Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yaptığımız Devre Çalışmazsa Ne Yapmalı

Collapse
Bu sabit bir konudur.
X
X
  • Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• Yaptığımız Devre Çalışmazsa Ne Yapmalı

Selam arkadaşlar. Bu da sık sık karşılaştığımız bir sorun. Yaptığımız devrenin çalışmaması durumu ya da daha önce çalışırken sonradan sapıtması durumu. Bu yazıda devre üzerindeki problemleri bulma üzerinde tartışacağız. Kendi tecrübelerim ve internette bulunan birkaç ufak makaleden yararlanarak bu konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

[/b]1. LİMİTLERİNİZİ BİLİN[/b]

Biliyorsunuz arkadaşlar en çaylağından en ustasına kadar hiç kimse bu işi anasının karnında öğrenmedi. Bu yüzden elinizden geldiği kadar bol araştırın, okuyun, öğrenin, anlayamadığınız bir kısım varsa biraz daha araştırım ya da uygun birine danışın. Az önce yaptığım sıralamanın bir önemi vardır. Her şeyi her zaman birilerine danışarak öğrenemeyebilirsiniz. Daha doğrusu danıştığınız kimse bu konuda yetkili olmayabilir.

Kendinizi dürüstçe bir kategoriye sokun

1. Başlangıç seviyesindekiler : Daha önceden hiç elektronik bilgisi olmayanlar ya da hiç elektronik ekipmanı olmayanlar
    2. Öğrenme aşamasındakiler : Elektronikten bir miktar anlayanlar, bikaç hata yapmakla birlikte lehim yapmayı öğrenmiş olanlar, lehim havyası ve dijital ölçü aleti olanlar
    3. Birkaç pedal yapmış ya da tamir etmiş olanlar, ohm kanununu anlamış olanlar, birçok elektronik ekipmanı olanlar belki bir adet osiloskopları bile vardır.

Eğer 1. Seviyede İseniz
    -Limitlerinizi bilin ve bundan utanmayın. Eksiklerinizi tamlayın ve öğrenin.
    -Okuyun, okuyun, okuyun. İnternetten, kütüphaneden başlangıç seviyedeki makaleleri bulun.
    -Lehimleme kabiliyetinizi ilerletin. Orta kalite bir lehim havyası edinerek bu işe başlayabilirsiniz.(Yaklaşık 7-10 YTL arasındadır)
    -Bağlantı şemalarını okumayı öğreniniz

Eğer 2. seviyede iseniz
    -Bol bol pratik yapın, tecrübe kazanın
    -Ohm Kanununu ve ayrıntılarını kesinlikle öğrenin

Eğer 3. seviyede iseniz
    -Mümkün olduğunda öğrenmeye ve anlamaya çalışın

[/b]2. İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ MALZEMELER[/b]

Temel Seviye için :
    -Muhtelif el aletleri ; Tornavida takımları, cımbız, çekiç, pense, kargaburnu, yan keski, maket bıçağı vb..
    -Orta seviye lehim havyası 30W ya da daha az olsa iyi olur.
    -Lehim pastası, ince lehim teli
    -Lehim pompası ya da fitil. Bu ikisi de lehimi sökmek için kullanılır.
    -Ucuz bir dijital ölçme aleti
    -Malzemeleri koyacak ufak kutular ve tüm bunları barındıracak bir el çantası

Orta seviye için
    -Üst seviye dijital ölçme aleti.Transistör kazancı ve kapasitans ölçümü yapabilen.
    -Devre testi yaparken sinyal üretmek için test osilatörü

Üst seviye için
    -Isı ayarlı lehim makinesi (Solder Station) veya gazlı havya
    -Osiloskop

[/b]3. DEVRE ÇALIŞMADIĞINDA YAPILMASI GEREKENLER[/b]

-Öncelikle baskı devrenizde bir hata olup olmadığını kontrol edin.Belki bakı üzerinde ince yol kopuklukları olmuş olabilir.
    -Soğuk lehim yapmadığınızdan emin olun.
    -Toprağa ve güç kaynağına giden bağlantıları kontrol edin. Gerçekten olması gereken yere mi gidiyor.
    -Tüm parçaların güç aldığından emin olun. Bunu voltmetre ile kontrol edin. Voltmetrenin siyah ucunu toprağa (eksi uca) bağlayın. Kırmızı ucunu ise bağlantı noktalarına dokundurun.
    -Bağlantı yollarını dikkatlice kontrol edin. Belki istenmeyen bir durum olmuş olabilir.
    -Devrenizde transistör varsa transistor e gelen voltajı kontrol edin.(Bkz. 3. madde). Uygun voltajlı kontrol edin. Bu Voltaj milivolt seviyesi kadar küçük olmasa da çok büyük voltajlar değildir. Eğer şemanızda transistör voltajları verilmişse şanslısınızdır. Voltajlar yoksa bile transistörlerde genellikle base voltajı emitter voltajından 0.5 - 0.7 volt yüksektir. Eğer voltaj istenilen şekilde değilse bağlantının ucundaki elemanı kontrol edin.
    -Devre elemanlarınızın değerlerini ve doğru yere yerleşip yerleşmediklerini kontrol edin.
    -Entegrelerin, transistorlerin, diyotların ve elektrolitik kondansatörlerin yönlerini kontrol edin.
    -Devre çalışmazken üzerinden dirençlerin değerleri ölçün. Bazen lehim yüzünden dirençleri kavurmuş olabilirsiniz.
    -Eğer devrede entegre varsa Vcc(+) ayağının voltajını ölçün. (Vcc+ bağlantıları data sheetlerde mevcuttur). Ayrıca entegrenin toprağa bağlanıp bağlanmadığını da kontrol edin.
    -Devre çalışırken pil uçları arasındaki voltajı ölçün. Eğer bu değer ~9V değilse muhtemelen bi yerde kısa devre vardır.
    -Devre kutuda ise dış elemanların (Potanslar, anahtarlar, jacklar vb...) toprağa değil deymediğini ölçü aleti ile kontrol edin.
    -Eğer tüm parçaların güç aldığına eminseniz bir Audio Probe yapın ve devreyi kontrol edin.

Audio probe yukarıdaki gibidir.Jackı anfiye bağlayın. Timsah ağzı kısmını toprağa bağlayın. Diğer ucu ise devrenin çeşitli yerlerine dokundurun. Sesin nereden sonra kesildiğini ya da bozuk olduğunu bulmaya çalışın.

Düzenleyen - Baziiil on 18/06/2007 10:39:58

Düzenleyen - Baziiil on 18/06/2007 10:41:47

selam baziiil, ben orange squeezer projesini yaptım, (http://www.tonepad.com/project.asp?id=5 buradaki 2 numaralı pdf)
    önce yanlış transistör seçiminden dolayı devre çalışmadı,daha sonra doğru transistörü buldum ( 2N5457 yerine J201) ancak j201'lerin ayaklarını da ters bağlamak gerekiyormuş,
    neyse ayak yönlerini değiştirdim ve devre çalıştı, ancak muazzam bir dip gürültüsü var,
    bu gürültü yoğun ve hiç değişmeyen bir bas ses şeklinde, sorun nerede olabilir?
    ölçü aletlerim filan yok ama lehimleri kontrol ettim, kondansatör değerleri yönleri, dirençler vs herşey tamam.

Yorum

yaptığımız devre çalışmazsa ne yapmamız gerekir ?
      cevap : at çöpe ...

Yorum

BONTe yapma yahu bikaç kontrol ve deneme yapmaktan zarar gelmez, zaten bu iş sabırsız insan işi değil

Yorum

sabır olmazsa, ortaya hiçbir şey çıkmıyor malesef, sabırlı olcaksın, acele işe şeytan acımadan karışıyor yavaş yavaş güzel çalışan bir devre yapmak kolay. ancak bazen yavaşta yapsan böyle yanlış transistör, patlak kondansatör, bozuk potansiyometre işleri hoş olmayan bir şekilde zorlaştırabiliyor sorunu bulmakta çok zorlaşıyor, moralde bozuyor..

Yorum

Bende bir ampi projesi için Lm3886 yaptım ancak aşırı derecede dip gürültüsü var .Hatta dip gürültüsü değil .Resmen hopörler ağlıyor .65W lık lm3886 200 wattlık hopörleri havaya uçuracak dvreyi kontrol etmeye de tırsıyorum .İnanılmaz bir ses var .Sizce ne yapıp da bu devreyi adam edebilrim.Sorunsadece power amp ta.

Yorum

YARDIM DOD 250 overdıve dan ses alamıyorum

Herkeze merhaba:beer: bir pedal yapmak düşüncesi kanımın hızlı akmasına yol açıyordu bende yıllardır takipteydim ama ülkemizde malzemelerin az bulunmasından dolayı vazgeçmiştim. Geçenlerde o çağrıya kulak verdim ve GGG sitesindeki DOD 250 overdrive ı yapmaya koyuldum. pcb yi hazırladım baskı devreyi yaptım malzemelerin montajını ama sonuç hayal kırıklığı:'( devre çalışıyor ama ses 0 şaka gibi ledin yanmasından devrenin çalıştığını anlıyorum hatta overdrive a geçiş te ****** ama nedense hiç ses tok ARANIZDA DAHA ÖNCE BU DEVREYİ YAPMIŞ BİRİLERİ VARSA LÜTFEN YARDIM:'(

Layoutta 3PDT Siwich demiş ama gördüğüm kadarıyla DPDT kullanılabilecek bir devre bende Selenik pasajını karşısındaki dükkanların birinden metal DPDT Siwich bilem buldum ama olmuyo:'( onun dışında 1n914 diyotların yerine 1n4001 kullandım ama bunun sesin alınmamasında etkisinin olduğunu sanmam Dist karakteri etkiler.

Yorum

Bende Distortion devresini kurdum.Dirençlerin ve kondansatörlerin değerlerine birebir uymadım.Örneğin 47k ise 25-30k kullandım.Devreyi switch takarak ve switch i çıkartıp denedim ikisinde de distortion alamadım.Sadece ses ayarlanabiliyordu.Direnç ve kondansatör değerlerine birebir uysam çalışır mı acaba?(Devreyi kontrol ettim bir hata bulamadım)

Yorum

Bir sorum olacak Baziiil; bu audio probe'da arkada bi dip gürültüsü geliyo o dip gürültüsü kesilirse ne demektir; artarsa ne demektir??? Cevap verirsen sevinirim...

Yorum

Arkadaşlar Bu Lehimlerin İçinden Akan Yapışkan Maddede İletkenmidir ?

Yorum

arkadaşlar bende bluesbreaker la başladım devreyi yaptım kutuladım .fakat devre sese etki etmiyordu clean tonda ses veriyordu daha sonra kendiliğinden ton geldi.temassızlık mı oldu bilmiyorum ama biraz kurcaladığımda sesi tekrar kaybettim.elemanları kontrol ettim .baskı devre üzerindeki giriş ve çıkışı ölçtüğümde değer alamıyorum bu bacakların switch e bağlı olduğu kısımda da değer alamıyorum bu normal midir ? veya başka sorun ne olabilir ?

Yorum

yancybrown isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                        arkadaşlar bende bluesbreaker la başladım devreyi yaptım kutuladım .fakat devre sese etki etmiyordu clean tonda ses veriyordu daha sonra kendiliğinden ton geldi.temassızlık mı oldu bilmiyorum ama biraz kurcaladığımda sesi tekrar kaybettim.elemanları kontrol ettim .baskı devre üzerindeki giriş ve çıkışı ölçtüğümde değer alamıyorum bu bacakların switch e bağlı olduğu kısımda da değer alamıyorum bu normal midir ? veya başka sorun ne olabilir ?
                        Switchte bir sorun olabilir, benzer bir sorunu ben de yaşamıştım.

Yorum

hmm sen ne kullanmıştın peki switch olarak bende dpdt 6 bacaklı olandan var sorunu aşabildin mi ?

Yorum

yancybrown isimli üyeden alıntı Mesajı göster
                            hmm sen ne kullanmıştın peki switch olarak bende dpdt 6 bacaklı olandan var sorunu aşabildin mi ?
                            Ben de kırmızı tunik lk102 kullanmıştım, transistörü ters takmıştım ilkinde, o sorunu çözünce switchte problem çıkmıştı sanırım. Lehimleri kontrol et, elemanları doğru taktığına emin ol. Switche bastığında seste hiç değişim olmuyorsa switch bağlantılarında bir sorun olması lazım.

Yorum

benim devremde transistör yok ama bir kontrol ediyim. swicth i on yaptığımda amfiden ses daha yüksek çıkıyor kapattığımda **** kısık giriş çıkışlarda bir problem var sanırım.

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                              Initializing Tabs & loading Content...
                              Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse

Çalışıyor...
                              X