Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Evdeki Malzemelerle Overdrive Pedalı.

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Evdeki Malzemelerle Overdrive Pedalı.

Konuyu tutorial bölümüne açacaktım fakat sınırlı üyeliğimden dolayı açamıyorum.Belki yöneticiler ilgili bölüme taşır arkadaşlar.Pedal yapımından ziyade bir amfi modifikasyonu olarak da nitelendirebilirsiniz bunu.Ulaşacağımız nokta amfinin overdrive aksamını dışarı taşımak olacak.Fotoğraf makinam olmadığından aşamaları fotoğraflayamadım ama elimden geldiğince paint terk bir şema hazırladım.

İhtiyaçlar : Overdrive özelliği bulunan bir amfi,kullanmadığımız bir adaptör kablosu (siyah kalın olanlardan),elektrik bandı,ufak cep sözlüğü (opsiyonel)

Bunu yapmadaki amacım ise bildiğiniz gibi çoğu parçada clean,distorted tonlar arası geçişler var,e öğrenci adamım,pedal alamıyorum,parça çalarken de ikide bir amfiyi parmaklamak gerçekten de atmosferi baltalıyor,ben de böyle bir yöntem buldum

Uploaded with ImageShack.us

Diyelim bu amfiniz ve tuşu burada.2. resimdeki gibi tuşların ve volümün bulunduğu o aksamı çıkartmanız gerekecek.Çıkarttıktan sonra 2. resimdeki gibi overdrive tuşunu bulunduğu yuvadan çıkartın.

Bunu yaptıktan sonra tuşun bulunduğu kabloyu ortadan kesiyoruz,böylece kabloların yarısı aksamda yarısı da tuşta oluyor,kestiğimiz kabloların uçlarını açıyoruz.Resim 3deki gibi birşey olacak.

Şimdi tek yapmamız gereken adaptör ya da temin ettiğimiz diğer kabloları kullanarak bu aksamı uzatmak.Adaptör kabloları genelde kalın ve içinden 2 ayrı ufak kablo geçen cinsten oluyor,bu da işimizi tam görüyor ve açıkta kablo kalmıyor,dikkat etmemiz gereken şey adaptör kablosunu aksam ve tuş arasına eklerken,aksamdaki beyaz kabloyu tuştaki beyaz kabloya eklemek (renklerde farklılık olabilir,bendeki siyah ve beyazdı).Ekleme işlemini yaparken kablonun amfideki tuş deliğinden çıktığına emin olun.Açık kabloların ucunu elektrik bandı ile sağlamlaştırın.Aksamı amfideki yerine yerleştirin.Böylece tuşumuz taslak olarak bir pedal gibi amfinin dışında yer almış olacak.Son olarak tam bir pedal görünümü alabilmesi için ufak cep sözlüğümüzün içine tuşun girebileceği büyüklükte bir oyuk açıyoruz (kare biçiminde) tuşu buraya yerleştirip kabloyu sözlüğün arasından dışarı veriyoruz.Etrafını bir güzel bantla çeviriyoruz siyah kutu gibi bir görünüm veriyoruz.Tuşun üzerine ayağımızla basmamıza yardımcı olması için ufak dikdörtgen gibi bir cisim yapıştırabiliriz (tuşla dikdörtgen arasına ufak bir yükseti koymak daha iyi olacaktır,ebat olarak nohut büyüklüğünde birşey).Ben bunun için uzaktan kumanda pil kapağı kullandım,yapıştırma işlemini silikon ya da japon yapıştırıcısı ile yapabilirsiniz.Sözlük opsiyoneldir,eliniz yatkınsa kutu gibi birşeye de aksamı entegre edebilirsiniz.Son aşamalar için aşşağıdaki resme bakın.

En önemli detay ise el yatkınlığınız yok ise bulaşmayın,lehiminiz var ise kablolara ek yapmak yerine direk uzun kabloyu aksam ve tuş arasına lehimleyebilirsini ki ben öyle yaptım.Yazımda hatam oldu ise affedin.Resim çekemediğim için üzgünüm,iyi forumlar.

çizimler çok komik geldi ahaha hiç gülesim yoktu. Çok pratik ve güzel tebrik ederim doğrusu. Yaptığın olaya sen ama overdrive pedalı değil de footswitch desen daha mantıklı olur.

Yorum

aklıma gelmişti bir ara paylaşım için teşekkürler

Yorum

metallistdude isimli üyeden alıntı Mesajı göster
        çizimler çok komik geldi ahaha hiç gülesim yoktu. Çok pratik ve güzel tebrik ederim doğrusu. Yaptığın olaya sen ama overdrive pedalı değil de footswitch desen daha mantıklı olur.
        Doğrudur zaten overdrive pedalından ziyade amfi modifikasyonu olarak nitelendirilebileceğini söylemiştim ilk mesajda :beer: .Foto makinası olsaydı çeker koyardım ama paintle idare edeceksiniz artık :rock:

Yorum

denenesi bir uygulama
          yeni bir amfi alırsam beni süründüren boston amfime yapacağım işkenceler öhöm modifiyeler arasında

Yorum

Çok güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.Benim sormak istediğim bir konu var;uzattığımız kablodan elektrik akımı geçmekte mi?Elektrik çarpma olayı var mı?

Yorum

So-What sen bu işlerden anlayan birine benziyosun. Şu başlığada bi bakabilir misin?

http://www.mygitar.com/forum/showthread.php?t=49622

Yorum

Garumn isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                Çok güzel bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.Benim sormak istediğim bir konu var;uzattığımız kablodan elektrik akımı geçmekte mi?Elektrik çarpma olayı var mı?
                Dediğim gibi adaptör kablosu kullanırsanız etrafında zaten kalın yalıtkan bir kablo oluyor,tıpkı amfi fişinin kablosu gibi oluyor,yalıtımsız,açıkta bir tel kullanmanızı da tavsiye etmiyorum.İnce tel kullanacaksanız işlem tamamlandıktan sonra bantlarsınız.

depender isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                So-What sen bu işlerden anlayan birine benziyosun. Şu başlığada bi bakabilir misin?

http://www.mygitar.com/forum/showthread.php?t=49622
                Vallaha o kadar da anlamam,yaptığım işlem çok da büyük bir elektronik bilgisi gerektiren birşey değildi,biraz el yatkınlığı o kadar

Yorum

So-What isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                  Fotoğraf makinam olmadığından aşamaları fotoğraflayamadım ama elimden geldiğince paint terk bir şema hazırladım.
                  çohüzel olmuş, birde fotolasan.. merak ettim doğrusu

Yorum

Çok güzel olmuş eline sağlık

Yorum

çok güzel, kullanışlı bir çalışma olmuş, ellerine sağlık

Yorum

bakın bunun yerine kabloyu kesip oraya jack input takarsanız ve tuşu bir kutuya koyup ona da aynısından takarsanız tam bir footswitch'iniz olur. yani tak/çıkart daha rahat olur, hem elektrik kaçağı, kopma, kırılma gibi olaylar olmaz ama bu da iyice birşey

Yorum

kablo olarak 2x 0,50mm ttr kablo kullanabilirsiniz 0,30mm de olur

Yorum

Jables isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            denenesi bir uygulama
                            yeni bir amfi alırsam beni süründüren boston amfime yapacağım işkenceler öhöm modifiyeler arasında
                            haha Bende benim Boston a yapayım. Nasıl olsa başka amp var.

Yorum

haha deneyeceğim

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse