir ve onu çözebilirsin, çünkü nota okumayla birlikte halletmen gereken diğer özellikleri kazanmışsın.

Nota okumayı öğrenmek çok da keyifli bir yol değildir ve bu yüzden hep uzak durulur ama müzik ile uğraşıyorum diyen birinin nota okumayı bilmemesi de nahoş olur. Müziğin evrensel ve geçerli dili "nota"dır. Nota öğrenmek bir yabancı dil öğrenmek gibidir.

İnternette nota okuma ile ilgili bir çok kaynak bulabilirsin, bunların arasından kendi çalışma disiplinine uygun olan birini seçip çalışmaya başla, derim.

Aramanı Google'da "Bona", "Sight Reading" gibi kavramlarla daha geniş yapabilirsin.

Nota okuma tekniklerinin bir tanesi de "Kodaly" Yöntemidir, aramalarında bununla da ilgili kaynaklar bulacağına eminim.

Bir an önce başla, başlamazasan bitiremezsin...

Kolay gelsin,
                Son güncelleyen hksm; 10-01-2009, 23:06.

Yorum

• hoca bize evlerinin öü boyalı direği çaldırtınca kursu bıraktım

Yorum

• neden belki daha sonra petrucci falan çaldırırdı?

Yorum

• suat_cem77 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                      SLM sogolun verdıgınız degerlı bılgıler için .ben kendı capımda calıyorum ve aynı zamanda sarkıda soyleyebılıyorum.Kulagımda ıyı.genelede hepkulaktan calıyorum.Ama nota ogrenmek ıstıyorum .Cunku nota olmayınca onum tıkalı hıssedıyorumk kendımı.Nota ıcın kaynaklarda var ama nedend hep sıkıcı gelıyor.Bunu zevklı bır sekılde yapmak ıstıyorum.Notalrı zevkle ogrenebılecegım bır kayanak ıhtıyacım var ama elımdekızıya aydın tanın kıtabı.Ve sıkıcı gelıyor bana.Flemenko ogrenke hedefım.Ama nota sart.Onumun acılması ıcın bana tavsıye edebılcegınız ıyı bır kaynak kıtab var mı.Sımdıden tesekurler
                      http://www.mygitar.com/forum/showthread.php?t=23665
                      temel nota bilgilerini bu linkten öğrenebilirsin

Yorum

• :gitar::gitar::gitar:elektro gitar çalmak istiyosanız kesinlikle klasik gitarla başlamalısınız direk elektro gitara geçerseniz parmaklarınız feci halde yara olur önce klasikten başlarsın bi alışırsın elektro gitarda zorlanmazsın rahatlıkla çözersin altyapın olur en azından(bence)

Yorum

• xxxrockxxx isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                          :gitar::gitar::gitar:elektro gitar çalmak istiyosanız kesinlikle klasik gitarla başlamalısınız direk elektro gitara geçerseniz parmaklarınız feci halde yara olur önce klasikten başlarsın bi alışırsın elektro gitarda zorlanmazsın rahatlıkla çözersin altyapın olur en azından(bence)
                          gereksiz bişeydir bu müzik aleti satan mekanların daha fazla satış yapabilmek için geliştirdigi bi stratejiden ibarettir bence.

Yorum

• hiç kimse saçmalamasın . elektro çalmak isteyen gider bir elektro alır . ama hem klasik hem elektro çalmak isteniyorsa önce klasik öğrenilir . hem klasiği öğreneceksin . hatta belkide pena kullanmadan çalacaksın . sonra elektroya geçince penaya alışamıyacaksın . bu klasikle başlama fikri tamamen kurs veren kişilerin fikridir . çünkü hem klasik gitar kursu , hemde elektro kursu parası alırlar . ve gitar satan yerlerde sadece para için bu görüşü benimserler . önce klasikle filan başlanmaz

ben elektroyla başladım . gayette mutluyum . yani elektro gitar çalmak istiyorsan git bi elektro al .

KLASİK GİTARLA BAŞLAMANIN SİZE YARARI 2 İSE ZARARI 5 DİR . bunu unutmayın .

Yorum

• Ben de elektroyla başladım. Yine olsa yine aynısını yaparım. Farklı enstrümanlar bir kere, aynı değiller, benzerler. Pratik açısından bayağı fark var zaten. Elektroyla başla, elektroya alış, zaman kazan.. : )

Yorum

• Elektro gitar çalacaksan elektro alırsın. Davul çalacaksan gider davul alırsın. Zurna çalacaksan gider zurna alırsın...........................
                                Yeterince açık oldu sanırım.
                                Son güncelleyen heavyR; 23-03-2009, 20:10.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                                Initializing Tabs & loading Content...
                                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

• Pemo02
                                  Elektro gitar hakkında bilgi lazım
                                  yazan Pemo02
                                  Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler.
                                  Elektro gitara başlama kararı aldım H-S-S manyetikli gitarlara bakıyorum ıbanez GSA60 BKN GIO SA modelini beğendim yeni başlayanlar için uygun mudur bu gitarı kullananlar varsa tonları...
                                  27-03-2020, 19:54
                                • oguz4517
                                  Telin çelik perde kısmında incelmesi
                                  yazan oguz4517
                                  Merhaba arkadaşlar. Ibanez aeg-8e elektro akustik gitarıma daddario 10-47 tel taktım. Bugün farkettim ki sol telinin 4-5. Çelik perdeline denk gelen kısmında kertikler mevcut. Perdelerde herhangi bir pürüz vs farkedemedim. Sizce problem ne olabilir?...
                                  25-03-2020, 19:33
                                • westside
                                  Akort Yaparken Ses Gelmesi
                                  yazan westside
                                  Gitarı mobil uygulama üzerinden akort yapıyorum ama burguyu(kulağı) çevirdiğim zaman 'tak' diye bir ses çıkıyor. Sanki bir şey yerine oturuyormuş gibi 1 haftadır bu sorun yüzünden akortsuz çalıyorum. Bu normal bir şey mi yoksa gitar...
                                  25-03-2020, 14:06

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                                X