Duyuru

Collapse
No announcement yet.

mi phrygian dizisi ile la minör dizisi

Collapse
X

• Filtre
  • Saat
  • Göster
Tümünü Sil
new posts

• mi phrygian dizisi ile la minör dizisi

ya ben bir şey sorcam bu iki diziyle ilgili şimdi la minör 1 tam 1 yarım 2 tam 1 yarım 2 tam dan oluşuyor mi phrygian ise 1 yarım 3 tam 1yarım 2tam dan oluşuyor...şimdi ben bunları gitarda hızlı şekilde çaldığım zaman sanki mi phrygian la minörü andırıyor ama nedense mi phrygian a minör diil majör mod deniyor ama mojör modlarda 2 tam 1 yarım 3 tam bir yarımdan oluşuyor ve c maj de arıza almıo..işin hoş tarafı mi phrygian da arıza almıo sanki majör kuralı bozuluyo gibi geldi bana ee bu majör se nasıl majör oluyor peki nasıl la minörü andırabiliyor...insan işin içinden çıkamıyor bazen??
    bunu modlarla ilgili yazının altına yazsaydım daha mı ii olurdu bilimiom sanki bana farklı bir şey gibi geldi böyle başlık açtım kusur işlediysem affola yardımcı olursanız sevinirim

A min. dizisi ile E phry. dizisi aynı notalara sahip. Fakat ortaklık burada bitiyor.

E phrygian C'nin 3. modu. A minor da C'nin 6. modu. E phrygiandaki geçiş notaları ve çözümlenmek isteyen notalar A minordakinden farklıdır.

Yaptığınız hata, E phrygian'ı çalarken yanlış notalarda duraklamak. sanırsam A C ve E notalarında durakladığınız için size laminör gibi geliyor. bir de E G B'de duraklamayı deneyin.

Kolay gelsin.

Yorum

yani sorun duraklamayla ilgili ama mesela E phrygian 1 yarım 3 tam 1 yarım 2 tam dan oluşuyor peki bu şimdi adı ne oluyor bunun majör mü minör mü?? mesela şimdi duraklamayı E G B de yaptım ortaya farklı bir şey çıktı acaba modlarla ilgili bir yazıda okumuştum maför dizi kuralı mesela bozulmuyomuş peki bu 1 yarım 3 tam 1yarım 2 tam neyin nesi oluyor???..cevap yazdığın için çok teşekkür ederim yeni başladım gam çalışmaya aklım biraz karışık anladığım şeyi başka bir diziye geçtiğim zaman karıştırıyotum nese yine de sağol cevap veren olursa sevinirim??

Yorum

Sonuçta Do Majörden türetildiği için bu modlar majör mod olarak geçmesi lazım.Tam emin değilim ama genel olarak majör modlar deniyor.

Yorum

yok değil, modlar, özellikle ilk üçlü aralıklarının majör ya da minör 3lü olması temeliyle değerlendirilir.

do maj'ın modu olduğu için, maj tonun 3. modu olarak geçer, ama karakteri ilk üçlüsü minör üçlü olduğu için, minördür.

Amaj dememiştir diye tahmin ediyorum, ama C phrigyan elde etmek için, do'dan başlayarak Abmaj gamını çalın demiş olabilir elindeki kaynak. ama burada elde edilen C phrigyan'dır. sen E phrigyan çalıyorsun.

modunu çalıyor olduğun akora bak, C tonunun üçüncü modu olan E phrigyan, C tonunun 3. akoru olan Em akoruna uygundur. karakteri minördür yani.

Düzenleyen - hokus pokus on 12/10/2006 11:30:32

Yorum

abi başlığında şey yazmış jazz modları dizideki aralıkların sırasıyla baştan sona doğru aktarılmalarıyla oluşur demişsonra böyle yazmış
            c ionian 2 tam 1 yarım 3 tam1yarım
            d dorian1 tam 1yarım 3 tam 1 yarım 1 tam
            e phrigian 1 yarım 3 tam 1yarım 2tam
            f lydian 3 tam 1yarım 2 tam 1yarım
            g mixolidian2 tam1 yarım 2tam 1 yarım
            a aolian (minör) 1 tam 1yarım 2 tam 1yarım 2tam
            b locrian 1yarım 2 tam 1yarım 3 tam
            şimdi abi aralıklara bakıorum değişiyor ama notalara baktığımız zaman arıza almıo
            madem majjor kuralında kulağım 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım alıştığı için o sesi alamıorum
            yade ben diziyle mod arasında ki farkı karıştırıyorum???mesela şimdi mod belli bir diziden türetildiğine göre c dizisinin jazz modlarına baktığımız zaman bu aralıklar neye göre göre ayarlanıyor mesela bu dizide ionian 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım olurken neden dorian 1 tam 1yarım 3 tam 1 yarım 1 tam oluyor yani majör 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım formülüne uyup dorian ın arızalar alması gerekmio mu bakıorum burda arızada almıyor şimdi peki bu sıralar neye göre diziliyor?? aralıklar yanı 1 tam 1 yarım... mı yoksa ne bilim 3 tam 1 yarım.... diye dizileceğini nerden biliniyor bunlar ezberlenmesi gereken bir kural mı değilse bu işin mantığı ne?? bu c dizisinin içindeki modların aralıkları neye göre belirleniyor iişte ben bunu merak ediyorum??aralıklar değişirken nasıl olurda majör kuralı bozulup(örn dorian ve diğerleri gibi....fakat A minör hariç) hala daha majör müş gibi davranılıyor??

Yorum

<pre>olay şu, mod konusunu tam anlayamamaışsın galiba. belki de ben anladığını anlayamamışımdır bilemiyorum

C majör: do re mi fa sol la si değil mi! burada do sesinden başlayıp do sesine gidince ionian oluyor.

D dorian re mi fa sol la si do

E phrygian mi fa sol la si do re

F lydian fa sol la si do re mi

G mixolydian sol la si do re mi fa......

yani C majör tonunda ilk sesi alıp sona atınca ikinci modu buluyorsun.
              arıza falan yok ortada. bir tonun modları, o ton ile aynı sesleri içerir,
              sadece seslerin başlama ve bitme sırası farklıdır.

Düzenleyen - hokus pokus on 13/10/2006 23:40:36</pre>

Düzenleyen - hokus pokus on 13/10/2006 23:43:30

Yorum

şimd anladım abi çok teşekkür ederim.

Yorum

Ben bir şey sorabilir miyim?
                  1-Hep C majör örneğinden yola çıkılıyor,acaba arıza alan majör gamın 3.sesinden başlarsan frigyan elde ediyoruz dimi.arızaları ne ise aynısı frigyana gecer dimi...
                  2-Kürdi gam denen gamın majörü var mı yoksa bu gam sadece minör tonda mıdır?
                  3-Hicaz gam denen gamın majörü var mı?
                  majör gamın 3.sesinden başlayıp çalarsak her zaman minör kürdi yi mi elde ederiz,bu majör kürdi olmaz mı hiç.
                  4-Harmonik gam majör olur mu yoksa harmoniklik sadece minöre özgü müdür?
                  5-"ionian 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım olurken neden dorian 1 tam 1yarım 3 tam 1 yarım 1 tam oluyor yani majör 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım formülüne uyup dorian ın arızalar alması gerekmio mu " gerçekten bunu anlamadım..dorianı 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım yaparsak nolur? öyle bşe yapılıyor mu yoksa.ne ise o mu kalıyor...

Yorum

1-Herhangi tonda major gamın 3. modu frigyan gamını verir.
                    Frigyan, 3. major modudur.Bunun anlamı aynı notaları içermesi ve 3. sesten başlamasıdır.

1 2 /3 4 5 5 6 7
                    C D /E F G A B C ionian
                    ....../E F G A B C D E phyrgian (frigyan)

2-Benim bilgilerime göre frigyan olarak sayarsak, söylediğim gibi major modlarından biridir.Minor tonlarındadır.Mesela major gamın 3. akoru minör 7'lidir(E-G-B-D).Gamın akorunda minör adı geçiyor.Aynı anlamda gamın nota diziliminde de minör 3'lü bulunur.(E-G)
                    Majoru varmıdır bilmem fakat major tonu almak istiyorsan;gamı E frigyan varsayarak minör 3'lü aralığını major 3'lüye çevirdiğinde G yerine G# delir.Bu sefer gamın notaları E-F-G#-A-B-C-D-E olur.Al sana mi hicaz gamı Veya la armonik minör gamının 5. modu.Veya ispanyol...

3-2. cevabımda anlattığım gibi hicaz zaten frigyanın majoru gibi birşey çıktı.Major tonunda zaten.
                    Fakat makamlarla ilgili pek teorik bilgim yok.Sadece yüzelsel.Yanıldığım bir nokta olabilir.

4-Hayır major harmonic gam da vardır.Daha çok cazda kullanılır.Lidyan diminished gamın 5. modudur

5-İşte burada mevzunun kafanda nasıl karıştığı ortaya çıkıyor.
                    Hokus Pokus isimli arkadaş gayet güzel açıklamış.
                    Dorian zaten 2. major modu.Doriyanın formülünü alıp major formülüne sokarsan zaten doriyan mod olmaktan çıkar, çünkü fonksiyonu bozulur.
                    Eğer aralıklarla ilgili bir sıkıntın varsa E-F ve B-C arası yarım sestir.Diğer bütün C ionian(major) notalarının aralarındaki uzaklık tamdır.
                    Bu yüzden 2tam 1yarım 3tam 1yarım diyoruz.Fakat D'den başlarsan yarım ve tam seslerin sırası kayıyor.
                    Sırayı kaydırdığında 2T-Y-3T-Y >> sanki sola doğru 1 tam atıp en sağa ekler gibi devam edince ...
                    ............................T-Y-3T-Y-T olur yani Dorian
                    ...............................Y-3T-Y-2T >Phrygian...

Modlarda kısaca şöyle.Nota dizilimine bakarsan 1 sıra kayıyor...

C-D-E-F-G-A-B.............................>C ionian
                    ....D-E-F-G-A-B-C.........................>D dorian
                    ........E-F-G-A-B-C-D.....................>E phrygian
                    ............F-G-A-B-C-D-E.................>F lydian
                    ................G-A-B-C-D-E-F.............>G mixolydian
                    ....................A-B-C-D-E-F-G.........>A aeolian
                    ........................B-C-D-E-F-G-A.....>B locrian

Umarım yeteri kadar açık olmuştur...
                    Son güncelleyen Karinthy; 27-02-2013, 18:27.

Yorum

Teşekkürler dostum..

Yorum

Unconfigured Ad Widget

Collapse
                      Initializing Tabs & loading Content...
                      Initializing Tabs & loading Content...

Trending

Collapse

Bu kriterlere uygun sonuç bulunamadı.

Pitbull Strings Gold Series Gitar Telleri

Collapse