Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sinop'ta Yapılması Planlanan Nükleer Santral

Collapse
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

Blindguardian, siyaset yapmalim. Elbet herkesin kendi fikri vardir ve buna paralel olarak ulkenin siyasetcileri hakkinda yorum yapacak, yeri geldiginde onlari elestirecektir. Fakat hatirlamamiz gereken, bizim forumumuz muzik forumu, siyasetin kabul gormedigi bir forumdur.

Marmara yuzyillardir bilinen cift akinti sistemine sahiptir. Yani ust tarafi ile derin tarafi ters istikamette akar. Buna Shakespeare'nin Othello adli eserinde bile rastlayabilirsiniz. Bununla paralel olarak zannediyorum baska bir ulkede (Hollanda?) deniz akintisindan ve gelgit olaylarindan elektrikk uretiliyor. Tabiki bir anda cok enerji uretilmiyor; fakat enerji surekliligi ve temizligi konusunda inceleyecek olursak bu santrallerden 1000 tanesi yerine 1 tane nukleer santral kurmamaliyiz.

Bir dogalgaz santralinin verimi %36 civarinda, kapali cevrim, cift kademeli vs yapilarak %40'lara ulasilabiliyor. Ancak termodinamik yasalari geregi verimliligi %50'yi gecemez.

Gunes ve ruzgar enerjisinda isi akisi ve isi transferi soz konusu olmadigi icin verimlilik %50'nin ustune cikartilabilir. Onemli olan gunes panellerinin verimliligi ve dogru surucu secilmesi, ruzgar enerjisinde de dogru elektrik makinasi secilmesi ve guc aktarimi yapan devrelerin cok iyi tasarlanmasidir.

Unutmayin, bir surec ne kadar hizli olursa dogaya zarari da o kadar hizli olacaktir.

Yorum

Nükleer ve siyaset hiç bir zaman ayrı kefede gitmemiştir ki siyasetin yasak olduğu forumumuzda nükleer konusunu siyasetsiz konuşalım be Yunus'çum.

Siyasi olarak tek diyeceğim şey RTE'nin tüpgaz patlamasını, nükleer felaketi ile mukayese etmesidir. Dikkatli izledim, kendi de inanmıyordu onları söylerken, varın siyasi boyutunu siz düşünün içinizden. Bir başbakan hiç bir yükümlülüğü olmadığı halde bu kadar mı çaresiz kalır? Çünkü inanarak söylediğini düşünmek bile istemiyorum!

İspanyollar güneş enerjisinde coğrafi konumları nedeni ile pazar lideri olmakla beraber bu işi iyiden iyiye ilerlettiler. Fiyatlarını yüksek, verimini az diye bildiğimiz bu paneller bir kaç profesörden dinlediğim kadarı ile şu an itibari ile fiyatları ve verimi, muhtelif enerji kaynaklarına göre gayet makul ve verimi kafi derecede iyi imiş. İspanyolların iddialarına göre de 10 seneye kadar Dünya'nın en önemli enerji kaynağını oluşturacak. Yapılacak olan nükleer santral 10 senede inşa edileceğini bildiğimize göre Türkiye Cumhuriyeti'nin edeceği zarar muazzam derecede olacak.

İşin diğer bir boyutu ve bilgim olduğu konu; yapılacak santral sadece infilak sonrası çevresine zarar vermez. Etrafındaki faunayı bitirir. Çevre köy ve kasabaların halkına fizyolojik ve psikolojik olarak zarar verir. Her ne kadar vereceği zararın düşük ihtimalli olacağı bazı bilimmaymunları tarafından söylense de tüpgaz benim koluma koparırsa, gamet hücrelerinde meydana gelecek mutasyon sonucu benim torunum kolsuz doğabilir. Konu "insan" olunca ihtimaller gözardı edilebilir mi? Eğer ben gözardı edebilirim diyorsanız buyrun santral etrafındaki yerleşkelere yerleşin, ne kadar cesur olduğunuzu herkes görsün.

Peki bu santrallerin yerleri belirlendiğinde o yöreye soruldu mu "Sizin evinizin ortasına incir ağacı dikeceğiz ama bütün ülke yararlanacak!?!" diye? Yöreler tamamen karşı ama duyulmazdan geliniyor. Referandum yapılacaksa sorulacak tek yer o yörenin halkıdır. Ki %90 ret çıkacağından referandumu tüm ülkeye yaymak ya da geçiştirmek istiyorlar. Sorulması bile saçmalık ama neyse.

Peki yapılması planlanan yerleri gördünüz mü? Tam bir cennet. Bir Cenneti çöle dönüştürmek kimin hakkıdır? Kimin 1000lerce bitki ve hayvanı katletmeye hakkı var?

İşin diğer bir boyutunda da turizmciler yakınıyor. Eğer yapılırsa turizm geliri bıçak gibi kesilir. Ben şahsen nükleer bir bombanın yanında güneşlenmek istemem, kimse istemez.

Bir şeye daha değinmek istiyorum. Anadolu her köşesi olmasa da verimlilik sağlayacak rüzgar yollarına sahip. Rüzgar panellerinin ev tipleri, şu an kendisini amorti edemeyecek kadar pahalı. Sanayi tiplerinde ise devlet, rüzgar enerjisi sistemi kuran işletmeden, devletin enerjisini kullanmadığını ve "enerji çaldığını" iddia ederek vergi alıyor (rüzgar herkesin rüzgarı, güneş herkesin güneşi neyi kimden çalıyoruz anlayamadım, anlayan bana özel mesaj atsın). Her şeyden önce şu vergilerden, kendisine profesör diyen devlet danışmanı şaklabanların prangalarından ve kötü taklitçilikten kurtulursak, dünyanın enerji merkezleri arasına girmesek bile tüm Anadolu'yu rahat idare edecek enerjimiz olabilir. Güneş, rüzgar bize yeter! Dünyalı olun, gezegenin adamı olun!

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
      Initializing Tabs & loading Content...
      Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
      X