Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İsobox ( izolasyon kutusu ) Yapımı, evde yüksek volümde kayıt için

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Tutorial İsobox ( izolasyon kutusu ) Yapımı, evde yüksek volümde kayıt için

Merhabalar arkadaşlar
    Bugün bir süredir kullandığım isobox'ın yapım aşamalarını ve ne işe yaradığını aktarmaya çalışacağım,

Öncelikle isobox ya da isocab'in kullanım alanı home stüdyodaki kayıtlardır. Genelde lambalı amfi kullananların tercih edeceği bir sistemdir.Bilindiği gibi lambalı amfiler gerçek performansını yüksek volümde vermektedir bu yüzden de amfilerin sesini açmak gerekmektedir fakat benim gibi apartmanda yaşayanlar için bu tamamen imkansızdır. Kayıtlarda daha iyi bir performans alabilmek için isobox bize yardımcı olacak. İsobox ayrıca ortamda oluşan ambiyansı engeller kayıt daha saf olur.

isobox , içi tamamen izole edilmiş bir kutudur. içine Amfi ve mikrofonunuzu yerleştirip kapatıp kayıt yapmak için kullanılır. Günlük gitar çalışmaları vs için kullanılamaz (isteyen kullanır ama ) kutunun içindeki ses çok baslıdır. Bunu müziği kulaklarınızı kapatıp dinlediğinizi düşünün işte aynı durum oluşur.

Gerekli malzemeler:

1- Amfinize uygun içine ayrıca mikrofon ve mikrofon sehpasının rahatça girebileceği boyutta MDF LAM kapaklar kestirmeniz gerekmektedir. MDF biraz pahalı ve çoğu yer MDF'sini araya vermek istemiyordu o yüzden ben SUNTA LAM kullanmak zorunda kaldım ama eğer imkan varsa MDF ile yapmanızı öneriyorum.

2-Akustik pramit sünger; bunları koçtaş gibi yerlerden bulabilirsiniz. 7cm olanını kullandım ben. Kestirdiğiniz kapak boyutlarına göre hesaplayıp yeteri kadar alın ben 12 adet aldım 1 tanesi arttı.

3- Akustik rulo sünger; aynı şekilde koçtaş tarzı yerlerden alınabilir. 2 cmlik olanını kullandım

4- Cam yünü ya da Taş yünü ; cam yünü kullandım fakat size taş yünü öneririm. Cam yünü çok uğraştırdı beni.

5- Ahşap tutkal

6- Zımba makinesi (opsiyonel, zımba yerine vidalama da yapabilirsiniz daha kolay oluyor)

7- Matkap

8- Vida, Somun; yeteri kadar

9- Tekerlek (4 adet); tekerlekleri metal gövdeli sağlam yapılı olanlarından almanız gerek yoksa yükü taşıyamaz

10- L bağlantı aparatı; kutunun boyutuna göre göz kararı yetebilecek kadar , fazla alsanız da zarar değil sağlamlığı artar.

11- Menteşe (2 adet)

12- Falçata

13- Slikon ve Tabancası

Toplam maliyet : 275 lira
    __________________________________________________ ________

Yapım aşaması

Malzemelerimiz genel olarak böyle ayrıca cam yünü var ama o işi balkonda yaptım yoksa her yer cam tozu olacaktı.

Yan kapakları tabana yerleştirip vida yerlerini belirliyoruz sonra kapağı kaldırıyor ve kapağın altına tutkal sürüp yerine koyuyor ve vidalıyoruz. çalıştığınız yere poşet ya da gazete sermenizi tavsiye ederim

Tüm Kapakları aynı şekilde yapıyoruz tüm birleşme noktalarını tutkalla güçlendiriyoruz.

Balkonda ya da hava alan bir yerde kutunun tüm kenar ve köşelerini ince bir şekilde slikonluyoruz boşlukları dolduruyoruz. ve 1 gün kurumaya bırakıyoruz.

Bu sırada Cam ya da taş yününü büyük boy çöp poşetlerine uygun ebatlarda keserek koyuyoruz ve bantlıyoruz. ( en berbat iş güvenlik için ağız maskesi ve eldiven kullanın )

Kutumuz oluştuktan sonra cam yününü tüm kapaklara zımbalıyoruz ( bu işlem biraz uzun ve uğraş veriyor bunun zımba yerine vida ve somun kullanarak matkap yardımıyla daha hızlı yapabilirsiniz )

Daha sonra sünger rulomuzu yine tüm kapaklara vidalıyoruz yalnız köşeleri kesmiyoruz olduğu gibi geçiyoruz köşelerde boşluk olmaması için.

en üst kısma akustik süngerleri matkap yardımıyla vidalıyoruz yalnız çok fazla sıkmamak gerekiyor yoksa yırtılıyor.

Kapak menteşelerini ayarlayıp tekerlekleri eşit noktalara vidalıyoruz.

ve artık kullanıma hazır bir isobox elde ediliyor.
    Oluşan sesin en az yüzde 80'ini kesiyor. artık gece gündüz demeden istediğim saatte kayıt yapabiliyorum.

İsobox'ı kullanmadığınız zamanlarda içine veya üzerine birşeyler koyarak değerlendirebilirsiniz, saygılarımla

isobox ile yaptığım son cover videosu

Son güncelleyen bodominheaven; 16-05-2013, 17:21. Sebep: video örneği

Unconfigured Ad Widget

Collapse
Initializing Tabs & loading Content...
Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...