Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Proco Rat Distortion

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Tutorial Proco Rat Distortion

slm arkadaşlar işte karşınızda proco rat distortion :
    rat distortionu bilmeyen arkadaşlar olabilir.youtube de bolca videoları var ordan pedal hakkında bolca fikir sahibi olabilirsiniz...
    Ben oldukça beyenmiştim vidiosunu izlediğimde ama bi de yaptım harika bişey...sizlerlede paylaşmak istedim:

kemerlerinizi bağlayın millet:
    baskı devre ve devre elemanlarının bulundugu link:http://www.tonepad.com/getFileInfo.asp?id=89(click here yaparak indirin pc nize)

ben baskı devresini yaklaşık 2 ay önce yapmıştım.devre biraz oksitlenmişti ama bi sorun yaratmadı.biraz lehimleme işlemi zorlaştı ama yaptıgıma deydi,yapacak olana arkadaşların daha önceden bi kaç pedal deneyimi olduysa bunu kolaylıkla yapabilecegini temenni ederim...

işte benim izledigim yol ve önerilerim:

arkadaşlar baskı devrenin ilk önce direnç ve diyotlarını yerleştirdim.ama dikkat ben hepsini önce pcb yerleştirdim lehimleme yapmadım hepsinin doru yerlerinde olup olmadıgını kontrol ettikten sonra ...

elemanların üstüne (direnç ve diyotları)iyice tutacak şekilde para bandı ile pcb ye sabitledim...

direnç vede diyotların baçak fazlalıklarını kestim.(en uygun lehimleme için bacakların fazla uzun olmaması gerekir)..

lehimleme işlemi bittikten sonra bandı kaldıra biliriz...sonra ise sırası ile entegre soketi,seramik(mercumek)kondansatörler,film kondansatörler,transistör ve son olarak elektrolikitik(kutuplu)kondansatörler monte edilmelidir.bunları yaparken band kullanıla bilir daha rahat bi lehimleme için...

devre elemanlarını yerleştirme işlemi bitti.bu bölümde belirmek istegim bi kaç şey var öncelikle:
    2n5458 transistör yerine müdeali olan bolca bulunan bf245a,bf245b,bf245c kullanıla bilir... ben bf245c kullandım.bacak baglantıları pdf deki taransistörün tam tersi sadece bf245a,b,c yi şekle göre ters bi konuma getirerek yerleştirmeniz gerekiyor.benim devreye bakarak anlıya bilirsiniz...
    devrede 30 piko faratlık bi seramik kondansatör var ben 33 piko farat kullandım (ben almayı unutmuşum evdeki kondansatörlerin arasında çıktı bende yerine kullandım)
    lm308 zorlanmadan buldugum bi entegre ama biraz tuzlu 3,25 tl ye aldım.
    1n914 diyot yerine müdeali olan 1n4148 kullandım...

pdf de potansları 100k log istiyor.bildiginiz gibi türkiyede log pots bulmak nerdeyse imkansız,her zamanki gibi 100k linear pots kullandım ama şunu gönül rahatlıgı ile söyleye bilirim her hangi bi sorun yaratmıyor oldukça güzel ayarlar yapmanız mümkün,potans ları baglamadan önce millerinin knoplara(potansiyometre kapagı)en uygun şekilde kısalttım.

potansları lehimlemeden önce uçlarını çizmenizde fayda var lehimin yüzeyi daha iyi kavramasını saglar.
    DİKKAT:arkadaşlar potlar ısıdan etkilene bilirler üzerinde fazla lehimleme yapmak potun bozulmasına ya da tam verimle çalışmasına engel olabilir.buna dikkat ediniz...

kutulama işlemi hakkında önerecegim pek birşey yok arkadaşlar...

işte kutulama ve sonrası fotolar:

devrenin alt yüzeyinin kutu ile temas etmesini önlemek için bi çita kullandım ve devreyi onun üzerine monte ettim...

daha önce mxr distortion plus için kullandım bu kutuyu mxr yi zor sıgdırmıştım.rat biraz daha kaba ama düzenli bi şekilde koyunca sıgı verdi...

kutunun alt tarafına minik plastik ayaklar koyacam arkadaşlar hem kutunun altı çizilmeyecek hemde kaygan zeminlerde kaymasını önleyecek.(yetiştiremedim daha sonra vakit bulunca yapacam...)

bu projede bu kadar...

müzik sesiniz olsun.................

Düzenleyen - mesih_33 on 04/05/2008 10:57:03
    Son güncelleyen shnicx; 29-01-2009, 13:35.

Ellerine sağlık çok leziz olmuş sabitliyorum...

Yorum

sağol phantom diline saglıksabitleme içinde ayrıyeten teşekkürler...

Yorum

selam sabitlenmesi süper olmuş ayrıca tebrik ederim süper bir çalışma.gelecekte güzel şeylerin habericisi oldu bu devre bravo başarılarının devamını dilerim.iyi çalışmalar...

Yorum

Bant olayı güzelmiş eline sağlık

Yorum

teşekkürler arkadaşlar

Yorum

gelecekte iyi şeyler bekliyoruz istek değil o potansiyel var bence.dilerim fark yaratacak işlere imza atarsın ülkemizin ihtiyacı var çünkübaşarılarının devamını dilerim hayırlı günler...

Yorum

tekrardan teşekkürler cankuttt-- kutulama işlemi sona ermiştir.(sayfa 1'de)distortionda solo atmak isteyen arkadaşlar için yapmalarını kesinlikle öneririm.filitreyi kısalarak sert ve tiz tonlar elde edebilirsiniz... :rock::beer:

Yorum

Switch i nereden buldun lütfen söyle

Yorum

@ mesih_33
                    Eline sağlık abi. Çok güzel bir iş çıkarmışsın. Anlatımın da güzel olmuş.
                    Kablolama konusunda ufak bir tüyo vereyim. Kabloları fazla uzun bırakma. Yoksa dip gürültüsü artmaya başlar. Kutulama esnasında kablo uzunluklarını yeniden ayarlayıp lehimi öyle yapman hem dip gürültüsünü önleyecektir hem de pedalın içinin dağınık durmasını engelleyecektir

@ Phantom
                    Konuyu sabitlediğin için teşekkür ediyorum. Bu arada swtich olayı sanırım yurtdışından.

Yorum

teşekkürler emre abi, şuan dip gürültüsü 0 yani yok tonlar enfes, kablo uzunluklarını kısaltmadım, oldugu gibi bıraktım yinede önerin için sağol yapacak olan arkadaşlar bu önerini göz önünde bulundursunlar,dpdt yi ve aleminyum kutuyu daha önce mxr için istanbuldan getirtmiştim.türkyede bulmak mümkün ama kargo parası ile biraz tuzlu oluyor kutu+dpdt switch bana 33 ytl ye elime ulaştı,görünüm olarak orjinal birşey yapıyorsunuz. isterseniz bunun farklı alternatiflerini kullana bilirsiniz misalen kutuyu sobacıda büktürebilirsiniz,dpdt yerine ismini tam olarak hatırlamıyorum ama tunik switch kullana bilrissiniz elekteronikçilerde bolca var...

Yorum

tekrardan teşekkürler cankuttt-- kutulama işlemi sona ermiştir.(sayfa 1'de)distortionda solo atmak isteyen arkadaşlar için yapmalarını kesinlikle öneririm.filitreyi kısalarak sert ve tiz tonlar elde edebilirsiniz... :rock::beer:
                        rica ederim arkadaşım ne demekbaşarını kutlarım..bence şimdiden bir marka ismi düşün..eğer gelecekte uçuk şeyler planlıyorsan bu arada üniversite de herhalde tercihin elektronik mühendisliği olacak değilse bile düşün bence...senin gibi kaç tane mühendis yetişirse değerli ülkemize o kadar yarar sağlanır.şimdi pedal yapıyorsun okul bitmiş,yüksek lisansları da yapmışsın bir bakmışsın processor önünde(kimine çok abartı gelebilir ama hedef ne kadar büyük olursa o kadar hızlı ve yılmadan koşarsın.kaldıki kişi bu potansiyeli taşıyorsa )...bol müzikli günler

Yorum

Phantom o sivici ankara triada bula bilirsin kutuyuda konya sokaktan
                          devre eline sağlık çok iyi olmuş ii günlerde kullan.

Yorum

KARDEŞ BU SWİTCH İ ANKARADA NEREDE BULABİLİRİM
                            KUTU PLASTİK OLSA DA İÇİNİ ALEMİNYUM FOLYO İLE KAPLAYABİLİRSİN ELEKTRİK ALAN VE MANYETİK ALAN DAN KORUNMASI İÇİN

Yorum

alüminyum..

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse