Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yes kitabı 10 yaşında.

Collapse
X
 
 • Filtre
 • Saat
 • Göster
Tümünü Sil
new posts

 • Yes kitabı 10 yaşında.

  İkinci Dünya Savaşı'nın yaralarını yeni sarmış, altmışları karşılayan İngiltere'nin kabuk değiştirmesiyle Beatles'ın ardından Yes de rock maratonuna katıldı. Rock'ın Roll'dan ortaçağın fantastik barok dönemine, oradan da teknolojinin sınırsız imkanlarıyla zirveye yapılan yolculuğun, 28 yılı aşan ve "evet" dedirten bir müzik macersının anlatıldığı bu kitap rock tarihinin küçük bir panoramasını sunuyor...Cem Akkılıç 1997

  ---------------------------------------------------------------------------------------------
  YES 10 Yaşında

  Evet tamıtamına 10 yıl oldu Yes kitabım çıkalı.Türkiyede bir ilkti ve ne yazık ki ilk ve son olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.Kitabı hazırladığımda o zamanlar ne internet
  diye birşey, ne de bu günün gelişmiş bilgisayarları yoktu bende.Kitabın hazırlanması için gerekli olan materyaller son derece kısıtlıydı.Varolan şey bir plakçalarım ve Yes in her biri sanat eseri sayılacak plaklarından ibaretti ve de geniş hayalgücüm.Sadece bu imkanlarla hazırlamıştım kitabımı.
  Bir daktilodan dahi mahrum samanlı kağıtlara el ile yazdığım eskizler kitabı oluşturdu ve Yes’in kendisine yürekten bağımlı hayran kitlesinin kütüphanelerinde saklanmaya devam ediyor.Bunu adım gibi biliyorum.Metallicaların Nirvanaların Pearl Jamlerin prim yaptığı bir dönemde kartpostal basar gibi üretilen Metal müzik kitapları ve dergilerinin yanında Yes bir
  süs gibi duruyordu aslında.
  Yes kitabı hazırlık aşamasındayken yanlızca bu zorluklarla boğuşmak zorunda kalmamıştı.Editörlerin sert muhalefetine, acımasız eleştirilerine dayanmak zorunda kalmıştı, hatta yayınevi kitabı basmak konusunda karar verdiğinde kitabın ticari zararının diğer kitap satışlarıyla dengelenebileceği söylenmişti.
  Metal müziğin endüstiri olduğu doksanlarda cilalı parlak kağıtlara basılan heavy metal müzik kitaplarından kaç tanesi hatırlanıyor acaba şimdi?.Yes’e sıkı sıkıya bağlı fanatikleri için (her yaş grubundan)Türkiye’de hazırlanmış bu yeğane tek kitabın değeri kuşkusuz çok büyüktür.Fakat Yes dönemin şartlarına göre ticari bir intihar olarak görülmüştü ve bu açıdan
  tüm diğer kitapların arasında bir istisnaydı kuşkusuz.Yayınevi için boşuna sıkılmış bir kurşun, az sayıda bulunan fakat gruba gönülden bağımlı hayranları için bulunmaz bir nimetti .Kısa süre sonra görüldü ki Müzik kitabı endüstirisi baronlarının(kişi isimleri vermek istemiyorum)kaygıları boşunaymış. Kitabın basılmasına karşı olan(ticari intihar olarak gördükleri için)birkaç editör bile basım tarihinden sadece 3 ay gibi kısa bir sürede Yes’ ikinci baskıya girmesini hayretle ve şaşkınlıkla izlemişlerdi.
  2010’lu yıllara yaklaştığımız şu dönemde hala Yes’le ilgili yeni bir kitabın yazılmamış olması ne kadar üzücü olsa gerek.Oysa ben tüm imkansızlıklar içinde Yes’i hazırladığımda en büyük
  amaçlarımdan biriside bir milatın başlangıcı olmasıydı.İleride benden çok daha fazla imkanlara sahip olabilecek müzik yazarlarının Yes’le ilgili kitaplar yapmasını beklerdim.Ancak ne yazık ki devamı getirilemedi.Kısacası bayrağı kimselere devredemedik.Yes grubuna gelirsek; grup70’lerde müzik devriminin içersinde yeterince yerini almıştı.80lere doğru çöküş dönemide yaşamıştı.Ancak Yes 90’lara çok daha güçlü temellerle giriyordu.Kuşkusuz O yıllarda çıkartmış olduğu albümler için saman alevi denilebilir.Fakat Yes bir klasik olma konusunda 90ları bir şıçrama tahtası olarak kullanmıştı diyebiliriz.Yes zaten 70’lerde piyasaya sürmüş olduğu albümlerle sırtını sağlama almıştı ve 90larda bu kredisiyle besleniyordu.Herşeyden önce Grup artık 80lerin ezici,yıkıcı punk akımının o büyük sallantının tecrübesini yaşamamışmıydı? İşte 90ların poprock, hip hop akımındanda sıyrılıp 2000’lere merhaba diyebilirdi ve aynende öyle oldu.Yes bundan 300 yıl sonrada dinlenecek, konuşulacak bir müzik grubu konseptini , müzik ekolünü ve tarihin derinliklerinden almış olduğu tınıyı en başlarda zaten yakalamıştı.

  Evet işte bu konsepttir,ekoldür ve tınıdır beni 10 yıl önce bu kitabı yazmaya yönelten ve şimdi kitabın10.yaş gününde bu yazıyı yazdıran.Tüm Yes’cilere sevgilerle.

  CEM AKKILIÇ
  Heybeliada İstanbul 2007


  http://www.geocities.com/yesturkiye/archv.html

 • #2
  Cem Bey, yazdığınız kitabı elinde bulunduran sınırlı sayıda YESsever'den biriyim. Bu yolla size teşekkür etme fırsatı bulduğum için de çok mutluyum. Şu anda da sizin kitabınızın şerefine "Close To The Edge" şaheserinden Siberian Khatru isimli parçayı dinliyorum.

  Yes, gerçekten her müzik severin en azından bir kere dokunması, değinmesi, dinlemesi gereken bir grup. Daha önce bir başka forumda (sanyorum arama motorundan YES şeklinde arama yaparsanız o konuya ulaşılabiliyor.) Drama, 90125 ile YES'e güzel bir başlangıç yapılabileceğini söylemiştim. Bu konunun içerisinde bu düşüncemi de yinelemiş olayım.

  Tekrar teşekkürler Cem Bey.. Kitabın doğumgünü de kutlu olsun.

  Yorum


  • #3
   İlginize ve kutlamanıza çok teşekkür ederim.Ülkemizdeki tüm YES fanları sizin gibi çok sevdiler kitabımızı.Tarih henüz vermiyorum ancak kitabın güncelleştirilmiş yeni baskısını hazırlamayı düşünüyorum.Ayrıca bunun dışında YES fanlarının izlenimlerini yazabileceği özel bir bölüm oluşturmak istiyorum kitapta.Sanırım bu da gerçekleşirse bir ilki daha başarmış olacağız.Bu fikir bana çok enteresan geliyor.
   Bu arada sözünü ettiğiniz konuyu tam olarak anlayamadım.Bana konuyla ilgili daha detaylı bir açıklama yaparsanız ilgilenebilirim.

   Teşekkürler.

   Düzenleyen - CEM AKKILIÇ on 21/09/2007 14:36:21

   Yorum


   • #4
    Sevgili CEM AKKILIÇ ve duvardaki_kukla kullanıcı isimli arkadaşım ;

    Böyle muhteşem bir grubun ne acıdır ki ülkemizde fazla dinleyicisinin bulunmaması tüm YES severlerin ortak acısıdır diye tahmin ediyorum. Yukarıda bahsi geçen kitabı okuyabilen ve rafında en yukarıda duran nadir insanlardan biride benimdir herhalde. Nadir insanlar diyorum çünkü aradan bunca sene geçmiş olmasına rağmen bunca emekle yazılmış bir kitabın değerini anlamak malesef çoğu dinleyiciler tarafından zor oluyor.

    Yes benim hayatımda herzaman aprı bir yer tutmuştur, herzaman bir köşesi olmuştur kalbimde. Sizlerinde belirttiği gib YES dinlemek, özellikle de kitabını yazmak ülkemizde emek isteyen bir uğraş.

    Bu şahane kitabı yazan ve güzel yorumlarda bulunan ikinize de en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

    NOT: Sanırım artık daha da heyecanlanacağız, yeni bir kitabın müjdesi ile. Tekrar başarılar CEM AKKILIÇ

    Görüşmek üzere.

    Yorum


    • #5
     Text

     The remembering (high the memory)

     As the silence of the seasons on we relive abridge sails afloatAs to call light to the soul shall sing of the velvet sailors' course onOf the velvet sailors' course onShine or moons send me memories trail over days of forgotten tales Course the compass to offer into a time we've all seen onInto a time we've all seen on...

     The remembering (high the memory)

     Yüzen gemilerde yaşarken biz yeniden mevsimlerin sessizliğini
     Işığı çağırır gibi şarkısını söyleyecek ruh yolculuk eden kadife denizcilerin.
     Yolculuk eden kadife denizcilerin.
     Işıltı ya da aylar gönderiyor bana anıları unutulmuş öykülerin peşindeki
     Pusulayı yönlendiriyor anıları sunmak için bir zamanın içine hepimizin gördüğü
     Bir zamanın içine hepimizin gördüğü...

     YES CEM AKKILIÇ ISBN 975-7437-27-1


     Düzenleyen - CEM AKKILIÇ on 10/01/2008 19:09:59

     Yorum


     • #6
      Ben bir tek owner of the lonely heart dinledim çok hoşuma gitti.Ama fırsat bulup albüm edinemiyorum.

      Yorum

      Unconfigured Ad Widget

      Collapse
      Initializing Tabs & loading Content...
      Initializing Tabs & loading Content...

      Trending

      Collapse

      Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

      Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

      Collapse

      Çalışıyor...
      X