Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Teller konusunda yardım lazım?

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Alışveriş Teller konusunda yardım lazım?

Merhaba benim birkaç sorum olacak.Öncelikle benim gitarımdaki tel D'addario EXL120(042-009).Bu 042-009 nedir?Ben buna mesela 046-010 ernie ball takabilirmiyim?Rakamlar neyi ifade ediyor?Bu tel işinde heralde ernie ball iyi duyduğuma göre.Bu sayfadaki en iyi model hangisi?(en dayanıklı en ses kalitesi yüksek en hafif ve bend yapması kolay)

Lütfen acemiliğimin kusuruna bakmayın bir sorum daha var.Gitarı amfiye bağlamadan kalın E telinin 2. perdesini çalıyorum böyle bir titreme oluyor normal olarak ama sonra arkasından sanki tel titrerken 15 ve 16. tellere çarpıyor gibi değişik bir titreme sesi daha geliyor sizce bu normal mi?

Rakamlar tellerin kalınlığını ifade eder. Genel olarak gitarların ilk sap ayarları 009-042ye göre yapılır. Sen bu tür sap ayarına sahip gitarına 0.10 luk tel takımı takarsan, çalması çok zorlar parmaklarını nedeni ise sap ayarının 009 luk tel takımına göre olmasıdır. D'dadario, Ernie Ball firmaları sağlam ürün üretmektedirler. Bunun yanında yine kaliteli Fender, Yamaha gibi tel üreticileri de bulunmaktadır. Bend yapma konusunda ise 009luk tellerde daha rahat bend yapabilirsin. Ama diğerlerine de alışırsan sorun yaşamazsın.

İkinci soruna gelecek olursak, bunun birçok nedeni olabilir. Sap ayar dengesinin bozulması en çok karşılaşılan durumdur. Tabii telin eski olması gibi unsurlar da belirler bunu. Ama sorun sap ayarındadır büyük ihtimal.

Sevgiler
    Son güncelleyen flightsim; 26-07-2011, 15:37.

Yorum

Çok sağol peki sap ayarını nasıl yapabilirim mesela kursa gitceğim yerdeki hoca yapabilirmi?

Yorum

Genelde lütiyerler bu işi yaparlar ama hocanın da bu konuda bilgisi varsa yapabilir tabii ki.

Yorum

Bakım işinede lütiyerler bakar var heralde değilmi?

Yorum

gitaristjo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
            Bakım işinede lütiyerler bakar var heralde değilmi?
            Bakım derken kastın, klavye temizliği, entenasyon ayarı, manyetik değişimi, sap ayrı falansa evet. Ama tel değişimi gibi ufak tefek şeyleri genelde gitar sahibi yapar, yani yapmalıdır.

Yorum

Farkındayım da insan acemi olunca.Birde ne kadar zamanda bir bakım yaptırmalıyım?

Yorum

Klavye seni rahatsız etmeye başlayınca yaptırırsın bakımı.

0.42 en üst telin kalınlığını, 0.09 da en alt telin kalınlığını belirtir. Setler en alt telin kalınlığına göre adlandırılır.

Markalara gelirsek ben Elixir kullanıyorum. Tavsiye ederim. Biraz pahalı ama tonları ve dayanıklılığı çok iyi.(tel takarken la telini koparmıştım yerine d'addario takmıştım şu anda d'addario simsiyah ama diğerleri ilk günkü hallerine yakın. )

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                Initializing Tabs & loading Content...
                Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                X